Šta je novo?

AMD B550 ploče

Posle ovoga definitivno ko kupuje sad novu konfiguraciju ili menja staru tipa stariju vise od 3-4 godine defitivno je best buy AMD 3600X + MSI B550 Edge WiFi. Miran je jedno 5 godina samo ako zeli moze da promeni za jos jacu graficku za 2-3 god. Dobitak na jacem CPU je veoma mali ali promenom za brzi i noviji GPU je razlika znatno osetnija.
 
Poslednja izmena:
Jel može napajanje Thermaltake W0194 500W TR2 QFan za ploču Gigabyte B550 Aorus Master?
 
Može bilo koje napajanje, ploča uopšte nije bitna.
A ja bih ti preporučio da smanjiš apetite, uzmeš jeftiniju ploču i bolje napajanje. B550 Mortar ili Tomahawk bi ti završili posao za mnogo manje para i ostalo bi ti dovoljno da uzmeš ljudsko napajanje umesto tog krša...
 
Može bilo koje napajanje, ploča uopšte nije bitna.
A ja bih ti preporučio da smanjiš apetite, uzmeš jeftiniju ploču i bolje napajanje. B550 Mortar ili Tomahawk bi ti završili posao za mnogo manje para i ostalo bi ti dovoljno da uzmeš ljudsko napajanje umesto tog krša...

Nek uzme Aorus Master, u dobru plocu uvek treba uloziti, samo nek ti bude prvo sledece ulaganje bolje napajanje.
 
Baš tako. MSI Mortar i Tomahawk, Asus TUF ili Gigabyte Aorus Pro imaju sve šta bi nekom zatrebalo, uključujući dobar VRM i WiFi. Preko toga je traženje 'leba preko pogače...plaćaš za overkill VRM, šarenilo na ploči i POST kod displej koji je jedina korisna stvar koju dobijaš sa tim pločama, al' ne pada mi na pamet da platim 100 evra više za to.

Za razliku u ceni bukvalno može da kupi kršteni Seasonic ili Antec umesto tog Thermaltake krša...
 
Da li ici na najjeftiniju b550 ili na B450 tipa Tomahawk ili sl?
Najjeftija b550 je oko 12-15k dok je Toma oko 14k.
 
Ako KP dolazi u obzir, pogledaj Asus B550M TUF (ako ti ne smeta mATX format) ili Gigabyte Aorus Elite ili MSI Mortar...koštaju par hiljada više ali su bolje od Tomahawka.

Sa najjeftinijim B550 ne dobijaš skoro jišta, sem bolje kompatibilnosti sa Ryzenom 4000...
 
Baš tako. MSI Mortar i Tomahawk, Asus TUF ili Gigabyte Aorus Pro imaju sve šta bi nekom zatrebalo, uključujući dobar VRM i WiFi. Preko toga je traženje 'leba preko pogače...plaćaš za overkill VRM, šarenilo na ploči i POST kod displej koji je jedina korisna stvar koju dobijaš sa tim pločama, al' ne pada mi na pamet da platim 100 evra više za to.

Za razliku u ceni bukvalno može da kupi kršteni Seasonic ili Antec umesto tog Thermaltake krša...

Da, nisam obratio paznju na razliku u ceni. Realno bi i 100e bilo tesko opravdati, a kamoli ovoliko. Jeste da ima wi-fi i bluetooth, bolju naponsku sekciju i dodatni m.2 prikljucak, al dzabe kad za razliku u ceni mozes da uzmes za klasu bolju graficku/procesor.
 
Ako KP dolazi u obzir, pogledaj Asus B550M TUF (ako ti ne smeta mATX format) ili Gigabyte Aorus Elite ili MSI Mortar...koštaju par hiljada više ali su bolje od Tomahawka.

Sa najjeftinijim B550 ne dobijaš skoro jišta, sem bolje kompatibilnosti sa Ryzenom 4000...

Skupljam pare da promenim komp ali curi na sve strane :) Generalno imam neku ideju da kupim ,,malo bolju'' plocu
i najjeftiniji ryzen nekih 8-16gb rama. Pa posle da zamenim procesor u skladu sa parama i potrebama :)
U sustini sta god da kupim meni ce zavrsiti posao. Igrice slabo igram, pomalo WOT. Nema se vremena.
Dilema dal ici na na b550+ r3 3100+8gb za pocetak ili na b450+r31200af-1600af-2600+ 8-16gb za nekih 30 000rsd.
U sustini treba mi osnova za par godina koju mogu da nadogradim. Performanse sta god da uzmem mi zavrsavaju posao.
Iz te perspektive ne znam da li da idem na B550 ili na B450 :(
 
Što onda ne ideš na recimo 3400g, ne moraš da se brineš za tu matoru 7750 ako si zamislio da nju upotrebiš ?
 
Mislio sam privremo da je koristim pa bih uzeo nesto tipa rx 570. Realno treba sve da se izmenja ali...
 
Poslednja izmena:
Skupljam pare da promenim komp ali curi na sve strane :) Generalno imam neku ideju da kupim ,,malo bolju'' plocu
i najjeftiniji ryzen nekih 8-16gb rama. Pa posle da zamenim procesor u skladu sa parama i potrebama :)
U sustini sta god da kupim meni ce zavrsiti posao. Igrice slabo igram, pomalo WOT. Nema se vremena.
Dilema dal ici na na b550+ r3 3100+8gb za pocetak ili na b450+r31200af-1600af-2600+ 8-16gb za nekih 30 000rsd.
U sustini treba mi osnova za par godina koju mogu da nadogradim. Performanse sta god da uzmem mi zavrsavaju posao.
Iz te perspektive ne znam da li da idem na B550 ili na B450 :(
Imao sam sličnu dilemu kao ti pre jedno dve-tri nedelje kad sam poručivao komponente, i na kraju se umesto b450 ploča koje su na zalasku ipak odlučio za B550, i to Asus gaming B550 TUF Plus ATX, jer za 20tak evra više u odnosu na cenu MSI B450 Tome, ipak dobijam više future proof ploču, bolje naponske jedinice, više portova, širi opseg raspona brzina memorija, dva nvme slota umesto jednog... I tako... Ako gledaš B550 ploče u našim prodavnicama sećam se da su Asrock B550 ploče kod nas imale odlične cene, kao u HU, ali nisam o njima imao nikakav info, pa sam ih zaobišao...
 
Плочу би купио искључиво због PCIe 4.0 пропусности у раду са задњом генерацијом NVME SSD-a.
 
Stigla mi Gigabyte B550 AORUS ELITE, laaaadno sam predvidio činjenicu da ova ploča nema USB Type C portova. Pozadi i ajde što nema ali nemam gdje ni na ploči da ubodem front type-c port koji imam na NZXT H510 kućištu, sad mogu da se slikam sa tim portom kojeg sam baš koristio, popizdio sam.

Imao sam u ponudi i Gaming X i uzmem Elite baš iz tog razloga da ne razmišljam o portovima, na prethodnoj B360M Mortar sve to imao, pf...


edit: Sad tek vidim da su izdali V2 ove ploče (čas prije *mjau**mjau**mjau*) gdje su dodali type c podršku za front, sad sam popizdio još i više... :)
 
Poslednja izmena:
Nikad mi neće biti jasno zašto ljudi ne proveravaju stvari i informišu se pre kupovine...
Zameni je, ako možeš.
 
Ako su porucio online vrati plocu.

Takodje razmatram B550 plocu a da ima sto vise mogucnosti , ima li ko iskustva sa Asrock B550 extreme4 ?

Stigla mi Gigabyte B550 AORUS ELITE, laaaadno sam predvidio činjenicu da ova ploča nema USB Type C portova. Pozadi i ajde što nema ali nemam gdje ni na ploči da ubodem front type-c port koji imam na NZXT H510 kućištu, sad mogu da se slikam sa tim portom kojeg sam baš koristio, popizdio sam.

Imao sam u ponudi i Gaming X i uzmem Elite baš iz tog razloga da ne razmišljam o portovima, na prethodnoj B360M Mortar sve to imao, pf...


edit: Sad tek vidim da su izdali V2 ove ploče (čas prije *mjau**mjau**mjau*) gdje su dodali type c podršku za front, sad sam popizdio još i više... :)
 
Uzeh 2x8GB HyperX Fury 3600Mhz CL17 uz ovu ploču, XMP neće da može na 3600Mhz, može drugi profil na 3000Mhz. Updateovao poslednji F10a bios ista stvar.

Izgleda su biosi još zeleni za ovaj chipset...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Asrock B550 deluje kao ok kupovina ali eto nema WiFi :(
Tu su Power/Reset taster, Debug display, usb c.

Nikad nisam imao Asrock plocu pa ne znam koliko su azurni sto se tice izbacivanja biosa , podrske, kvaliteta ....
U izbor je usla i Asus B550-E a kod nje mi se ne svidja sto je izbacen opticki izlaz a mozda ce zatrebati... dok B550-f ima opticki ali nema usb c....
Sta god da pazaris od B550 treba se neceg odreci a ploce nisu povoljne.
 
Onda gledaj šta ti zaista treba a ne šta bi voleo da imaš a verovatno nećeš ni upotrebiti ljudski...

Slažem se, dobijamo sve manje za naše pare...
 
Stigla mi Gigabyte B550 AORUS ELITE, laaaadno sam predvidio činjenicu da ova ploča nema USB Type C portova. Pozadi i ajde što nema ali nemam gdje ni na ploči da ubodem front type-c port koji imam na NZXT H510 kućištu, sad mogu da se slikam sa tim portom kojeg sam baš koristio, popizdio sam.

Imao sam u ponudi i Gaming X i uzmem Elite baš iz tog razloga da ne razmišljam o portovima, na prethodnoj B360M Mortar sve to imao, pf...


edit: Sad tek vidim da su izdali V2 ove ploče (čas prije *mjau**mjau**mjau*) gdje su dodali type c podršku za front, sad sam popizdio još i više... :)

To sa Gigabajtom je normalno. Svaka verzija im je nova ;)
 
Uzeh 2x8GB HyperX Fury 3600Mhz CL17 uz ovu ploču, XMP neće da može na 3600Mhz, može drugi profil na 3000Mhz. Updateovao poslednji F10a bios ista stvar.

Izgleda su biosi još zeleni za ovaj chipset...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Još jednom: XMP je Intelova tehnologija i prevashodno je urađeno za Intel procesore. Sa AMDom može a i ne mora da radi. Čak i kad radi, verovatno može to još bolje da bude sa DRAM Calculator for Ryzen, sa kojim verovatno može da ide preko default vrednosti. Primer, moj predator cl15 3000MHz radi kod mene na 3466MHz 24/7...
 
Nema još uvjek taj calculator za B550 chipset a i fale još neke vrijednosti...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Kakve veze ima čipset i memorija ?
 
Pa u okviru kalkulatora ima polje za unijeti koji chipset imaš, onda čipovi na memoriji (kod mene je Micron j ili c tag nisam siguram) uglavnom nema u ponuđenim opcijama....

Čeka se na update

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno