Šta je novo?

Kucna mreža - molim pomoc

zarec

Poštovan
Učlanjen(a)
12.05.2013
Poruke
59
Poena
59
Živim u kuci na sprat u kojoj su dvije porodice sa ukupno šest odraslih osoba.
Svako ima jedan ili dva uredjaja koji su stalno ili povremeno povezani na internet, uglavnom putem vifi signala.
Na spratu kuce je MTELOV modem zte blade koji je, sticajem okolnosti smješten na vrlo nepovoljno mjesto i skoro je nemoguce da se na njega poveze lan kablom.
Iz navedenog razloga na spratu je postavljen vifi extender koji pojacava signsal a u prizemlju je, takodje postavljen bezicni extender koji sa pomenutog modema pojacava signal.
Sa extendera u prizemlju lan kablom je povezana EPLOVA kapsula (ili kako se vec zove) kojoj vecina ukucuna ima pristup - skladišti i pruzima podatke.
Sama kspsula je, takodje neka vrsta extendera koja odasilje vifi signal.
Sve ovo pišem iz razloga što vrlo cesto i pored navedenih uredjaja nema uopšte interneta, odnosno ima signal ali nema protoka!
Poprilicno cesto resetujemi osnovni modem ali to je iritirajuce.
Serviseri iz Mtela kazu da je protok sa modema u normalnim granicama- placamo nabrzi paket koji jenu ponudi!
Iz svega navedenog pitam:
Da li opisani nacin pojacavanja signsla stvara problem i kako ga riješiti.
Ps. Izvinjavam se zbog,evrntualno korištenja pogresnih nsziva i slivnih gresaka.
Hvala.
 
Tu je gotovo sigurno neki problem sa ip adresama.

Ovako odokativno je nezgodno rešiti (makar iz mog iskustva) jer ima mnogo varijabilnih.
 
ako vec ne moze lan, mozda bi se mreza mogla povezati sa powerline adapterima? mislim da bi vam trebalo 3 komada.. jedan powerline spojiti sa mtel ruterom i extendere wifi signala takodje spojiti sa powerline adapterima. iskljuciti wifi na mtelovom ruteru i na tom "epl" cudu ako nije potreban. IP adrese dodeliti rucno jer se verovatno mtelov modem zabaguje zbog dosta uredjaja.

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
Vrlo moguce da je zbog broja uredjaja problem ali, to nisam napomenuo-problem je od instalacije paketa TV+INTERNET od prije vise godina.
Serbiseri su dilazili cesto a do prije pola godine UTP kablolo je bio povezan jedan dodatni ruter u prizemlju i stanje nije bilo ništa povoljnije?
Molim pojašnjenje o powerline adaptrerima.
Hvala
 
Hvala!
Našao sam dosta o power line adapterima.
Cijene uredjaja su poprilicno velike ali u recenzijama ima dosta razlicitih mišljenja a osnovna je -kakvog je kvalitetea kucna instalacija.

Imam opciju da uzmem na probu adaptere, probam i, eventualno kupim.
Hvala još jednom
 
Power adaperi su odlicni ali beskorisni ako vecina preferira wifi konekciju a i skupi su , ono sto vama treba je krsten ruter od par hiljada dinara na njemu napravi dva wifi_a jedan za sprat drugi za dole jer ovi genercini koji se dobijaju od provajdera mogu max 3-4 light korisnika da sluze
 
Cekam ljepše vrijeme.
Sa modema cu "zicano" povezati ruter u prizemju a isto uraditi na spratu.
Vjerujem da cu poboljšati signal..
Imam par rutera pa cu ce "igrati" a planiram promijeniti i dolazmi kabal od kutije.
Kada smo vec kod toga- kada sam razvodio telefinsku instalavciju ostavio sam u prizemlju tri a na spratu dva izlaza(uticnice)
U suštini se koriste samo dvije.
Mogu li one , uzrokovati probleme -nisam ih dugo ni koristio ni kontroliso?
Hvala
 
Ne, uzrok tvojih problema je genericni ruter koji se dobija bulk za pola dolara :)
 
Modem je ZTE -mtel a ruter WiFi ruter i extender TENDA F3
Vrijedi li...
 
Power adaperi su odlicni ali beskorisni ako vecina preferira wifi konekciju a i skupi su , ono sto vama treba je krsten ruter od par hiljada dinara na njemu napravi dva wifi_a jedan za sprat drugi za dole jer ovi genercini koji se dobijaju od provajdera mogu max 3-4 light korisnika da sluze

Ima powerline adaptera i sa wifi. A jedan ruter će manje pokriti od powerline adaptera opet u zavisnosti od faza u kući. Ako može da proba i da vrati to bi bilo najbolje.

Sent from my SHT-W09 using Tapatalk
 
Da iskoristim ovo za jedno amatersko pitanje oko mreza. U pitanju je stan na dva nivoa. u gornjem delu je ruter SBB(tehnikolor) i tu je wireless signal dobar. u donjem delu signal postoji ali je slab i protok je lose (paket koji je u gornjem delu 60/6 dole je 2/2 po speedtestu a i nestabilan). ne bih da razvlacim lan kabl a i komplikovano je maksimalno.

da li bi ovo
https://www.winwin.rs/mreze-sigurno...dap-1325-e-1x10-100-port-300mbps-8647031.html

bilo dovoljno da kupim i stavim u donji stan? kako vidim ovo sve ide bez lan kabla.da li ce da resi problem? dovoljno je dole i da je protok tip 10/2 samo stabilno da radi...

ili neko drugo resenje?
 
@Antara ima ali taj wifi je toliko los da ga ne zelis, takodje treba imati na umu i cenu powerline_a zato i kazem da mu je krsten ruter bolje resenje obzirom da se preferira wireless konekcija

@solomonbg wifi extenderi smanjuju protok na pola tako da bi u najbolje slucaju imao 30mbps bolje dodaj jos hiljadu dinara i uzmi malo kvalitetniji ruter za dodji deo
 
To znaci da ce protok dole biti 30 a gore ostaje 60? Ili bukvalno i gore kod rutera pada na 30? Ako

Takodje ruter isto moze da se poveze bezicno dole? Ali kapiram zahteva malo cackanja oko toga.valjda bih se snasao. Dal nesto menjam i na tehnikolor ruteru tada ili samo konfigurisem dodatni ruter?
 
@Antara ima ali taj wifi je toliko los da ga ne zelis, takodje treba imati na umu i cenu powerline_a zato i kazem da mu je krsten ruter bolje resenje obzirom da se preferira wireless konekcija

@solomonbg wifi extenderi smanjuju protok na pola tako da bi u najbolje slucaju imao 30mbps bolje dodaj jos hiljadu dinara i uzmi malo kvalitetniji ruter za dodji deo
Ima dotični moj šurak. 400mbps gde je ruter jedan adapter u hodniku i jedan pored tv-a u stanu sa dve faze. Pored tv-a dobija oko 100-130 što je ok obzirom da nije na istoj fazi. Lan naravno skoro ful.

Sent from my SHT-W09 using Tapatalk
 
Spominjes fazu.ovo nije vezano za povezivanje preko struje? Ne znam koliko je jasno pitanje.al to pitam jer postoje dva odvojena brojila i odvojene strujne instalacije izmedju gornjeg i donjeg dela
 
Pa powerline adapter ako o tome pričamo[emoji16]

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Adapter koji je linkovao @solomonbg, to je obican d-link wifi extender adapter, nije powerline. I povodom d-link modela, ja nisam zadovoljan njihovim wifi extenderima, los je u odnosu na asus-ov extender, koji takodje nije nesto, ali redje gubi vezu sa glavnim ruterom.
 
dakle da uzmem ovo sto sam linkovao? odradice posao? i samo ce dole da smanji wireless za 50%? nece i pored rutera sbb-ov ga bude 50% nize? (paket je 60/6)
 
tj da ponovim svoje amatersko pitanje :D
da li ja mogu da sutra odem i kupim onaj uredjan u winwin-u. da li ce to lepo raditi dole? tj davati barem 15/2 stabilno ili tako nesto posto je gore sbb paket (60/6)?
Da li treba sta da konfigurisem ili samo ostavim dole a on automatski pojacava bezicne signale koje dobija?
 
To znaci da ce protok dole biti 30 a gore ostaje 60? Ili bukvalno i gore kod rutera pada na 30? Ako

Takodje ruter isto moze da se poveze bezicno dole? Ali kapiram zahteva malo cackanja oko toga.valjda bih se snasao. Dal nesto menjam i na tehnikolor ruteru tada ili samo konfigurisem dodatni ruter?

Svuda ce biti 30 max ako ides na extender opciju jer oni katuju na pola, nema konfiguracije kod tehnikolora lan iz njega ide u wan u novi ruter i na novom ruteru podesis wifi tipa ime,sifru i ostalo, sto se e xtendera tice mada ti ne savetujem to da uzmes to je bas prosto pritisnes wps dugme na njegu i na ruteru i oni se automacki povezu
 
Svuda ce biti 30 max ako ides na extender opciju jer oni katuju na pola, nema konfiguracije kod tehnikolora lan iz njega ide u wan u novi ruter i na novom ruteru podesis wifi tipa ime,sifru i ostalo, sto se e xtendera tice mada ti ne savetujem to da uzmes to je bas prosto pritisnes wps dugme na njegu i na ruteru i oni se automacki povezu

uh sad si me malo izgubio. ajd i da predjem preko toga da internet svugde bude 30 ali ne razumeh ovo ostalo? moram dakle lan kablom da povezem tehnikolom modem i ekstender? to samo na kratko da se "samo konfigurisu" pa mi posle ne treba lan? ili mi je lan kabl neophodan stalno? to nije opcija da bude lan kabl stalno povezan...bas sam mislio da mi ekstender omogucuje da nemam kablove nikakve izmedju rutera i ekstendera

druga opcija je i da kupim neki jaci ruter i da nakacim pored tehnikolora da daje jak signal da bude dovoljno na oba sprata (sto tehnikolor od sbb-a ne uspeva dovoljno dobro). ne znam dal mogu da trazim i od sbb da mi daju neki javi wireless ruter njihov ako imaju uopste da je jaci od tehnikolora
 
Nazad
Vrh Dno