Šta je novo?

lose sam krenuo sa instalacijom ubuntua

nightwish

Slavan
Učlanjen(a)
22.09.2003
Poruke
69
Poena
309
HP presario v6500 notebook
procesor intel core 2 duo cpu t5250 1,5 ghz x2
memory 2gb
graphics intel 965GMx86/mmx/sse2
os type 32 bit win 7
disk 150GB
e sad,hteo sam malo da eksperimentisem pa da probam da instaliram Ubuntu 16.04.6.LTS.da malo isprobam taj OS...svi ga hvale....i tako skinem zatim prebacim na flesku sa balenaEtcher-Portable,
podignem sistem i pojavi se ubuntu...svidjami se i krenem odmah sa install....e sad mozda sam pozurio i (naviklo se na samo cepaj next) kliknuo sam na prvu opciju da se instalira uz windows 7 a tek posle svega sam video u nekim videoklipovima da se treba kliknuti na "nesto drugo" i tu treba odrediti particije....i dobro sad zavrsila se instalacija bilo je restarta i sad kad je poceo ponovo da se dize sistem,
pocelo je spoooro da se podize...ok...probam ponovo ali isto...pitanje je da li moze da se reinstalira da ponovo pokrenem sa fleske prvi korak...ili da ga izbrisem pa da probam ponovo da ga instaliram...ili da formatizujem disk i da se vratim(instaliram) win 7 i zaboravim na taj eksperiment...
 
Pre svega si trebao da skines verziju 18 lts. Ne znam gde si u 2020 uspeo da nadjes verziju 16?
Prebaci ga na usb,boot sa usb-a i sve ispocetka.
Particije uvek manuelno kreiras. Za ubuntu tip particije ext4. Napravi / (root) zatim swap particiju i /home.
To ti je neophodno
 
HP presario v6500 notebook
procesor intel core 2 duo cpu t5250 1,5 ghz x2
memory 2gb
graphics intel 965GMx86/mmx/sse2
os type 32 bit win 7
disk 150GB
e sad,hteo sam malo da eksperimentisem pa da probam da instaliram Ubuntu 16.04.6.LTS.da malo isprobam taj OS...svi ga hvale....i tako skinem zatim prebacim na flesku sa balenaEtcher-Portable,
podignem sistem i pojavi se ubuntu...svidjami se i krenem odmah sa install....e sad mozda sam pozurio i (naviklo se na samo cepaj next) kliknuo sam na prvu opciju da se instalira uz windows 7 a tek posle svega sam video u nekim videoklipovima da se treba kliknuti na "nesto drugo" i tu treba odrediti particije....i dobro sad zavrsila se instalacija bilo je restarta i sad kad je poceo ponovo da se dize sistem,
pocelo je spoooro da se podize...ok...probam ponovo ali isto...pitanje je da li moze da se reinstalira da ponovo pokrenem sa fleske prvi korak...ili da ga izbrisem pa da probam ponovo da ga instaliram...ili da formatizujem disk i da se vratim(instaliram) win 7 i zaboravim na taj eksperiment...

Skini poslednju verziju, i instaliraj na prazan disk. Nemoj ručno praviti particije. Nema potrebe komplikovati.
 
ma video sam novu verziju ali ona je samo za 64-bitne a ovaj moj laptop je 32-bitni pa sam potrazio staru verziju koja podrzava 32-bitne(16.04 lts) tako da mu je to to....nista ,probacu da skinem 18-ticu i da probam ponovo....
 
Šta je 32-bitno? Možda si imao instaliran 32-bitni Windows, procesor je svakako 64-bitni.
 
pa,nista,proverio sam i da procesor je 64-bitni,tako da sam skinuo 18-ticu i ponovio postupak korak po korak......nije lose,malo je cudan posto sam ipak navikao na windows......
 
pa teo si da probas,sad ili uci malo Linux,ili nazad na PrC..:)
 
pa teo si da probas,sad ili uci malo Linux,ili nazad na PrC..:)

Kod linuxa nema "malo" :) Ili uci kako treba (ozbiljno) ili batali pricu. Povrsan pristup u linuxu se kaznjava vec kod prvog problema :) Slepo kucanje je obavezno, bio Ubuntu ili ne 95% stvari se radi u terminalu odnosno kuca.
 
Ko ne kuca slepo, u linuxu nema šta da traćđ-.--ži. Ovu poslednju reč sam pokušao kucati na slepo. To za slepo kucanje naročito važi u Ubuntu.
 
aha to, u pravu si, ja znam slepo kucanje i svima preporucujem da se potrude da nauce, ali znam ljude koji nabadaju sa 2 prsta(sa obe ruke), ne racunam palac za space :), jako dobro funkcionisu na linuxu godinama.. Ali meni je to malo neiskoriscenost, nikad ne mogu 2 prsta da urade ono sto moze sa 10 ;)
 
Da smo u 2010-toj pa jos nekako, ali sada predstavljati linux ovako je smesno.
Nikada nije bio laksi za koriscenje, vecina stvari automatizovano. Koga zainteresuje lako ce se snaci sa terminalom sa sve 2 kaziprsta na tastaturi...
Jedina mana ostala game i app support. Da ima sve sto mi treba na linuxu, win pogledao ne bih... ali avaj...

...riding on 720p...
 
Da smo u 2010-toj pa jos nekako, ali sada predstavljati linux ovako je smesno.
Nikada nije bio laksi za koriscenje, vecina stvari automatizovano. Koga zainteresuje lako ce se snaci sa terminalom sa sve 2 kaziprsta na tastaturi...
Jedina mana ostala game i app support. Da ima sve sto mi treba na linuxu, win pogledao ne bih... ali avaj...

...riding on 720p...

Ako ce neko da surfuje internetom i da slusa muziku...da.
 
U mom slucaju, ne bih se slozio sa Duke-om, mozda zbog toga sto se bavim vise administracijom, nego desktop-om, pa je tako, ali cinjenica je da je administracija potrebna, tacnije neophodna i za desktop. Ukoliko se desi neki problem, ukoliko je potrebno promeniti neki skriptu, i za mnoge druge stvari, mnogo je sigurnije i pravilnije to raditi preko terminala. Pricam o nekim malo naprednijim korisnicima. Obicni korisnici obicno samo "koriste" sitem, ne rade naprednije stvari iz vise razloga. To je moje misljenje. Za tu namenu OK, ali opet postoji granica.
 
Super je tvoje misljenje i u pravu si, samo pogledas naslov teme i prvi post i gde smo sada stigli...
Lepo rekoh vec, iz svog iskustva a i ostalih koje su prosli isto, ako te zanima i stvarno hoces vise da saznas, sve sto dolazi nakon instalacije i win like odvikavanja je samo interesantno i sve ces vise napredovati, niti ce ti smetati terminal niti sto ne znas slepo kucanje ili komande napamet bla bla...


...riding on 720p...
 
cinjenica je da je administracija potrebna, tacnije neophodna i za desktop.

Apsolutno. To korisnik shvati vrlo brzo. Kad covek mnogo zna onda mu se cini da je sve to lako....ali za pocetnike nije lako a nije ni jednostavno :) Samo startovati program sa root privilegijom prilikom podizanja sistema nece ici bez pisanja skripte. Instalacija gpu drajvera, pa ko hoce da klokuje karte i kontrolise ventilatore manuelno.....Pisanje xorg.conf fajla za Nvidija karte pa modifikacija grub_a za amd karte..... Nista od toga ne ide automatski. Bez poznavanja oko 150 osnovnih komandi u linxu nema sta da se trazi za bilo sta vise od surfovanja i slusanja muzike.
 
Nazad
Vrh Dno