Šta je novo?

Koji 27" monitor?

el_patron

Slavan
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruke
3,362
Poena
365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 + Arctic Freezer 34 eSports
Matična ploča
MSI Tomahawk MAX
RAM
Kingston Fury Beast RGB 2x16GB
GPU
Sapphire 6650XT Nitro+
Storage
Kingston A2000/Transcend 230s/HDD 500GB
Zvuk
Microlab M660BT + Steel Series Arctis 7+ Wireless
PSU
Asus Rog Strix Gold 750w
Kućište
Be Quiet Pure Base 500FX
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710S
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless+ HyperX Alloy Origins Red Linear
Mobilni telefon
iPhone 13 mini 128gb
Pametni uređaji
Xiaomi 3C
Pristup internetu
  1. Optički internet
Drugar hoce da kupi nov monitor pa me je zamolio za pomoc.

Najvise ce biti koriscen za gaming ali isto tako ce se gledati filmovi/serije.

S obzirom da ce ga uglavnom posmatrati iz kreveta, kontam da ne treba ici na TN panel.

Cena ne bi trebalo da predje 20000din. Ima li za te pare nesto da valja?
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Nadjoh ovo: https://www.tehnomanija.rs/it-shop/monitori/samsung-monitor-lc27f390fhuxen.html

Kakva je razlika izmedju IPS i VA panela? Ako se dobro secam, IPS ima sire uglove gledanja dok VA ima bolji odziv i bolji prikaz crne prilikom gledanja video sadrzaja.

Inace, koristi RX 580 grafiku koja cini mi se podrzava FreeSync.

Da upravo to su razlike.
VA panel je kompromis izmedju TNa i IPSa što se tiče performansi. Stoga je u svetu najmanje popularan jer niko ne voli kompromise. Ili kupe za gaming ili za multimediju, što znaci da VA izvisi. VA paneli sve rade ok, jedino kontrast imaju najbolji.

IPS pogodan za gaming (mali input lag i veliki refresh rate) košta mnogo više 20k. Najveći problem je input lag. Ali su boje daleko bolje. IPS monitori su mnogo napredovali ali su i dalje skupi za naš džep.

Za taj budzet može da se kupi kvalitetan VA monitor ili neki upotrebljiv IPS. Rekao bih da mu je budzet vec rekao svoje. Ukoliko razmisli o još 5-10k moze se naci i dobar IPS monitor.

Model koji si ti nasao je zakrivljen, što znaci da nije bas pogodan za gledanje filmova sa kreveta. Zamišljen je da sediš ispred njega. Uz to, jeftine zakrivljene modele treba izbegavati zbog problematičnog savijanja panela, odnosno distorzije slike po x i y osi. Cesto se tokom proizvodnje manje vodi računa o jeftinijim modelima.
Stoga preporučujem tvom drugu da ode u prodavnicu i pogleda sve varijante a ako moze i da ih isproba.

Za te potrebe ja bih uzeo sebi neki kvalitetniji 24'' full HD sa VA panelom. Po meni 27'' bi trebalo da ide 1440p rezolucijom, mada to je više moj hir nego potreba za velikom gustinom piksela.
 
Ja sam bio veliki zagovornik da je na 27" dobro 1080p dok nisam video sopstvenim očima da debelo grešim. Možda za gledanje filmova iz kreveta neće smetati, ali gaming, to je baš "kockasto" za moj ukus. 27" i 1440p je top, ali ta 580ica nije najsrećnije rešenje za tu rezoluciju.
 
Da upravo to su razlike.
VA panel je kompromis izmedju TNa i IPSa što se tiče performansi. Stoga je u svetu najmanje popularan jer niko ne voli kompromise. Ili kupe za gaming ili za multimediju, što znaci da VA izvisi. VA paneli sve rade ok, jedino kontrast imaju najbolji.

IPS pogodan za gaming (mali input lag i veliki refresh rate) košta mnogo više 20k. Najveći problem je input lag. Ali su boje daleko bolje. IPS monitori su mnogo napredovali ali su i dalje skupi za naš džep.

Za taj budzet može da se kupi kvalitetan VA monitor ili neki upotrebljiv IPS. Rekao bih da mu je budzet vec rekao svoje. Ukoliko razmisli o još 5-10k moze se naci i dobar IPS monitor.

Model koji si ti nasao je zakrivljen, što znaci da nije bas pogodan za gledanje filmova sa kreveta. Zamišljen je da sediš ispred njega. Uz to, jeftine zakrivljene modele treba izbegavati zbog problematičnog savijanja panela, odnosno distorzije slike po x i y osi. Cesto se tokom proizvodnje manje vodi računa o jeftinijim modelima.
Stoga preporučujem tvom drugu da ode u prodavnicu i pogleda sve varijante a ako moze i da ih isproba.

Za te potrebe ja bih uzeo sebi neki kvalitetniji 24'' full HD sa VA panelom. Po meni 27'' bi trebalo da ide 1440p rezolucijom, mada to je više moj hir nego potreba za velikom gustinom piksela.

Hvala na opsirnom odgovoru.

Reci cu mu da ode u prodavnicu, pa nek vidi sam sta mu vise odgovara, VA ili IPS, mislim da ce tako najbolje shvatiti sta mu treba.
 
Svakako mu je to najbolje.

Sad videh ovu vest. Karakteristike obećavaju i za ovu cenu deluje da su odlična kupovina.

Ukoliko ove cene budu kod nas, pre bi se odlučio za ovaj model nego bilo koji sa VA panelom.
 
Nazad
Vrh Dno