Šta je novo?

Koji 32 ili 27 monitor do ~600€?

joriq

Čuven
Učlanjen(a)
04.01.2004
Poruke
5,557
Poena
780
Došlo vrijeme da mijenjam svoj matori Samsung 2232BW, a slabo više pratim šta se pravi i šta izlazi. Elem, ono što bi mi trebalo je:

- 27 ili 32 inča, nisam neki gejmer, već sam u četrdesetima, tako da je kvalitet slike prioritet u odnosu na refresh rate, ali ako može u tom cjenovnom rangu, podška za viši refresh rate i možda g-sync ne bi bila loša (trenutno imam nVidia 1050 Ti, ali uskoro ću da mijenjam kompletnu konfiguraciju, no svakako će biti nVidia kartica)

- 1440p ili 4K, nisam pametan, možda 1440 za 27 i 4K za 32"?

- podešavanje visine, rotiranje, nagib i ostalo vrlo poželjno, ovaj postojeći monitor nema apsolutno ništa od toga, a i kako će, 15 godina ima skoro :p


Monitor prije svega planiram da koristim za rad na tekstu (prevodilac sam), pa je povremeno korisno imati 2 prozora sa tekstom jedan pored drugog. Razmišljao sam se da bi zbog toga bilo dobro imati ultrawide, ali kako sam malo čitao, mimo te prednosti, UW kreiraju više problema, nego prednosti i poenta im je da su za gejming prije svega.

Vidim da se na Benchu preporučuje LG 27GL850 u toj klasi, da li se to odnosi prije svega na preporuke za gejming monitor ili je dobar kao all-rounder? Takođe, ovamo u Podgorici sam dobio neki cjenovnik, i Samsung 32" UH850 UHD 4k QLED Monitor se u teoriji uklapa u ono što tražim:
i https://www.samsung.com/uk/monitors/led-uh850u/

Pored monitora na komp držim nakačen LG OLED tv, tako da monitor neće biti korišten za gledanje filmova :D

Svi predlozi su dobrodošli :)
 
Za ovu primenu, 4K na 32" možda ne bi bilo loše, mada i 1440p je ok. Ne verujem da se može naći 4K na više od 75Hz, doduše, pogotovo ne za razumnu cenu.
1440p ultrawide je takođe opcija, što da ne. Lepo staju 2 strane jedna do druge. Nema razloga da se ne koristi za taj posao, nađe se primena za extra širinu...
 
Za obradu teksta nije potreban ekstra kvalitetan displej, nisu to fotografije... Ja bih isao na neki ips 32 2k, recimo onaj aoc proslavljen po ceni ovde po forumu, za 220e super kupovina. Bolji za tekst ne znaci nista
 
+1 za gore napisano.
Ja na pomenutom monitoru programiram, zena radi sa dosta teksta, odlican je za tu namenu. U wordu stanu pune 2 strane, jos su i vece nego a4. Pre bih uzeo opet tako nesto, nego ultra wide. Ako ima para za kvaliterniji, sto da ne, ali i ovaj je sasvim ok

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
jel može neki primer tih problema koje kreira uwd?

pa nije da sam koristio, ali pretpostavljam:
- većina web stranica, pa i aplikacija nije optimizovano za ultrawide. Još uvijek postoji tona toga na netu što nije ni za 16:9 optimizovano kako treba, nego se prikazuje sa praznim prostorom lijevo i desno od teksta. Isto važi za youtube, pregled fotografija, generalno dosta praznog prostora koji bi malo prečesto zvrjao neiskorišten, a što se gejminga tiče, zagrijao sam se ponovo za emulatore i retro gejming, stare igre su rađene za 4:3, u najboljem slučaju 16:9.
Takođe, redovno u testovima laptopa i tableta pominju prednost 3:2 panela za produktivnost, a čak i 16:9 kritikuju (moj monitor je 16:10)

Za obradu teksta nije potreban ekstra kvalitetan displej, nisu to fotografije... Ja bih isao na neki ips 32 2k, recimo onaj aoc proslavljen po ceni ovde po forumu, za 220e super kupovina. Bolji za tekst ne znaci nista

iako je obrada teksta primarni radni zadatak, to ne znači da monitor ne bih koristio i za ostalo :) Ne za filmove, za to imam OLED TV, ali za odgledati nešto kraće na YT, browsing, fotografije (ipak imam DSLR, šteta da te fotke izgledaju lošije nego što bi mogle biti). Što se gejminga tiče, godine su pregazile i mene i moju konfiguraciju (koja jeste apgrejdovana, ali je realno stara preko 10 godina u osnovi), ne znači da se ne bi vratio gejmingu kad kasnije ove godine padne nova konfa... Pod uslovom da koronavirus i taj plan ne osujeti :D
 
Nista neces dobiti kvalitetnijim ips u odnosu na onaj koji sam ja predlozio za tu amatersku casual upotrebu. Jedini koji bi primetili razliku su polu/profesionalni i profesionapni korisnici koji koriste monitor za obradu slika, mozda neki video content.
 
niko ti neće stojati pored glave sa pištoljem i terati te da prostreš jednu stranu na svih 34" u 21:9,možeš i pet da ih staviš jednu pored druge ako želiš/ti bude odgovaralo.to je argument iz čistog neznanja ljudi koji nikad nisu videli uwd svojim očima
 
Nista neces dobiti kvalitetnijim ips u odnosu na onaj koji sam ja predlozio za tu amatersku casual upotrebu. Jedini koji bi primetili razliku su polu/profesionalni i profesionapni korisnici koji koriste monitor za obradu slika, mozda neki video content.

naravno, ne mogu da tvrdim dok ne probam, ali da neću primijetiti razliku u kvalitetu slike između monitora od 220 i monitora od 600+ eura... Hmmm, mogao bih da se opkladim da bih :)
Obično kad kupujem hardver, vodim se logikom da uzmem kvalitetno, pa da traje, umjesto da stalno jurim apgrejde svakih godinu-dvije. Kad sam uzeo ovaj Samsung BW 2232 prije više od 10 godina (ako ne i 15), bio je best buy na našem tržištu. Isto važi i za ovaj OLED TV. Tako i za monitor želim da uzmem nešto što već za godinu-dvije neće biti pregaženo vremenom, a srećom sad sa svojih 40+ godina mogu to sebi i da priuštim :)

niko ti neće stojati pored glave sa pištoljem i terati te da prostreš jednu stranu na svih 34" u 21:9,možeš i pet da ih staviš jednu pored druge ako želiš/ti bude odgovaralo.to je argument iz čistog neznanja ljudi koji nikad nisu videli uwd svojim očima

obično ne multitaskujem sa 2 i više prozora side-by-side, ta opcija bi mi trebala u rijetkim prilikama kad upoređujem originalni tekst i prevod, ili kad moram da prevodim iz skeniranog dokumenta za koji ne mogu da odradim dobar OCR. Moje mišljenje, a ne tvrdim da sam u pravu, je da ultrawide monitori nemaju mnogo poente ako se ne koriste za gejming ili multitasking. Takođe, za multitasking bih teoretski mogao da koristim postojeći monitor, po potrebi.

Što mi reče jedan prodavac, kada sam gledao UW monitore u radnji - bolje da uzmeš 16:9 iste dužine ekrana, jer je UW maltene isto to, samo "kropovano" :)

Za gejming, neke igre uopšte ne podržavaju, neke podržavaju UW uz fixeve i prčkanje, neke rade u UW, a onda cutscenes idu u 16:9, i tako...

Znam da ispada možda da mnogo pametujem, ali gledam da suzim pretragu na nekoliko modela, koji bi se uklopili cijenom i specifikacijama.

Nađoh i ovu listu na rtings:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/monitors
 
4K je najbolji za tekst (čista i jasna slova ni malo krzava kao kod 2K i 1080p monitora) ali je problem što koristiš Windows a on ima problem sa skaliranjem pa sve ispod 32" izgleda mnogo sitno (i na 150% povećanja). Kod Mac-a je skaliranje dobro odrađeno pa 4K izgleda odlično i na 21.5" monitorima. Vidi da li možeš da staviš hackintosh na svoju konfiguraciju pa da kupiš 4k 27" i uživaš.

Da kupujem sada kupio bih 27UK600-W (650 je sa podešavanjem po visini).
 
znam da probleme sa skaliranjem, još gore je što sam još uvijek na Win 7 :D Baš zato radije 1440p na 27"
Hackintosh ne dolazi u obzir, recimo samo 1 konkretan razlog: SDL Trados (program za prevođenje) ne postoji u verziji za Mac, što su iskusile koleginice koje su se zaletjele, pa uzele Macbook-e :D
 
Dell U2718Q

Koriste ga ljudi koji ozbiljno dugo sede ispeed monitora i prezadovoljni su.

Trebalo bi da na KP može da se nađe i za ispod 600e

Kod nas vidim da je nešto jača cena, ali ako može da se izbije PDV u nekoj kompenzuji ide ispod 600e.

Jedina mana je što nema usb-c. Koji naravno ima Dell U2720Q ali ko će to dočekati.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
otvoris video u drugom prozoru,tab na brauzeru,lajvskor,rss feed,prepisku,mejlove...mogucnosti su neogranicene.koristio sam i 4k 40" sa 4-6 simultanih prozora i bilo mi je malo.

ali bitnije je da na kraju nema problema,vec da je prosto srah od nepoznatog.
 
@op

99% da ne bi mogao da primetis razliku u kvalitetu izmedju 250 i 650e monitora(tacnije, ne bi mogao da pogodis sta je "bolje"), iz prostog razloga sto je kod skupljih prednost tacnost boja, a ne bolja slika. Ako mislis da izmedju ta dva postoji znak jednakosti, onda ne znas o cemu pricas. Dokazano je da ljudi vise vole veci kontrast, dinamicnije boje, taj malo cartoonish izgled, i da im cesto profi kalibrisani monitori izgledaju malo isprani. Iz tog razloga, najverovatnije bi i ti izabrao "napucaniju" sliku, ne tacniju.

Takodje, ako mislis da bi na yt snimku kompresovanom do bola, mogao da uocis razliku,grdno se varas

Ali tvoj novac, kupi sta hoces, samo nemoj da gajis nadu da je bolji za to sto tebi treba
 
Poslednja izmena:
@op

99% da ne bi mogao da primetis razliku u kvalitetu izmedju 250 i 650e monitora(tacnije, ne bi mogao da pogodis sta je "bolje"), iz prostog razloga sto je kod skupljih prednost tacnost boja, a ne bolja slika. Ako mislis da izmedju ta dva postoji znak jednakosti, onda ne znas o cemu pricas. Dokazano je da ljudi vise vole veci kontrast, dinamicnije boje, taj malo cartoonish izgled, i da im cesto profi kalibrisani monitori izgledaju malo isprani. Iz tog razloga, najverovatnije bi i ti izabrao "napucaniju" sliku, ne tacniju.

Takodje, ako mislis da bi na yt snimku kompresovanom do bola, mogao da uocis razliku,grdno se varas

Ali tvoj novac, kupi sta hoces, samo nemoj da gajis nadu da je bolji za to sto tebi treba
Apsolutno se slažem.

I ja sam mislio da je ekran na TV-u iz potpisa loš zbog realnih podešavanja koje je radio radnik u radnji, dok su svi oko njega (pa čak i vox/fox delovali mnogo bolje). Kada sam shvatio da je to problem, kupio ga i ostavio podešavanja sa većim kontrastom i tako mi je mnogo lepša slika.

Ako se gleda za igre, ja bih samo dodao još dve stvari:
1. 4k mnogo bolje skalira na 1080p (isti odnos piskela po visini i širini) nego 1440p na 1080p (drugi odnos piskela, pa je slika mutna), što itekako znači kada grafika nije dovoljno jaka da gura igru na nativnu rezoluciju monitora.
- 4k na 2k ili 1080p dobro skalira, dok 1440p sa ovim gore rezolucijama ne ide najbolje.
2. HDR isto mnogo pravi razliku u kvalitetu slike, pa ako ima za tu sumu da se nađe i on na monitoru (prvi HDR, ne hdr400) bilo bi ekstra.

Ako sam negde omašio u objašnjenju neka me neko ispravi.
 
Ima u poslednjem Svetu kompjutera opisan neki dell od 32" sa zakrivljenim ekranom 1440p, cena kod nas je oko 600e. Baci pogled na njega.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Na kraju sam uzeo LG 27GL850 :) Možda dan nakon zadnjeg posta u ovoj temi, jer sam morao brzo da djelam, u cijeloj CG je ostao samo taj jedan primjerak, a zbog epidemije korona virusa nema pošiljki nove robe u ove naše krajeve. Još je i cijena bila OK, ako se dobro sjećam, 559 ili 569 eura :)

prva reakcija na prvo paljenje mi je bila WTF, jer i u ondosu na moj stari Samsung BW 2232 sa TN panelom, da ne pominjem OLED TV, probijanje pozadinskog osvjetljenja pri butovanju je bilo ogromno, ali sam onda ušao malo u podešavanja, naravno monitor dođe namunjen na neki gaming picture mode i brightness na 100%, stavio sam sRGB mod i brightness na NULA (na starom monitoru sam držao na 15%), za kuckanje teksta i browsing mi to najviše prija, čak mi je za Word sa bijelom pozadinom i 0% uveče mnogo :D



@op

99% da ne bi mogao da primetis razliku u kvalitetu izmedju 250 i 650e monitora(tacnije, ne bi mogao da pogodis sta je "bolje"), iz prostog razloga sto je kod skupljih prednost tacnost boja, a ne bolja slika. Ako mislis da izmedju ta dva postoji znak jednakosti, onda ne znas o cemu pricas. Dokazano je da ljudi vise vole veci kontrast, dinamicnije boje, taj malo cartoonish izgled, i da im cesto profi kalibrisani monitori izgledaju malo isprani. Iz tog razloga, najverovatnije bi i ti izabrao "napucaniju" sliku, ne tacniju.

Takodje, ako mislis da bi na yt snimku kompresovanom do bola, mogao da uocis razliku,grdno se varas

Ali tvoj novac, kupi sta hoces, samo nemoj da gajis nadu da je bolji za to sto tebi treba

99% da ne bih mogao da primijetim razliku u kvalitetu izmedju 250 i 650e monitora, al 100 da bih mogao :D :D Polaziš od ničim izazvane pretpostavke da sam klinac koji voli nabuždene boje, dynamic contrast, HDR effect i sl, samo ne znam na osnovu čega? Mislim da sam i ranije pomenuo da imam OLED TV, koji ne uzimaju oni koji vole da im je sve namunjeno i da šljašti, a znam ponešto i o kalibrisanju boja, pisao sam ponešto o tome na temi o HD filmovima, tako da... Znao bih razliku ipak ;)

otvoris video u drugom prozoru,tab na brauzeru,lajvskor,rss feed,prepisku,mejlove...mogucnosti su neogranicene.koristio sam i 4k 40" sa 4-6 simultanih prozora i bilo mi je malo.

ali bitnije je da na kraju nema problema,vec da je prosto srah od nepoznatog.

vjerujem da je sjajna varijanta za ljude koji mnogo multitaskuju na taj način, ali meni su i 2 prozora uglavnom mnogo, volim da imam 1 prozor, maximizovan, i prečicu na mišu za šaltanje između 2 zadnja pokrenuta prozora, kad već to zatreba, a sad imam i opciju da na isti komp nakačim 2 monitora i TV, grafička taman ima DVI, HDMI i Display Port ;)
 
ko kaže da trebaju? :D
 
...a sad imam i opciju da na isti komp nakačim 2 monitora i TV, grafička taman ima DVI, HDMI i Display Port ;)


ovako napisano je zvučalo da jedan od razloga sem bezrazlnožnog straha i generalno nepoznavanja rada u winu nisi uzeo uwd jer ne bi imao portova,otud moj komentar,da neko ne pomisli da mu za uwd treba više portova,ili nešto posebno (1080p teraće bilo koji,za 1440p treba dvi,hdmi 2.0 ili DP mada svaki 1440p ima display port sem nekih starih AOC-a).

da ne bude da te kritikujem,tvoj novac,tvoja stvar,samo su komentari u opštem/činjeničnom fazonu,pa da neko sa strane ko je u sličnoj situaciji ne pomisli da nešto nije u redu sa uwd monitorima.
 
za ljude koji nisu gejmeri i ne multitaskuju sa više aplikacija na jednom ekranu UW i nema nekog smisla, po meni. Svakako, ako kad zatreba, mogu da nakačim stari monitor, preferiram 2 odvojena, nego sve na jednom :)
 
Imam 24" i možda bih zamenio za nešto veći, e sad 27 nekako je mala promena da bih se definitivno na to odlučio, a opet aoc od 32" izgleda mi preveliki
29 UW deluje skroz bezveze a 34 uw možda prihvatljivo ali imaju jaku cenu za sada,ali kada bih našao povoljno dobro bih razmislio
 
Nazad
Vrh Dno