Šta je novo?

laptop za programiranje i web dizajn

obbywan

Poštovan
Učlanjen(a)
21.01.2015
Poruke
62
Poena
59
Hteo bih da kupim laptop sa kojim bih malo ozbiljnije zaronio u vode WordPress-a i Bootstrap-a a istovremeno odrzavao steceni nivo znanja iz programiranja (JavaScript, PHP, MySQL). Naravno, surf, nesto od Office alata (Word, Excel) i to je to.
Gledanje filmova nije u planu (za te stvari koristim Android box), igranje igrica sam prevazisao pre khm-khm 20 godina :) (znam, mator sam)
Voleo bih da to bude neka konfiguracija sa iole jacim procesorom, tj. brzinom (da ne bude neki N4000 koji radi na 1,1GHz) i obaveznim SSD-om.

Prekopavam po sajtovima vec duze vremena i negde sam suzio izbor na ove modele

https://www.bcgroup-online.com/lapt...7u.-4gb.-256gb-ssd.-dvd_rw-(81hn00qxya)-57735

https://www.emmi.rs/laptop-računari-acer-aspire-3-a315-33-156.11.html?productId=86357

Kakva su vasa misljenja po pitanja ova dva predlozena i imate li neki bolji predlog? Neka gornja granica cene je 37-38.000.
 
Obrati paznju na :

-količina memorije: 4GB DDR3L, jedan memorijski slot
-Rezolucija ekrana: 1366 x 768

Mislim da je 720p rezolucija za 2020god. neprihvatljiva. Jedan memorijski slot :wall:
 
Ne znam da li si video, ali covek je lepo napisao 38.000din maksimum, a ti mu predlazes od 50.000din.
 
Da, video sam i smatram da je bolje da se snadje za 12000 nego da kupi jedan od ona dva.
Mislim da je to investicija a ne trosak jer on planira da zaradjuje tim laptopom a ne da gleda filmove.
Za novac koji trenutno planira da izdvoji mislim da ne moze da kupi malo bolji laptop, zato sam i preporucio polovan.
 
Za taj novac Ryzen 3200u, 4GB ram, 1080p ekran i 256GB SSD.
 
Ja sam skoro uzeo ovaj, za 30k mislim da je sasvim ok kupovina, naravno ako ti ne treba ništa bolje i brže.

Eventualno od mana da napomenem da nema lan priključak ako ti je potreban, kao i nula na numeričkoj tastaturi je skraćena, pa ne znam za programiranje da li je baš udobna tastatura, u stvari nije.

https://www.comtradeshop.com/asus-x...intel-uhd-graphics-610-linux-sivi-3-cell.html

Ja za laptop više volim da kupim najjeftiniji koji ispunjava neke minimume, jer baterija kad tad prestane da radi i više se isplati kupiti tada drugi laptop koji će biti bolji u svakom slučaju od trenutnog skupljeg.
 
Bilo je nedavno na akciji Athlon 300U (~10% sporiji od 2200U)/8GB RAM/512GB SSD 1080p ekran za 40k ravno, ako GPU nije prioritet moze i Intel i3 u tom cenovnom rangu. Iskreno to je neki minimum IMHO, Pentiumi su osetno sporiji i vredi dodati koji dinar vise.

Obratiti paznju i na ocajne ekrane (TN paneli) na ovim budzet modelima, jedina zamerka na HP 15-db1089nm koji posedujem :)
 
Ja sam skoro uzeo ovaj, za 30k mislim da je sasvim ok kupovina, naravno ako ti ne treba ništa bolje i brže.

Eventualno od mana da napomenem da nema lan priključak ako ti je potreban, kao i nula na numeričkoj tastaturi je skraćena, pa ne znam za programiranje da li je baš udobna tastatura, u stvari nije.

https://www.comtradeshop.com/asus-x...intel-uhd-graphics-610-linux-sivi-3-cell.html

Ja za laptop više volim da kupim najjeftiniji koji ispunjava neke minimume, jer baterija kad tad prestane da radi i više se isplati kupiti tada drugi laptop koji će biti bolji u svakom slučaju od trenutnog skupljeg.

Gledao sam neki model (možda baš i ovaj) sa tim Pentium 4417U procesorom i vidim da je, prema nekim bench sajtovima tu negde u sredini po mogućnostima. Kako se tebi pokazao u radu, da li se greje, da li ima nekog "štucanja" (pritom mislim na situaciju gde trenutno radiš u jednom/dva programa istovremeno? Ono za šta bi meni koristio je, kao što sam već naveo, je učenje WordPress-a i programiranje a za to mi je potreban aktivan WAMP server i Sublime Text Editor (za programiranje), eventualno da u pozadini slušam neku muziku itd. Za igrice ga ne kupujem tako da me baš briga taj aspekt!
Znači, normalan, svakodnevni rad (surf, ovo gore navedeno, Word i Excel za šta već treba i EVENTUALNO neki film mada za te stvari koristim Kodi na kojem ima na hiljade najnovijih naslova, serija, sporta, serija i svega ostalog!)

P.S. Taj LAN port bi mi možda dobrodošao ali imam Net 50/8 koji čak i preko WiFi konekcije daje rezultat u rangu 45-47Mbps za down i 7-7,5Mbps za upload tako da...
 
Meni je za moje potrebe skroz ok, win10 radi fino, brzo se podize sistem, ne greje se puno, ventilator je relativno tih, cuje se ali je tih.
Klincima sam otvorio nalog u win, oni tu koriste memu da igraju igrice, tu se vidi da nedostaje graficka kartica, radi ali moglo bi i brze, mada mene taj aspekt ne interesuje.

Tako da za office je meni dovoljan.

Mislim da vise treba obratiti paznju na druge prakticne probleme u radu, tipa tog lan prikljucka koji nedostaje, kao i full hd rezolucije na 15 inca, dosta je to sitno, moze da se uveca skaliranjem ali za celodnevni rad meni bi bilo daleko od prijatnog, i vec su pomenuli iznad da su ekrani u ovom segmentu losi, losi uglovi gledanja u stvari. A opet manja rezolucija od ove je premalo.

Za celodnevni rad ja bih pre uzeo 17 inca, ili monitor.
 
Winwin imaju najskuplju maloprodaju u Srb.
Moja iskustvena preporuka: zaobilaziti ih u širokom luku.
 
Ja sam septembra prosle godine kupio polovan HP Elitebook 745 G4 Ryzen 5 2500u, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD za 350 EUR sa jos 24 meseca vazece internacionalne garancije...to je negde oko 40000RSD. Mislim da tako nesto jos uvek moze da se nadje po oglasima. Proveri.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno