Šta je novo?

Kom test programu za hard verovati

Kluzo

Slavan
Učlanjen(a)
08.10.2005
Poruke
380
Poena
320
Skoro sam komsiji iz malog netbooka izvadio hdd i ugradio ssd. Hard je normalno radio sve vreme do zamene, ali kad sam ga stavio kod sebe u komp i proverio HD Sentinel pokazuje Health 53% i 47 bad sektora, ajd odlucim da ga sa HD Tune istestiram, pokaze OK, kasnije skinem i SeaTools za Win (probam par testova i sve ok. Sve me to zaintrigiralo, prethodno sam probao sam sa HD Regeneratorom da eventualno regenerisem bed sektore ali on nije nasao ni jedan. Desavalo mi se i ranije da HD Sentinel pokaze neke lose sektore ili pad Healta a da drugi program pokaze da je hard ok, ali ne kad je health ovde maltene na 50%.
Kome verovati
160gb seagate iz netbukaHDSentinel.jpg160gb seagate iz netbuka.jpg160gb seagate iz netbuka2.jpgSeaTools long test.JPG
 
Sentinel prikazuje podatke iz SMART-a. Ti loši sektori su detektovani u nekom trenutku. Postoji mogućnost da je disk iskoristio spare sektore pa samim tim ima "sve na broju" a ti sektori su i dalje loši, ali ih ostali programi ne vide. Druga mogućnost je da je disk prijavljivao sektore koji nisu loši. Pa podatak postoji u SMART-u ali ne i na disku.



Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Seagateov SMART ih ne detektuje:
Smart test Seagate.JPG
 
Iskoristi neku drugi alat koji moze da iscita SMART parametre (SpeedFan, CrystalDisk Info, etc.) pa vidi sta kazu za Realocated sectors count, Realocation events count i slicne atribute. Verujem da ces tu negde naci brojku 47.

Prikaz SMART atributa iz samog Sentinel-a u prilogu.

2020-02-12 15_49_59-Window.png
 
Kakav je health u Hd Tune?
I uradi update HdTune na noviju verziju, ta je bas stara.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Iskoristi neku drugi alat koji moze da iscita SMART parametre (SpeedFan, CrystalDisk Info, etc.) pa vidi sta kazu za Realocated sectors count, Realocation events count i slicne atribute. Verujem da ces tu negde naci brojku 47.

Prikaz SMART atributa iz samog Sentinel-a u prilogu.

Pogledajte prilog 281354


U pravu si HD Tune-om sam samo radio ErrorScan, nisam obratuo paznju na Health
Capture.JPG
 
Zemljak, skini Victoria HDD alat i sken sa njim. On ti pokazuje tacno stanje hard diska, lose a i spore sektore koji su naznaka da disk otkazuje. Ja samo to koristim i nijednom, ali nijednom nije pokazao pogresno. Imas ga i na Sergei Strelec USB alatu.
 
Koristis neku temeljnu pretragu ili neku brzu varijantu?
Ja sam to nesto bio malko gledio jednom il dvaput iz sergeja streleca i cini mi se da mnoooogo sporo skenira, pa bi terabajtni hdd bas se dugo pregledali...
 
MHDD sam nekada voleo a radio slicnu stvar, Victoria HDD sam nekada davno probao, ali probacu ponovo. U principu od kada HD Sentinel koristim dosta sam postao povrsan (sve je mnogo brze i ne idem dalje u testu) a zeznio me par puta. A ovaj hard mi nije toliko bitan ali mi je situacija zapala za oko,.
 
Poslednja izmena:
Pa kad par puta odradis sistem i komp ti se vrati nakon dan-dva shvatices da taj test itekako ima smisla ;) HDD Sentinel i vecina ti daje ono sto je upisano u SMART tokom rada. Tako sam imao slucaj da je prijavio da je hard disk odlican, sve 100% a on u raspadu i slucaj da je prijavio da je hard pun losih sektora i pred otkazivanjem a skeniranjem Victorijom utvrdjeno da je kao nov, nijedan spor sektor nije imao. Podignut sistem i radi dugo vremena bez problema. To obicno losi data i power kablovi naprave.
Tacno je da sken traje dugo na vecim hard diskovima, zavisi i od njihove brzine. Ali racunam, radim temeljno kako treba ili ga ne radim uopste. Najvise me nervira gubljenje vremena na sistem i podesavanje i onda se ispostavi da hard mora da se menja. To je gubljenje vremena.
 
Na SMART gledajte kao na pacijenta koji je otišao kod lekara pa ga lekar pita za istoriju bolesti. Pa može da lepo opiše simptome i da lekar zna šta mu je bez testova. A može pacijent da krene "During the war..." a u tom trenutku je zdrav kao dren :) A isto može da kaže da ga ništa ne boli a da ga unutra pojede neka rakčina.

Tako da je SMART koristan kao neka "istorija bolesti" ali da bi bio 100% siguran mora neki test. A djalf je u pravu za Victoria. MHDD sam koristio dosta ranije i stvarno je bez premca a Victoria ga je nasledila.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Pa kad par puta odradis sistem i komp ti se vrati nakon dan-dva shvatices da taj test itekako ima smisla ;) HDD Sentinel i vecina ti daje ono sto je upisano u SMART tokom rada. Tako sam imao slucaj da je prijavio da je hard disk odlican, sve 100% a on u raspadu i slucaj da je prijavio da je hard pun losih sektora i pred otkazivanjem a skeniranjem Victorijom utvrdjeno da je kao nov, nijedan spor sektor nije imao. Podignut sistem i radi dugo vremena bez problema. To obicno losi data i power kablovi naprave.
Tacno je da sken traje dugo na vecim hard diskovima, zavisi i od njihove brzine. Ali racunam, radim temeljno kako treba ili ga ne radim uopste. Najvise me nervira gubljenje vremena na sistem i podesavanje i onda se ispostavi da hard mora da se menja. To je gubljenje vremena.

Nije mi se desavalo da mi se komp vrati posle par dana skoro nikad, pre ce biti da sam jos uvek dobre hardove proglasio neispravnim zbog losih rezultata u HD Sentinelu, prosto ne zeleci da rizikujem.
A ova Victoria ti je radi isto sto i MHDD. Po njoj ovaj hard je ispravan.
Victoria 160gb Seagate.JPG
 
Upravo tako, spori odziv sektora usporava rad racunara.
Kluzo, moras da naucis da koristis program :D
Vidis da ima 26 sektora koji daju odziv preko 200ms? Normalno je do 50ms, do 100ms moze da prodje ako ih nema puno na zbijenom mestu a preko toga je samo za storage uz obavezni backup (za filmove, muziku, igre).
Posto ovo pisem po ko zna koji put, moracu da odradim jedan tutorijal i postavim u Servis delu foruma.
 
Ne znam samo sta tu ima da se uci (sem mozda dodatnih opcija programa) jasno se vidi, jedino je pitanje koliko se kojih sektora smatra prihvatljivim. Ti mislis da je sve preko 50ms neprihvatljivo.
Najcesce nemam vremena za neke duze testove, posle HD Sentinela odradim Benchmark preko HD Tune.
 
Poslednja izmena:
Napisao sam, mogu preko 50ms do 100ms ako ih nema previse. U svakom slucaju ako ima vise koji su oko 100ms ili preko ima razloga za oprez.
Takodje, na tvom SS vidim da nisi cekirao da belezi te zelene preko 200ms. Ides gore u Settings i tamo ima da se cekira da ih belezi, tako vidis gde se tacno nalaze, da li su grupisani itd. Bas sam juce jedan testirao, u prvih 70GB ima losih, posle toga sve kao nov od 500GB. Takav disk moze da se iskoristi za muziku, filmove, nesto nebitno. Napravim 70GB EXT4 particiju koju Win ne prepoznaje i ostatak za podatke. I moze tako da radi jos godinama.
 
Sto nisi pustio HDD Regenerator, vise puta mi je odradio sjajno posao i to na zivo. Mada se ne upustam previse posto imam za 12-14 evra 320gb fabricki reparirane sa racunom i 2g garancije, malo veci su nesto skuplji i skoro svi su radili u garantnom roku besprekorno.
 
Poslednja izmena:
Imam lose iskustvo sa tim regeneratorima, nista ne urade a traje vecnost. Odradim Low level format upisom nula ceo disk pa onda test Victorijom. Konkretno ovaj je i dalje bio los na tih prvih 66GB, ja odvojio 70 i teraj.
Takodje, vec sam imao par slucaja da se SSD uspori, Victoria pokazuje da ima oko 150MB/s a trebalo bi 400-500 MB na SATA3. Odradim low level format i posle SSD ima punih 500MB/s.
 
De mi reci jesu li to bili ssd-ovi marke Kingston. A sto se tice regeneratora ja prvo radim regeneraciju pa low level (iako ce mnogi reci da je bolje suprotno).
 
Evo kakva je kod mene situacija

hddscan.png

A bogami na jednom mestu su bas grupisani

hddscan2.png
 
Poslednja izmena:
ssd nikako nulama i jedinicama,potuno bespotreban upis u punom kapacitetu.secure erase radi čak i bolji posao.
 
@beyondtime
Imas spore sektore, ako imas nesto bitno, backup, za svaki slucaj.
Zaboravio sam da napomenem da je test validan samo van aktivnog sistema, na primer sa Strelec-a jer aktivan Win 10 na primer stalno drlja po hard disku i usporava test pa moze dati pogresnu sliku o hardu.

@Orchard
Samo upis nula, to ti je isto kao i Secure Erase. Mozda neki softver drugacije radi ali u sustini je to to.

@Kluzo
Jedan je bio Kingston a drugi Silicon Power, ako se dobro secam. Rade vec duze vreme ok i ne znam sta prouzrokuje taj problem.
 
@beyondtime
Imas spore sektore, ako imas nesto bitno, backup, za svaki slucaj.
Zaboravio sam da napomenem da je test validan samo van aktivnog sistema, na primer sa Strelec-a jer aktivan Win 10 na primer stalno drlja po hard disku i usporava test pa moze dati pogresnu sliku o hardu.

Ne znam kako funkcionise taj Strelec. :D
Da li mogu da pogasim sve programe i onda pokrenem Viktoriju da odradi svoje?
 
Dokazano u praksi je jedino to da se ssd diskovima radi "resetovanje" sa ata secure erase komandom.
Ako pomogne super, a ako ne pomogne sigurno neće upis nula pomoći. Plus će trajati mnogo duže.

Dokazano u praksi kod mene da je pomoglo, ti kao hoces da verujes super, ako neces tvoj problem.
Upis nula ne traje uopste dugo jer SSD ima brz upis i za 120GB odradi za cas, veci nisam imao do sad problem ali bi opet islo mnogo brze od bilo kog hard diska.
Strelec radi sa USB-a iz RAM memorije pa je hard disk/SSD slobodan za testiranje. Aktivan sistem ima upisa, win7 mnogo manje a win10 stalno nesto cita i pise pa rezultat nije pouzdan.
 
Nazad
Vrh Dno