Šta je novo?

Problem sa statičkim elektricitetom

pcv co.

Čuven
Učlanjen(a)
20.11.2003
Poruke
165
Poena
620
Ne znam da li sam pogodio podforum, prebacite ako treba.
Naime otkad smo kao firma prešli na trenutnu lokaciju, imamo velikih problema sa elektrostatičkim pražnjenjem za koje ne znamo uzrok.
Posledice:
- računari se resetuju kada se priključi USB fleš (jedan fleš nam je crkao prilikom priključenja)
- monitor privremeno izgubi sliku kada kolega koji sedi ispred ustaje sa stolice.
Najgora situacija je sa mojim računarom koji je kupljen letos - vrlo često se dešavalo zamrzavanje u toku mog ustajanja od stola, dakle bez ikakvog fizičkog kontakta. Da mi je neko ovo pričao ne bih mu verovao i ne moram da vam opisujem koliko je frustrirajuće. Normalno, u početku sam mislio da je problem u računaru i potrošio prilično vreme u traženju problema koji ne postoji. Izvesno je samo da je stari računar bio mnogo manje osetljiv jer nije reagovao ovako burno na "ustajanje sa stolice".
Za sada smo "rešili" problem time što se pre priključenja fleša ili pre ustajanja sa stolice "uzemljimo" dodirujući kućište ili radijator. To valjda ujedno znači da je el. instalacija propisno uzemljena.
Nagađam da pražnjenje izaziva parket, ali nisam siguran.
Ovo pišem više kao informaciju za druge jer za sve ove godine rada sa računarima nisam imao slično iskustvo iako je, sudeći po iskustvima na netu, ovo relativno česta pojava. Svejedno, svaki predlog je dobrodošao.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Misliš odvlaživač?

Prilično sam siguran da se takve stvari mogu dešavati zato što je vazduh previše vlažan, ne suv.
 
Do statickog elektriciteta mnogo lakse dolazi kad je vazduh suv. Povecanje vlaznosti pomaze smanjenju ucestalosti.
 
Da, grejanje klimom dosta isušuje vazduh. Pošto imam identični problem u firmi, primetio sam još jednu stvar. U jednim cipelama uopšte nemam problema, dok kad obujem druge ne smem da se uhvatim za kvaku, u 90% sledi varničenje. Tako da definitivno zavisi i od đona!
 
Obuća pravi razliku ali bi valjalo naglasiti da je to težak način borbe sa tim, jer je teško zaposlene ubediti da vode non stop računa oko toga šta će obuvati, pogotovo kad ima žena u radnom okruženju.
 
imas da kupis antistatik sprej pa prskaj celu firmu :D
 
Koliko traje dejstvo tog spreja?
Za obuću koliko znam preporučuje se kožni đon, a vlažnost bi trebalo da bude bitan element, ali ja nisam primetio razliku u danima kada je bilo toplo i prozori bili otvoreni.
Za sada nam ne gine da se "uzemljujemo" po 50 puta dnevno i da merkamo novu lokaciju za kancelariju.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Ako je firma u pitanju, rešenje je antistatik pod.
 
Nije tacno da se grejanjem klimom vise isusuje vazduh, to je nisko temperaturno grejanje koje u proseku ne ide preko 45C dok centralno radi na 60-70C. Imam oba i higrometre i sve testirano u kuci, sa temeljom. Problem je kad ste na visini pa nemate prirodnu vlagu iz temelja, nekima tako na visljim spratovima vlaznost bude 20-35% dok ja grejem 90m2 sa izolacijom sa 4 klime i vlaznost nikad ne pada ispod 45% a u proseku je vecinom 50-55%.
 
Stavite ispod jedne od stolica gde je bilo problema gumenu zastitu od ostecenja/grebanja od stolica za laminat/parket pa testirajte.
Nove stolice i/ili podloge za miseve/tastature?
Inace kod mene u stanu je izrazito suv vazduh pa nikada nismo imali problema sa statickim, osim u par slucaja kada je odeca uzrokovala.

...riding on 720p...
 
Poslednja izmena:
Stavite ispod jedne od stolica gde je bilo problema gumenu zastitu od ostecenja/grebanja od stolica za laminat/parket pa testirajte.
Nove stolice i/ili podloge za miseve/tastature?
Inace kod mene u stanu je izrazito suv vazduh pa nikada nismo imali problema sa statickim, osim u par slucaja kada je odeca uzrokovala.
Nameravao sam da nabavim tu podlogu, ali mi se činilo da imaju premalu površinu da bi izvršile svoju funkciju. Možda nabavim jednu ovih dana.
Kad pomenu stolice, sumnjao sam i na to jer smo prošle godine nabavili 2 Marcus-a. Polazim od toga da bi se ovde već neko žalio na njih s obzirom na to koliko ih je forumaša kupilo u zadnje vreme.
Podloge za miševe sam sklanjao bez rezultata.
Na računaru koji je najosetljiviji sam menjao i napajanje - bez uspeha. Možda sam trebao i kućište jer ovo novo (Cooler Master MasterBox) mi je nekako prozračno i time, čini mi se, podložnije spoljnim smetnjama. A najverovatnije samo tripujem.
Tok događaja je bio da smo od useljenja u prostor imali problem prilikom priključenja USB fleševa - često je varničilo, ali vrlo retko restartovalo računare. Takođe i ako prođeš kroz prostoriju i uhvatiš se za neki provodnik.
Zanimljivo je da smo sve ovo vreme najmanje problema imali (ako smo i imali uopšte) sa računarom koji ima MSI matičnu. Računari sa Asus pločama su se par puta resetovali, a novi računar sa Gigabyte je najosetljiviji. MSI čak i reklamira svoje ploče kao najbolje zaštićene. Možda u ovom slučaju najzad neka reklama ima smisla.

Tu gotovo sigurno nema uzemljenja kako treba sto je potencijalno i opasno.
To smo prvo posumljali iako se radi o relativno novoj zgradi, ali merili smo i ispada da ima uzemljenje.

Na kraju mislim da je najverovatnije u pitanju parket/lak problem jer prilikom trenja pri hodu stvara elektrostatički naboj koji je previše jak za trenutnu zaštitu koju imaju neki računari.
 
Merio unimerom kolega koji se malo razume u struju.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Za merenje otpora uzemljenja treba poseban uređaj, a unimerom se ne dobija realno stanje.

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk
 
Treba da se izmeri otpor uzemljenja koji ne sme biti preko 2 oma da bi se smatralo da je ok.Ali ne unimerom nego uređajem koji za to služi.Očigledno je da imate veliki problem,i po meni bi najpametnije bilo da nađete stručnu osobu tj firmu koja će vam to uraditi.

Sent from my MI 6X using Tapatalk
 
Ubacite neki UPS i izbacite probleme sa instalacijama iz jednacine. Svakako treba da imate UPS, tako da nije suvisan trosak.
 
Ubacite neki UPS i izbacite probleme sa instalacijama iz jednacine. Svakako treba da imate UPS, tako da nije suvisan trosak.

Jesi li siguran da bi UPS rešio eventualni nedostatak/propust u instalacijama?
Ja nekako nagađam da su dobre instalacija pretpostavka da bi UPS uopšte radio kako treba i vršio svoju funkciju.
 
Hm, pa mozda i ne bi resio problem sa uzemljenjem, kad bolje razmislim. Da vam problem mozda ne prave mrezni kablovi, tj. ruter? Probajte da li se isto desava kad nisu povezani.
 
Hm, pa mozda i ne bi resio problem sa uzemljenjem, kad bolje razmislim. Da vam problem mozda ne prave mrezni kablovi, tj. ruter? Probajte da li se isto desava kad nisu povezani.
Nisi dobro razmislio :) uzemljenje upravo tome i služi.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Imam isti problem kod mene u firmi. UPS ne rešava problem. Kupite antistatik narukvice i vežite se za kućište PC-a, radijator i sl.
Nikako mi se ne sviđa ta slika. Znam da se to rešenje primenjuje u servisima i proizvodnji el. komponenti, ali u projektnom birou sam pre za ovo što sad primenjujemo: disciplinovano "uzemljavanje" dodirivanjem kućišta prilikom ustajanja od stola.

Laminat zna da pravi takav problem.
Ne znam da li je meni upućen komentar, ali kod nas je parket u prostoriji. Kući mi je računar u sobi sa laminatom i nikad nisam imao problema ove vrste.
 
Moguce je da su i stolice sa gasnim amortizerom uzrok privremenog gubitka slike na monitoru.

https://support.displaylink.com/kno...lay-intermittently-blanking-flickering-or-los

Surprisingly, we have also seen this issue connected to gas lift office chairs. When people stand or sit on gas lift chairs, they can generate an EMI spike which is picked up on the video cables, causing a loss of sync. If you have users complaining about displays randomly flickering it could actually be connected to people sitting on gas lift chairs. Again swapping video cables, especially for ones with magnetic ferrite ring on the cable, can eliminate this problem. There is even a white paper about this issue.
 
Nazad
Vrh Dno