Šta je novo?

DSL Line puca na svakih par sata, da li je moguce da je do bednog rutera?

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,685
Poena
485
Pozdrav svima. Imam velikih problema sa stabilnoscu mreze pa se nadam da me moze neko posavetovati. Uzeo sam najjeftiniji Beotel net ADSL internet bez ugovorne obaveze, navodno ne postoje tehnicki uslovi za jace pakete. Kazem navodno zato sto mislim da namerno pruzaju losu podrsku korisnicima takvih paketa jer predpostavljam da im nisu primamljivi kao potrosaci.

Od kako sam uzeo internet konstantno imam probleme sa kvalitetom veze, mislim da nikad nije DSL Up time presao 3 dana, a bogami zna da puca i vise puta dnevno. Nekad kad pukne konekcija ona se povrati u roku od jednog minuta, a nekada imam downtime od par sati. Takodje wireless mreza zna cesto da puca, ali kad pukne, pukne na par sati. To mi u pocetku nije bilo toliko neocekivano jer je stan poveci pa sam svestan da moram uloziti u dodatnu opremu za bolju pokrivenost, medjutim on mreza puca bez obzira da li se uredjaj nalazio na metar od rutera ili u najudaljenijem kraju spavace sobe. Njihovu podrsku sam prestao da zovem jer su krenuli da mi izmisljaju izgovore samo kako ne bi pricali sa mnom. Trenutno aktuelni izgovor je da mi ne mogu pomoci u resavanju problema zato sto ne posedujem fiksni telefon.

Treba mi savet kako da dovedem stabilnost svoje internet konekcije na normalan nivo, konkretno da li bi ulaganje u bolju opremu moglo da resi situaciju, ili moram naci drugog operatera ili cak drugu vrstu konekcije(kablovski ili neki daljinski).

Ruter koji sam dobio od provajdera je TP-Link vn020-f3. Promenio sam desetinu telefonskih kabla, ali nije u njima problem. Podrska beotela me je savetovala da ruter prikljucim direktno u uticnicu, bez onog razdelnika i deluje mi da tako bolje radi, ali mozda je placebo. Da li bi kupovinom drugog rutera mogao da uticem na stabilnost mreze? Da li bi taj drugi ruter mogao da nema prikljucak za telefonski kabl, vec da se koristi i dalje ovaj ubogi TP-Link i mrezni kabl iz njega ubode u WAN port novog rutera, ili bi mozda bilo najpametnije skroz izbaciti taj uredjaj iz jednacine? Vidim da je novih rutera sa telefonskim prikljuckom jako malo i bukvalno jedini u oglasima koji sam nasao da podrzava 5GHz mreze je jedan Linksys, potrazicu kasnije po laptopu tacno o kom se modelu radi, ali ako se dobro secam kosta oko 20e i ne moze u isto vreme imati 2.4GHz i 5GHz mrezu aktivnu.

Ako bolja oprema ne bi pomogla, koje su mi alternative sto se tice provajdera? Ne deluje mi kao da su sprovedene instalacije za optiku u zgradi, kako to mogu da proverim i eventualno promenim? Kako da nadjem koji opticki ili kablovski operater pruza usluge na mojoj lokaciji(blok 23)?
 
Izvinjavam se na duplom postu. Ruter koji sam video i razmisljao da uzmem je Linksys WAG320N.
 
Moras pogledati parametre linije, a ne ,ovako,napamet...
Nisi napisao ni da li je adsl ili vdsl u pitanju?
TP link radi oba, dok Linksys , ne..
Daj malo detalja..
pozz
 
Moras pogledati parametre linije, a ne ,ovako,napamet...
Nisi napisao ni da li je adsl ili vdsl u pitanju?
TP link radi oba, dok Linksys , ne..
Daj malo detalja..
pozz

ADSL je u pitanju, kazu da ne postoje uslovi za VDSL. Koje parametre trebam da navedem?
EDIT: Ipak je VDSL, greska je moja. Na njihovom sajtu u ponudi stoji da je najjeftiniji paket ADSL.
Kanal za wireless menjam na svaka par dana, ali ni jedan se nije pokazao kao nesto kvalitetan. Isto tako, veza puca i kad nisam kuci. Evo sad kaze da je DSL uptime 3 i kusur sata a niko nije bio kuci od 2 popodne.

 
Poslednja izmena:
Svoje podatke mac adrese i slicno uvek markiraj kada psotavljas na net... Za pocetak pogledaj koji firmware ima taj ruter pa odradi update ako ima noviji,probaj spliter da stavis ako ga nemas ili ako ga imas idi bez njega.
Postojeci ruter mozes da stavis u bridge mode i da sluzi samo kao modem a da stavis dodatni npr Xiaomi 4A (u njega bi uneo PPOE podatke od Beotel-a) neki koji radi i na 5Ghz pa ce ti biti bolji i brzi wifi al aj najpre da resimo konekciju...
Ruter neka ti bude sto blizi uticnici i sto kraci kabel telefonski jer je tako bolja konekcija i manje su greske.
 
Poslednja izmena:
Ma znam da mogu, pitanje je da li ce to pomoci, tj da li je u ruteru problem?

A za mac adrese, skroz sam zaboravio.
 
Vidi moras problem redom krenuti da resavas inace nista od posla.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Koliko vidim, tebi je losa telefonska linija...
Probaj sve sto je do tebe, popraviti, ocistiti kontakte [uticnica i do nje], a onda njih zivkaj i smaraj...
Da se vidi kolika je udaljenost od centrale i sta se moze tu uraditi..
pozz
 
Udaljen je na oko 1500m od centrale po podacima koje je postavio. Sto se tice linije isprati u ruteru da li cifra koja je na slici pod Status/Advanced/Downstream 6.8 ide ispod te cifre.
 
Poslednja izmena:
Ja sam na vdsl-u imao (imam i dalje) problem sa pucanjem konekcije svakod dana 7-8 puta. Sve smo probali. Ono što je malo ublažilo, puca jednom ili dva puta dnevno je spušanje brzine u samoj centrali. Paket je 20/4 spustili su na 16/4
Udaljen sam od centrale oko 1200m ali kod mene je problem u lošoj centrali. Barem su mi tako rekli ljudi iz telekoma koje poznajem.
 
@Joker Imas li negde sliku parametara svojih da bacim oko?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
@Joker
Možda da probaš sa ograničavanjem profila kojima će se povezati ruter. Na primer, ako se povezuje preko 17a profila da njega i više isključiš i nateraš da se poveže na niži. Ja sam tako rešio problem mnogobrojnih pucanja veze dok mi nisu smanjili brzinu. Ne znam da li može da se ostavi tako kao dugoročno rešenje. Dakle, uđe se u podešavanja kao admin, obavezno reboot na kraju.
 

Prilozi

  • prof.jpg
    prof.jpg
    70.8 KB · Pregleda: 68
Poslednja izmena:
Evo
 

Prilozi

  • adsl.png
    adsl.png
    21.7 KB · Pregleda: 61
Prema merenjima, udaljenost od centrale je oko 1400-1450m. 20Mbps je veliki izazov za tu distancu. Attainable rate je malo optimisticno preracunat na 37Mbps.

Mimo toga, radi eliminisanja drugih stvari, da li postoji spliter? Da li provereni svi konektori na odsustvo oksidacije? Da li su svi kablovi u redu, neosteceni, neprelomljeni? Da li je nanoviji Firmware na ruteru? Da li su ruter i adapter od rutera ispravni? Da li se samo restartuje konekcija ili ceo ruter kad se primeti nestanak interneta?

Sa tim parametrima verovatno bi trebalo spustiti jos brzinu, na nekih 14Mbps da bi radilo stabilno na toj lokaciji.
 
Sve je provereno. ovo traje već više od godinu dana.
Promenjena je parica od centrale do kuće, provereni svi razvodni ormarići od centrale do kuće. Izvučen je kabel direktno sa ulice iz priključne kutije i spojen na spliter, da bi se eliminisala kućna instalacija. Nije ni telefon bio priključen u vreme tog testiranja. menjani ruteri, spliteri i uvek isto, puca veza.

Da bilo je na 14/2, moguće da je nešto ređe pucala veza, ali je pucala. Možda jednom u dva dana. Onda sam tražio da mi povećaju up na 4 ali kaže nema takav profil, samo 16/4 i zato je taj namešten. Nema dana kada ne pukne konekcija. Restartuje se samo konekcija, i iz prvog se ponovo konektuje.
Kao što sam napisao svi tvrde da je loša centrala. Na istoj toj centrali, ista linija ADSL je radio bez ikakvih problema godinama. VDSL ne radi nikako.

P.S. Evo dok sam pisao ovaj post, pukla konekcija :(
 
Poslednja izmena:
Da li su tehnicari bili na lokaciji da vrse merenja pre pustanja zahtevane brzine za taj VDSL2? Zahtevana je bila 20/4 ili brza? Ako jesu koji im je bio zakljucak merenja?
 
Nisu bili, "proverila" je gospođica u poslovnici na osnovu podataka o kvalitetu linije. Ali to je bilo pre 3-4 godine. ne sećam se tačno. Ugovorna obaveza od 24 meseca je davno istekla. I prvih 12 meseci je to radilo ok.
20/4 je bila zahtevana brzina.
 
Ako sam dobro razumeo ADSL2 je radio godinama bez problema (koja brzina?) a onda je i VDSL2 radio 12 meseci bez ikakvih problema u punih 20/4? Potom VDSL2 20/4 vise ne radi kako treba i puca konekcija 7-8 puta na dan nakon tih 12 bezbriznih VDSL2 meseci, tj. nakon nekog prelomnog momenta?

Postoji li paterna pucanja konekcije? Potpuno nasumicna ili korelira sa npr. paternom generalno veceg koriscenja interneta u "udarnim satima"? To bi moglo ukazati na uzrok.

Sve deluje kao promena u kolicini EMI i/ili NEXT i FEXT crosstalk -a u odnosu na "srecne dane". Negativan EMI uticaj se ne bi trebao menjati u odnosu na paternu trenutnog povecanog koriscenja interneta ali crosstalk uticaj da.
 
Da, dobro si razumeo. ADSL je bio 10/1 , VDSL je radio punih 20/2 (posle je povećan upload) naravno sa gubitcima je to bilo nekih 16-17 ne znam tačno, ali nije bilo pucanja konekcije. I sada kada postave npr 20/4 on radi u punoj brzini, ali puca, tj konekcija nije stabilna. Znači kada radi on radi na brzini (do 20 je probano) koja je setovana.

Ne mogu da uhvatim neki patern. Dešava se nekada i pre podne, ali bih rekao da je to najčešće u večernjim satima.

Mislim da je huawei centrala, ako ti to nešto govori.

Ovaj poslednji pasus sa EMI, FEXT ako može narodskim jezikom :)
 
Poslednja izmena:
EMI - electromagnetic interference

NEXT - near end crosstalk (preslušavanje na bližem kraju)
FEXT - far end crosstalk (preslušavanje na daljem kraju)

EMI je interferencija koja se javlja izvan kanala komunikacije a utiče na kanal komunikacije, tj. spoljni uticaj.

Crosstalk je autoindukovana interferencija koja se javlja unutar kanala komunikacije usled neželjenog mešanja signala između dovoljno bliskih provodnika.

NEXT je veličina koja opisuje uticaj jedne parice na drugu na početku kabla sa kog se i šalje signal
FEXT je veličina koja opisuje međusobni uticaj parica na kraju kabla suprotnom od onog sa kog se šalje signal

Illustration-of-DMT-transmission-and-occurring-NEXT-and-FEXT-interference-on-a-copper.ppm
Blog-SerDes-4-Img-2_Caption-520x300.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala na pojašnjenju.
Nemam drugu opciju interneta za sada pa moram da se pomirim sa ovakvim problemima.
 
U opisanoj situaciji deluje da u kritičnim momentima ima previše crosstalk uticaja agresora da bi se kod žrtve održao zadovoljavajući nivo diferenciranja signala od šuma. Previše marginalan link za tu brzinu.
 
Koje bi bilo rešenje da veza bude stabilna?
 
Pa najverovatnije eliminisanje prekomernog crosstalk -a. VDSL2 koristi znatno vise frekvencije nego ADSL2 i mnogo je podlozniji crosstalk -u. Range B Impacted speed isto moze lako ici i na 40% od max procenjenje. Kriticnija je situacija, linija je granicna + nekih promena je bilo u medjuvremenu - prevelikog broja korisnika, nacina rutiranja, sreca da se ima sto bolji polozaj pri rutiranju, vectoring ... Po iznetom kljuc drze oni. Oni jedini imaju pristup svojoj opremi i jedino oni mogu nesto preduzeti na lociranju i eliminisanju ako imaju prostora za to i volje.

Njima je u interesu da prodaju skuplji pristup u odnosu na jeftiniji, da imaju zadovoljnog korisnika i nekog ko se duze vreme nece javljati po osnovu prituzbi na rad. No nije neocekivano da ce i odustati od resavanja ako im treba previse vremena da lociraju mesto problema kao i ako bi trebalo da prave previse, po njih, skupih/nemogucih kompromisa/akcija. Maksimizacija ukupnog profita i ukupnog zadovoljstva korisnika, ne nuzno maksimizacija tog istog samo kod jednog.

Do nekog resenja se sigurno moze doci, pogotovo ako se unapred donese odluka o tome sta je bitnije, tacno neka brzina ili stabilnost. Treba im zahtevati neko resenje. Biti realan i prihvatiti situaciju takvom kakva jeste nakon tog resenja a onda cekati sledece plansko prosirenje/unapredjenje sistema.

o tehnikama mitigacije preslušavanja na VDSL2 linijama:

https://www.broadband-forum.org/download/TR-320.pdf
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala na savetima. Volje da se problem reši nema. Možda nema ni stručnih ljudi da reše problem stvarno ne znam. Dosađivao sam im jedno 6 meseci i odustao. Svesni su da nemam alternativu i da ako hoću net to je što je. Bitnija mi je stabilnost veze, ali naravno ovo je neki minimum brzine. Imam SBB van mreže, full HD kanalu treba oko 8 ako dobro znam, znači za računare i par telefona ostaje ostatak brzine.
 
A neka varijanta na 4G preko mreza?
 
VIP i Telenor su u kući katastrofa 8/2
MTS je ok 30/10 ali nema ok tarifu kućni net.
Mislim da 200 gb ne bi ni bilo dovoljno sa SBB EONom
 
SBB EON TV

konkretno, link ka mom postu o licno izmerenom egzaktnom bitrate -u
https://forum.benchmark.rs/showthre...6001321&highlight=egzaktni+podaci#post6001321
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?406427-EON-(ex-D3GO)&p=6004971&viewfull=1#post6004971

dodatno dva grafa sa, takodje licno izmerenim, nacinom povlacenjem podataka sa servera - transfer ne ide linearnom brzinom vec u pikovima vrlo karakteristicne forme, vremenski prozori merenja su po 14.5 minuta ukupno, mereno na nelimitirajucoj 50Mbps liniji
levo: SBB EON HD 1920x1080 - network 14.5min measurement |-| desno: SBB EON SD 720x576 - network 14.5min measurement

2dkz7Yr.png
1KMM5U4.png
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno