Šta je novo?

Totalno brisanje hdd pitanje

zarec

Cenjen
Učlanjen(a)
12.05.2013
Poruke
59
Poena
159
Htio bi potpuno izbrisati hdd i uraditi novi os.
Na disku se nakupilo smeca(recuva povlaci ostatke programa koje sam davno koristio)
Ima više programa koliko znam pa molim preporuku za neki koji se dobro pokazao
Hvala
 
Ne treba ti program,samo formatiraš particije,tj kad radis sistem..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
nije da ćeš imati nekog benefita sem ako je njakav sa sektorima od prepisivanja...inače sasvim je dovoljno da ga prepišeš samo sa nulama/jedinicama (svejedno je) a za to sasvim dovoljan ti je minitool partition wizard,imaš free verziju koja je sasvim dovoljna.
 
Formatiranje partijice definitivno nije rješenje.
Skoro sam na jednom starom laptopu poslije instalacije windowsa(uz formatiranje) pronašao tragobe programa i datoteka iz 2007 godine.
Revo ima opciju trajno brisanje slobodnog prostora na hdd i koristim ga povremeno ali POTPUNO brisanje me interesuje?
Hvala
 
pa napisao sam ti,sem prostog prepisivanjaa nulama i jedinicama ako si baš paranoičan imaš i ISO standarde za brisanje u partition wizard-u.čisto ako neko drugi čita prepisivanje kompletnog diska prilikom reinstalacije sistema nije neophodno i ne donosi nikakav benefit.jedini scenariji gde donosi bilo kakvu korist su:

1) kad postoji problema sa površinom mehaničkog hard diska (kontroler prilikom upisa prepozna problematičan sektor,označi ga kao neupotrebljiv i povuče jedan umesto iz rezerve)
2) kad se mehanički hard disk daje nekom drugom pa da se ne mogu pronači podaci sa data recovery softverom.za 99,9999 posto komercijalnih softvera i metoda sasvim dovoljan je prost upis nula ili jedinica preko celog diska,a ako mislite da će baš vaš disk da češlja FBI,CIA i horejšio kejn (sem što onda imate ozbiljnije probleme od šta je ostalo na hard disku) onda može da se posegne za butterfly upisom,spomenutim ISO metodoma,bacanjem u vodu,maženje sačmaricom itd.

za ssd je sasvim dovoljan secure erase,nemoguće je bilo šta povratiti posle njega.
 
Htio bi potpuno izbrisati hdd i uraditi novi os.
Na disku se nakupilo smeca(recuva povlaci ostatke programa koje sam davno koristio)
Ima više programa koliko znam pa molim preporuku za neki koji se dobro pokazao
Hvala

Da li hoćeš da nepovratno uništiš podatke da ih ne bi neko naknadno čupao metodama namenjenim za takve potrebe, ili ti treba što čistiji disk za novu instalaciju?!?
Iz tvog posta razumem da ti treba ovo drugo, prazan disk za novu instalaciju.

Obično brisanje particije ili svih particija (dakle, delete partition), pa pravljenje nove particije tokom instalacije je dovoljno za te potrebe.
Naravno, ovo ne možeš uraditi iz Win-a koji je na particiji. Ali nudi ti se prilikom počinjanja instalacije novog sistema.

Recuva služi da se spašavaju podaci, i to što Recuva zna da nađe određene inače ubrisane podatke, ne znači da ti podaci uopšte postoje za sistem, i da na bilo koji način smetaju radu Win-a.
Za sistem, oni ne postoje i nisu "nakupljeno smeće" koje ometa računar u radu.

Dakle, da li hoćeš da isprazniš disk pre nove instalacije, ili imaš na njemu šeme SU-57, F-22, J-20, i spisak dilera heroina, pa ne bi hteo da ih neko kasnije nađe? :p
 
Poslednja izmena:
Ccleaner ima opcije brisanja

ccMT6W.png
 
POTPUNO brisanje me interesuje?

Na performanse novoinstaliranog sistema ne utiče nimalo pa ne moraš da gubiš vreme na to.

Jedino kad prodaješ računar ili hdd ako smatraš da će neko biti radoznao pa da proverava sa data recovery softverom. U tom scenariju odradiš jedan prolaz.
 
Lako samo ga formatiraš u ext3 pa ga formatiraš u ntfs pa u ReiserFX pa u ext4 i opet u ntfs eto tako.
 
Lako samo ga formatiraš u ext3 pa ga formatiraš u ntfs pa u ReiserFX pa u ext4 i opet u ntfs eto tako.

Jesi siguran? Fleška je "prošetana" iz ntfs u ext4, ext3 pa potom u fat32. Fajlovi sa skrinšota su iz windows instalacije za šta je poslednje korištena.

Ako sam dobro shvatio situaciju pokretača teme, čovek se brine bez potrebe... Quick format u stvari ne radi brisanje podataka, ali isto tako i ne utiče ni na koji način na daljnje korišćenje hdd-a i na novi sistem na njemu.

WyMox1u.png
 
"Nulovanje" i pri tome brisanje podataka moze biti od koristi samo u slucaju da ima puno sporih sektora na hdd pa da ih se pokusa malo oporaviti upisom nula, ako je hdd ok i ako njemu treba za njegov OS onda nema potrebe da bilo sta brise, jednostavno instalira iz pocetka OS i pri tome odredi velicinu i broj particija.
U normalnom koristenju kompa to je dovoljno, a u slucaju nenormalnog koristenja kompa, razne perverzije i protiv prirodni blud, pedofilija, spijunaza, hakovanje, krađa, kupovina kradenog i sl. skrivanje nemoralne i nelegalne radnje, e tu ti necu pomagati... ja bi te cak prijavio samo da znam da je u pitanju nesto protiv dece i njihove dobrobiti.
 
Zeho, nemoj vise, leba ti..

...riding on 720p...
 
Ako ste toliko paranoicni, skinete lepo ransomware koji nema decrypt key, pustite ga da odradi svoje, pa onda "fill with 0" style i gotovo. A ako niste paranoicni, samo 0 ili 1 i kraj, sve preko toga je overkill.
 
Kasnim malo sa komentarima.
Prije svega hvala na pojašnjenjima.
Koristim i CC clener,Revo...oba programa imaju dobre opcije za cišcenje nepotrebnih fajlova.
Probao sam i Privazer..
Svenovo pitao sam iz razloga što sam koristio demo verziju jednog programa.
Radio je u punom kapacitetu odredjeno, bolje reci neidredjeno vrijrme.
Prastari Yuor uninstalater ga je mogao obrisati i ponovna instalacija je opet radila.
Na hdd ostavljao je tragove koji nisu dozvoljavali da deinstalirani program ponovo radi.
Našao sam rješenje i za taj program.
Hvala svima jop jednom.
 
Da ne idemo u off ali jedan zanimljiv podatak o uništavanju HDD-a sa osetljivim podacima: oko 70 puta se formatira, provlači kroz jake elektromagnete, ubacuje u azot i onda presom usitnjava dok se ne pretvori u prašinu.
 
Htio bi potpuno izbrisati hdd i uraditi novi os.
Na disku se nakupilo smeca(recuva povlaci ostatke programa koje sam davno koristio)
Ima više programa koliko znam pa molim preporuku za neki koji se dobro pokazao
Hvala

Formatiranje partijice definitivno nije rješenje.
Skoro sam na jednom starom laptopu poslije instalacije windowsa(uz formatiranje) pronašao tragobe programa i datoteka iz 2007 godine.
Revo ima opciju trajno brisanje slobodnog prostora na hdd i koristim ga povremeno ali POTPUNO brisanje me interesuje?
Hvala

Zeho, nemoj vise, leba ti..

I mi smo ga svi bas otisli daleko... Duke je u pravu.

Jednostavno je u pitanju nepotrebno paranoisanje i neshvatanje funkcionisanja OS, stare i nove instalacije OS i deinstaliranih programa ...

Nema potrebe nikakve da se bilo sta radi za novi sistem sem da se izvrsi brzi format prilikom instalacije novog OS:
Hoces da "nema nista" na hdd pa onda friska instalacija (potpuno nepotrebno), nekim programom ili alatom sa fleske izvrsi ispisivanje nula na celi hdd i posle friska instalacija.
Treca i najbolja opcija, kupi ssd pa frisak OS.
 
Poslednja izmena:
Na hdd ostavljao je tragove koji nisu dozvoljavali da deinstalirani program ponovo radi.
Našao sam rješenje i za taj program.

Nijedan program ne proverava svoje obrisane fajlove, tako da ako program opet nije hteo da radi, ostalo je još tragova od prethodne instalacije, vidljivih, ne obrisanih.
 
Prastari Yuor uninstalater ga je mogao obrisati i ponovna instalacija je opet radila.
Na hdd ostavljao je tragove koji nisu dozvoljavali da deinstalirani program ponovo radi.

Nadam se da smo se razumeli.

Pobrkao si deinstalaciju programa i brisanje fajlova (kada na disku može ostati đubre koje smeta u daljem radu), sa formatiranjem diska ili brisanjem particija pre instalacije novog sistema.
U ovom drugom slučaju, ne postoji ništa što može smetati budućem radu novoinstalisanog sistema. Iako i u drugom slučaju pojedini programi mogu pronaći neke stare fajlove, ti podaci apsolutno nemaju uticaj na rad windowsa.

Pojedini postovi ovde malo guše temu idejama kako nepovratno uništiti fajlove da ih ne mogu naći ni recovery programi, ni CIA, ali ja sam razumeo da nisi to pitao. Iako naslov teme sugeriše baš na to.
 
Poslednja izmena:
Da ne idemo u off ali jedan zanimljiv podatak o uništavanju HDD-a sa osetljivim podacima: oko 70 puta se formatira, provlači kroz jake elektromagnete, ubacuje u azot i onda presom usitnjava dok se ne pretvori u prašinu.

Cemu sluzi ovih 70 formatiranja ako ce da ga provlace kroz degausser i posle toga fizicki smrve u prasinu? Jedino ako naplacuju po utrosenom satu :D
 
Poslednja izmena:
Nadam se da smo se razumeli.

Pobrkao si deinstalaciju programa i brisanje fajlova (kada na disku može ostati đubre koje smeta u daljem radu), sa formatiranjem diska ili brisanjem particija pre instalacije novog sistema.
U ovom drugom slučaju, ne postoji ništa što može smetati budućem radu novoinstalisanog sistema. Iako i u drugom slučaju pojedini programi mogu pronaći neke stare fajlove, ti podaci apsolutno nemaju uticaj na rad windowsa.

Pojedini postovi ovde malo guše temu idejama kako nepovratno uništiti fajlove da ih ne mogu naći ni recovery programi, ni CIA, ali ja sam razumeo da nisi to pitao. Iako naslov teme sugeriše baš na to.

Vjerovatno nisam bas upucen u terminologiju ali imama program trial verzija koja radi odredjeno vrijeme i da bi ponovo radaila moram je totalono ukloniti .
Pokusao sam sa razni deinstalaterima ali ostaju tragovi i ne mogu ponovo instalirati.
Nasao sam crack i radi na novom laptopu il pc .
Treba da uklonim sve tragove na jednom od laptopa koji mi je osnovna masina i tio je glavni razlog zbog cega bi TOTALNO obrisao HDD
 
a imaš revo uninstaller (i vrv nešto slično za džabe ali to će ti neko drugi reći) koji prati svaku promenu i u registry-ju svakog programa koji instaliraš i sa njim posle možeš 100procentno da ukloniš svaki program i renistaliraš.
 
Nazad
Vrh Dno