Šta je novo?

Konfiguracija za igranje i posao - saveti

Neky

Cenjen
Učlanjen(a)
01.10.2007
Poruke
919
Poena
170
Zdravo drugari,

Na red je došlo da sebi konačno kupim mašinu za igranje i posao. Posao podrazumeva Linux, virtuelizaciju i kodiranje. Gaming je za sada Guild Wars 2, Dota2 i CS:GO. Ni za ove naslove nemam dovoljno vremena ali bože moj.

Gledajući i istražujući sam sklopio neku konfiguraciju i trebaju mi vaši saveti oko toga šta bih mogao da uzmem bolje. Svestan sam da će igre koje sam naveo raditi na ovoj konfiguraciji bez ikakvog problema ali hoću da budem miran i za naredni period.

Ništa neću overclockovati ni budžiti. Razmišljao sam i o nekom AIO rešenju ali ću tako premašiti budžet od 2k i ne znam gde da "uštinem" tih ~150e. AIO nije bitan za sada.

Činjenice (za lakši pregled):
  • Neću overclockovati ništa
  • Iskoristio bih PCIe 4.0 kad ga Ryzen već podržava, zato je SSD malo skuplji
  • Ne mora AMD grafička
  • Pročitao sam da je za Ryzen brza memorija bitna i zato ciljam barem 3600MHz
  • RGB me ne interesuje
  • Sve kupujem "preko" i cene su malo drugačije. tweakers.net je mesto gde gledam cene
  • Sve je podložno promeni osim kućišta

Ploča: Gigabyte X570 Aorus PRO 263e
Procesor: AMD Ryzen 5 3600 165e
Memorija: Corsair Vengeance LPX MK16GX4M 98e
Napajanje: Corsair RM650 87e
Kućište: Phanteks Eclipse P600S White 132e
Grafička: ? 500e
Monitor: LG Ultragear 32GK650F 350e
SSD: Gigabyte Aorus NVMe Gen4 1TB 230e
Disk: WD Red 4TB 120e

Ovo okvirno izađe ~2000e.

Hvala svima!
 
Što se grafe tiče, imaš Sapphire 5700xt Pulse za 422e.
Ploču bih uzeo Asus Prime-P, više nego dovoljna čak i za 3900x OC, a kamoli za nešto manje, cena 170e, usteda 90e.
Ta memorija je "loša", uzmi https://tweakers.net/pricewatch/1436304/g-punt-skill-trident-z-neo-f4-3600c16d-16gtznc.html

Jeste 20e skuplja, ali je optimizovana za Ryzen 3000.
Što se uštede i viška tiče, 80e grafa(stavio si 500e), 90e ploča, ali skuplja memorija, što dolazi na 150e "viška", taman za AIO.
Nešto tipa NZXT Kraken x62, a on ti je overkill inače za r3600.
A što ne vazdušni hladnjak? Možeš jeftinije da prođeš, i to dosta, za 50e može odličan hladnjak da se nađe, tipa Scythe Ninja 5, Fuma 2, itd. Može i Noctua D15 Chromax Black za 95e.
A onih 100e viška, možeš skuplji monitor da uzmeš, ili šta ja znam, mehaničku tastaturu i dobrog miša.
 
rtx 2070 super
 
Pominjes virtuelizaciju a ideš na 6 cores I 16gb RAM? A mašina ti je prevashodno za posao?

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Ja nisam ni čitao da je VT namena. Nema njemu ništa od 2070S, a ni 5700xt. To neki 2060 KO ili 5600xt, a celu razliku da baci na 3900x i još rama, i još će da zadali keša.
 
Pominjes virtuelizaciju a ideš na 6 cores I 16gb RAM? A mašina ti je prevashodno za posao?

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

Jedna ili dve VM po potrebi, ne 24/7. Radim kao DevOps inženjer (kako mrzim tu reč) i nekad mi znači da pored kontejnera mogu i neke VM da upalim za kućnu laboratoriju.

Hvala anarki1302, isnogood, doggy i panther_ na savetima, baš ste pomogli onako kako sam i očekivao. Mislim da ću ići na nešto sa više jezgara i 32GB RAM, a slabija grafička kao što reče anarki1302.

Revizija na osnovu vaših saveta ~2000e

Ploča: Asus Prime X570-P 170
Procesor: AMD Ryzen 3900x 505
Memorija: G.Skill Trident Z Neo F4-3600C16D 118
Napajanje: Corsair RM650 87
Kućište: Phanteks Eclipse P600S White 132
Grafička: neka RX5600XT 300
Monitor: LG Ultragear 32GK650F 350
SSD: Gigabyte Aorus NVMe Gen4 1TB 230
Disk: WD Red 4TB 120
 
Poslednja izmena:
Jedna ili dve VM po potrebi, ne 24/7. Radim kao DevOps inženjer (kako mrzim tu reč) i nekad mi znači da pored kontejnera mogu i neke VM da upalim za kućnu laboratoriju.

Hvala anarki1302, isnogood, doggy i panther_ na savetima, baš ste pomogli onako kako sam i očekivao. Mislim da ću ići na nešto sa više jezgara i 32GB RAM, a slabija grafička kao što reče anarki1302.

Revizija na osnovu vaših saveta ~2000e

Ploča: Asus Prime X570-P 170
Procesor: AMD Ryzen 3900x 505
Memorija: G.Skill Trident Z Neo F4-3600C16D 118
Napajanje: Corsair RM650 87
Kućište: Phanteks Eclipse P600S White 132
Grafička: neka RX5600XT 300
Monitor: LG Ultragear 32GK650F 350
SSD: Gigabyte Aorus NVMe Gen4 1TB 230
Disk: WD Red 4TB 120
Mozes li da budeš malo precizniji... Hoćeš li da teras kontejnere na svojoj mašini + tih par VMova za test ili ne? Jer ako ces da držiš samo 2-3 VMa koji nisu zahtevni i ne za 24/7 onda je CPU overkill. A 16GB memorije je malo u svakom slučaju kad dajes 2k EUR za masinu koja će se upotrebljavati za posao. 32GB je neki minimum. A u zavisnosti od tvog odgovora može da ide i dalje. Npr. da li ćete biti i neke nested virtuelizacije, kontejnera, itd.

Da li će ti VMovi da budu samo neki deployment test VMovi da vidiš da li sve radi ok ili će to da budu neki serveri koji imaju šta da rade i da opterete sistem?

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
@Neky
Posavetuj se sa doggijem, ja vm nisam koristio jedno 10 godina.
Ako je CPU overkill, onda uzmi 3700x, neku sredinu.
U svakom slučaju, 50e te košta hladnjak. Ni 3900x ne zahteva neku aždaju, posebno na defaultu.
Hladnjak koji se dobija uz CPU je blago rečeno turbina, makar to je moje mišljenje. Odrađuje on šta treba, ali urla mnogo.
Neki vazdušni hladnjak, da ne bude bučan tipa Ninja 5 ili Fuma 2, a ima i drugih modela koji za te pare odlično odrađuju posao.
Ram sa druge strane je još jedno 80e gore, na fonu sam trenutno pa ne mogu da tražim.
Moj predlog ti je da sada kupiš kako treba i da bude miran, makar i malo prekoračio budžet.
Hladnjak možeš da dokupiš kasnije, još 16gb ram-a takođe (ali mora ista oznaka, isti model, sve isto), ali to te ogranicava na max 32gb ako ne kupiš sada 2x16.
*mjau**mjau**mjau*, sve ima svoje, a od tvojih odgovora zavisi dosta. Igranje ti je najmanja briga, to ima da leti, posao je bitniji.
 
@doggy

Hoću da poteram Kubernetes cluster i naučim kako se koristi, dakle najprostiji kućni lab sa jednim masterom i 3 node-a. To će da radi dok budem učio, par meseci u vrh glave po 2-3h dnevno. Ništa 24/7, bukvalno samo taj K8S cluster za sada i šta po neki freelance posao bude zahtevao. Kontejnere koristim često, svakodnevno, ali opet ništa nije kritično, uglavnom za development uz docker-compose i za moju dušu.

Komponente ću kupovati tokom par meseci, 2K je ipak 2K :) Za početak 16GB RAM a kasnije pogurati do 32GB ako bude potrebe. Kontao sam da iz tog razloga procesor i ploča budu bolje i kvalitetnije komponente. RAM, HDD, jaču grafičku mogu da uzmem kroz dva-tri meseca.

Videću šta će se još promeniti do tamo negde avgusta, septembra kad ovo budem uzimao. Hvala vam još jednom na vremenu :)
 
Nazad
Vrh Dno