Šta je novo?

Scythe Ninja 5

Trajce

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2005
Poruke
317
Poena
330
Pozdrav svima,

Od pre dva dana sam instalirao ovaj hladnjak iz naslova, pa rekoh da prenesem iskustva koja će možda nekome koristiti.

Mašina je iz potpisa: Ryzen 3600, Gigabyte B450 Aorus M matična, 2x8GB RAM HyperX memorija, EVGA GTX 970 GPU, M.2 512GB disk. Kućište je Cooler Master MB511 sa fabričkim ventilatorom pozadi (za sada).

Kako me iritira buka koju stvara fabrički hladnjak kada se jače zavrti (kod većih opterećenja), rešio sam da ga zamenim nečim što je tiho i što zaista može da ohladi.
I da nije preskupo za hladnjak.

Testove sam vršio uglavnom pomoću Cinebench 15, čisto da ugrejem procesor do neke granice koja bi mi dala predstavu koliko maksimalno ide (ne računam Prime ili slične testove jer nemam potrebe za tim - u pitanju je svakodnevna mašina za rad i igru ponekad).

Na "leru" temperature su bile oko 37 stepeni za procesor. U sobi u kući je uvek 24 stepena (volim da idem po kući u kratkim rukavima pa je temperatura tako podešena uvek).
Pri maksimalnom opterećenju je temperatura išla do 82 stepena (i malo preko). Tu je fabrički hladnjak stajao skoro kao zakucan, koliko god puta Cinebench išao u krug.

Nakon zamene hladnjaka modelom Scythe Ninja 5 i petljanjem oko montaže (iskreno, ovo je hladnjak koji sam najlakše stavio od svih do sada, ako ne računam fabrički box cooler koji samo zavrneš u četiri tačke). Do sada sam stavljao Titan Fenrir (davno beše), LC CC-120, drugaru Noctua D14 i raznorazne box hladnjake.

Nakon stavljanja paste koja dolazi sa hladnjakom (po običaju, jedno malo veće "zrno" na sredini procesora :)), i postavljanja hladnjaka, malo većih problema sam jedino imao kod postavljanja ventilatora na hladnjak - pipavo je.

U ponovljenom testu u Cinebench 15 rezultati su sledeći: na "leru" je temperatura za stepen veća (?), dok je kod maksimalnog opterećenja maksimalno 69 stepeni!

To je umanjenje za 13 stepeni kod ozbiljnijeg rada. Sasvim korektno što se mene tiče, obzirom da ovaj hladnjak košta ispod 60€, a tiši je od Noctue i BeQuiet modela.

Očekujem da možda temperature još malo odu naniže, dok ne "nalegne" hladnjak, ali i ovo je sasvim dovoljno.
Naredni mesec planiram da ubacim dve Noctue od 12 cm napred i možda zamenim onaj nesrećni Cooler Master Flex pozadi na kućištu, pa ćemo videti tada šta kaže.
 
Kada se stavi komplet sa ventilatorima na ploču, ona se skoro ne vidi!
Ploča je negde 23,5x23,5cm (mATX), a hladnjak ima oko 18 cm sa ventilatorima. Kada se doda i grafička, nema ničega da se vidi više! :D

Ali jurio sam ga dugo, i nadam se da će dugo služiti.
 
Temperature 1.jpg
Pre zamene - box cooler.

Temperature 2.jpg
Posle zamene - Scythe Ninja 5
 
Poslednja izmena:
Visoki su to naponi, 1.375 za nepunih 4ghz, nešto tu ne štima. Inače, za te napone, hladi Ninja za medalju.
Stavi ga manuelno na 4.0, 1.3v pa pusti stress opet. Ima temp da spadnu još više.
Taj CPU sam nema šanse da vozi 4.2ghz bez manuenog podešavanja. Koliko vidim, za ispod 4ghz, traži po meni previše , zato je bolje da manuelno podesiš i kreneš u testiranje.
 
meni je 1.3675 za 4.15ghz i to je jedina stabilna varijanta koju sam izvukao za all core. hladim ga sa dark rock pro 4
 
Visoki su to naponi, 1.375 za nepunih 4ghz, nešto tu ne štima. Inače, za te napone, hladi Ninja za medalju.
Stavi ga manuelno na 4.0, 1.3v pa pusti stress opet. Ima temp da spadnu još više.
Taj CPU sam nema šanse da vozi 4.2ghz bez manuenog podešavanja. Koliko vidim, za ispod 4ghz, traži po meni previše , zato je bolje da manuelno podesiš i kreneš u testiranje.
Hmmm... Pazi, meni nije namera da ga klokujem. Samo je procesor uboden u ploču kada su doneti iz radnje. Ništa dirano nije - sve je po defaultu.
Nisam se ni bavio time.
Da li je to možda posledica AMD chipset drivera koji ima svoj power plan?
Negde sam video informaciju da ta setovanja umeju da promene napone.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Nije samo power plan, u pitanju je i BIOS, a i sam procesor, jer su ga tako napravili.
Kada koristi 1-2 jezgra, napon je preko 1.45v, dok kada se koristi više jezgara, on obali napon ispod(u tvom slučaju 1.375). Od ploče zavisi koliko obaljuje, mada ploče uvek dodaju više nego što je potrebno, zato ti kažem da probaš manuelno da postaviš napon na 1.3v, 40 multiplayer u biosu i da testiraš cpu nekim stresa programom.
Nemoj pogrešno da me shvatiš, oni su napravljeni tako i tako rade, ništa neće da mu fali, samo ne vidim razlog da ne potrošiš malo vremena, nađeš niži stabilan napon i ostaviš ga da radi all core 4ghz. Ovako ti radi 1-2 jezgra 4.2ghz(i to pitanje da li bustuje do 4.2), a iz fotki vidim da je all core boost ispod 4ghz, a da je napon preveliki,makar za moj ukus.
Verujem da će temp da spadnu još nekih 7-8c sigurno.
Ne volim ništa preko 1.35v iskreno.
Kvu drži svoj na 4.15 na 1.3675(1.37), dok tvoj bustuje 3975, a koristi veći napon od njegovog.
Treba da ti bude uključen cool& quiet u biosu, takođe c-state.
Nemam Gigabyte ploču, tako da ne znam koja sve podešavanja ima ta ploča.
Koju verziju bios-a imaš?
 
Poslednja izmena:
Nije samo power plan, u pitanju je i BIOS, a i sam procesor, jer su ga tako napravili.
Kada koristi 1-2 jezgra, napon je preko 1.45v, dok kada se koristi više jezgara, on obali napon ispod(u tvom slučaju 1.375). Od ploče zavisi koliko obaljuje, mada ploče uvek dodaju više nego što je potrebno, zato ti kažem da probaš manuelno da postaviš napon na 1.3v, 40 multiplayer u biosu i da testiraš cpu nekim stresa programom.
Nemoj pogrešno da me shvatiš, oni su napravljeni tako i tako rade, ništa neće da mu fali, samo ne vidim razlog da ne potrošiš malo vremena, nađeš niži stabilan napon i ostaviš ga da radi all core 4ghz. Ovako ti radi 1-2 jezgra 4.2ghz(i to pitanje da li bustuje do 4.2), a iz fotki vidim da je all core boost ispod 4ghz, a da je napon preveliki,makar za moj ukus.
Verujem da će temp da spadnu još nekih 7-8c sigurno.
Ne volim ništa preko 1.35v iskreno.
Kvu drži svoj na 4.15 na 1.3675(1.37), dok tvoj bustuje 3975, a koristi veći napon od njegovog.
Treba da ti bude uključen cool& quiet u biosu, takođe c-state.
Nemam Gigabyte ploču, tako da ne znam koja sve podešavanja ima ta ploča.
Koju verziju bios-a imaš?
Mislim da je neka 1.42 ako se sećam dobro, ali morao bih da proverim. Tako je stigla iz servisa flešovana. Ma znam kako se klokuje procesor, nije da nisam to radio (sa preko 30 godina rada sa računarima malo i previše), samo nisam proveravao ovu konfiguraciju jer eto... Nikako da nađem malo vremena. [emoji16]
Ali svakako ću poslušati konstruktivan predlog već sutra kada se vratim sa posla.
[emoji106]

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Pazi sad na 1.3v manual su prijavili degradaciju procesora tako da ne bih nikom preporucio da odradi oc ako ne mora. CPU sam odredjuje potrebnu voltazu kada je na defaultu iako senzor pokazuje na primer 1.4 to ne znaci da procesor vuce toliko . Tako bar pise na svim vecim forumima o ryzenu. Nema nekog smisla da se zezas i odradis oc osim ako ne volis da cackas .

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
@Trajce
Prvo pogledaj po netu sta kazu za tovju plocu, kako se ponasa novija verzija bios-a, posto ta sto imas nije najnovija sigurno, a i znas da se svaka ploca drugacije ponasa.
AGESA 1004B je bolje sredjenja, naponi si nizi na def, ali opet nisu po mom ukusu.


@Fygaro
https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/bbxot0/psa_they_werent_kidding_about_how_fast_ryzen/
https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/f18cbc/reviewing_voltage_recommendations_for_zen_2/
Iz onoga sto sam ja video, svaki cip je drugaciji.
Onog trenutka kada ti treba 0.05v napona vise za ~100mhz, znaj da je zid tu, i da jednostavno nije vredno dati 0.05v napona vise za ~100mhz, i to iz vise razloga. Da je 0.0325 za 100mhz, to bi bila druga prica, makar ja tako mislim.
Evo ti dva primera:
1. Moj 3700x vec 6 meseci rock 4.2ghz 1.3v, pre neki dan prosao 14-15h blenda, 8h occt small. Za 4.3 mi treba(2h blenda) 1.36-1.37v, gde temp skacu sa 71-72max na 78-78max tokom blenda ili occt-a. Meni 100mhz nista ne znaci, a i ne volim neparne brojeve, dok tih 7-8c razlike u temp mi znaci dosta. Za moj primerak zid je 4.2 all core, sve preko smatram mucenjem, a i nemam vodu da ga hladim.
2. Gulfov 3800x zlatni(nece da ga proda) trazi 1.3v za 4.5ghz, dok za 4.6 trazi(ako se dobro secam) preko 1.35v. Na vodi je, hladjenje nije problem, ali razlika u naponu za 100mhz jeste.

Ovo su sve prime blend naponi i temp, nigde veze sa realnoscu. Cinebench za moj cpu, temp su 62c max. Mogu da ga prodjem 10 puta na 1.26v bez problema 4.2ghz, ali sta da radim kada volim prime stabilno, iako na 1.26v(koristio nekoliko dana) nisam imao jedan jedini problem.
 
Poslednja izmena:
samo da dodam da, bar u mom slucaju sa 3600 overklok nije vredan cimanja i da su performanse gotovo identicne. Bez OC naponi padaju na 1.325 ako se dobro secam pri full opterecenju i poneki core uspe da dobaci do 4.2. Ali da, uglavnom je tu negde oko 4ghz. Jedini razlog zbog koga drzim konstantno istu brzinu all core je zbog prirode posla kojim se bavim gde mi treba isti stabilan all core clock. Da ga ne koristim vratio bih default, jer je stvarno mizerna razlika. U single core benchmarku ne postoji, multi tek nesto bolji . A inace sam prvi koji voli da se igra sa tim i iscedi maksimum iz svih komponenti:) Svakako sam prezadovoljan procesorom i poboljsanje u IPC se bas primecuje iako deluje da je 4ghz malo.
 
Prihvatam sve sugestije. Svakako ne košta me ništa da probam, bar da malo isprobam da li prihvata blagi oveklok.
Nije da mi je potreban, ali eto... probaćemo. (sumnjam da Elite Dangereous, War Thunder i simulacije letenja zaista traže jako nasviravanje procesora).

Iskreno, više volim hladan i nečujan računar. Zbog toga sam i uzeo ovaj hladnjak, da smanjim malo buku fabričkog coolera. Ako će biti još tiši nakon ovoga što je rekao Anarki, što da ne?

A planiram da nabavim neke Noctue da ubacim u kućište jer mi sada stoji samo Cooler Masterov Flex pozadi. Računar je relativno skoro sklopljen (decembar) pa ga polako sređujem prema željama.
 
Nazad
Vrh Dno