Šta je novo?

Tastatura za programiranje

zholinho

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2010
Poruke
2,083
Poena
275
Danas mi je crkla tastatura a4tech kb-720 (stara oko 10 godina) koja je bila najprostija moguca, ali mi je jako odgovarala i po rasporedu i dubini tastera.

Sta mozete da mi preporucite, bitno mi je da tasteri nisu plitki, da je US raspored, veliki levi shift i enter. Budzet nije ogranicen, ali ne bi bilo lose da je oko 50eura. Moze i vise ako se nesto bas isplati. E da, ne bi bilo lose da nije jako glasna, da mogu uvece da "strikam" kad klinac spava.

Tastatura mi je generalno bitna, posto se bavim programiranjem, pa je bas dosta koristim.

- Tasteri koji nisu plitki
- US raspored
- Veliki levi shift
- Veliki enter
- Numpad
 
Poslednja izmena:
Ja bih gledao mehaničku tastaturu, kad sam jednom prešao na nju, više mi se ne vraća nazad. Sada ih kinezi prave jeftino, a kvalitetno, 50 jura je više nego dovoljno da se lepo počastiš. Par stvari ćeš ipak morati da istrpiš:

- malo su bučnije, osim ako uspeš da nađeš model sa red silent svičevima
- sve imaju enter u jednom redu
- nema ergonomskih modela, sve su ravne

Ako su to kompromisi koje možeš da prihvatiš, definitivno idi na mehaničku, daleko prijatnije kucanje.
 
kucanje na svakom linijskom (crveni,crni) je patnja,a čak i brown nije da je tih.kineski derivati su još bučniji po mom iskustvu (outemu i gateron,kalih nisam probao) i jedina polumehanička a tiša varijanta koja je koliko toliko zastupljena danas je topre,a to teško da će da može za 50e.

u svakom slučaju nikako ne kupovati mehaničku bez i to malo ekstenzivnijeg testiranja naročito ko hoće tišinu.
 
kucanje na svakom linijskom (crveni,crni) je patnja,a čak i brown nije da je tih.kineski derivati su još bučniji po mom iskustvu (outemu i gateron,kalih nisam probao) i jedina polumehanička a tiša varijanta koja je koliko toliko zastupljena danas je topre,a to teško da će da može za 50e.

u svakom slučaju nikako ne kupovati mehaničku bez i to malo ekstenzivnijeg testiranja naročito ko hoće tišinu.
Nije bas da imam priliku negde da je ozbiljnije testiram.
Jel mozes samo da mi pojasnis zbog cega je patnja kucanje na cherry red i black?

Za oko mi zapala gigabyte k83.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nije bas da imam priliku negde da je ozbiljnije testiram.
Jel mozes samo da mi pojasnis zbog cega je patnja kucanje na cherry red i black?

Za oko mi zapala gigabyte k83.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Da ti odgovorim ja. Red, black i još neki su linearni svičevi, nemaju nikakav feedback, dakle kada pritisneš taster, nemaš pojma da li si ga pritisnuo dovoljno duboko da okine. Mislim, možeš da pritiskaš do kraja da bi bio siguran, ali to nije prijatno. Zato su linearni svičevi više za gejmere, brzi su i sa malo otpora. Taktilni svičevi, kao recimo plavi i zeleni, imaju mehanizam koji ti pod prstom jasno stavlja do znanja kada je svič okinuo, ali to plaćaš škljocanjem kao dodatnim izvorom buke na tastaturi koja je i onako bučna. Braon su neki kompromis između te dve krajnosti. Taj sistem boja je uveo Cherry i posla su ga svi uglavnom preuzeli, ali proizvođači polako odstupaju od njega.

Gigabyte k83 je ok rešenje, ako ne želiš LED ispod tastera. Dobro bi bilo probati malo pre kupovine kako ti leži osećaj i buka.
 
Danas mi je crkla tastatura a4tech kb-720 (stara oko 10 godina) koja je bila najprostija moguca, ali mi je jako odgovarala i po rasporedu i dubini tastera.

Sta mozete da mi preporucite, bitno mi je da tasteri nisu plitki, da je US raspored, veliki levi shift i enter.
Ja bih ti preporučio da ne menjaš ništa. Tastaturom si zadovoljan godinama, cena joj je ~1000 din, pazari dva ili tri komada i miran si.
https://www.eponuda.com/racunari-tastature/a4tech-kb-720-slim-ps2-us-black-tastatura-cena-205122
 
Posto za tastaturom provodim vise od 8 sati dnevno, a nisam gejmer, treba mi nesto da je prijatno :) Znaci onda bih trebao da gledam neku sa braon svicevima. Bio sad da vidim u gigatronu k83, ono nije losa. Ali i ona je sa crvenim svicem.
 
Posto sam u istom poslu kao i ti, evo ti par zakljucaka.

Koristim vec jako dugo Microsoft Ergonomics 4000. Stavise, toliko je stara da je zrela za zamenu, tastri su se pohabali i neki koji su stari su malo klimaviji, ne reaguje svaki konzistentno. Neki su tezi, neki su laksi, tako da takodje razmisljam o zameni. Isprobao sam neke modele, i primetio sam da mi mnogo vise od samih tastera znaci palmrest. Kolega ima Das Keyboard, i odlicna je za kucanje, necu da lazem. Ali prosto ne mogu vise bez oslonca za dlanove. Cim postoji ona ivica gde tastatura dodiruje sto, a mehanicke tastature imaju pozamasnu ivicu, sa stolom, jako mi je iritantno. Postoji i Microsoft Sculpt tastatura, cak se o njoj razmisljam, zato sto nema numericki deo koji sve manje koristim. Kod nje me doduse malo nerviraju tasteri jer su previse plitki, ali nije strasno.

Koristio sam nekoliko dana Apple tastaturu, zali Boze utrosenog materijala, nista manje ergonomsko nisam koristio.

Moja idealna tastatura bi bila neka TLK mehanicka, sa palmrestom na njoj. Aftermarket nisu od preterane koristi zato sto nisu zakaceni za tastaturu i ne pomeraju se zajedno sa njom, a verovatno pomeras tastaturu vise nego sto si svestan. Licno bih voleo da postoji MX Blue, ali tih :) . Mislim da bi zvuk vise iritirao mene nego okolinu. Brown je ok, ali nije kao blue :D .
 
Poslednja izmena:
Ja bih ti preporučio da ne menjaš ništa. Tastaturom si zadovoljan godinama, cena joj je ~1000 din, pazari dva ili tri komada i miran si.
https://www.eponuda.com/racunari-tastature/a4tech-kb-720-slim-ps2-us-black-tastatura-cena-205122

E ja sam to hteo da uradim, ali nisam mogao da nadjem. Juce sam gledao ovaj link koji si poslao, ali je bila samo ova sa YU rasporedom, sto mi ne odgovara.
Ali sad vidim da ima ova po 1200 dinara sa US rasporedom, sad cu odmah da narucim 2-3.

@poolmaker, hvala ti na linku :D

edit: evo opet nema te po 1200 :)
 
Poslednja izmena:
Nesto ne radis dobro :)

03fa5fd2016b9bbe40383051b59ff02b.jpg


...riding on 720p...
 
I ti sad preterujes... :D
Ako nadjes nesto napolju pa ti mogu pomoci, javi...

...riding on 720p...
 
Au, znaci ceo dan guglam i nisam uspeo nijedan taj da nadjem, sem tog lista koji je upravo opet aktivan. Jel moguce da su to sve isti shopovi?[emoji848]
Jedino je fora sto sam narucio 3 komada minut pre nego sto si okacio linkove. Mogao sam ustedeti 1000 dinara.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Imao si u gigatronu za 700 kinti wireless click brend, US raspored, sve ispunjava sto ti treba, kad se pokvari baciš kupis drugu, skroz solidna za pare


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Stigle mi 3 tastature, i malo je reci da sam se zeznuo.

Ista je oznaka, malo je izmenjen logo, ali znaci tipke su nekako drugacije, na startoj su bile mnogo kruce. Moguce zato sto je ova nova, mada logicnije bi mi bilo da je obrnuto.
 
Nazad
Vrh Dno