Šta je novo?

sprzen cpu?

oogabooga

Slavan
Učlanjen(a)
20.10.2003
Poruke
2,883
Poena
390
komsija, kupio novi cpu za socket 1151 intel, i5 9400F. i sad, genijalac krenuo sam to da menja, i umesto kabl sa napajanja 4+4pin za cpu da zabode, on je nekako zabio 6+2pin za grafu u slot za cpu. ploca je nagorela okolo konektora i umrla. kupio je drugu plocu, asus tuf 360m-e, ali sad kad stavimo cpu na tu plocu, samo na kratko zavrti kulere i stane, kako od napajanja, tako i od cpu. kolika je verovatnoca da je tom akcijom sprzio i cpu? nemamo drugi cpu s1151 da probao, jer je cim je kupio taj, prodao stari.
neki savet, predlog, sta da radimo?

hvala
 
Psu je ispravan?Testirao?

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Nije nemoguce da je spaljen procesor tom akcijom ali nije ni izvesno da jeste.

Postoji verovatnoca i da je napajanje spaljeno. To bi isto trebalo proveriti.

Koliko bi se dalo zakljuciti nije ni jednog trenutka se stiglo/uspelo licno zapravo ustanoviti/proveriti da li je nova ploca ispravna kao ni da li je i5-9400F ispravan? Da li su kupljeni polovni ili novi i5-9400F i TUF-B360M-E-GAMING?

Dodatno, postoji sansa i da je BIOS na toj maticnoj previse star za Coffee Lake CPU.

ASUS TUF-B360M-E-GAMING

Core i5-9400F (2.9GHz, 65W, L3:9M, 6C,rev.P0) - Validated since BIOS 1404 (2018/09/21)
Core i5-9400F (2.9GHz, 65W, L3:9M, 6C,rev.R0) - Validated since BIOS 2201 (2019/03/25)
Core i5-9400F (2.9GHz, 65W, L3:9M, 6C,rev.U0) - Validated since BIOS 1404 (2018/09/21)

Pored standardnog resetovanja BIOS podesavanja trebalo bi bilo uraditi update BIOS -a, postoji solidna sansa da je stariji od neophodnog. Poslednji je - Version 2416 (2019/06/20).
 
Meni ovako deluje da ploča ne dobija struju,tj. krene na npr sekund zavrti kulere pa stane..ne verujem da je bios,jer bi trebao da daje struju bez slike...vrti kulere il šta god. .Proveri napajanje prvo pa sve ostalo redno...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Tako je, od napajanja bi prvog trebalo krenuti. Ostalo su smernice na okolnosti koje se mogu dodatno ispostaviti kao problem. Prvo napajanje.
 
vazi, hvala za odgovore, probacemo napajanje, pa cu javiti sta se desava

e da, i TUF ploca i CPU su novi..... nisam ga pitao je napajanje novo
 
evo sad mi je javio, da je i napajanje kupljeno novo posle przenja stare ploce
 
Koliko razumem on je kupio opet sve novo,cpu,psu,mobo,tako da predhodna situacija nema veze sa ovim...Čim je taj bocnuo prednodno 6+2 pin u cpu najbolje da mu sklope ljudi koji se razumeju u to ..Pošto postoji mogucnost da je opet loše povezao,ili da izbaci sliku neku...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
ne, cpu je taj sa kojim je sprzena prva maticna
 
evo ga komp sad kod mene, raskacio sam sve sa ploce, i resetovao plocu (iscupao bateriju i kratko spojio plus i minus 20 sekundi), i opet sve isto. nesto mi je palo na pamet, ako je cpu zveknuo i on koci bootovanje (da je stari bios koji ga ne podrzava, predpostavljam da bi se vrteli kuleri bar, ali bez slike?), skinuo sam 4+4pin konektor sa ploce, da eliminisem napajanje za cpu, i onda stisnuo power button, i sad bez napajanja za cpu, vrti kulere, ne staju posle sekund kao onda
 
Da to je znak ili mrtve naponske jedinice za procesor na ploci ili mrtvog procesora.
 
U kućištu ili izvan kućišta ? Možda je loše montirao pčpču ?
 
ajde probacu i van kucista danas pa javljam
 
Šta je bilo na kraju?
 
izvadio sve iz kucista, resetovao bios ponovo, i sad, zakacio cpu, memoriju i grafu, prilikom prvog paljenja, zavrteo je sve kulere, s tim, da je kuler od grafe, posle 2 sekunde stao, dok su cpu i napajanje kuleri, nastavili da vrte, ali bez slike. ugasio i probao ponovo da upalim, i posle tofga opet sve isto - svi kuleri posle 2 sekunde stanu. probao sam da zamenim i grafiku i memoriju sa 100% ispravnim, ali opet isto.

neki savet za dalje, ili da dizem ruke?
 
Proveri gde si uboo one sitne konektore na maticnoj

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
nisam ih nigde ubo, srafcigerom sam davao spoj na pwrswtch iglice

p.s. sve je povadjeno iz kucista, po savetima ovde ranije
 
Poslednja izmena:
aj bocni sve sto treba pa probaj da upalis, mada to okretanje ventilatora mirise na crknuti 8 pin ili na ploci ili na maticnoj ili na crknuti CPU (a mozda i oba + jos nesto)
 
ploca, napajanje i memorija su nove, da. stara je posle pokusaja paljenja sa bocnutim 6+2pin u cpu slot, sprzena, cak i vizuelno na ploci se vidi da je nagorela kod procesora posle te akcije.
 
definitivno nemam pojma i ideje :D

ali posto je moj kolega sa posla pre 3 godine, "uspeo" da gurne ddr2 memoriju u ddr3 slot (naracno , polomio je slot), nista me vise ne cudi
 
Poslednja izmena:
ne znam al meni to nista nije zao, kad iole razuman covek, pretpostavljam da su razumni toliku silu primenjuju i ne pitaju se da li to tako ide, pa ne nabija rame u viljusku....meni muka kad cupam ili ubadam 24pin od napajanja koliko se skoro svaka maticna izvija ....
 
ja jednom zaboravio da udenem napajanje za grafu.. dobro nisam sprzio nest
 
ja sam zaboravio da ubodem 4pin za CPU jedanput i gledao jace od sat vremena po netu koji su simptomi kad se ventilatori vrte a nemam POST od BIOSa, te crko, te ovo, te ono, na kraju naletim na post gde lik pita sme li 4 pin da ubode u 8 pin konektor i provalim koliko sam glup ispao... :D
 
Sto glup bre... ucis se na greskama, nisi ni prvi ni poslednji a sigurno istu vise nikada neces ponoviti :)

...riding on 720p...
 
Nazad
Vrh Dno