Šta je novo?

Sony Xperia 1 Mark II/Pro

Teško da će Sony praviti razliku između običnog i plus modela (samo prošli modeli imaju različite procesore dok pre toga cela sredina im se zasnivala na istim procesorima) jednostavno nije im isplativo da gomilaju zalihe različitih procesora.
Malo me čudi da u L4 nisu stavili SD630 koji im je najzastupljeniji procesor, a i usput bi bio dosta kompletniji od P22.
Ja očejujem da izbace još 2-3 modela sa SD665 u naredne 2g.

Послато са HTC U12 life помоћу Тапатока
Pa izgleda da u toj Xperia 10 seriji u plus verziju ubacuju jace chipset. Ako gledamo na prethodnu generaciju Xperia 10 i 10 Plus malo jaci chipset je u plus modelu, pretpostavljam da ce tako biti i sa novim Xperia 10 MK2 / 10 Plus MK2 modelima. Evo bas malopre procitah, sad koliko je ovome verovati izbacena je lista koji ce sve Sony Xperia modeli biti izbaceni ove godine. [emoji2]
bf14ce844c8f27f4af2518f7fd91cf9a.jpg
927a662cf9f6a9f42e76ed14dd885fd0.jpg


Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Mislim da je ovo dobra odluka da godišnje ima jedan full flagship i jedan kompaktniji flgaship na osnovu ovog prvog što se predstavlja u Februaru. Na ovaj način imaju više vremena za razvijanje budućih telefona, bar bi na papiru tako trebalo da bude.
 
Kolika je sansa da se 1 II pojavi kod operatera?
 
Kolika je sansa da se 1 II pojavi kod operatera?

Minimalna. Telenor izgleda još uvek prodaje one iz 2016. Mts je znao da ubaci po koji. VIP je jedini rasprodao zalihe, XZP je otišao maltene za dinar na kraju i otada nemaju uopšte Sony.

Teško će sad da ga vrate sa cenom od 1199$.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kolika je sansa da se 1 II pojavi kod operatera?
Po mom misljenju verovatno ista kao sa prethodnih par modela (XZ3, Xperia 1). Ali imajuci u vidu mnogo vece interesovanje koje je izazvao model Xperia 1 Mark II mozda ga i bude kod nasih operatera. [emoji6]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Do nedavno sam koristio XZ Premium i to je bio najbolji telefon koji sam imao. Već dugo čekam nešto novo od Sony-a.
Xperia 1 II ima odličan dizajn, konačno nešto drugačije. Sonijev loop dizajn telefona (kao kod serije Z) mi je oduvek bio sjajan.
Ovo danas sa dizajnom telefona je samo ponavljanje jednog te istog. Specifikacije su toliko identične da se skoro više ne uočava razlika
izmedju modela koji se jako brzo ređaju jedan za drugim. Možda najveća razlika može da se uoči između kvaliteta kamera, a i to je upitno.
Koji god telefon da da se kupi, platićemo ga skuplje nego što on stvarno jeste.

Ova Xperia obećava....
 
Nemaju ti pregledi nikakve veze sa prodajom, valjda je to odavno jasno, posebno ne u trenutku kada se Sony mobile povukao sa 90% trzista na planeti. Ne treba zaboraviti ni da su Z1/Z2/Z3, svi compact modeli, i XZP/XZ1, takodje bili (relativno) dobro prihvaceni ''na netu''.

Cinjenica je da su napravili odlican uredjaj, koji je izazvao paznju (samim tim i besplatan hajp) ali sada im ostaje tezi deo posla - povratak na nekoliko bogatijih i bitnih trzista, jer X1 MK2 svakako nije uredjaj za razna azijska, niskobudzetna trzista, tu mozda mogu da pokusaju sa 10/Plus MK2. Ne sumnjam da ce se Xperia 1 MK2 dobro prodavati u Evropi.

Entertainment
Features
PS4 Remote Play29, DUALSHOCK®4 Control compatibility30, Game Enhancer, Dynamic Vibration System

Dobro je, ima i DVS, pomislio sam da su mozda zbog vece baterije i tanjeg kucista izbacili ovu opciju, koju imaju XZ2/XZ3 i Xperia 1 (2019)
E sad, da li ce vibra. motor biti mocan kao kod XZ2/XZ3, ostaje da se vidi. XZ2 je jedan od retkih telefona sa tako jakom vibracijom, koja moze da se oseti cak i u debeloj zimskoj jakni.
gsmarena_002.jpg

nPWCALL.png


Mnogo mocna fotografija, simbolika koja obecava dalji napredak. Konacno prava ''one sony'' filozofija, samo kada bi jos otisli korak dalje i ugradili najbolji AKM DAC (AKM 4493 ili 4497), sa odgovarajucim pojacalom, pa neka traze i 1500$ za takav uredjaj :) Svejedno bih ga kupio po bar duplo nizoj ceni :d
 
Moram da priznam i da ne znam kako im ide i ostalim sektorima. Pre par godina, zarađivali su od filmova, PlayStationa i - osiguranja. Cela elektronika je samo pravila gubitak.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Valjda im ide dobro i u kamera sektoru.

Послато са HTC U12 life помоћу Тапатока
 
U mirorless svetu kamera su undisputed king, uskoro bi trebalo A7SIII da predstave ( bar se tako nadamo 1g+ već [emoji23][emoji23][emoji23]) koj bi trebalo da polomi konkurenciju koju opet gotovo i a nema u smislu uloženo dobijeno, pritom su sa A7III imali 7 i 8 meseci prednost naspram nikon & canon koji su svakako " rushed " proizvodi čisto da imaju sa čime da se takmiče mada im ne ide.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Opet lazu za 4K ekran, ne znam kako im prolazi ta prica, 4K ekran je ekran koji moze da pusti 4K content (3840x2160).

Ekran koji je 3840x1644 nije 4K ekran.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Zato je najbolje da svako iznosi informacije koje su zasnovane na osnovu licnog iskustva i cinjenicama. [emoji6]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Opet lazu za 4K ekran, ne znam kako im prolazi ta prica

Barem neko bi ih tužio za false advertising, što je ozbiljan prekršaj na Zapadu. Recimo, reklamiras 99% popusta, to mora da bude matematički tačno 99%, ne može npr. 1 AUD već ispadne 1.16 AUD i tako moraš da formiras cenu (ovo je jedan od konkretnih primera sa mog posla u Australiji).

Sam si rekao, ne znaš, dok mi ostali znamo šta sve može da se zove 4K.

Pa to im je udarni adut još od Z5P.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne znam zbog čega Sony tera ideju da prikaže telefon (valjda onog momenta kada definišu dizajn), a onda prodaja kreće mesecima kasnije, dok drugi predstave telefon kada je proizvodanja već krenula, i postoje zalihe da se napune maloprodaje?!?

Ovakvim nastupom, potpuno obesmisle hype predstavljanja novih modela.
 
Opet lazu za 4K ekran, ne znam kako im prolazi ta prica, 4K ekran je ekran koji moze da pusti 4K content (3840x2160).

Ekran koji je 3840x1644 nije 4K ekran.

Ne znam sta nije jasno, u definiciji stoji, da se 4K rezolucija se odnosi na horizontalnu (ajde da kazemo duzu stranu) koja ima rezoluciju priblizno, oko 4000 piksela. Svi TV 4K UHD ekrani imaju rezoluciju 3840 × 2160, 4K video zapisi imaju rezlouciju 3840 × 2160, ovo sve je u 16:9 formatu, ekran Xperia 1 i 1 mk2 imaju format ekrana 21:9 (Cinema Wide) te rezolucije 3840x1644, znaci ostaje im po definiciji ekran tih 3840/4K, samo zbog drugacijeg formata ekran je uzi ili ako gledamo po horizontali onda nizi. Pa 4K filmovi koji su u 21:9 (Cinema Wide) formatu, dolaze u rezoluciji 3840*1608 (nekad i 3840*1600).

Nemaju ti pregledi nikakve veze sa prodajom, valjda je to odavno jasno, posebno ne u trenutku kada se Sony mobile povukao sa 90% trzista na planeti. Ne treba zaboraviti ni da su Z1/Z2/Z3, svi compact modeli, i XZP/XZ1, takodje bili (relativno) dobro prihvaceni ''na netu''.

Cinjenica je da su napravili odlican uredjaj, koji je izazvao paznju (samim tim i besplatan hajp) ali sada im ostaje tezi deo posla - povratak na nekoliko bogatijih i bitnih trzista, jer X1 MK2 svakako nije uredjaj za razna azijska, niskobudzetna trzista, tu mozda mogu da pokusaju sa 10/Plus MK2. Ne sumnjam da ce se Xperia 1 MK2 dobro prodavati u Evropi.

Ipak, ne bih zanemario, mk2 je izazvala nama neocekivano veliku paznju, nikad nije danima tukla Samsung ili iPhone na GSMareni po popularnosti, to je za Sony bila naucna fantastika. Nadam ce pokupiti i dobre utiske raznih review-era, youtube-ra it, to je jako bitno u danasnje vrijeme, sad ne znam da li se u opste i planiraju vracati na ta bogatija trzista, mislim da trebaju iskoriste ovaj momenat i jos malo dodatno da poguraju hajp koji se stvorio, jos malo agresivnijeg reklamiranja i sta bi im falilo podjeliti 100 uredjaja da kazem najuticajnijim YT testerima (ostali to toliko i odavno rade da mi se gade, pogledajte samo sta rade sa DxOMark). I na kraju, mislim mk2 nece toliko kasniti kao do sada, da ce biti ranije na trzistu. Ne znam jedino koliko utice taj S20 Ultra zoom, da li igra presudnu ulogu u kupovini ili nakon P30 Pro, zoom i vise nije tolika novost...
 
Poslednja izmena:
YTuberi zarađuju toliko da par njih odavno fura RED kamere od 100k samo zato što im se može (za ono što snimaju - totalni overkill). Tako da, nije samo da se podeli par telefona. Uostalom, Sony već dugo ima pozitivne recenzije, ali prodaja im ne ide.

Marques je jedan od retkih koji je bas navalio i U12+, sumnjam da je HTC tako rešio da se reklamira na tržištu gde i nije više deo ponude operatera.

Komplikovanija je priča sa njima jer publika ne prašta kada joj je nešto sumnjivo a onda nema ni pregleda ni novih poklona. Posebno mislim na te najveće. Pa Lew sa Hardware Unboxed ke postao poznat i bogat tako što je savijao iPhone, Dave 2D tako što je MacPro stavljao u frižider. Zapravo, najbrži uspeh je upravo taj. Čak i Quinn Snazzy Labs je tako skrenuo pažnju na sebe.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Xperia Z5P je imala 4K ekran, ovo sto je na ovim poslednjim Xperiama je pribliznije QHD nego 4K, sve ostalo je marketing i zamazivanje ociju :)

4K rezolucija je jedna i standardna je, 3840x2160p, ne postoji 70 4K rezolucija. Mogu da naprave 4K+ tako sto ce produziti 4K ekran, sto je ovde daleko od slucaja.

I Galaxy S7 je imao 570 PPI ekran, sto nije daleko od 640 na ovim Xperiama, pa nisu lagali za rezoluciju :)
 
Poslednja izmena:
Nista, ti se onda zali svetskoj tech zajednici i trazi da ukinu/izmene podelu ''4k rezolucije'', pozovi se na ekspertizu sa bencha :d

Dakle, zvanicna podela ''4k'' rezolucija svrstava i navedene rezolucije u Other 4K resolutions, (ne postoji proizvodjac koji bi u svom marketingu naveo ''our new flagship with other 4K res. display :d) tako da je sa te strane sve u redu, i sto rece NevisStarShine, do sada bi sigurno popili tuzbu da nesto ozbiljno lazu. Sony je inace poznat kao android proizvodjac sa najmanje laznog marketinga, od hw specifikacija, preko sw funkcija do laziranja antutu i slicnih sintetika, gde Samsung i Kinezi godinama ''dominiraju''.

Galaxy S7 je imao 570 PPI ekran, sto nije daleko od 640 na ovim Xperiama, pa nisu lagali za rezoluciju
Jos jedna nebuloza ali ocigledno ne vredi objasnjavati.
A PPI je znacajan samo zbog ostrine prikaza jer je vecina OLEDA/AMOLEDA pentile i tu svakako znaci PPI iznad 500, sto vise to bolje jer je pentile raspored losiji od RGB.
 
Poslednja izmena:
4K rezolucija je jedna i standardna je, 3840x2160p, ne postoji 70 4K rezolucija. Mogu da naprave 4K+ tako sto ce produziti 4K ekran, sto je ovde daleko od slucaja.

U kojoj rezoluciji gledamo film emitovan u 21:9 formatu, a na 4k televizoru čiji je panel 16:9 formata?
 
Ima primer i sa Full HD+, koja se razlikuje u zavisnosti od odnosa strana, kako na telefonima, tako i na monitorima. Kada se kaže 4K, jasno je da se misli na horizontalnu stranu.

Kao kada bi kupio Blu-ray film , tamo piše 4K a ono Ultra-Wide! Ti zoveš i pretis da to nije 16:9 4K i tražiš razliku u izgubljenim pikselima nazad!
 
Fotke koje je Sony podjelio sa Phandroid-om, slikane sa Xperia 1 mk2, neke smo vidjeli na prezentaciji i u reklamnim videima. Kaze covjek da su definitivno editovane ali da su fokus, jasnoca i ostrina ogromno napredovale u odnosu na Xperia 1 (mk1).



Valjda :D
 
U kojoj rezoluciji gledamo film emitovan u 21:9 formatu, a na 4k televizoru čiji je panel 16:9 formata?
Gledamo u presecenoj 4K rezoluciji :)

Ne znam sto se bunite, velika vecina 4K contenta je 16:9, sto ovaj telefon ne moze da pusti, dakle ovaj telefon nema 4K ekran.

Van toga mi se dopada uredjaj, pravi stereo zvuk, njihov softver je na nivou, ekran je sigurno odlican sto se prikaza tice, ali se ne moze reci da nije lazan marketing.
 
Kakav ''lik'' sunce ti, tipican predstavnik Z gen :)
 
Svakako odlicno je sto ovaj tel izlazi sada kad je Samsung po meni bar sebe malo vise uljuljkao i zakopao. Obzirom kakva je zainteresovanost na gsm-areni, i da je ljudima muka od 2 brenda koji se preplicu bice lepo osvezenje na trzistu. Sony ui je uvek bio brz, tako da uboli su telefon u pravo vreme, ako se ne bude odlagao 10x...
 
Ipak ako budu kasnili biće zaboravljen kao Microsoft Surface Duo, tek sam se juče setio da on postoji.
Najveća fora sa kašnjenjem će biti ako ponovo standardno budu kasnili, a povukli se sa 50% tržišta. Po nekoj logici bi zbog smanjenog tržišta morali izbaciti telefon ranije nego pre povlačenja.

Послато са HTC U12 life помоћу Тапатока
 
Meni se čini da i dalje kasne za konkurencijom što se tiče " features "

Uređaj je " top notch " što se kaže al softverski "dodaci" i dalje kasne naspram prve 2 vodeće kompanije, huawei kao 3ća iza negde izmedju jeftinijih kineza opet ima dobru ponudu iako to nije sve tako bajno kako predstave već je to donekle dobra kopija vodećih kompanija ( samsung / apple )

Meni se dopada kuda idu al iskreno i dalje su iza, ja to bar gledam sa tačke da za premium uređaj sa ovim novim premium cenama ne nude dovoljno da bi je opravdali, više mi deluje kao "RAW performance" ponuda uređaja bez software-a da je kompletno iskoristi.

Možda je moje mišljenje tako zbog Profi Sony Alpha mirorless sistema u kojem sam... naspram konkurencije, ja kao neko ko je na sony alpha sistemu koj je znatno skuplji od "konkurencije" ( nikon/canon ) nije mi problem ta razlika u ceni jer nude generalno znatno više od konkurencije za malo višu cifru što se tiče "hybrid shootersa" ono što je samsung u android-u je sony u mirorless-u ako je lakše da se tako shvati ( minus UI na kameri na koj se svi žale a meni baš odgovara [emoji86][emoji85][emoji2957] ( naravno ima blagih nedostataka i u FF segmentu ili bolje receno šta bi mi kao korisnici želeli al opet naspram konkurencije može se zanemariti )



Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno