Šta je novo?

Sony Xperia 1 Mark II/Pro

Verovatno moze da se smanji rezolucija zarad potrosnje.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ekran ima svega 38% vise piksela od standardne "2K" rezolucije na Android flagshipovima. Na racunarima i televizorima 4K ekran ima 125% vise piksela od standardnog "2K" ekrana.

Ili je sama baterija losa, ili je softver u pitanju.
 
Nije baterija ''losa'' niti je softver problem, zna se odavno da sony UI ima najbolju optimizaciju potrosnje uz cist Android. Vec je autonomija u skladu sa povrsinom i rezolucijom displeja i kapacitetom baterije. Na osnovu svega toga ne znam ni ko je ocekivao da ima najbolju autonomiju u klasi, zapravo ovo je sasvim ocekivano i solidno, i unapredjenje u odnosu na Xperia 1 2019:

gsmarena_323.jpg


gsmarena_274.jpg


I ovde se vidi koliko je endurance skor nebulozan podatak
1 MK II nema 5000 mAh vec 4000 mAh, i skorovi u testovima su u skladu sa tim cinjenicama, jedino sam ocekivao 1 ili 2h vise u surf testu ali ga ocigledno kolje specificna 4k rezolucija (koju ivanbass nikako ne moze da ukapira).

Dalje, nikada se ne gleda glupi GSMA ''endurance'' skor nego sve ostalo i ovaj uredjaj je ostvario skor manji od ocekivanog samo u surf testu, sve ostalo je sasvim solidno.

Brojevima i skorovima mogu da se opterecuju oni koji nikada nisu koristili Sony android, ko ih koristi zna da u praksi u poslednjih 6 godina nema nikakvih problema sa trajanjem baterije, cak je autonomija malo iznad ocekivanja u odnosu na hardver i kapacitet baterije, upravo zbog optimizacije softvera. Da ne spominjem ''stabilnost'' trajanja baterije zbog Snapdragon cipseta i Qnovo, u odnosu na Exynos.

Vecina recenzija i utisaka potvrdjuju da 1 MK II nudi ''oko 6-7h famoznog sot-a'' u toku 24h, sto je sasvim dovoljno i ocekivano od ovakvog hardvera sa 4000 mAh.
Random primer: https://www.techradar.com/reviews/sony-xperia-1-ii-review
Strong battery life

Na kraju, ono o cemu niko ne razmislja su sony tehnologije protiv degradiranja baterije, kombinacija optimizacije punjenja (tu je cak i onaj gaming mod dok je telefon na punjacu) i stabilan softver i u smislu potrosnje. Sve ovo, u kombinaciji sa SD865, znaci da ce baterija sporije degradirati vremenom i u startu, a i posle 12-24 meseci, svakako nuditi duze trajanje baterije od bilo kog S20 modela sa Exynos-om pa cak i od nekih SD modela koji imaju brutalno brzo punjenje a nemaju tehnologije tipa Qnovo. Ali da bi se neko uverio sve ovo mora da koristi Sony, a ne da pljuje napamet na osnovu brojki sa neta :)
 
Poslednja izmena:
Da ima ekran kao 11 Pro Max (ne mislim samo na rezoluciju), bila bi autonomija bar 20% bolja, steta. Inace i dalje ne vidim poentu 4k na tako malom telefonu.
 
Inace i dalje ne vidim poentu 4k na tako malom telefonu.

I ja sam tako mislio dok nisam video uzivo kako izgleda 4K, posebno uz HDR i ostale sony tehnologije za poboljsanje prikaza :) Mada, ne bih imao nista protiv da su omogucili rucno podesavanje rezolucije, ili da su zadrzali mod 1080p+ za intefejs, 4k za multimediju, uz automatsko prebacivanje.

Kao i u slucaju OnePlus 8 Pro, i ostalih OLED/(S)AMOLED-a, ovde je veoma bitna (500+ ppi) gustina piksela jer se radi o pentile rasporedu. XZ Premium sa brutalnom gustinom piksela od (~807 ppi, RGB raspored i IPS panel) ostaje na vrhu po ostrini ali i S20 serija, OP8 i 1 MK2 imaju veoma ostre ekrane i posebno Sony pravi razliku u ostrini prikaza cak i u odnosu na iP11, koji ima RGB raspored (postavljen video primer negde na sredini ove teme).
 
Poslednja izmena:
Znam, pisao si vec... ;) Na svom telefonu drzim 1080p umesto 1440p zbog baterije, meni dodje na isto, a 4k mi tek ne treba. :) HDR i slicne tehnologije podrzavam, previsoku rezoluciju na ustrb baterije, ne.
Slazem se da su mogli da ubace rucno podesavanje 1080p za nas manje zahtevne, pa da baterija duze traje...
 
 


Sladoled i kafa spremni, uzitak moze da pocne.
 
Uh, al' ovo nije telefon za njega... Inace volim da ga slušam, ima zanimljive klipove.
 
Lik je smešan, ne znam što se ložite toliko na njega

P30 Pro
 
Lik je smešan, ne znam što se ložite toliko na njega

P30 Pro
Sam si rekao - smešan je :) Bas je average consumer oriented, kao i ja, i ima super utiske. OK, ja volim sto razumem ovu materiju malo bolje, ali sam bas to - prosečan korisnik. Često recenzenti preteraju i zaborave da mnogi žele da čuju te utiske a ne samo teoriju i nauku.
 
Dobar je Floss samo što vrti iste fazone godinama, znam napamet šta priča.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ja ga bas zato i gledam, cesto i izgovaram isto sto i on jer znam sta ce da kaze :d Nikad ne gledam da bih se informisao o telefonu, nego cisto iz zabave. A na pocetku nisam mogao da ga smislim, delovao mi je kao klasican crnja iz kraja koji se lozi na tozla. On to svakako jeste, ali je pored toga jako inteligentan i zanimljiv lik. Fun fact, pre desetak, petnaest godina (nisam siguran koliko) su ga greskom izresetali negde u kraju, jedva je ostao ziv i zatim upao u depresiju. Nekako se izvukao i krenuo da se bavi YT.
 
Dobar ali u oglasima je 1150 e,preskupo.Da je oko 700 eura bio bi odlicna kupovina.
 
Pa to mu je cena, nista bolji nisu ni konkurentski modeli. Oni cu cak i skuplji, ali dobro.

Sent from my H8216 using Tapatalk
 
Ko ne voli Samsung ovo je jedina opcija, cekam ga na 700

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Hm a kamera? Bas me zanima kakva je u odnosu na mate 20 pro

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Sony u auto modu zaostaje mnogo za Google-om. Magija je u manual modu, ali izgleda da je sada p&s jedini benchmark.
 
^Manje od 0.1% populacije zna da koristi manuelni mod kako valja. ;) Licno ne znam, tj. znam neke sitnice, ali generalno ne znam.
 
A znate instalirat aplikacije? To ste naucili? Pa lepo naucite i manuelni mod [emoji1]

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Znam koristiti manual mod pa ga opet baš retko koristim, telefoni su po definiciji point and shoot.
Slično i sa raw, praktično ne postoje oni koji ga redovno koriste na telefonu. Malo je ko toliko zaludan da će iz svake fotke uhvaćene sa smešnim senzorom i optikom ručno izvlačiti neke zamišljene maksimume :)
 
Znam koristiti manual mod pa ga opet baš retko koristim, telefoni su po definiciji point and shoot.
Slično i sa raw, praktično ne postoje oni koji ga redovno koriste na telefonu. Malo je ko toliko zaludan da će iz svake fotke uhvaćene sa smešnim senzorom i optikom ručno izvlačiti neke zamišljene maksimume :)
Primetio sam da je RAW zapravo ne upotrebljiv. Kako sa GCam tako i ovaj sa stock kamere.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno