Šta je novo?

Kondenzatori - Capacitors

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poruke
7,223
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
NH-C12P SE14 , Ryzen 7 3800X
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
Kingston Fury Renegade 2 x 16 GB - 3600Mhz
GPU
GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB
Zvuk
S.M.L.S 8A
PSU
Seasonic Focus Plus 750w 80+ platinum
Kućište
HAF 912 PLUS
Miš & tastatura
Logitech G610 , LOGITECH G403 HERO
Ostale periferije
Blue Snowball Ice
Pristup internetu
  1. Optički internet
Mnogi od nas imaju starije uređaje. Neko jednostavno voli pojačala i zvuk iz 80 tih kao ja. Postavlja se pitanje koje kondezatore ugraditi. U sledećem tekstu je kratak opis kondenzatora, koji u mnogome može pomoći pri odabiru.

Capacitors - A brief review with listening notes
Ranked in no particular order, but if its on the list, its worth a try.

Low voltage electrolytic

Elna Silmic -Smooth, fast, deep tight tuneful bass.

Nichicon UHE - The most neutral cap on this list, tight, but a little light on bass, not tuneful or colured in any way. Dead neutral. Not grainy.

Nichicon FW - Slight grain, slight haze, but a tuneful and warmish sounding cap suited to analog circuits.

Nichicon Gold Tune - As above but better in all areas.

Elna Cerafine - fast and detailed, but a little light on bass, highs sound a bit too prominent for my liking.

Panasonic FCA- Acceptable, but grainy midrange and highs. Wooly slow bass. Perhaps for use in restoring older power amps, but not recommended for low voltage line level devices.

Panasonic ECA - Gives nice bass extension, has an overall warm sound. Quite grainy. Soft highs. Distinctive sounding cap which sounds very different to everything else.

Nicicon Muse KZ - Very tight bass, has good sub bass punch, gives a tightness and enclosed sound which is not good for giving the perception of "extension" or width to the soundstage. The 50V version sounds much better than the 25V version.

Digital local decoupling

Sanyo OSCON SEPC - Speed, detail, accurate, neutral, great bass great highs. Perfect digital cap. 10/10

NCC PSC - Same as above but slower and just not as good.

Oscon SP - on par with the above, perhaps even a little slower.

High(er) voltage electrolytic ( reservoir caps )
(almost) Any screw-in capacitor from Philips or NCC -Warm, punchy clear, smooth

Nichicon FW - Above average, has some warmth and some punch.

Nichicon Gold tune - Better than the above, but tighter faster sound


Panasonic TS-UP or TS-HA - Neutral with great punchy bass. Smooth and clear.

Preuzeto sa https://funwithaudio.blogspot.com/2011/12/capacitors-brief-review.html

Sada još bolje pitanje. Gde dobri kondenzatori mogu da se kupe pod nas. Meni bi odgovarali Nichicon Gold Tune, ali našao sam samo kod Francuza https://www.audiophonics.fr/en/condensateurs-chimiques-nichicon-kwkgkz/nichicon-kg-gold-tune-hifi-audio-capacitor-50v-1000f-p-5566.html Da li ima neko neki predlog za kod nas ?
 
meni konkretno treba za skretnice
 
Na put signala se ne stavljaju elektroliti, idealno bi bilo staviti mkp kondenzatore. I najlosiji film blok kondenzator je bolji od najboljeg elektrolita za ovu namenu. A ako mora elektrolitski onda bi trebalo koristiti bipolarni.
 
Poslednja izmena:
Koliko uF je u pitanju?
Na domacem audio forumu nahvalise Philips 1uf/100V polikarbonat (PC) kondenzatore kojih ima za po 30din/kom (18din/kom na preko 100 kupljenih). Stara zaliha posto je PC izbacen kao materijal...
Uz malo gimnastike u redno/serijskom povezivanju mozes da zamenis kondenzatore u skretnici ako nisu prevelike vrednosti u pitanju (nije prakticno zalepiti i zalemiti npr 47 ovakvih kondova jedan za drugi)
 
Jedina mana blok kondenzatora za tvoje potrebe je da su mnogo veci od elektrolita i da ih neces moci ugraditi na isto mesto. Ja bih preporucio panasonik ecwfd, ecwfa, ecwfe serije. Odlicni a jeftini, mozda ih neko prodaje ovde ja sam ih narucivao od preko.
 
meni konkretno treba za skretnice

U bre, ček polako. Tekst koji si quote-vao se odnosi na kondenzatore u analognom delu audio elektronike.
Za skretnice, priča je drugačija. Moraju biti bipolarni. A i elektrolitski, generalno su za izbegavanje.

Pravila za skretnice su uglavnom, malo drugačija nego za ostalu audio elektroniku.
Ostoja spominje povezivanje 40+ kondenzatora manje vrednosti da dobiješ potrebnu vrednost, ali i ovo je no-no za skretnice.

Nisam toliko stručan da pomognem oko skretnice, ali ovih nekoliko pravila znam, od kada pratim Audio.

Da li praviš novu, ili popravljaš staru skretnicu?!?
 
Poslednja izmena:
Ostoja je pomenuo da je neprakticno za vece vrednosti.
Sto je no-no za skretnice?
Paralelnim povezivanjem dobijas mogucnost "nestandardnih" kapacitivnosti (npr 9uF, 13uF i sl), smanjuje se ESR, ali nastaje odredjena parazitska induktivnost u uH (zanemarljivo).
Mozes i da se isprsis za kvalitetne kondove, ali ako su male vrednosti ovo je isplativije, a svakako bolje od onoga sto je vec u zvucniku (ako su sad unutra elektroliti).
 
Poslednja izmena:
Da li praviš novu, ili popravljaš staru skretnicu?!?

Želim da osvežiim staru. Ni ja nisam neki stručnjak , ali imam druga koji poravlja mobilne pa će da mi zalemi. Zanima me samo šta mi treba od materijala. Za vikend otvaram kutije i slikam.
 
Za skretnice, najbolji su blok kondenzatori. Ako skretnica već ima blok kondenzatore, onda je pitanje da li ima svrhe da ih menjaš, pošto oni uglavnom ne stare.

Ako su elektrolitski, menjaš obavezno.
 
Poslednja izmena:
Gde mogu da kupim 2 malo bolja kondenazora 470 mf 35v ?
 
Probaj u Silken. Ako nemaju te vrednosti onda na Farnellu izbor ogroman i šalju besplatno za Srbiju. Meni je pošiljka kondenzatora stigla za 3 dana.
 
Poslednja izmena:
Gde mogu da kupim 2 malo bolja kondenazora 470 mf 35v ?
Prvo, verovatno si mislio na µF a ne na mF?!
A zašto bi ih menjao, mislim, kako si utvrdio da ih treba menjati?
S obzirom na kapacitet, to je bipolarni elektrolitski kondezator. U ranijih godima nemačka wima je bila odlična. Ne znam kako danas stoji sa proizvodnjom, s obzirom da danas gotovo sve stiže iz Kine.
 
Prvo, verovatno si mislio na µF a ne na mF?!
A zašto bi ih menjao, mislim, kako si utvrdio da ih treba menjati?
S obzirom na kapacitet, to je bipolarni elektrolitski kondezator. U ranijih godima nemačka wima je bila odlična. Ne znam kako danas stoji sa proizvodnjom, s obzirom da danas gotovo sve stiže iz Kine.

Došla je pločica iz Kine. Mislim da bi bolje zvučalo ako ih zamenim.



to su ova prva dva
 
To nije skrtnica nego pojačalo klase D i to su obični smd elektroliti s ne bilo kakvi kondenzatori za skretnicu.
 
šta misliš, čime bih mogao da ih zamenim ?
 
Ta 2 kondenzatora nisu na putu signala i neces dobiti nista menjanjem njih ako imas sada neki problem sa zvukom.
650339-DI1.gif

Ako hoces da menjas ulazne kondenzatore teazi ih ispred integralnog kola, smd su i skriveni ispod hladnjaka. Edit: pogledao sam tvoju sliku nisu skriveni vide se.
 
Poslednja izmena:
Prvo, gledajući konektore, vidim da si nakačio neke jeftine zvučnike i još na sve to pojačalo klase D. U prevodu, obična igračka i ne vidim u celoj kombinaciji svrhu menjanja elektrolita. Ne znam šta očekuješ od te zamene?
Moj iskreni savet je da ne diraš ništa jer ne razlikuješ pojačalo od skretnice.
 
Ja i koristim export farnell ali je isto sve, 25 funti, jel ima neka minimalna porudzbina kada je dz dostava?
 
Prvo, gledajući konektore, vidim da si nakačio neke jeftine zvučnike i još na sve to pojačalo klase D. U prevodu, obična igračka i ne vidim u celoj kombinaciji svrhu menjanja elektrolita. Ne znam šta očekuješ od te zamene?
Moj iskreni savet je da ne diraš ništa jer ne razlikuješ pojačalo od skretnice.

Gde sam ja u ovoj temi pominjao skretnicu ? Na ovoj pločici se javlja povremeni "brom" kada se pojača malo jače. Zato sam i mislio da zamenim smd i osvežim kontakte jer mi deluju tanko.
 
Dobro, ali znam da razlikujem pojačalo od skretnice :D
 
Dobro, ali znam da razlikujem pojačalo od skretnice :D

Ok, nema ljutnje. Pišeš o skretnici a kačiš sliku pojačala i koji zaključak da izvučemo?
Što se tiče bruma, već sam ti napisao. Probaj, ako imaš, isptravljač od laptopa da koristiš za napajanje pojačala pa vidi da li bruji. Takođe, brum može biti i od konekcije pojačala sa izvorom zvuka.
 
Nazad
Vrh Dno