Šta je novo?

Kom test programu za hard verovati

Upravo tako.

Primenjivati HDD logiku na SSD je potpuno promašeno.

Kod SSD ne postoji ništa pokretno, nikakvi magnetni sektori, već "elektrika" (kad već moram laički) koja je dostupna istovremeno u svakom trenutku. Što znači, da se "nulovanje" radi odjednom, tj. Secure Erase, koji je namenjen isključivo tome.

Da se primeti, da ljudi robuju stvarima i nikako drugačije.
 
Onda nije isto ;)
Moj problem je sto ja dajem ovde neke informacije iz iskustva da bih nekom pomogao. Izvinjavam se vasem visocanstvu, necu vise.

Mnoge stvari teorijski nemaju puno smisla a rade posao u praksi, nastavi po svome. Svi imamo neke svoje ,,zablude,, kojih se drzimo a ucinak je bolji nego da ih nemamo.
 
jedini scenarij gde je moguće je da secure erase ata komanda nije radila,zato ti nije pomogao.svaki ssd to podržava čak i oni opskurni sa početka iz neke 2010te,jer je deo standarda.sa druge strane,sata kontroler,drajver,OS itd,može da bude milion razloga zašto.takođe,većina ima poseban postupak da se secure erase omogući zbog bezbednosti (najčešće je power down).

i da,ne pomažeš već unosiš konfuziju i širiš mit i dezinformaciju.savetovati ljudima da očepe po 120,250gb itd upisa bez veze i ikakve potrebe samo jer tebi secure erase jednom negde nije radio je neodgovorno.nema potrebe da se ljutiš i ponašaš kao šiparica,nije ništa lično,forum i služi da se ljudi edukuju,dođe do istine i sl.nije greh grešiti,svi grešimo,već grešku ne priznati i ne ispraviti samo zbog ega,koji je potpuno nebitan na forumu na internetu.
 
Mnoge stvari teorijski nemaju puno smisla a rade posao u praksi, nastavi po svome. Svi imamo neke svoje ,,zablude,, kojih se drzimo a ucinak je bolji nego da ih nemamo.

Ne može da se ne nametne pitanje, zbog čega si onda, uopšte postavio ovu temu, kad je sve jelte, oko nas, jedno veliko svašta i jedno veliko ništa?
 
Simpatican filozofski zakljucak ,,kad je sve jelte, oko nas, jedno veliko svašta i jedno veliko ništa?".

A sto se tice djalf-a, covek je zadnjih 12-13 godina vlasnik servisa racunara pa ima izvesnog autoriteta u njegovim recima.
 
Poslednja izmena:
"Mora da je teško onima koji u autoritete gledaju kao u istinu, umesto u istinu kao jedini autoritet."

;)
 
Poslednja izmena:
Pa da nema ovih filozofa ovde bi bilo dosadno.
Secure erase nije radio na 3 uredjaja a ne jednom. Posle njega SSD se ponasao isto, usporeno i tromo, bukvalno za RMA.
Posle upisa nula, kao novi. Zasto, ne znam.
 
Poslednja izmena:
sutra će ih biti 10,pa će biti onda cela serija itd.nemam ništa protiv čoveka,ali ovo je skoro pa tužno.
 
reportuješ konkretan post i čekaš reakciju administracije,kao i na svakom forumu,verujem da ti je čudno ali ne prate situaciju 24/7 i gledaju dal' neki post može da ti povredi osećanja.a niko te nije vređao,to što si ovu priču doživeo tako je samo tvoj problem.
 
reportuješ konkretan post i čekaš reakciju administracije,kao i na svakom forumu,verujem da ti je čudno ali ne prate situaciju 24/7 i gledaju dal' neki post može da ti povredi osećanja.a niko te nije vređao,to što si ovu priču doživeo tako je samo tvoj problem.

Ali to ne znaci, da imas pravo da dolijevas ulje na vatru.
;-)
 
Kakvo je to "pisanje nula" ? To su samo zatvoren ili otvoren tranzistor ili magnetisana ili ne-namagnetisana čestica na HDD-u .
 
A sto uopste se radi secure erase?
Pomogne na nedelju dana, nekome i na mesec i opet ssd uspori, valjda se zna zbog cega neki ssd-ovi usporavaju...
Ja sam 2 puta uradio SE, oba puta da obrisem ssd-ove koji su isli u prodaju ili sam ih davao drugome.
Nije mi nikad "palo na pamet" da svaki cas radim SE zarad performansi uredjaja za koji znam da ce opet ubrzo usporiti.

E sad, da li ssd(ovi) (narocito taj "problematicni" Kingston) mogu toliko usporiti da se mora vrsiti SE zarad normalnog rada?


Setih se sada, djalf druze, mani se prepirke vec se daj na pravljenje tutorijala cemu sve sta sluzi u Victoriji i kako to koristiti i za sta... ;)
 
Poslednja izmena:
,,Za hard diskove je autoritet čovek iz HDDSurgery, zaboravio sam mu nick na forumu".

Lik se zove Nikola Radovanovic, autoritet br.1 u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Kad se vec prica o reparaciji HDD-a da pitam, imam jedan HDD WD Green EACS 1 TB koji je sam od sebe prestao da funkcionise.
Koristio sam HDD docking station sa ESATA konektorom da ga spojim sa kompom. Ukljucivan je mozda 15-ak puta, znaci nije izrabljivan.
Stajao je u fioci kao bekap i jednog dana je jednostavno iz cista mira prestao da se ocitava. Win ga cas vidi cas ne vidi kad ga prikacim, ali dalje nista.
Desni klik na HDD (jedna particija) blokira explorer proces, bilo koji program za dijagnostiku ili format kad pokrenem iz win-a daje notresponding i vise se ne vidi disk.
Moze li usb strelec ovde da pomogne, LLF, HDD regenerator ili bilo sta drugo??
Nisam nikad koristio usb strelec pa ne znam da li moze tako da se pristupi disku (bez njegovog ocitavanja) i da se odradi reparacija?
Onako laicki primecujem kao da se disk zaglupavi odmah na pocetku, ponavlja se neprekidno isti zvuk "drljanja" po disku.
Da li su losi sektori ili je fizicki ostecen, mada nije padao, udaran i vrlo malo upotrebljavan, moze li nesto da se uradi sa njim ili da leti u djubre??
 
Jesi li ga spajao direktno na racunar, bez docking-a?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Tutorijal za osnove kućne dijagnostike je fina ideja, nek djalf napiše tutorijal a ako nema vremena napisaću ga ja.
Smart parametri nisu posebna nauka, test u Victoriji takodje, a jedno i drugo svako može obaviti i saznati mnogo realnije i detaljnije stanje stvari... od procenta healtha u svakom slučaju :)
 
Od dva fina tutorijala se kasnije napravi jedan jos bolji, zato ajde obojica pisite... :)
 
terzazak:

prvo ga skopčaj na provereno ispravnu konekciju i napajanje,pa sve ostalo.

ali,ako zakucava i čas ga ima čas nema na proverenoj konekciji to je elektronika diska,i generalno jako retki su slučajevi da se tu bilo šta dalje može (npr ako je firmver vezan za taj primerak diska) ili isplati (jer ljudi elektroniku diska cene ekstremno,jer to kupuju ljudi u teškoj situaciji da povrate podatke).

pošto je bio bekap disk,sem da ga proveriš na provereno ispravnoj konekciji ne bi se akao dalje.
 
Jesi li ga spajao direktno na racunar, bez docking-a?

Jesam isto se ponasa.

terzazak:

prvo ga skopčaj na provereno ispravnu konekciju i napajanje,pa sve ostalo.

ali,ako zakucava i čas ga ima čas nema na proverenoj konekciji to je elektronika diska,i generalno jako retki su slučajevi da se tu bilo šta dalje može (npr ako je firmver vezan za taj primerak diska) ili isplati (jer ljudi elektroniku diska cene ekstremno,jer to kupuju ljudi u teškoj situaciji da povrate podatke).

pošto je bio bekap disk,sem da ga proveriš na provereno ispravnoj konekciji ne bi se akao dalje.

Probao sam ga i na drugom kompu sve isto..
Mislio sam da sa strelcem ne mora da mu se pristupi direktno vec moze da se odradi reparacija sa nekim programom.
Znaci najverovatnije leti u kontejner..osim da ga poklonim nekome ako mu treba za delove.
Vazno je da mi podaci nisu bitni, imam drugi bekap.
 
Meni neće da butuje usb Strelec, radio sam sa rufusom i uputstvom sa YT, zakoči se na post ekranu nakon restarta, ne reaguje na Del ni F12.

Послато са Le X820 помоћу Тапатока
 
terzazak:

ja bi ga prvo prepisao nulama ili jedinicama,ako ne pomogne a baš ti je do toga ostaviš ga preko noći da radi write+read+write test pa ako ne pomogne kanta.mislim,vrv neće pomoći jer je elektronika skoro sigurno,nego eto...
 
Ne mogu da mu uopste pristupim da bih odradio LLF ili bilo sta drugo..odmah se blokira bilo koja app (notresponding).
Jedino nisam probao da podignem usb strelec pa to da probam?
 
ima smisla samo ako ga konzistentno prepoznaje ploča (iako i u tom slučaju najverovatnije nema pomoći).a dal' ga prepoznaje ploča proveravaš u main tab-u biosa i/ili sata tabu/podešavanjima.

pre kontejnera takođe proveriti i na drugom,pouzdano ispravnom napajanju/konekciji.
 
Nazad
Vrh Dno