Šta je novo?

Nadogradnja trenutne konfiguracije za rad u Lightroom-u

beyondtime

Cenjen
Učlanjen(a)
14.08.2014
Poruke
1,564
Poena
145
Drugari, potrebna mi je pomoc oko nadogradnje sadasnje konfiguracije, uglavnom za rad u Lightroom-u i eventualno ponekad Premiere Pro, ali to mozda nekad ako zatreba (samo 1080p). Igrice ne igram.

Trenutna konfiguracija mi je iz potpisa - i7 3770k, 8GB RAM DDR3 i maticna Gigabyte Z77 D3H.

Na ovo sam mislio da dodam neki SSD (dajte predloge), jos 8GGB RAM-a (da uzmem brze od ovih 1600MHz) i graficku (RX 570?).

Sta mislite o tome? Imate li bolje predloge? Jel moze to sve za otprilike 20k dinara?
 
I mislio sam polovno...

Jel dovoljno ovih 1600MHz ili da prodajem tih 8gb sto imam i kupim 16GB 2400MHz?

Za veci SSD ce morati da se nadje s obzirom da je raw fotka teska oko 100MB :d
 
Poslednja izmena:
Ja bih mozda pre isao na ram i ssd od 500gb, pa kasnije kad se skupe pare da se doda grafika. Jesi li se dobro informisao koliko grafika ubrzava rad u LR? Sad sam malo citao, komentari su razliciti

Cini mi se da je bolje ici na cpu sa vise jezgara (ryzen) ali to je vec veca investicija. Svakako bi trebalo procitati par tekstova i odluciti sta je najbolje
 
Ja bih mozda pre isao na ram i ssd od 500gb, pa kasnije kad se skupe pare da se doda grafika. Jesi li se dobro informisao koliko grafika ubrzava rad u LR? Sad sam malo citao, komentari su razliciti

Cini mi se da je bolje ici na cpu sa vise jezgara (ryzen) ali to je vec veca investicija. Svakako bi trebalo procitati par tekstova i odluciti sta je najbolje

Pa tako mi rece kolega sa foruma koji radi sa Adobe programima.
Ovo nije profesionalni rad gde cu da renderujem 1000 fotki dnevno nego neki pocetak... Tako da bih ulaganje u Ryzen ipak ostavio za neko dogledno vreme.
 
Grafička kartica u Lightroom me utiče na
render pri finalnom exportu već samo na brze renderovanje tumbova, zoom i slične propratne operacije. Za te propratne operacije nije potrebna preskupa grafička, neka osnovna je dovoljna. Za premier vec treba dobra grafika jer render moze da se prebaci sa CPU na GPU.

Nisi napisao koji deo rada u Lightroom želiš da ubrzas.
 
240gb za 6k? Pre par meseci sam uzeo za te iste pare 480gb.
I ja sam uzeo za 5000din Biostar ali on nema kesiranje dok UV500 ima. Ne pratis, najjeftiniji od 120GB nema ispod 3500 sad, nestasica cipova i sad Korona virus, ici ce to jos gore.
Moze i Patriot Burst koji isto ima DRAM.
 
Grafička kartica u Lightroom me utiče na
render pri finalnom exportu već samo na brze renderovanje tumbova, zoom i slične propratne operacije. Za te propratne operacije nije potrebna preskupa grafička, neka osnovna je dovoljna. Za premier vec treba dobra grafika jer render moze da se prebaci sa CPU na GPU.

Nisi napisao koji deo rada u Lightroom želiš da ubrzas.


Premiere bih ostavio sa strane, to mozda nekad ako zatreba.

Pa u trenutnoj konfiguraciji nemam ni SSD ni graficku, to mi je, cini mi se, potrebno za bilo kakav iole normalan rad u LR, jer su fajlovi iz aprata ogromni, zato gledam sta je najpotrebnije...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ssd svakako na prvom mestu, osetićeš najveće ubrzanje. Sa trenutnim cenama na tržištu što polovnog Intela što ryzena na tvom mestu prešao bih na Ryzen jer ti posle ssd fali i procesorske snage. Neka budžet varijanta sa polovnim Ryzen 1700 recimo, nova budžet b450 ploca, ddr4 memorija polovna, nov nvme jer ploča podrzava a biće koristi, i grafička koja baca sliku i ubrzava sporedne radnje u lr. Kad prodas svoju jntel kombinaciju i dosad 20k din trebalo bi da se +- uklopis u budžet. Ovo uključuje mnogo oglasa, praćenja i trgovine ali za najmanje para ćeš dobiti solidan komp za to što ti treba.
 
^Vrlo konstruktivan savet, imacu sve u vidu!

Hvala puno, i hvala i ostalim clanovima u thread-u!

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Obavezno uzmi ram...jos 8gb, da bude dual channel...ja sam video ogromnu razliku u koriscenju kompjutera, a kamoli lajtruma... :)
Naravno i ssd...ako mozes i graficku da uguras, super... :)

Ali ram i ssd obavezno...kada ubacis fotke u lightroom, u library modu odaberes fotke, posto tu radi brze prelazak sa jedne na drugu fotku...onda obelezi sve izabrane fotke i napravi 1:1 preview, tako ce ti zumiranje, prelazak sa jedne na drugu fotku itd raditi brze... :)
 
Tako sam i ja kapirao, ali cu jos da procenim da li cu da nadogradjujem trenutnu konfiguraciju ili cu prodati sve i preci na Ryzen 7...

Nista gore nego kad krenes da kupis nesto vezano za tehnologiju, uvek dodajes jos samo malo para, rupa bez dna :)
 
Kao što je neko već pominjao, SSD dobar i još toliko RAMa i radiće ti LR sasvim dobro. Mada ja od kada sam prešao na Capture One Pro nisam više poželeo da se vraćam na tromi LR (ima i drugih razloga pored brzine ali to su već lične preferencije).
 
Nazad
Vrh Dno