Šta je novo?

4x4 vidi kao 4x2

illuminator80

Poštovan
Učlanjen(a)
17.03.2017
Poruke
76
Poena
60
Imam 4 ram memorije od po 4 gb. Kingston hyper x sve 4 iste, ista frekvencija, oznaka, sve... Problem je sto mi i u biosu i u win7 prikazuje da imam ukupno 8gb, tj 4x2. Stavljao sam svaku posebno, pa dodavao, i skapirao da ih vidi kao 2gb svaku. O cemu se ovde radi? Ploca z68ap-d3, podrzava do 32 gb.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Pa da li su te memorije uopste od po 4GB?

Kingston ima obicaj da na uparenim kitovima napise npr. 4G na svakom stiku iz para iako su u sustini od 2GB moduli. Tada 4G znaci da oba stika iz para imaju zajedno 4GB.

Najbolje lepa fotografija svih modula sa citljivim etiketama ili recimo CPU-Z pa Slot#1 Slot#2 Slot#3 Slot#4 screenshot na SPD tabu.

Najbolje fotografije ili procitati i prekucati ovde oznaku sa modula.

Kad je kit obicno pise na kraju oznake recimo K2/4G

To je onda 2GB + 2GB
 
Poslednja izmena:
Imao sam prvo 8 gb, pa sam dokupio jos 8. Sigurno su po 4 svaki.

A ja sam nesto flesovao bios, i nisam ni provalio u kom trenutku je to postalo 4x2. U jednom trenutku sam sigurno imao 4x4

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sve zajedno je ranije provereno pokazivalo 16GB a sad 8GB? Ranije je tih 8GB sto se prvo imalo prepoznavalo kao 4+4GB bez problema? Sada ih prepoznaje kao 2GB i 2GB, cak i kad se pojedinacno stavljaju? Svaki od tih 4 komda "4GB" stikova prepoznaje u svakom slotu kao 2GB kad se pojedinacno stavljaju? A ranije je bar 2 stika prepoznavao svaki kao 4GB? Uz sve potpuno iste komponente? Nesto se tu ne slaze. Kad se desila promena, bas od tog flesovanja BIOS -a ili je nevezano sa tim? Da li su tabovi na DDR stikovima cisti, da li su DDR slotovi na ploci cisti i neosteceni? Da li je CPU pomeran u soketu izmedju tih promena u detekciji, ako jeste da li su svi CPU pinovi perfektni i u sa dobro naleglim procesorom? Da li je CPU kuler pretegnut? Da li je ploca izvitoperena? Da li je sistem oveklokovan? Da li su menjani naponi u BIOS -u? Da li je integrisani memorijski kontroler bio izlozen rucno dizanim previsokim naponima? Na koliko su deklarisani naponi na mem modulima? Da li je to podeseno u skladu sa tim u BIOS -u? Da li je radjen mem test? Da li je pokusano flasovanje prethodne verzije BIOS -a?

clear CMOS svakako

Fotografije etiketa na modulima bi zaista pomogle da ne ispadne da se vijaju pogresni duhovi i da se ni ne radi o 4GB modulima.
 
Imam neko povrsno znanje o kompu, pa nisam siguran na sta cu sve uspeti da odgovorim i koliko sam razumeo pitanja. Poprilicno sam ziguran da je pokazivao 2x4 ranije, pa 4x4 posle dokupljivanja, mada su mi drugi to upgradeovali. Nesto sam flesovao bios, pokusavajuci nesto vezano za kopanje, vise se ni ne secam sta sam radio. Sad svaki stick posebno vidi kao 2gb. Slotovi su cisti, nisu osteceni. Nije vadjen cpu. Nisam menjao napone, bar ne da se secam. I ploca je ok, nije izvitoperena.
40aa45bcfa5cc1420a3fdd0ef0871388.jpg


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sad nesto guglam oznaku, izgleda da su od 2gb.je*em li ga izgleda da sam je glup/lud.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nema ni potrebe za odgovorima na moja dodatna pitanja.

*2/4G, KIT OF 2
Ti moduli su svaki po tacno 2GB. Na sta sam i ukazivao ptretpostavkom u prvoj poruci. Bez greske. Za pojasnjenje pogledati moju prvu poruku.

Flash BIOS -a nema nikakve veze. To moze i mora da se ponasa kao 8GB kad toliko i jeste. Zato sam toliko insistirao na fotografijama obzirom da je sve drugo gubljenje vremena. I jesmo izgubili vise vremena u odnosu da je odmah fotografisano. Brze bi resili problem.

Ti moduli nisu nikad mogli biti detektovani kao vise od 8GB, jedino ako je neko drugi zamenio stikove bez znanja. Sumnjam, pretpostavljam da se potpalo pod klasicnu zamku toga sto na njima pise 4G pa se dalje nije ni gledalo detaljno.

Elem, 4x2GB = 8GB. To je to. Sve je u redu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno