Šta je novo?

Zalman CNPS20X - ubica Noctue NHD 15???

Kitguru lik stavio drugi NH-D15 i razlika se smanjila za 4 stepena, sobnu temperaturu je odokativno uporedjivao kao osnovu, bez merenja ispred prvog ventilatora, takodje, samo jedan komad kulera je do sad testirao uvek, nikad 2 ili vise komada istog kulera, niti svaki od hipotetickih klonova po 2-3 naosob namestene za svaki slucaj da se proveri.

https://quasarzone.co.kr/bbs/board.php?bo_table=qc_qsz&wr_id=343003

http://cooln.kr/bbs/review/749118?p=4

https://www.tweakpc.de/hardware/tests/kuehler/zalman_cnps20x/s03.php

https://www.gamezoom.net/artikel/Zalman_CNPS20X_Test_Review-44709
 
Poslednja izmena:
Performanse na stranu, ventovi su gadni do zla boga.
 
Da, ventovi su grozni. I pitanje je koliko oni doprinose performansama a koliko sam hladnjak.
Plus, deluje mi još veći od D15 i postavlja se pitanje kompatibilnosti...
 
Što je najgore, ventovi samo originalni Zalman, koliko sam ja razumeo.
 
Tako nekako. Da su bar kao Scythe dodali zice za kacenje standardnih ventova pa covek i nekako da im oprosti. Ovako, neko ko ima providnu stranicu i kome je koliko toliko do estetike, osudjen je na ovu jeres. Mada, opet, lepota je u oku posmatraca...
 
Tako nekako. Da su bar kao Scythe dodali zice za kacenje standardnih ventova pa covek i nekako da im oprosti. Ovako, neko ko ima providnu stranicu i kome je koliko toliko do estetike, osudjen je na ovu jeres. Mada, opet, lepota je u oku posmatraca...

Ma daj, kao da ne moze nesto da se skarabudzi sa kacenjima za druge hladnjake, plasticnom vezicom ili najobicnijom gumicom.
 
Ma daj, kao da ne moze nesto da se skarabudzi sa kacenjima za druge hladnjake, plasticnom vezicom ili najobicnijom gumicom.

Izvinjavam se na duplom postu. Deluje kao da bi mozda mogla vent kacenja za BeQuiet hladnjake da se iskoriste.
 
Nije ni toliko vazno, verovatno mogu da se kupe novi ventovi od istog proizvodjaca, a i da ne mogu da se zamene drugima, tesko da moze bolje od postojecih, jer hlade isto kao noktuini na istoj buci i broju obrtaja, i daju malo nizu temperaturu
 
Ma daj, kao da ne moze nesto da se skarabudzi sa kacenjima za druge hladnjake, plasticnom vezicom ili najobicnijom gumicom.

Da, ghetto budzenje novog proizvoda od 100 evra ima smisla bas:smoke:. A i bolje je da stavljas plasticne vezice i juris BQ kacenja nego da su dodali 30cm celicne zice. Bar ti ne bude dosadno.
 
*mjau**mjau**mjau*, kome je do budzevina budzevine radi, bolje da uzme neki drugi. Ovaj se uzima da sluzi takav kakav jeste, poenta je da su ventovi na njemu dobri i da nema potrebe menjati ih. Estetski su ruzni (i NH D15 je ruzan), ali stoje horizontalno u kucistu pa se i ne vide.

Nisam neki advokat hladjenja, necu ga kupovati jer nemam potrebu za njim,ali da je vrhunskih performansi, jeste.Bolji je malo od nh d15 a jeftiniji (trenutno nije, ali po pocetnoj ceni je bio).
Imao sam cnps 12x, bio je to veoma zanimljiv kuler, i ovaj je
 
Poslednja izmena:
Sve je ok.Meni su samo problem ta custom kacenja kojim me "teraju" na vent istog proizvodjaca pa cak i isti model. Dripacka anticonsumer politika.
 
Da, ghetto budzenje novog proizvoda od 100 evra ima smisla bas:smoke:. A i bolje je da stavljas plasticne vezice i juris BQ kacenja nego da su dodali 30cm celicne zice. Bar ti ne bude dosadno.

Pa ne razumem. Neces da koristis fabricke ventilatore koji su i vise nego adekvatni za tu cenovnu kategoriju, a neces ni da budzis? Koristi ga pasivno onda.

Salu na stranu bas ima smisla da budzis hladnjak od 100e. Ljudi koji daju 100e za hladnjak uglavnom imaju par "budzenja" po racunaru kako bi poboljsali performanse ili prilagodili estetiku svoje konfiguracije. Oni kojima je to "previse cimanja" kupe ne k procesor i Hyper 212 Led cisto da svetli.

Sto se lepote ventilatora tice, lepota je u oku posmatraca, meni je recimo zbog godina koriscenja Noctua ventilatora nezamislivo da mi hladnjak nema taj bez/braon smek.

Sto se funkcionalnosti tice, dok god fabricki ventilatori sa tim kacenjima stoje cvrsto i kvalitetno nemam sta da se zalim. Da prodaju hladnjak sa samo jednim ventilatorom ili bez ijednog bila bi druga situacija.

Nego, nisam detaljno citao ove nemacke i azijske review-e, sta kazu, jel su u sredini bakarna "peraja" kao na Prolimatech Super Mega ili su samo obojena kako bi nam zamazali oci?
 
Poslednja izmena:
Nisi procitao u mom postu #6 poslednju recenicu i nisi razumeo post #11 i#13. Svejedno si prokomentarisao.

Niko ali NIKO, sa bar metar zdrave vene, a da je koliko toliko upucen, ne kupuje Hyper 212 LED. Niko. Precenjen.
Dacu za hladnjak 100 evrica, zavrljaciti u kantu, deganzman ili podrum ventilatore samo zato sto mi "bodu oci", koristiti taj kuler pasivno na gaming masini ili stavljati vezice i getoizirati. 30-40% vrednosti hladnjaka odma' u djubre i onda ga bastardizujem. Ima smisla...

Mesas u "par budzenja" npr lapovanje baze hladnjaka (mada je i to cesto uzaludna rabota i placebo) ili klasicnu zamenu venta (iz bilo kog razloga), sa krpacinom novog proizvoda.


Znaci, crkavanjem ventilatora ili pucanjem specificnih silikonskih nosaca, primoravaju te da kupis isti model njihovog, ili da se dovijas i budzis vezicama i dodacima drugog brenda (koliko je i to dobavljivo i isplativo). Za tako nesto se uzima polovno telo hladnjaka od par 'ilhada pa "rokaj Smilju po fitilju" i eksperimentisi.

Nisu problem performanse pa ni izgled ventilatora. Problem je cenovni rang (po meni nema tu snagu brenda da izgura cenu kao Noctua npr) i poslovna politika. Jasnije ne moze pa ako sad nisi razumeo, e onda *mjau**mjau**mjau*.



Bakarni delovi tela hladnjaka su gimmick koji im je u nasledju godinama i na CPU i na GPU hladnjacima. Kao njihov neki "final touch ili potpis".
 
Poslednja izmena:
Nisi procitao u mom postu #6 poslednju recenicu i nisi razumeo post #11 i#13. Svejedno si prokomentarisao.

Niko ali NIKO, sa bar metar zdrave vene, a da je koliko toliko upucen, ne kupuje Hyper 212 LED. Niko. Precenjen.
Dacu za hladnjak 100 evrica, zavrljaciti u kantu, deganzman ili podrum ventilatore samo zato sto mi "bodu oci", koristiti taj kuler pasivno na gaming masini ili stavljati vezice i getoizirati. 30-40% vrednosti hladnjaka odma' u djubre i onda ga bastardizujem. Ima smisla...

Mesas u "par budzenja" npr lapovanje baze hladnjaka (mada je i to cesto uzaludna rabota i placebo) ili klasicnu zamenu venta (iz bilo kog razloga), sa krpacinom novog proizvoda.


Znaci, crkavanjem ventilatora ili pucanjem specificnih silikonskih nosaca, primoravaju te da kupis isti model njihovog, ili da se dovijas i budzis vezicama i dodacima drugog brenda (koliko je i to dobavljivo i isplativo). Za tako nesto se uzima polovno telo hladnjaka od par 'ilhada pa "rokaj Smilju po fitilju" i eksperimentisi.

Nisu problem performanse pa ni izgled ventilatora. Problem je cenovni rang (po meni nema tu snagu brenda da izgura cenu kao Noctua npr) i poslovna politika. Jasnije ne moze pa ako sad nisi razumeo, e onda *mjau**mjau**mjau*.



Bakarni delovi tela hladnjaka su gimmick koji im je u nasledju godinama i na CPU i na GPU hladnjacima. Kao njihov neki "final touch ili potpis".

Pre svega zelim da kazem da stvarno ne znam cemu psovanje i tako agresivan pristup kad sam odmah ispod toga sto "nisam razumeo" napisao da se salim. Jasno je meni da ti mozda moj pokusaj humora nije bio smesan, ali ponavljam, ne vidim povoda za takav pristup.

U daljem postu nisam napisao da sam izmislio frazu da je lepota u oku posmatraca niti smatram da je greh prevideti/ponoviti frazu bez da te citiram, poenta te recencie je bila da kazim da ja preferiram da imam Noctua ventove, a samim tim da bi i ja verovatno menjao ove ventove.

Kazes da ja nisam razumeo tvoj post, ali meni se cini da je samo u pitanju situacija gde ti imas drugacije misljenje od mene i fingon-a. Mi smatramo da ako hladnjak fabricki dolazi sa svime sto mu je potrebno da ima top performanse nema potrebe da ima mogucnosti zamene ventilatora, ili bilo cega drugoga, tj da je opravdao svoju cenu ako dolazi bez toga. Ti ne smatras tako i to je skroz OK stav, nemoj da kupis Zalman. Zalman hladnjaci od pamtiveka su se isticali po tome sto su imali fabricke ventilatore koji su bili vanserijski, montirani na mestima gde nije bilo moguce montirati obicne ventilatore i to je bio njihov prepoznatljivi stil koji su koristili dizajn svojih hladnjaka. Na kupcu je da odluci da li su performanse i estetika Zalman hladnjaka dovoljna da zrtvuje tu modularnost ventilatora. Tako je bilo za CNPS12x, tako je bilo za CNPS9900 i za mnoge druge njihove modele tako da cini mi se da vec 2 decenije unazad kupci odlucuju da jeste. Nema smisla da se u 2020. godini bunis oko dizajn filozofije koju primenjuju 20+ godina. Sa druge strane, skroz je ok da iskazes da tebi to ne odgovara, ali ovako vokalan pristup daje neki Don Kihot vajb, ako me razumes. Ako gresim, molim te da odgovoris uljudnije, bez psovanja, optuzbi ili neceg treceg. Moguce je da se ne razumemo, ali to se desava i sve sto je potrebno da malo bolje komuniciramo i parafraziramo svoje stavove. Na kraju krajeva ti smatras da Zalman nema snagu brenda da izgura proizvod u ovoj cenovnoj kategoriji, ja smatram da ima.

E sad, ironija je u tome sto ni ti ni ja nismo procitali ove review-eve koji su linkovani u postovima vec smo samo pogledali onog zalosno nesposobnog Stevena iz Gamers Nexusa(ili mozda ti nisi gledao taj jer spominjes neka silikonska kacenja, koja barem ja ne uspevam nigde da primetim). Fora je u tome da se "svadjamo" oko necega sto zapravo nije ni mana hladnjaka. Postoji mogucnost montiranja svih ventilatora. Prema tweakpc-u ventilatori se na hladnjak montiraju uspomoc kvadratnog okvira sa 140mm rupama, a sam okvir se na hladnjak kaci uspomoc metalnih "sipki". E sad nisam uspeo da saznam materijal tih okvira, mozda si na njih mislio kada si spominjao silikonska kacenja?

Dalje, za Hyper 212, opisujes istog krajnjeg kupca kao i ja sto sam opisao poredjenja radi, nekog ko se ne razume i kome je cackanje oko racunara "previse cimanja". Nisam rekao da je to hladnjak za tebe, i da jesam rekao, ne bi to mislio da kao uvredu jer ne smatram da je ijedan hladnjak precenjen ako ti se estetski dopada. Sa druge strane mi deluje da za tebe vise nije overklok sa high end hladnjacima kad te mrzi da lapujes i budzis i smatras da je bakar gimmick(ili si mozda mislio da je to samo Zalmanov gimmick), a bas je car overkloka kao nekog hobby projekta u raznim budzenjima koji mozda da, a mozda ne daju dobitak u performansama(mada je jos pre 2 decenije dokazano da lapovanje nije placebo).

Elem da ponovim, glavni konflikt je za tebe bio taj sto ti smatras da sistem kacenja predstavlja daleko vazniji proizvod sa daleko vecim udeom u ceni nego sto on meni to predstavlja. Tebi je vazno da se hladnjak lako instalira i servisira, meni nije. Ti smatras da je cackanje oko sistema montiranja krpacina proizvoda, ja smatram da je proizvod samo hladnjak i da ne mozes znacajno da "krpacis" parce metala, ono ili hladi dobro ili ne(gde je lapovanje izuzetak). Nijedan od nas dvojice nije u pravu, u pitanju su preference. Meni prosto pada u vodu mogucnost da menjam konfiguraciju ventilatora, ovoga, onoga kada u najbolje podesenom slucaju taj hladnjak ne hladi dobro.

Hteo sam samo na kraju da dodam da te niko ne forsira da kupujes nesto drugo kad crknu ventilatori. Ti kad kupis hladnjak ti dobijas garanciju od 2 godine koja pokriva zamenu ventilatora, kao i na grafickim karticama ili napajanjima.Tako da eto, smatram da tih 100e(ili 80e koliko se navodi u ovim nemackim review-evima) ti daje jedan celokupan proizvod, znamenitih performansi i prepoznatljivog(mozda ne svima lepog) izgleda.
 
Poslednja izmena:
Jel se mi znamo mozda?:d Pitam posto si spustio sve na licni nivo kao da zajedno visimo po kafanama:bottle:. Znas sta je za mene, sta nije, sta umem a sta ne... Mladji si dosta pa cu ti to pripisati neiskustvu;). I nemoj da ti deluje, suprotno je, veruj mi.

"Proprietary" kacenje JESTE mana hladnjaka od 100 evra, pa bio to silikon, parce plastike ili metalni rajber, nebitno je. Gadjam tu poentu i tacno znam oko cega raspravljam tako da je tvoja izjava "Fora je u tome da se "svadjamo" oko necega sto zapravo nije ni mana hladnjaka" netacna. https://youtu.be/_KXNM2U0MuY?t=122 Izgled i performanse nisu tacka ove rasprave.

Tvoj stav "Ti smatras da je cackanje oko sistema montiranja krpacina proizvoda, ja smatram da je proizvod samo hladnjak i da ne mozes znacajno da "krpacis" parce metala" je cudan u najmanju ruku. Proizvod je celina, a ne samo ono sto se tebi dopada. A opet na kraju pricas o celokupnom proizvodu:S:.

Ako si navikao da oprostis i ignorises svaku manjkavost ili namerno uvaljivanje sto se servira, tvoj je problem ali i moj i svih nas kao potrosaca. 4D https://youtu.be/h10MU3Jebx0?t=253 :d

Arctic daje 10 godina garancije na odredjene hladnjake (cak i srednje kategorije kao ovaj sto trenutno imam), Noctua 6, Zalman 2.
2 godine za "premium"? Podrazumeva se da telo hladnjaka nije problem za garanciju vec, opet, ventilatori. Posle 2 godine ako mi crknu Zalmanovi, a ne mogu da nabavim iste, onda da se tesim sa gumicama za tegle.:d

Sire gledano, sta je sa korisnickom podrskom? I tu se ogleda "premium". Npr Noctuu iz 2005. mozes da nakacis na najnoviji soket i to "za dzabe" (sve je to uracunato u cenu proizvoda al ajd da kazemo da je mufte, besplatan sir je samo u misolovci). Ja sam sve dodatke za D14 dobio slikajuci fiskalni i slanjem na mail? AM4 bracket za CM Nepton 240M (5 godina garancije) preko PM poruka na forumu bukvalno. Besplatno. Kakva ce prica biti sa ovim Zalmanom, videcemo.

I na kraju, uzrecica "ybg" te je potkacila... Pa nismo bas u klubu knjizevnika,). To bre potpada u svakodnevni govor, a i opste nisam bio agresivan, samo sam iznosio misljenje na osnovu licnog iskustva (generalno) i nekih recenzija. Mozda ja tako delujem a ti si mnogo osetljiv. Nemoj da licno shvatas internete, jer ja sam samo random covek sa foruma koji ima neko misljenje o necemu.
 
Poslednja izmena:
Da zatvaramo temu ili ... ?

... over mobilfunknetz ...
 
S kojim razlogom?
 
Shvaticu kao salu...
Ako ne znate lepo da komunicirate, nemojte. Jednostavno

... over mobilfunknetz ...
 
zalman_cnps20x_07.jpg


Zelim cisto informativno da obrazlozim zasto mi se cini da je moguce namontirati bilo koji 140mm ventilator. Ovo misljenje baziram na osnovu tweakpc review-a, gde oni izricito kazu da mogu da se namontiraju drugi 140mm hladnjaci, a na osnovu slike iz njihovog review-a koju sam prilozio u postu ne mogu da potvrdim ili poreknem tu informaciju. Fabricki ventilator se uspomoc 4 srafa drzi za kvadratni okvir od cini mi se plastike, ali ne mogu da garantujem da rec "kunststoff" koju su iskoristili za opis okvira ne moze da se odnosi i na neki drugi slican materijal, prosto nije mi toliko dobro poznavanje nemackog. S obzirom na oblik tog rama mozda ne mogu da garantujem da bi drugi ventilatori pasovali bez neke blage modifikuje, ali ponovo, oni izricito kazu u svom opisu da moze.

Izvinjavam se kolegama sa foruma na neprimerenoj komunikaciji, zasluzuju bolje od mene. Iskreno jako mi se dopada hladnjak, iznenadjuje me da su mogli da naprave nesto sto je u vecini review-ova bolje od Noctua NH-D15 hladnjaka. Mozda zato sam bio malo neprimereniji u komunikaciji.

Nadam se da ce da naprave full copper ili barem varijantu u full narandzastoj boji, kako ne bi Phanteks bio jedini izbor za high end hladnjak u ne metalno/crnoj boji.
 
Poslednja izmena:
Ovo je poslednji od high-end kulera koji bih kupio...
Ne vidim ni jednu prednost u odnosu na ostale. Dolazi od funjarske firme. Ima bedu od garancije. Ružan je. Komplikovana montaža. Upitna kompatibilnost sa drugim ventovima. Nije ni dovoljno jeftiniji da bi ga uošte razmotrio. Stvarno ne mogu da nađem ni jedan jedini razlog da uzmem Zalman umesto D15, DRP4, Assassin 3 ili Phanteksa...stepen-dva-tri razlike što možda i ne uspem da reprodukujem u na mojoj mašini? Pffff.
 
Ovo je poslednji od high-end kulera koji bih kupio...
Ne vidim ni jednu prednost u odnosu na ostale. Dolazi od funjarske firme. Ima bedu od garancije. Ružan je. Komplikovana montaža. Upitna kompatibilnost sa drugim ventovima. Nije ni dovoljno jeftiniji da bi ga uošte razmotrio. Stvarno ne mogu da nađem ni jedan jedini razlog da uzmem Zalman umesto D15, DRP4, Assassin 3 ili Phanteksa...stepen-dva-tri razlike što možda i ne uspem da reprodukujem u na mojoj mašini? Pffff.

Ne bi da zvucim kao da guram kontru, a realno vec sam pokazao bias prema proizvodu, samo ne mogu da se slozim sa konstatacijom za montazu. Gamers Nexus kaze da sistem montiranja ima previse delova i onda ukratko objasnjava kako se montira(to se desava ovde u klipu), opisujuci proces kao nepotrebno komplikovanim. Kao sto rekoh ne bih se slozio, sa konstatacijom da je nesto ekstra komplikovana, svaki deo se fiksira po instalaciji tako da maltene mozete instalaciju da obavite jednom rukom bez ikakvih problema. Jedino sto bi mogli da urade da uproste proces jeste da zalepe gumu za backplate kako ne bi morala da se ona posebno stavlja.

EDIT: Primetio sam da je mana to sto kacenje ne koristi AMD-ov stock backplate i cini mi se da se to desava zato sto koristi "srafove" kompatibilne sa LGA2011 podnozje za standardno montiranje, tako da stvarno su mogli da ubace 4 AMD srafa kako bi olaksali montiranje na toj platformi. Slabo sam imao AMD procesore ako ne racunamo 939 dane i ovu konfiguraciju iz podpisa koja je bila neko prelazno resenje, pa u momentu nisam razmatrao nekoriscenje AMD standardnog backplate-a kao manu jer sam sa Intelom maltene uvek imao neki drugi backplate instaliran.
 
Poslednja izmena:
Mene interesuje buka, kako apsolutna, tako i u odnosu na performanse.

Test je, koliko vidim, rađen sa oba kulera na 1.000 i 1.500 RPM.
Zalman (mislim na CNPS20X) radi u opsegu 800-1.500 RPM, dok Noctua radi u opsegu 300-1.500 RPM.

Bilo bi interesantno videti na fabričkim podešavanjima podatke za oba (kako temperature, tako i buku).
U jednom momentu, zbog veličine oba hladnjaka, brzina ventilatora prestaje da bude efikasna i ograničavajući faktor (npr. verujem da IDLE temperatura može da se postigne sa manjim obrtajima uz posledično manju buku), pa bi rezultati mogli biti prilično drugačiji.

Tako bi videli posebno efikasnost hladnjaka, a posebno ventilatora.
- To je i jedan od razloga zašto bi trebalo omogućiti stavljanje različitih ventilatora. Ako je ovo zaista onemogućeno, biće samo još jedan vid kontrole i forsiranja kompanijinih proizvoda i to u high-end kuleru.

Dodatno, ako je Noctua bila, ajde da kažem "slabiji primerak" u prvom testu, onda bi trebalo videti rezultate reprezentativnije Noctue (možda je buka veća...).

Ako naiđete na testove ova dva kulera, oba sa istim ventilatorom ili sa fabričkim podešavanjima ventilatora, zamolio bih vas da ostavite link.
 
Ja se slazem sa @Solesoslav

Primetih za Assassin 3 i CNPS20X recimo da su im ventilatori bolji od Noctue sto ide na D15, manju buku proizvode da odrze isti nivo obrtaja (mada sam 85% siguran iz secanja da je Thermalright TY-147/143 jos uvek najbolji okrugli 140mm na svetu u isto opsegu obrtaja).

Ja high-end vazdusni kuler posmatram samo kao sami aluminijumski toranj (Biram najbolji nezavisno od stock ventilatora koji ispunjava neke parametre za RAM/PCI-E slot/Hladnjak gornje VRM sekcije). To je jedino sto mi je bitno, ostalo me absolutno ne zanima, kakvi su ventilatori, kakvo je kacenje ventilatora itd.

Takodje me ne zanima koliko je komplikovano montiranje (kao na primer Le Grand Macho RT koji nije simetrican pa pada prilikom montiranje i zahteva ili da druga osoba pridrzava, ili da se delimicno zasrafi jedan srafi i podboci druga strane, pre usrafljivanje sledeg).

Koji god da je ventilator, u 99.9% slucajeva nije najbolji na svetu za tu primenu, tako da cu u nekom trenutku menjati (bilo sa velikom gumicom/najlonskim vezicama, ili sa vise manjih.

Da sumiram, primer zadnje kupovine moje, Od tada dostupnih za kupovinu izbor mi je pao na Le Grand Macho RT (<160mm visine, kompletan clearance za RAM, od centra socket-a za procesor na donju/levu stranu ka grafickoj 70mm, na gornju/desnu ka VRM hladnjacima 80mm, odlican prostor pozadi za vrm hladnjak, al desna gornja me malo brinula). Odlican Ventilator, ali teska dostupnost, customer support na 10 godina periodu malo zabrinjavajuci, da sam u Nemackoj, uzeo bih bez razmsljanja).

Drugi Izbor Phanteks PH-TC14PE ( isto <160mm visine sa skinutim srafom sto pridrzava crossbar prilikom montiranje i gurnuti srednjim ventilatora do kraja, od centra socket-a na donju/levu ka grafickoj 70mm, na gornju/desnu ka VRM-u 70mm, ne bas dobar prostor pozadi za VRM, ali eto kompaktniji na papiri od Macho-a, s-tim sto je Macho malo visi izdugnut generalno. Malo slabiji al opet odlican ventilator, jos teza dosupnost, jos veci problem za dugorocni customer support, pokriva prvi ram slot, sto mi nije bilo naj-idealnije isto).

Thermalright True Spirit 140 Power, PCI-E problematican, 171mm visina problematicna, odustao brzo od njega, takodje od Raijintek Tisis-a Black Edition odustao.

I na kraju Noctua NH-D15S pobedi, 67mm od centra procesora ka grafickoj, 83 ka gornjim VRM hladnjacima, ne bas idalno, na primer neke X570 ITX ploce su problematicne u hipotetickoj situaciji prelaska nekoliko godina u buducnosti, al zato toliki offset omogucava uspravne add-in karte za M.2 kao na primer nas Asus X570 Crosshair Impact. Dostupnost, i customer support kod nas odlican, sam ventilator malo slabiji od Phanteksovih i Thermalright-ovih iznad, al za pocetak dovoljno. Teracu D15S koliko god godina trziste dozvoli, upada i u 16-22L ITX kucista ako predjem na to, tako da je to milina).

Dugorocni plan mi je iscekivanje 140mm okruglih Phanteks ventilatora od slicnih materijala kao sterrox za Noctua a25, koji su blizi 30mm po debljini (zbog cena mi je Dark Rock Pro 4 otpao odmah jer ima mesta samo za slim 140mm u sredini).

Drugi put da pravim gresku ko 2009 kad uzeh Prolimatech Megahalems Megashadow umesto NH-D14 ko covek ne bih da pravim xD (Tad sam terao inat i nisam bio svestan koliko je lako zip-ties bilo koji ventilator namestiti, al hvala bogu sazreo sam od tad, i sad samo logicki objektivno posmatram/uporedjujem/kupujem)

(doduse jedini razlog za Prolimatech je bio sto su nase prodavnice/uvoznici uvezli bili bukvalno samo 2 Thermalright IFX-14 komada, i nisam stigao da ih ulovim neku godinu pre toga, ...)
 
Poslednja izmena:
Ja se slazem sa @Solesoslav

Primetih za Assassin 3 i CNPS20X recimo da su im ventilatori bolji od Noctue sto ide na D15, manju buku proizvode da odrze isti nivo obrtaja (mada sam 85% siguran iz secanja da je Thermalright TY-147/143 jos uvek najbolji okrugli 140mm na svetu u isto opsegu obrtaja).

Ja high-end vazdusni kuler posmatram samo kao sami aluminijumski toranj (Biram najbolji nezavisno od stock ventilatora koji ispunjava neke parametre za RAM/PCI-E slot/Hladnjak gornje VRM sekcije). To je jedino sto mi je bitno, ostalo me absolutno ne zanima, kakvi su ventilatori, kakvo je kacenje ventilatora itd.

Takodje me ne zanima koliko je komplikovano montiranje (kao na primer Le Grand Macho RT koji nije simetrican pa pada prilikom montiranje i zahteva ili da druga osoba pridrzava, ili da se delimicno zasrafi jedan srafi i podboci druga strane, pre usrafljivanje sledeg).

Koji god da je ventilator, u 99.9% slucajeva nije najbolji na svetu za tu primenu, tako da cu u nekom trenutku menjati (bilo sa velikom gumicom/najlonskim vezicama, ili sa vise manjih.

Da sumiram, primer zadnje kupovine moje, Od tada dostupnih za kupovinu izbor mi je pao na Le Grand Macho RT (<160mm visine, kompletan clearance za RAM, od centra socket-a za procesor na donju/levu stranu ka grafickoj 70mm, na gornju/desnu ka VRM hladnjacima 80mm, odlican prostor pozadi za vrm hladnjak, al desna gornja me malo brinula). Odlican Ventilator, ali teska dostupnost, customer support na 10 godina periodu malo zabrinjavajuci, da sam u Nemackoj, uzeo bih bez razmsljanja).

Drugi Izbor Phanteks PH-TC14PE ( isto <160mm visine sa skinutim srafom sto pridrzava crossbar prilikom montiranje i gurnuti srednjim ventilatora do kraja, od centra socket-a na donju/levu ka grafickoj 70mm, na gornju/desnu ka VRM-u 70mm, ne bas dobar prostor pozadi za VRM, ali eto kompaktniji na papiri od Macho-a, s-tim sto je Macho malo visi izdugnut generalno. Malo slabiji al opet odlican ventilator, jos teza dosupnost, jos veci problem za dugorocni customer support, pokriva prvi ram slot, sto mi nije bilo naj-idealnije isto).

Thermalright True Spirit 140 Power, PCI-E problematican, 171mm visina problematicna, odustao brzo od njega, takodje od Raijintek Tisis-a Black Edition odustao.

I na kraju Noctua NH-D15S pobedi, 67mm od centra procesora ka grafickoj, 83 ka gornjim VRM hladnjacima, ne bas idalno, na primer neke X570 ITX ploce su problematicne u hipotetickoj situaciji prelaska nekoliko godina u buducnosti, al zato toliki offset omogucava uspravne add-in karte za M.2 kao na primer nas Asus X570 Crosshair Impact. Dostupnost, i customer support kod nas odlican, sam ventilator malo slabiji od Phanteksovih i Thermalright-ovih iznad, al za pocetak dovoljno. Teracu D15S koliko god godina trziste dozvoli, upada i u 16-22L ITX kucista ako predjem na to, tako da je to milina).

Dugorocni plan mi je iscekivanje 140mm okruglih Phanteks ventilatora od slicnih materijala kao sterrox za Noctua a25, koji su blizi 30mm po debljini (zbog cena mi je Dark Rock Pro 4 otpao odmah jer ima mesta samo za slim 140mm u sredini).

Drugi put da pravim gresku ko 2009 kad uzeh Prolimatech Megahalems Megashadow umesto NH-D14 ko covek ne bih da pravim xD (Tad sam terao inat i nisam bio svestan koliko je lako zip-ties bilo koji ventilator namestiti, al hvala bogu sazreo sam od tad, i sad samo logicki objektivno posmatram/uporedjujem/kupujem)

(doduse jedini razlog za Prolimatech je bio sto su nase prodavnice/uvoznici uvezli bili bukvalno samo 2 Thermalright IFX-14 komada, i nisam stigao da ih ulovim neku godinu pre toga, ...)

Ja recimo cesto menjam hladnjake na sporednim masinama, a nekad i na najjacoj masini dok se cekaju neke druge komponente pa top OC nije potreban, uglavnom estetike radi i iz hobija. Tako da mi je retko koji hladnjak bio montiran duze od 2 godine u kontinuitetu.

Isto tako, nisam nikada kupio hladnjak nov iz prodavnice zato sto nam je uvoz zalostan. Kad stalno uzimas polovne hladnjake uvek fali neko kacenje ili neki sraf ili nesto trece, tako da je meni budzenje uvek islo sa hladnjacima. Jednom sam iz lanca radnji koji pocinje na g a rimuje se sa vodjom deseptikona uzeo TRUE COPPER koji je imao zestoke tragove oksidacije svugde sa bukvalno preruznim "otiscima prstiju" na vrhu jer su ga verovatno koristili za neki test ili mozda za neku izlog konfiguraciju. Hladnjak sam odmah i vratio jer stvarno mi nije padalo na pamet da pokusavam da smirglam peraja hladnjaka od 100e kako ne bi izgledao kao da je pokupljen sa otpada.

Cak i za famoznu Noctu-u ciji hladnjaci koja dolaze sa sest godina garancije na nasem trzistu nude samo dve.

Ne znam da li je Noctua koja salje besplatno kacenja za svoje stare modele(i meni su slali LGA1155 kacenje za prastari NH-U12F) izuzetak ili se svi premium brendovi tako ophode prema svojim korisnicima. Isto tako treba postaviti pitanje koliko onih koji imaju taj nivo podrske tu podrsku pruzaju i u Srbiji kao Noctua.

Sa druge strane ta garancija je zapravo za ventilatore, ne za parce metala koje stavljas na procesor, jer ako uspes da pokvaris parce metala(iskrivis ili polomis) ti si prekrsio uslove koriscenja navedene u garanciji. Kao izuzetak bi se mogao istaci recimo onaj Brocken koji je svojevremeno valjda Demios imao koji je iz nekog razloga ostvarivao za ~10 ili mozda cak i vise stepeni gore rezultate od ocekivanih, ali cisto sumnjam da bi uspeo u Srbiji da ostvaris garanciju sa takvim hladnjakom. Kakve se horor price pricaju o servisima na ovom forumu ocekivao bi da ponude da vrate isti hladnjak sa desetinama novih ogrebotina(posto kako mogu da servisiraju hladnjak) ili da ponude povracaj novca jer gotovo nikad se hladnjak ne zadrzi dovoljno dugo u ponudi da imaju isti model dostupan za zamenu. A taj koji ste vratili ce probati da uvale nekom novom po njihovom vec uveliko uvezbanom "ako prodje-prodje" sistemu.

Kada uzmemo sve u obzir sto sam naveo u ovom postu hocu istaci da zbog njih meni licno garancija na hladnjak ne znaci nista, ali priznajem da je donekle vazan faktor za kupovinu van Srbije. Sad slozili bi ste se da bi na benchmark.rs forumu u diskusijama mozda trebalo obratiti paznju na razlike u ponudi u Americi i u Srbiji. Ne znam da li kada se uzima nesto sa caseking-a koji valjda i dalje salju za Srbiju se placa postarina i za reklamacije, ali ako je tako, pitanje je koliko se isplati reklamirati jedan hladnjak.

Kada je takva situacija kod nas gde ocekujes 0 podrske kako od proizvodjaca, tako i od uvoznika, oprostite mi sto sam propustio mane Zalman-a kao brenda i sto su mi ostali u lepom secanju jos iz CNPS 9900 dana.
 
Poslednja izmena:
Proizvod je po ceni po kojoj se prodaje bolja kupovina od nhd15 i vecine ostalih, to je neosporna cinjenica, kome se ne svidja, nek kupi skuplji a losiji, njegove pare.

Inace, ovog u nas verovatno nece biti, tako da posmatranje kroz prizmu naseg trzista oko garancije nije potrebno.
 
U Nemačkoj i D15 i CNPS20X koštaju isto u cent.

Zalman bolji za 3 stepena. Dok ne dođe više testova, ja se ne bih zaletao sa zaključcima.
 
Mene zanima (nije nikakva provokacija, nego me baš zanima) kome trebaju ovakvi ventilatori, bilo Zalman CNPS20X, bilo Noctue NHD 15? Nekako gledam to iz svog ugla pa ne mogu ukačiti objektivan (subjektivni razlozi mi mogu biti razumljivi) razlog za kupovinu takvih ventilatora. Kad kupujem konfiguraciju, kupim onu koja mi na defaultu (bez klokovanja) obavlja posao, ako mi treba jača mašina, rađe ću da dodatm 100-150-200€ za jače komponente nego da se bakćem oko klokovanja i teram komponente nižih performansi da rade na svom maksimumu (i time im skratim radni vek) Moderni Ryzen-i (makar manstream) imaju 65, maksimalno 105W, to hladi i ventilator koji ide uz njega. Jel se intelovi procesori toliko greju? (mislim bez klokovanja). Ko hoće tiše a dovoljno efikasnije, može kupiti neku srednju klasu do 30€ -50€. Ovde sigurno ima dosta ljudi koji imaju high-end hlađenja, zanima me koji su njihovi razlozi, zašto su ih uzeli?Jel u pitanju objektivna potreba ili čisto hobi, zabava, strast za nečim?
 
Cudno pitanje za clana registrovanom na HW forumu 18 godina...valjda si svestan odgovora na svoje pitanje

Kome treba mercedes kad i fiat stize tamo gde treba?
 
Nazad
Vrh Dno