Šta je novo?

AMD B550 ploče

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poruke
5,899
Poena
385
Najava jedne Asrock:

EQrh3hUUcAASp9i
 
To je b550A, sto koliko sam video, nije pravi b550 cipset
 
Hm, nisam se udubljivao u poslednje vreme. U tom slučaju, onda sam pogrešio.
 
Pa okej je, google kaze da je B550A samo OEM, da nisu hteli da cekaju izlazak B550.

Tu je PCIe 4.0 i ostalo.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Navodno i B450 daje PCIe 4.0, ovisno o AGESA-i. Odnosno, ispada da AMD nije dao ;).
 
Gigabyte B450 Aorus Pro je u jednoj od BIOS revizija imala opciju za PCIe 4.0, sada sa F50 toga nema.

Evo i linka "Correction of PCIe Gen4 being disabled when using a 3rd Gen Ryzen (Matisse) CPU due to AGESA change".
 
Poslednja izmena:
Bice ovo vrelo leto :)
 
Ima li neko svezih informacija?
 
Neki detalji: https://www.techpowerup.com/266710/amd-b550-chipset-detailed-its-ready-for-zen-3-older-am4-motherboards-not-compatible

Bez podrške za 1000 i 2000 seriju (hah), kao i 3000 Picasso APU verzije (3200 i 3400G) i Athlone. Samo 3000 i 4000 serije su podržane.
Delimična PCIe 4 podrška - samo slot za grafičku i jedan PCIe NVMe slot koji je vezan za CPU će biti 4.0, resto i dalje 3.0. Ukupno 28 PCI staza (x16 gen 4.0 + x4 gen 4.0 + x8 gen 3.0). Postoji mogućnost da se taj x16 slot "podeli" za dve grafičke karte koje bi dobile po x8.
Launch sredinom juna, cene od 100$ naviše.

Bla. Ništa posebno...debelo su zakasnili. Dobijamo ograničenu podršku za procesore, mogućnost za dve grafičke sa suženom magistralom, PCIe 4 za grafiku i jedan NVMe i više USB3 Gen2 portova...
Sad mi nije žao što nije izašlo ranije.
 
isto je amd rekao da 1700 i 1800x nema podrske na x570 plocama ali ljudi su probali i rade bez problema. mislim da sve sad zavisi od proizvodjaca ploca a ne amd-a.
 
Zavisi i od AMD-a jer su rekli da neće dostavljati AGESA apdejte proizvođačima ploča. Šta će onda ovi da rade, da kradu AGESU od AMD-a?
Možda bismo mogli da se pomirimo s tim, šta da se radi...
 
Kad kupis high end plocu poslednje generacije pa gledas da ubodes proc 3 generacije stariji...
 
Kad kupis high end plocu poslednje generacije pa gledas da ubodes proc 3 generacije stariji...
B550 je mainstream čipset, nedostatak podrške za prvu generaciju je oprostiv ali to što nema podršku za drugu generaciju je zaista truba na nivou intela i klasifikujem je u grupu klasičnih bahatih bezobrazluka "može nam se" .

Послато са MI PLAY помоћу Тапатока
 
Ima sasvim dovoljno dobrih ploča za drugu generaciju Ryzena. Ako izostavljanje podrške za starije generacije znači napredak za novije procesore, ja ih u potpunosti podržavam.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
B550 (i najavljeni A520) ne pravi AMD. za B550 je trebalo napraviti da podržava PCI Express 4 i Ryzen 3000 i da ploče koštaju manje od X570 ploča. cenim da je potonje glavni razlog zašto nema podrške za starije generacije. što se Ryzen G tiče, verujem da će podržavati Ryzen 4000G (što je u stvari Ryzen 3000 sa ubačenim GPU)

najbolje bi bilo da je uvedeno i novo podnožje (npr., AM5) kad je već uveden PCI-e 4. onda bi sve manje bolela glava
 
Poslednja izmena:
za B550 je trebalo napraviti da podržava PCI Express 4

Ne.

B550 je PCI Express 3.

Ali same B550 ploče, odnosno vodovi na njoj će biti u startu dizajnirani tako da može da radi PCI Express 4, koji dolazi od samog CPU-a.
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro shvatio,na B450 plocama (koje sada kupuje vecina ljudi) nece moci da rade ryzen 4000 procesori?

Pa ako je tako,AMD postaje ozbiljna konkurencija INTELU u slicnim *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stinama....
 
Ako sam dobro shvatio,na B450 plocama (koje sada kupuje vecina ljudi) nece moci da rade ryzen 4000 procesori?

Pa ako je tako,AMD postaje ozbiljna konkurencija INTELU u slicnim *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stinama....

Ryzen 4000 ostaje kompatibilan sa AM4, ali ne i sa čipovima nižim od X570 i B550, tako da na B450 neće moći da radi. Limit za B450 čip su Ryzen 9 3900X/3950X (za ploče koje ih podržavaju)
 
Nazad
Vrh Dno