Šta je novo?

Mala kućna mreza

taurus321

Zapažen
Učlanjen(a)
11.02.2020
Poruke
1
Poena
21
Pozdrav svima.
Ovo je moj prvi post na ovom forumu i imam par pitanja u vezi kreiranja “male” kucne mreze. Naime, namera mi je da povezem dva kompjutera sa instaliranim windows 10 OS u mrezu, koja bi takodje sadrzala i NAS kao treci racunar u mrezi. NAS bi bio sklopljen od komponenta koje su mi preostale od ranijih kompova. Neki A6 amd FM2 socket, 8 giga rama i neka pristojna asusova ploca sa 6 sata konektora. Za NAS manje vise znam kako da sklepam i konfigurisem. Moja pitanja su vezana za hardware potreban za pravljenje same mreze. Ne mogu za sebe da kazem da sam neki veliki poznavalac IT opreme ali networking mi je potpuna nepoznanica. Kako mesto gde zivim nema apsolutno nikakvu sansu za iole pristojnu broadband internet konekciju, ogranicen sam na Telenorov internet (ruter) koji radi sa SIM karticom i direktno je kablom povezan na moj komp. Ostali uredjaji u kuci (drugi komp, netbook I telefoni) mu pristupaju preko wifi. Telefonski prikljucak ne mogu da dobijem otkako sam se doselio pre 11 godina a SBB je u najavi vec godinama, mada slaba vajda od toga. Elem, internet, takav kakav je, dovoljan je za nase kucne potrebe. Moja namera je, da ako takva opcija postoji, namestim mrezu tako da oba PC-a budu kablovima povezana sa telenor ruterom ali I sa NAS-om, tako da oba kompa budu rasterecena sto se tice skladistenja podataka ali da mogu da mu pristupe i koriste sadrzaj sa njega u lokalnoj mrezi. Znaci, ako nisam dovoljno jasan, ne bih zeleo wifi home network, vec zicani, jer sam cuo da je jednostavniji za postavljanje i odrzavanje ali takodje i dosta brzi. Dakle, sta mi je potrebno za ovakvo umrezavanje? Ruter, switch, kakvi kablovi? Namera u blizoj buducnosti mi je i da u takvu mrezu ubacim jos jedan racunar, koji bi se nalazio u prizmelju kuce, kako bih roditeljima mogao da pustam filmove sa NAS, umesto da po ceo dan bleje u parove, 29-u reprizu boljeg zivota i ostalo smece koje se prikazuje na domacim kanalima.

Hvala unapred na odgovorima.
 
Ne znam koliko Telenorov uredjaj ima LAN portova (neki imaju jedan, neki cetiri), pa cu predloziti nekoliko (budget-friendly) resenja:

- Ruter ima jedan LAN port - ovde ces morati da imas switch. Sve uredjaje povezes na switch, a jedan port na switch-u povezes kablom sa LAN ulazom na ruteru. I to bi otprilike bilo to. Broj portova na switch-u zavisi od trenutnog i mozda buduceg broja uredjaja. Recimo da bi ti 5 do 8 portova zavrsilo posao.
- Ruter ima 4 porta (svi su 100Mbps) - Ako ti 100 Mbps trenutno zavrsava posao i imas maksimalno 3 uredjaja, mozes da odlozis kupovinu switch-a za kasnije i da sve racunare povezes kablovima direktno u ruter (koji jel'te radi i kao switch). Ovde ti trebaju samo mrezni kablovi.
- Ruter ima 4 porta (svi su 1Gbps) - Ovo ti je najbolja opcija, ako imas maksimalno tri uredjaja. Samo mrezni kablovi, i svi racunari bi mogli da komuniciraju maksimalnom brzinom.

Svaka od ove tri opcije bi trebalo da bude prilicno plug'n'play. Mozda samo da se podese Windows-i da vide ostale racunare u mrezi.

Generalno, ako kupujes switch, kupuj gigabitne modele (nemam neke preporuke sto se tice brendova). Razlika u ceni nije suvise velika. Sto se tice kablova, Cat6 (mada i Cat5e podrzava gigabitne brzine).
 
Nazad
Vrh Dno