Šta je novo?

AMD B550 ploče

Moze. Ja sam imao hdd sa losim sektorima i imao sam slicne probleme kao ti. Cold boot podigne se sistem, hot restart, sistem nece da se startuje, tj. nekad se startuje pa vrti onaj kruzic dok ne udje u windows repair, pa se restartuje i tako. Znao sam da mi je taj jedan disk los, ali nisam znao da ce da pravi takve probleme. Kad sam ga izbacio iz sistema sve je proradilo kako treba.
 
Izbacih i ja stari Samsung HDD i problem rijesen. Da li je do njega ili neceg drugog stvarno ne znam, jer sam obrnuo par testova i pokazuje sve uredno na njemu...
E sad da tu ne bude kraj, jos jedno pitanje; ne znam je li se to moze gledati kao feature ili je ipak issue:
kad ugasim komp, ostanu svi ventovi, cak i na PSU da vrte, svijetli rgb na ploci kao i na GPU nekih 5 min onda se ugase. Prije toga monitor i HDD se ugase normalno kad i trebaju...
Napomenucu da sam sa plocom zamjenio i PSU (Phanteks Revolt Pro 850W).
Nigdje u BIOS-u nisam nasao nista o ovome da se moze podesavati, a zbinilo.me najvise jer se nekad sve ovo gore gasi normalno kad i monitor.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Nije normalno, mora sve da se ugasi, ovako izgleda da je u "Sleep mode", jedino smeju da ostanu aktivni neki ili svi USB portovi u "charging mode. To je u većini slučajeva do windows-a.
Pronaj ovo, Run - %windir%\System32\shutdown.exe -s -f -t 00 umesto normalnog zatvaranja win-a.
 
^Ugasi ga ova komanda. Hvala @CountMike
Rijesih dva problema u temi Maticne Ploce a ploca ni kriva ni duzna. Uskoro treba stici i novi CPU, pa rekoh obaracu sistem kad i on stigne, ali ajd, guracu ovako, sad kad znam do cega je, i nije neki problem.
Elem, sama poloca, na koju sam imao sumnje prvenstveno zbog problema oko HDD-a, ispostavlo se da je bez greske, radi odlicno, bez problema je pogurala XMP na 4 modula, sa kojima sam prethodno na B450 Tomahawk Max imao komplikacija. Bios odlican, jedino sam se bas iznervirao dok sam podesio fan curve za CPU i Case, mis toliko traljavo radi da sam jedva ubo ono sto sam htio (ko nekad na misevima kad se kugla isprlja), Mis se tako ponasa samo u SmartFan sekciji bios-a.
 
Poslednja izmena:
Znači do Windows-a je. Proveri u Control pane > Power Options > Choose what the power buttons do.
 
Podeseno je na Shut Down.
 
Možeš da napraviš desktop shortcut sa tom linijom.

shutd.JPG
 
Odlicna ideja, hvala!

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Jel ima sta bolje od msi b550 mortar do 130e, potrebno je da ima i interni usb-c? hvala
 
Teško,realno to je to što tražiš.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
I još jedna potvrda za sve koji imaju GB ploče i problem sa mišom i tastaturom:
https://youtu.be/d-7YvN8MKQg

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Aorus Pro AC kupljena prije 15 dana i nemam tih problema...

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Vi koji imate probem, koji bios je na ploci?
Ja sam odmah azuriraio na zadnji, a sad vidjeh u opisu da je ukljucen i fix za usb 2.0 portove.
Doduse, i na onom sto je dosao uz plocu (dal' je bio F4, nisam siguran) nisam imao problem.
Capture.JPG
 
Sklapam konfiguraciju sa MSI B550 Tomahawk i vidim na sajtu da ima novi BIOS koji sigurno nije došao sa pločom jer je kupljena ranije.

Kako da proverim koju verziju ima ploča i kako ažurirati BIOS?
Pretpostavljam da mora posle instalacije windowsa.
 
Ako ploča ima BIOS Flashback možeš ubaciti novi BIOS i bez procesora.

Možeš butovati ploču bez OS-a, bez sistemskog diska, otvoriti BIOS, pa kroz BIOS izvršiti apdejt. Samo proveri koji CPU imaš i da li je podržan trenutnim BIOS-om.

Flash BIOS-a nema veze sa Windows-om. Možeš flash-ovati i kroz OS ali nije jedini način.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ako ploča ima BIOS Flashback možeš ubaciti novi BIOS i bez procesora.

Možeš butovati ploču bez OS-a, bez sistemskog diska, otvoriti BIOS, pa kroz BIOS izvršiti apdejt. Samo proveri koji CPU imaš i da li je podržan trenutnim BIOS-om.

Flash BIOS-a nema veze sa Windows-om. Možeš flash-ovati i kroz OS ali nije jedini način.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Ima flash BIOS dugme.
Nemam način da proverim verziju BIOS-a, jer tek sada sastavljam konfiguraciju (sa 3600XT).

Znači samo povežem matičnu, napajanje i monitor (i tastaturu) i preko fleša učitam BIOS?
Jel ima negde postupak pravljenja fleša sa BIOS-om i kako se dalje radi flešovanje?
 
Obicno na sajtu proizvodjaca imas latest bios update i uputstvo kako da kreiras flash. U sustini, bios ima opciju prilazenja flash stick-u i tu vidi ili ne vidi bios update koji si prebacio. Ne mozes da pogresis u tom smislu. :)
 
Piše ti sve u uputstvu za matičnu i na sajtu proizvođača.

Pošto stavljaš ZEN 2 (3000 serija) generaciju AMD-a mislim da ne treba da brineš o verziji BIOS-a, da stavljaš ZEN 3 (5000 serija) onda bi bila preporuka da odrasiš poslednji BIOS.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Zašto većina proizvođača stavlja GPU u drugi slot u mATX ploče (u prvi obično ide slot za nvme) i time ostavlja manje prostora za protok vazduha grafičke karte?
 
Вриједи ли купити AsRock B550M-HDV? У Републици Српској је цијена око 82€. Планирам у њу ставити Ryzen 5 2600X и NMVE SSD PCI 4.0.
 
Ja licno ne bih kupovao tu plocu jer je dno dna sto se tice B550 serije, moj predlog je da za te novce trazis neku B450 plocu. Dosta njih je hvalilo B450 tomahawk pa vidi koliko ona izadje s obzirom da stavljas ryzen 5 2600x. A sto se tice benefita u vezi pci 4.0 na toj B550 ploci, neka odgovori neko ko se bolje u to razume ali ako vec dajes 150+ eura na nvme pci 4.0 disk mogao bi da das jos koji euro i kupis onda neku malo bolju B550 plocu.
 
Sto se tice Asus B550-E Gaming(BIOS Version 1401) maticne ploce sa zadnje strane USB 2.0 portovi ne rade korektno tako da su mis i tastatura jedva upotrebljivi, nasao sam potencijalan problem a to je Aura odgovorna za osvetljenje ...

U AURA opciji ima 4 stavke:

All On --- sa ovom stavkom kad je izabrana USB2.0 radi dobro
Stealth Mode --- usb2.0 neradi korektno
Aura Only ----Usb2.0 nneradi korektno
Aura Off ---- ovu stavku nisam istestirao

Ako neko imas slican problem mozda mu ovo pomogne.
 
@boxandroid, ne vredi. PCIe 4.0 radi samo uz Ryzen 3000 i 5000 procesore.
 
Вриједи ли купити AsRock B550M-HDV? У Републици Српској је цијена око 82€. Планирам у њу ставити Ryzen 5 2600X и NMVE SSD PCI 4.0.
Nevredi sigurno jerbo 2000 serija i ne radi na njoj.
 
benchmars.rs test: Biostar Racing B550 GTQ

DP, HDMI, DVI i 8x USB pozadi i ima još mesta - svaka čast
garancija 4 godine, cena ~€125
 
Poslednja izmena:
Interesantno...

Dobar VRM (ne znam što su pokrili onako taj hladnjak), ok konektori...mogli su da stave slabije mosfete i umesto toga da metnu bolji LAN i zvuk, kao i front USB-C.
 
Takvim se pokazao i u realnim situacijama, jer tokom rada sa našim referentnim CPU primerkom, R3 3300X nije prelazio 74 stepeni Celzijusa na “default” vrednostima, odnosno par stepeni više na OC frekvenciji od 4.5 GHz, obezbeđujući potpuno stabilan rad procesora i sistema u celini
Test b 550 ploca sa kanala hardware unboxed
b550 temperature.jpg

Ne znam koliko je merodavno poredjenje sa ovim plocama sa slike ali ja bih rekao da 74 C bas i nije niska temperatura.

Edit:
Na kraju teksta stoji ovo
Temperatura VRM modula prilikom testova opterećenja sa Ryzen 3 3300X procesorom nije prelazila 50 stepeni što je jako dobra osobina ove ploče. Procesor se grejao u granicama konkurentskih modela, dok je potrošnja bila među modelima koji su veće “trošadžije” ali i dalje u rangu jednog Gigabyte B550 Vision-D i manja od ASRock B550 Pro4 modela koji je zapravo direktna konkurencija.

Raspoložena je za overkloking i postigla je bez problema zacrtani prag od 4.5GHz za sva jezgra uz Vcore napon od 1.35V. Potrošnja se blago povećala na 75W dok je maksimalna temperatura porasla za par stepeni. Dobar rezultat!
Na pocetku teksta pise jedna temperatura a na kraju teksta druga.
Da li je neka greska u pitanju ili nije nemam pojma.
Edit:
Moja greska. Na pocetku teksta je temperatura procesora a na kraju temperatura VRM ploce.
 
Poslednja izmena:
Ne možeš porediti HU i BM rezultate zbog različitih test metodologija i uslova.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Sklapam konfiguraciju sa MSI B550 Tomahawk i vidim na sajtu da ima novi BIOS koji sigurno nije došao sa pločom jer je kupljena ranije.

Kako da proverim koju verziju ima ploča i kako ažurirati BIOS?
Pretpostavljam da mora posle instalacije windowsa.
На налепници са кутије мислим да може да се установи са којом верзијом BIOS-а је стигла плоча
 

Prilozi

  • msi_B55T_boxst.800.jpg
    msi_B55T_boxst.800.jpg
    182.8 KB · Pregleda: 124
Шта мислите:
Asrock B550 Phantom Gaming 4 (ATX) + Ryzen 5 3600??
+ 16 GB RAM-a (2600-3200 Mhz)
 
Nazad
Vrh Dno