Šta je novo?

AMD B550 ploče

TUF ima malo slabiji VRM i hladnjake od Tomahawka i malo više od Aorusa. Ali je potpuno ok, nema brige.
Tomahawk ima bolji VRM i odlične hladnjake, oba M.2 slota imaju hladnjake za razliku od TUF-a, HDMI na njemu je 2.1, ima čak 7 ili 8 fan headera ukupno, front USB-C, dual LAN...jedina mana je samo 6 USB portova pozadi. Generalno, MSI je škrtario sa USB portovima na B550.
Aorus je korak iznad, jači VRM (potpuni overkill za 6 core), isto masu fan konektora, čak 12 USB portova pozadi kome treba toliko...jedino mi se ne sviđa položaj drugog M.2 slota jer će biti ispod 3-slot grafika, ali to je nebitna zamerka. Skuplji je od prethodne 2 doduše.
Steel Legend ima isti VRM kao Aorus, Front USB-C, 8 USB portova pozadi, hrpu fan konektora...ima POST code displej što je veoma dobro, ovo je najjeftinija B550 ploča sa njim. Problem je što nema BIOS Flashback taster kao ostale, što je isto korisno...

Ne znam gde kupuješ ploču. Na Iponu je Asus oko 150€, Tomahawk 160, Aorus i Steel Legend po 175. Kod nas je TUF 20k, Tomahawk 24k, Aorus i Steel Legend po 23k (jeftinije od Tomahawka, za razliku od Ipona, ne znam zašto). Dakle, kod nas su tipično 20€ skuplje, osim Tomahawka.

AKo baš hoćeš da se ispružiš na nivo Aorusa/Steel Legenda, razmotri i Asus Strix-F, isto odlična ploča.
Većina ovih ima i WiFI verzije za tipično po 10€ više.

PS: ako bi jeftiniju ploču, uzmi TUF ali mATX verziju, ako planiraš samo 1 grafiku i ništa od dodatnih PCIe kartica. Isti VRM i ostalo, samo manje fan headera i drugačiji raspored portova na ploči.
 
Poslednja izmena:
uzeo drugar b550 aorus pro, 3700x i neku gskill 32gb cl17 3600mhz sa hynix c-die. nismo uspeli da namestimo ni xmp, ni ruchno def setovanja, ni ryzen d ram calc nije pomogao.
fali dosta tajminga i napona... ja bih je zaobishao ukoliko se kombinuje sa memorijoom brzhom od 3200 i ko hoce malo vishe da cheprka po biosu.
bios je fleshnut poslednji.

skontah da su na giga modelima detaljnije OC opcije sakrivene u settings/amd oc.
taj drugar nije u srbiji, pa sam mu pomagao preko vibera i kamere, bila je malo mutna slika, pa malo da se "izvadim" shto to nisam uspeo da registrujem blagovremeno :D
Jel ovo znači da ipak može sve da se namesti i da su rešeni problemi sa RAM-om iz poruke iznad?

TUF ima malo slabiji VRM i hladnjake od Tomahawka i malo više od Aorusa. Ali je potpuno ok, nema brige.
Tomahawk ima bolji VRM i odlične hladnjake, oba M.2 slota imaju hladnjake za razliku od TUF-a, HDMI na njemu je 2.1, ima čak 7 ili 8 fan headera ukupno, front USB-C, dual LAN...jedina mana je samo 6 USB portova pozadi. Generalno, MSI je škrtario sa USB portovima na B550.
Aorus je korak iznad, jači VRM (potpuni overkill za 6 core), isto masu fan konektora, čak 12 USB portova pozadi kome treba toliko...jedino mi se ne sviđa položaj drugog M.2 slota jer će biti ispod 3-slot grafika, ali to je nebitna zamerka. Skuplji je od prethodne 2 doduše.
Steel Legend ima isti VRM kao Aorus, Front USB-C, 8 USB portova pozadi, hrpu fan konektora...ima POST code displej što je veoma dobro, ovo je najjeftinija B550 ploča sa njim. Problem je što nema BIOS Flashback taster kao ostale, što je isto korisno...

Ne znam gde kupuješ ploču. Na Iponu je Asus oko 150€, Tomahawk 160, Aorus i Steel Legend po 175. Kod nas je TUF 20k, Tomahawk 24k, Aorus i Steel Legend po 23k (jeftinije od Tomahawka, za razliku od Ipona, ne znam zašto). Dakle, kod nas su tipično 20€ skuplje, osim Tomahawka.

AKo baš hoćeš da se ispružiš na nivo Aorusa/Steel Legenda, razmotri i Asus Strix-F, isto odlična ploča.
Većina ovih ima i WiFI verzije za tipično po 10€ više.

PS: ako bi jeftiniju ploču, uzmi TUF ali mATX verziju, ako planiraš samo 1 grafiku i ništa od dodatnih PCIe kartica. Isti VRM i ostalo, samo manje fan headera i drugačiji raspored portova na ploči.

Veliko hvala na detaljnom opisu!

Jeste "overkill" za 6-jezgralni CPU, ali će se u jednom momentu staviti Ryzen 5600-5800x pa bih da se zbog toga osiguram.

USB ulazi mi znače, pa razmišljam i o Aorus Pro.
Ako sam te dobro razumeo, razlika i među nje i Tomahawk-a (izuzev većeg broja USB ulaza) je u tome što Aorus Pro ima bolji VRM, nezgodnu poziciju drugog M2 ulaza, ima Post Code ali nema BIOS flashback i ima nešto slabiji LAN.
Jel ima jos neke razlike?

Samo se nadam da obe podržavaju Crucial Ballstix 2x8gb 3600 CL16.
 
nece drugar za sad vishe nishta da cheprka, nekim chudom mu je i xmp proradio, a cpu ostavio na default, dok mu ne stigne neki bolji kuler.

a ja bolje da nisam nishta ni pisao :D
 
Ako sam te dobro razumeo, razlika i među nje i Tomahawk-a (izuzev većeg broja USB ulaza) je u tome što Aorus Pro ima bolji VRM, nezgodnu poziciju drugog M2 ulaza, ima Post Code ali nema BIOS flashback i ima nešto slabiji LAN.
Jel ima jos neke razlike?

Nisi dobro razumeo :)
Aorus ima najviše USB portova, čak 12. Ostale po 8, sem Tomahawka koji ima 6. Da ti USB portovi nisu mnogo bitni rekao bih ti da uzmeš Tomahawk, nije ništa gori od ostalih a cena kod Mađara je dobra...
Ah da, Tomahawk ima 2 LAN porta ali ako nećeš da koristiš oba to i nije onda neka prednost.

Ono za POST kod displej i nedostatak BIOS flashback tastera je kod Steel Legend.

Praktično, ako nećeš da koristiš bilo kakve PCIe kartice osim grafike, mATX TUF ti je najjeftinija varijanta od ponuđenih. Onda imaš ATX TUF za malo više para, pa Tomahawk za 10ak evra više ako ti je dovoljno 6 USB portova iza, pa za nekih 15-25e više Aorus Pro, Strix-F i Steel Legend...to pod uslovom da pazariš na KP iz HU. Pa ti vidi...

Sve one će biti ok za 8-core Ryzene.
 
@jurodivi ...hvala na opsirnom odgovoru.

Sad gledam cene na KP, Asus TUF za 130e, ostale su skuplje za 30+ e. Ne znam koliko su tecne cene.
Imam u planu da prvo uzmem Ryzen 5 3600(x) i neki RAM na 3600, a kasnije, kad se slegne situacija oko Ryzen 5000, da ga zamenim sa 5600(x) ili 5700 (x) (ako ga uopste izbace).
Sasvim mi je dovoljno 8 USB portova i jedan M2 slot sa hladnjakom, a trebalo bi da VRM (8+2) bude dovoljan za ove procesore.
Racunam da ce ATX TUF biti dovoljna.
 
Biće. Samo pazi da li ima 1 ili 3 godine garancije, cene umeju da budu varljive i ona jeftinija za istu ploču je često za varijantu sa jednom godinom...

Takođe, ne veruj cenama napisanim na oglasima na KP jer ih ne ažuriraju. Uvek prvo piši i pitaj ih...
 
Verzija sa 1 godinom garancija (basic garancija) je uvoz iz EU kod madjara (ako se ne varam direkt od Ipon-a), ne preko njihovih veleprodaja koje daju 3g.
 
Biće. Samo pazi da li ima 1 ili 3 godine garancije, cene umeju da budu varljive i ona jeftinija za istu ploču je često za varijantu sa jednom godinom...

Takođe, ne veruj cenama napisanim na oglasima na KP jer ih ne ažuriraju. Uvek prvo piši i pitaj ih...

Bas sam proverio cenu za TUF na KP, kazu 129 e i tri godine garancija.
 
Ja sam pre dva meseca ASUS TUF GAMING B550-PLUS ATX platio 144e...

Ako je onaj podatak sa sad košta 129e ažuran, baš je pala cena za kratko vreme, a ko bi to očekivao u ovom sveopštem lokautu...

EDIT: Zaboravih da napišem, i ja imam 3 godine garancije Ipon, u pitanju...
 
Bice novih ploca : Asus B550-XE, X570-XE sad sam video na susednom forumu MSI B550 unify :



Kande cu sacekati ove nove ploce :)
 
Poslednja izmena:
@jurodivi ...hvala.

MSI MEG B550 UNIFY SERIES (premium B550 kategorija)
Uf ovo super izgleda, ali ce toliko i da kosta... 250-300$
 
MSI MEG B550 UNIFY https://www.msi.com/Motherboard/MEG-B550-UNIFY/Specification

VRM 14+2, 4xM.2 (1xPCIe 4), HDMI 2.1, 6xSATA, 2x PCIe 16x, 2,5Gbps Realtek, WiFI 6, Bluetooth 5.1, .... 6x USB (2xUSB 2.0, 4xUSB 3.2 Gen 2 od kojih je jedan C) pozadi


MSI MEG B550 UNIFY-X https://www.msi.com/Motherboard/MEG-B550-UNIFY-X/Specification

kao prethodna navedena samo 2 slota za memoriju


da, biće jaka cena u startu ali ovo štekarenje u broju USB-ova pozadi me je razočaralo. tamo gde piše MEG mogu da stanu 2 USB porta
 
Poslednja izmena:
Isplati li se sada uzeti plocu Gigabyte b550 Aourus Master i mozda ryzen 5 3600 uz kasniji upgrade procesora?
 
Master je preskup. Ili uzmi Tomahawk/TUF za 150e, ili Aorus Pro/Strix-F za 180 ili X570 Tomahawk za 220...osim ako ti treba nešto baš specifično. To su cene kod Mađara, inače, kod nas su oko 20e više...

U svakom slučaju, B550 Master se uopšte ne isplati.
 
Poslednja izmena:
Uzeo bih na KP
 
Sta smo rekli za mATX B550 ploce, najbolja Mortar, TUF?

Za B450 Mortar?

Gigabyte B450/B550 M nista?
 
Jel ima neka b550 bez ventilatora?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Mislis x570, koliko znam b550 nemaju vent, ili ja nisam pratio na casu :p
 
Nisam ni ja u toku. Znam samo za ono sto procitam ovde.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
pa, možda neki model B550 ploče ima ventialtor ali 99,09% nema
 
Sta smo rekli za mATX B550 ploce, najbolja Mortar, TUF?

Za B450 Mortar?

Gigabyte B450/B550 M nista?

Gigabyte ima slabiji VRM. Na Steel Legend, Mortar i TUF je skoro isti, Mortar ima za nijansu bolje mosfete i bolje hladnjake. Mada, Mortar i TUF se greju skoro isto...
Eliminisao bih Steel Legend jer, koliko sam video u specifikacijama, jedan od 2 M.2 slota je na x2 brzini, ne na x4 kao kod ostalih. A nema ni BIOS Flashback taster kao ostali.
Što se tiče izbora između Mortara i TUF-a, TUF ima više USB portova pozadi i bolji light show, Mortar za nijansu bolji VRM i hladnjake, kao i front USB-C header. Pa šta ti više treba...Obe imaju i WiFi verzije.
Mislim da je Mortar i nešto skuplji, bar kod Mađara...
 
Koliko para, šta ti treba...?

Od jeftinijih modela (ali ne baš sa dna ponude) bih uzeo Asus TUF mATX/ATX, iz sredine MSI Mortar (ima i WiFi verzije) ili Tomahawk (za nijansu bolji od Mortara), ASRock Steel Legend (ATX) isto nije loš, i kao neku all-round dobru ploču Gigabyte Aorus Pro (ATX). Za nešto više para ima i WiFi verzija Aorus Pro ili Asus Strix-F.

Aorus Pro (non-WiFi) verovatno, u DE je slične cene kao Tomahawk ali malo bolji.

Je l' ovo i dalje up to date? Imam neke kombinacije u pokucstvu da resim tri platforme kroz upgrade, pa imam isto pitanje na koje je ^^ ovo bio odgovor. 5600/x u planu, trenutno sam na 3600 + B450 Toma Max. Zamisao je uzeti B550 (mislim da mi je x570 nepotreban a nije zanemarljivo skuplji), ubaciti sve sto imam ATM (r5 3600, 32gb mem., M2, SSD, 2070S...), kasnije upgrade-ovati na 5600/x i vrlo moguce (kako stoje stvari sada) upariti sa 6800XT, pa onda iskoristi sve AMD brzinske feature. Nesto videh mesovita iskustva sa B550 Tomom, mada je bilo slicnih prica i za B450, a ja sam mega zadovoljan...
Inace sub-pitanje/dilema je na B450 Tomu bih ubacivao neki AM4 najjeftiniji samo da premosti dok se r5 3600 koji imam ne preseli na tu plocu opet i kapiram 16GB kit za 60ak eur ubaciti na to. Zaokruzio bih 3 racunara kroz ovaj upgrade, pa cenim da budu barem nesto vise future-proof nego da pazarim npr. i5 6th gen kombo za jedan od starijih racunara koji su u pitanju. :)
 
Da odgovorim sam sebi - narucio sam Gigabyte Aorus Pro (non-WiFi) v1 za 163eur, posto po svim review-ovima ima preozibljan VRM phasing. V2 nisam hteo da razmatram zbog vec osetne razlike u ceni vs V1 a pritom je diskutabilno da li je poboljsanje ili degradacija sama izmena VRM-a. Za 5600/x ce biti sigurno dovoljno dobra a PCI-E 4.0 nece naskoditi ni buducem GPU-u.
 
Poslednja izmena:
VRM im je praktično isti, ništa se ne dobija ni gubi ni sa jednim od njih. Verovatno nije bilo dovoljno doublera za faze na tržištu pa je Gigabyte prešao na drugi dizajn...
V2 ima prednost što ima front USB-C konektor, to je jedina razlika vredna pomena. I cena, je li.
 
Tako je, a USB-C front nemam na kucistu, niti mi je neophodan (jer mi kuciste stoji u visini monitora i dostupan mi je backplate lagano). Na prolece onda step-up na 5600x i novi GPU i 'miran sam par godina' moze da pocne. :smash:
 
Nazad
Vrh Dno