Šta je novo?

SWAP i SSD

rogi23

Slavan
Učlanjen(a)
08.01.2006
Poruke
245
Poena
320
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Da li je smeštanje swap particije na ssd dobra ideja?
Da li to utiče na radni vek SSD-a i da li mogu da stavim swap particiju na običan hd, a sistem na ssd?

RAM je 8 gb.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Da.
Utiče, ali sva je verovatnoća da ćeš ga pre zameniti za brži/veći nego da će se istrošiti; možeš

Uostalom, svaki SSD bi valjda trebao da ima paramtar u SMART-u koji meri koliko je upisano podataka, pa probaj mesec dana sa SWAP-om, oduzmi od projektovane količine upisanih TB za životni vek količinu upisanu pre merenja, podeli tu razliku sa upisom za tih mesec dana i dobićeš kolikomeseci bi ti otprilike SSD trajao. Ako nisi zadovoljan brojem meseci, onda probaj mesec dana bez SWAP pa uporedi.
 
Poslednja izmena:
Hvala.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
SWAP na HDD-u je beskoristan. Kad racunar ostane bez RAM memorije i pocne da koristi HDD kao memoriju racunar postaje toliko usporen da je jedino resenje restartovati ga.
 
Mmmm, bolje da ima swap pa makar i na HDD nego da ostane bez memorije i skroz blokira.
 
Ja od kako koristim Linux, a to je od 2006/07 oduvek sam imao swap particiju, samo nikada nisam imao ssd.
[emoji16]

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Kada sam rekao postane jako usporen, mislio sam do te mere da ga vise nije moguce koristiti. Dok sam svojevremeno imao 4GB RAM-a desavalo mi se mnogo puta da ne primetim da se RAM skoro popunio i da mi komp sam od sebe zabode i nema pomoci osim restarta. Kada se SWAP koristi na SSD-u situacija je mnogo bolja, ali takav SSD nece potrajati. Doduse ja sam koristio kineski BioStar koji je izdrzao nekih godinu dana.
 
Ja držim page file na Kingston V200 SSD-u, preko 7 godina. Koristim ga normalno, samo sam download folder preusmerio na HDD
 
Znači zaključak je da swap ide na običan hdd?
[emoji3]

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Nalupetali ste se gluposti ovde za medalju...

Prvo mora da se ustanovi za šta se ta mašina koristi i da li mu zapravo treba swap. Koliki je daily memory usage?

Ako je swap potreban, na mašini sa 8GB RAM-a, 2GB swap je sasvim dovoljan. Ako se mašina koristi za gaming, filmove, internet, situacije u kojima će GNU/Linux potegnuti za swap fajlom su jako retke. Iz toga razloga, wear & tear na SSD-u nije ni približno toliko dramatičan kao što neki ovde opisuju. Ljudi kupe najjeftiniji noname kineski SSD sa QLC ćelijama koji nema ni normalne TRIM funkcije, i očekuju da im radi 5 godina. Da ne spominjem šta se dešava kada se takav SSD nakači na kontroler koji nema enablovan AHCI. Takav SSD umire za manje od godinu dana i to nema nikakve veze sa operativnim sistemom.

Swap treba da bude na istom SSD-u na kojem je instaliran OS i to na kraju diska. Ako imaš iole pristojan hard disk koji se vrti na barem 7200 RPM, swap može da bude i na njemu. Usporenje neće biti ni približno dramatično kao što je to neko ovde spomenuo. Budite malo realni.

Ako GNU/Linux mašina ostane bez memorije, a swap file/particija ne postoji, sistem neće blokirati kao što su ovde neki naveli. Najgori scenario je da aplikacija koja je pojela sav RAM zabode, ili krene da radi jako sporo. Izjave tipa, "mašina mi je totalno blokirala jer nemam dovoljno veliki swap / ram" treba uzeti sa dozom rezerve jer problem može biti nešto sasvim treće.

Dakle.

1. Kvalitetan SSD ili brz 7200 HDD.
2. Primarna i allign-ovana ext4 particija za OS.
3. Swap particija od 2 GB na kraju diska.

I to je to.
 
Nalupetali ste se gluposti ovde za medalju...

Prvo mora da se ustanovi za šta se ta mašina koristi i da li mu zapravo treba swap. Koliki je daily memory usage?

Ako je swap potreban, na mašini sa 8GB RAM-a, 2GB swap je sasvim dovoljan. Ako se mašina koristi za gaming, filmove, internet, situacije u kojima će GNU/Linux potegnuti za swap fajlom su jako retke. Iz toga razloga, wear & tear na SSD-u nije ni približno toliko dramatičan kao što neki ovde opisuju. Ljudi kupe najjeftiniji noname kineski SSD sa QLC ćelijama koji nema ni normalne TRIM funkcije, i očekuju da im radi 5 godina. Da ne spominjem šta se dešava kada se takav SSD nakači na kontroler koji nema enablovan AHCI. Takav SSD umire za manje od godinu dana i to nema nikakve veze sa operativnim sistemom.

Swap treba da bude na istom SSD-u na kojem je instaliran OS i to na kraju diska. Ako imaš iole pristojan hard disk koji se vrti na barem 7200 RPM, swap može da bude i na njemu. Usporenje neće biti ni približno dramatično kao što je to neko ovde spomenuo. Budite malo realni.

Ako GNU/Linux mašina ostane bez memorije, a swap file/particija ne postoji, sistem neće blokirati kao što su ovde neki naveli. Najgori scenario je da aplikacija koja je pojela sav RAM zabode, ili krene da radi jako sporo. Izjave tipa, "mašina mi je totalno blokirala jer nemam dovoljno veliki swap / ram" treba uzeti sa dozom rezerve jer problem može biti nešto sasvim treće.

Dakle.

1. Kvalitetan SSD ili brz 7200 HDD.
2. Primarna i allign-ovana ext4 particija za OS.
3. Swap particija od 2 GB na kraju diska.

I to je to.
Mašina je za kućnu upotrebu, bez igrica.
Hdd je wd blue na 7200 rpm.
M.2 je  Patriot Scorch NVMe.

PS. Planiram da u najskorije vreme dodam još 8gb ram.



Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mašina je za kućnu upotrebu, bez igrica.
Hdd je wd blue na 7200 rpm.
M.2 je  Patriot Scorch NVMe.

PS. Planiram da u najskorije vreme dodam još 8gb ram.



Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

Ako ćeš dodati još 8, onda nemoj ni praviti swap.
 
Pa neka napravi, i 2 i 8 su sasvim u redu. A što na kraju diska? HDD ili SSD?
HDD ima najbrži pristup na početku diska.
 
A što na kraju diska?

Iz razloga koji sam naveo u gornjem postu. Swapu se retko pristupa, samim tim nema potrebe da swap bude na početku HDD-a. Ako napravi swap od 2GB na početku, da, dobićeš brži swap. Ali to je potpuno zanemarljivo, nepotrebno, i neosetno u realnom radu. Bolje je da OS bude na toj početnoj lokaciji, jer bootuješ ga svaki dan, i koristiš ga svaki dan.


Govorim o hard disku. Za SSD je to nebitno, mada bi i na SSD-u napravio na kraju, čisto zbog konzistentnosti.
 
ja imam 16gb, ne koristim swap, bukvalno jedini problem koji mi se desavao je da mi pukne Blender ako renderujem nesto bas zahtevno, mada moguce da i nije do swapa :), inace ako vam se ne ako hard disk relno mozes stavi swap na usb i vozi tako ako crken usb kupis novi i ovako smecno kosta
 
@alex
Ma, naravno. Moja navika je 500MB boot 2-8GB swap pa ostalo /.

Ako mašina ima baš malo memorije, može da se primeti. Ono, nije da će pomoći nešto, ali ....
 
inace ako vam se ne ako hard disk relno mozes stavi swap na usb i vozi tako ako crken usb kupis novi i ovako smecno kosta

Ovakve "pametne savete" viđam po svim forumima, ne samo na benchu, i ovo je najgore i najgluplje "rešenje" koje sam ikada video. Rame uz rame sa full blown instalacijama na USB-u za svakodnevno korišćenje. Prestanite sa ovakvim glupostima, jer ima ljudi koji će stvarno koristiti sistem na taj način i napraviti štetu, i neće znati šta ih je snašlo.
 
Poslednja izmena:
ja godinama nemam swap na Linux sa 8gb Rama. nikad problem... nije to Windows.
još imam apu, pa pojede i on nešto rama

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ovakve "pametne savete" viđam po svim forumima, ne samo na benchu, i ovo je najgore i najgluplje "rešenje" koje sam ikada video. Rame uz rame sa full blown instalacijama na USB-u za svakodnevno korišćenje. Prestanite sa ovakvim glupostima, jer ima ljudi koji će stvarno koristiti sistem na taj način i napraviti štetu, i neće znati šta ih je snašlo.

Hmm, e mozes molimte da mi objasnis koja steta se desi ako koristis USB ko swap, iskreno ja nisam probo nikad mi nije trebalo ?
 
Hmm, e mozes molimte da mi objasnis koja steta se desi ako koristis USB ko swap, iskreno ja nisam probo nikad mi nije trebalo ?

USB Kontroler nije dizajniran da čita i upisuje podatke svaki dan - ceo dan. Pogotovo ne punom brzinom. USB nije dobro rešenje ni za USB tastature i miševe koji šalju male količine podataka, a ne nešto zahtevnije. USB, u poređenju sa recimo PS2 portom, ne koristi DMA. To kao efekat ima ogromno zauzeće procesora prilikom čitanja i upisivanja. Situacija je još gora ako je u pitanju USB3. Ja razumem USB boot tipa HirenCD, razni GNU/Linux/WindowsPE distroi, i ostale gluposti. To je ok. To upotrebiš jednom, odradiš šta ti treba, i kraj. Ali svako ko instalira sistem na USB flash, ili taj isti flash svakodnevno koristi kao swap, nema pojma šta radi, i nebi trebao da prosipa "pamet" po forumu. Pogotovo ako ni sam nije probao to što savetuje druge da probaju. Pišete da bi piskarali. Nemojte to raditi.
 
Pa dobro nisam rekao da je to pro resenje, ako oces pro resenje kupis vise RAMa. Ne cita i pise on u swap nonstop, realno swap verovatno samo 2-3 puta uleti uopste u toku dana tako da i dalje stojim da ovo je ok..
 
Pa dobro nisam rekao da je to pro resenje, ako oces pro resenje kupis vise RAMa. Ne cita i pise on u swap nonstop, realno swap verovatno samo 2-3 puta uleti uopste u toku dana tako da i dalje stojim da ovo je ok..

Molim te prestani da lupetaš gluposti.
 
Sta sam sad glupo reko, pitam, ja iskreno volim kad nisam upravu uglavnom iz toga naucim nesto novo :).. Znaci swap koliko ja znam se koristi samo kad ima potrebe za njim, znaci ako imam 8GB i treba mi swap samo 2-3 puta dnevno ako radim neki render u blenderu, sta ce lose po mene da se desi ako natocim swap na usb?
 
SWAP se koristi kada zafali RAM-a. USB je sporiji od bilo kog internog diska (HDD ili SSD), koji su opet 10 puta sporiji od RAM-a. Ti izvuci zaključak sam koliko ima smisla koristiti USB za SWAP. Čak i kod novih generacija, sa znatno većom brzinom transfera, latencija je zapravo veći problem od brzine transfera.

Zaista nema razloga da se ne odvoji ~4GB prostora, čak i na 128GB SSD-u, o većim kapacitetima i da ne govorimo. Naravno, swappiness parametar treba podesiti na 10 odmah nakon instalacije OS-a ;)
 
Nešto tu ne štima. Ja kolko se sećam, čak je i Vista imala neku opciju da se RAM "proširi" sa fleškom. Što bi to pravili ako je access time lošiji kod fleša u odnosu na hdd, o tadašnjim sekvencijalnim brzinama i da ne govorimo?
 
Tada je postojala i opcija da se RAM koristi kao prostor za skladištenje (keširanje), tj. RAMdisk, pa opet skoro niko to nije radio (jer je preskupo). Niko ne kaže da ne može, već samo da je besmisleno, posebno danas kada je cena i kapacitet diskova sasvim dovoljan za to. Ja sam instalirao OS na USB pre par godina i odmah nakon butovanja sam ga ugasio i formatirao. Može, ali je sporo toliko da je neuoptrebljivo. S druge strane, distribucije kao Slax ili Porteus su Live distribucije koje nakon butovanja sve što treba prebacuju u RAM i rade sjajno
 
SWAP se koristi kada zafali RAM-a.

Not quite. Kada aktivni proces alocira memoriju koja vise nije u aktivnoj upotrebi odredjeni vremenski period, tada moze da se swapuje jer je to optimalno resenje, umesto da okupira RAM konstantno.
 
Not quite:
Swaping je prebacivanje celog procesa na disk, odnosno u swap space, kako bi se RAM memorija oslobodila za potrebe drugog procesa.
Prebacivanje dela operativne memorije koju koristi jedan proces je "paging" i omogućava jednom procesu da koristi više memorije nego što računar fizički ima.
Iako slični na prvi pogled, ova dva koncepta su različiti i nezavisni jedan od drugog.
Pozdrav
 
Nitpicking, ali ok :) Metod koji opisujes sa ("swapping") nije u upotrebi na Linuxu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno