Šta je novo?

Prebacivanje win 10 sa ssd u laptopuna drugi ssd

batakole

Slavan
Učlanjen(a)
22.11.2004
Poruke
271
Poena
319
Kupio sam laptop sa jednim ssd od 256Gb i uvideo da je mali kapacitet za moje potrebe pa sam hteo da kupim drugi ssd veceg kapaciteta i migriram win 10 na njega. Problem je sto u laptop ne moze da se instalira drugi ssd vec bih nekako trebalo napraviti image fajl sistema i napraviti butabilni drajv od tog ssd. Kad to uradim izvadio bih stari ssd ubacio novi veci i digao snimljeni sistem sa njega. Da li je to mogyce uraditi uz neke besplatne alatke. Hvala
 
Наравно да је могуће. И то за џ. Наиме, треба ти спољни ССД у усб варијанти и бутабилна флешка са АКРОНИС ТРУ ИМИЏ-ом. Постоје и други програми та бекап-овање, али ја користим овај. Оба усб уређаја морају бити прикључена пре бутовања система, најбоље прикључи флешку и ССД, искључи лаптоп и дигни систем са флешке. Са Акронисом одради клонирање диска и то је то. Има и друга варијанта, на већем ССД-у направи партицију Д и на њој смести имиџ фајл са Акронисом. Покушај, не губиш ништа.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Ako je SATA SSD onda je lakse jer moze neka fioka na USB pa uradis samo Clone sa manjeg na veci SSD. Ako je M.2 onda malo teze jer fioka se teze nabavlja. Takodje SATA SSD moze i na desktop da se poveze vise komada dok M.2 isto tezd jer samo bolje ploce imaju dva slota.
Za migraciju sistema koristi Mini Tool Partition Wizard i opciju Migrate OS.
 
U pitanju je m.2 sat ssd , nasao sam u win 10 opciju da uradim image sistema kao backup pa da li mogu nekako da napravim butabilni flash sa tim fajlom, dignem sistem sa njega i zamenim ssd sa vecim i instaliram sistem na njega
 
Potrebno ti je da imas neku eksternu memoriju (usb fles ili eksterni hdd). Macrium Reflect koristim iz Strelec bootabilnog usb-a, napravis image fajl (backup) na neku eksternu memoriju, ubacis novi disk i ponovo pokrenes sa usb-a Macrium Reflect i odradis restore sacuvanog image fajla na novi disk.
 
Instalirao sam Acronis, napravio beckup sistema na eksterni hdd pa iz acronisa napravio butabilni flesh . Sada bih trebao da izvadim stari ssd ubacim novi dignem sistem sa usb i iz beckupa na hdd instaliram sistem na novom ssd ako sam dobro shvatio. Samo jos nisam siguran koju opciju beckapa da izaberem ja sam stavio ceo sistem a postoji i opcija particije mada ceo ssd ima samo jednu particiju
 
Kako samo jedna particija ? Misliš samo jedna sa slovom ? Možeš da postaviš sliku Disk Manager-a ?
 
Мој ти је савет, да креираш две партиције и да на другој Д партицији, чуваш бекап система и све своје фајлове, а на Ц, основни систем диск.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
particije na ssdu nemaju ali nikakve poente sem za vise sistema (a i to je upitno).takodje drzati bekap na jednom mestu je jako,jako,jako losa ideja.
 
Ја имам другачије искуство, на партицији Д, чувам имиџ фајл партиције Ц и штагод да се деси са оперативним системом, вратим га за 10-15 минута. Али, то је моје мишљење и не намећем га никоме. Поента је помоћи неком, а шта је најбоље за крајњег корисника, то је индивидуално.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
drzati sve podatke na jednom mestu nikako nije individualno,nego protivno prostoj zdravoj logici.
 
Са тим се потпуно слажем, копију података треба држати на другим медијима, а ја на партицији Д имам радне верзије које користим свакодневно, али опет, то ЈА практикујем и са тиме сам задовољан.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka
 
Tako sam radio mnogo ranije imao sam sliku sistema na drugoj particiji i cesto vracao sistem jer je xp bio mnogo podlozniji virusima i slicno ali dugo to nisam radio
 
Evo da javim da sam uspeo da prebacim win 10 sa manjeg na veci ssd. Prvo sam klonirao sistem na eksternu hdd pa zamenio ssd u laptopu pa ponovo klonirao sistem na novi ssd. Tu sam imao manjih problema jer bios nije odmah prepoznao win na novom ssd ali sam uspeo da to resim . Posto je stari sistem bio na ssd od 256Gb kad sam ga klonirao na novi napravljene su dve particije sto mi odgovara. Koristio sam Macrium reflect za ceo proces i za sada sve radi.
 
Na kraju ipak nije bio dobar postupak sa kloniranjem na hdd pa na ssd . Radio je sistem ali sa bagovima i kocenjem pa sam hteo da ga osvezim sa butabilnim flesom ali mi je prijavio gresku da je sistem na mbr a mora da bude gpt i tada sam shvatio da je to zbog koriscenja eksternog hdd koji je mbr. Stigla mi je fioka za m.2 ssd pa sam direktno klonirao sistem sa manjeg na veci ssd i sada sve radi kako treba bez problema.
 
nešto tu nije kako treba,desetka može na mbr,nego fleš je bio vrv gpt preparticionisan i skuvan rufusom sa isforsiranim gpt (def postavka rufusa).

ne znam kakvo si 'osvežavanje' planirao,taj opisani scenarij je moguć samo sa reinstalacijom od nule tj brisanjem postojećeg sistema,što nije nikakvo 'osvežavanje'...uglavnom 'osvežavanje' ako mislimo na isto je prepeglavanje postojećeg sistema a to se radi iz win-a sa dism i sfc komandama iz elevated cmd-a (ili koga to mrzi ima windows tweaker 4 sa GUI-jem koji okida isto,samo se on pokrene sa administratorskim permisijama) a u slučaju teže korupcije radi se tzv 'in place upgrade' sa pokretanjem setup.exe sa mauntovanog instalacionog ISO-a ili skuvane fleške (može i gpt i mbr,skuvana rufusom ili media creation tool-om,svejedno je) i odabirom da se zadržava sve,tako windows samo spakuje predhodnu instalaciju u windows.old folder (koji može da se ukloni posle sa disk cleanup-om) i sveže upiše nov sistem,a ostaju i program files i users folderi.

edit: obrati pažnju,taj fleš je sad u gpt i nećeš moći da ga koristiš na mašinama koje ne vide gpt dok ga ne konvertuješ natrag na mbr.windows će ga prilikom ponovnog formatiranja ostaviti u gpt,čak ni disk management ne može da ga inicijalizuje u mbr natrag.ali alata za to ima pregršt,a partition wizard free nudi i prilićno dobar i intuitivan GUI i može šta hoćeš.
 
Poslednja izmena:
Ako windows 10 rade uopšte mogu da se "osveže" bez problema. Uzmeš W10 ISO isti kao što je instaliran, mount ISO i startuješ "Setup.exe", izabereš "Keep personal files and setting" i onda se izmene svi systemsky fajlovi, praktično novi windows bez gubitka podataka.
Rufus takođe nije potreban, dovoljno je Fat32 formatiran USB i sve iz ISO kopirati na USB. Radi i sa Legacy BIOS-om, sa UEFI i mbr/gpt
 
Skinuo sam sa MS sajta win 10 i napravio butabilni flesh i sada mogu da osvezim i instaliram svez win 10 jer laptop prihvata samo gpt jer ima u biosu neki secure mod da onemoguci neovlaceni pristup biosu
 
pa ugasiš ga,a i kao što smo ti gore već rekli,bez preke potrebe nema razloga da gaziš ceo sistem.probaj prvo da reinstaliraš drajvere za gpu,čipset i sata kontroler,mrežu,odradi dism i sfc komande iz elevated cmd-a,prečešljaj sa defenderom i malwarebytesom pa tek na kraju imaš opciju i da odradiš onaj 'in place upgrade'.

generalno je uvek bolje naći i rešiti uzrok problema nego amputirati (u ovoj situaciji,gaženje celog sistema je ekvivalent amputaciji).
 
Ја имам другачије искуство, на партицији Д, чувам имиџ фајл партиције Ц и штагод да се деси са оперативним системом, вратим га за 10-15 минута. Али, то је моје мишљење и не намећем га никоме. Поента је помоћи неком, а шта је најбоље за крајњег корисника, то је индивидуално.

Poslato sa BLN-L24 uz pomoć Tapatoka

Ta priča važi za hard diskove, ne i za SSD-ove. Nije isto.
 
Ne znam da li bas zelis da napravis tj copiras windows image ili da instaliras potpuno novi cist windows 10?
Ja sam to radio na 2 laptopa, bili su sa obicnim HDD a ja sam stavljao SSD, skines windows u biosu vec ima kljuc za otkljucavanje windowsa, tako da to nije problem.
 
Kakve veze ima što je SSD ? Ako ima dovoljno mesta sve može da se particioniše. Uvek je dobro držati podatke dalje od OS particije pa makar i na istom disku.
To particionisanje diska zbog boljih performansi ne važi još od IDE diskova.
 
naravno da važi,svaki mehanički disk je brži na početku a sporiji na kraju po svemu,fizika.pokreni bilo koji bench ako mi ne veruješ.
 
iliti u praksi

screenshot.png
 
Jeste tako ali nova particija ne počinje opet od maximuma.
 
šta?

pa evo okačeni disk na prvih 400gb je odličan,tu stavi particiju i ima odličnu brzu particiju za igre,biblioteke za programe,neki linuks ili android npr itd.
 
Nazad
Vrh Dno