Šta je novo?

i7 9700k, smeće kuler i 97 gradi na prž-testu

Dorry

Slavan
Učlanjen(a)
13.07.2004
Poruke
3,443
Poena
410
Zdravo svima,

Treba mi mala pomoć/savet oko novog kompa i pregrejavanja. Ukratko, stavio sam ovaj LC power kuler na i7 9700k i sad dok sam krenuo da pišem ovaj post skapiram da je rated na 80W TDPa, a 9700k traži mnogo ozbiljnije hlađenje...

Komp je relativno nov (nema ni mesec dana), a jedino zahtevno što sam igrao je The Division 2 i tu sam primetio da ide do 86 stepeni. To me je i nateralo da posumnjam u peformanse kulera, a kad sam pokrenuo CPU-Z stress test i video da ide i do 97 stepeni (provereno kroz HWMonitor/NZXT CAM/GA SIV) odmah sam prekinuo test i ugasio komp. :mad: Kada komp nije u full loadu, temperatura je relativno normalna (30-40 stepeni).

Inače, ovaj kuler je kupljen kao privremeno rešenje dok mi ne stigne CoolerMaster Hyper 212 RGB Black Edition (nema kod nas uopšte da se kupi, lažu prodavci da ga imaju na stanju).

Par pitanja na koja nisam našao konkretne odgovore:
1. Da li TDP rating kulera je "fake news" u smislu da proizvođači znaju da bullshituju oko toga ili može da se koristi kao neka generalna referenca prilikom kupovine? Primera radi, Hyper 212 je rated na 180W TDP, je l' to realno?
2. Da li neko od članova foruma može da opali CPU-Z stress test i da mi javi kakve su mu performanse na 8700/9700/9900 (100% zauzeće svih jezgara) i koje hlađenje imaju?

Ne zamerite mi, nisam sklopio kompletnu konfiguraciju 10+ godina. Tek nedavno sam se vratio u PC vode :type:
 
Deklarisana vrednost koju cooler moze da iznese bi trebala da se poklapa sa onim specifikacijama koju je sam brend propisao.
Coffee Lake se greju, to nema sta da te buni. Zato se radi delid. Hladjenje svakako mora bolje od stock o tome nema ni reci.

Sto se tice tog cooler-a, ne znam gde ti gledas ali u Beogradu mogu da ga nabavim lagano.
Zapravo upravo sklapam jednu konfiguraciju sa tim cooler-om samo je CPU 9600.

20200128_111101.jpg
 
Hvala ti na brzom odgovoru. Ništa, čekam da stigne kuler. Do tad ne diram komp. :)

Prošle nedelje sam zvao apsolutno sve radnje koje sam mogao da nađem koje su imale kuler izlistan u ponudi. Niko ga nije imao na stanju, čak ni KP preprodavci ga nisu imali.
 
Ionako ima boljih kulera...Arctic Freezer 34 eSports Duo, na primer, ili Scythe Fuma 2 (skuplji ali bolji za 9700K)...
 
1. Uglavnom kod svih normalnih proizvodjaca kulera navedeni max TDP je sasvim korektno specifiran i nije fake. Ti LC navodi su sasvim korektni.

taj LC-CC-94 je 80W TDP i prakticno je isti kao Intel box kuleri po ucinku. Generalno je los i nije adekvatan za taj procesor.
LC-CC-120 (180W TDP max spec) je pak drasticno bolji i sasvim dovoljan za sve primene pa i za taj i7 9700k ako se ne ide na izvlacenje poslednjeg rekordnog MHz pri OC.
Slican je kao Hyper 212 po ucinku, cak i minimalno bolji, ali dosta povoljniji. Sto ne znaci da svako mora ici na tu ustedu ali u Srbiji je to trazen parametar - ucinak po ceni. Postoji i RGB i ARGB varijanta. Doduse LC je izgledom malo nerafiniran. Ipak za 20e tesko mu je naci manu.

Sad ako pare nisu problem, ... nebo je granica

No ako je vec porucen HYPER 212 RGB BLACK EDITION (150W TDP) onda je to to ali to je sasvim dobar kuler i dovoljan, nema brige.
 
Poslednja izmena:
Super, hvala svima na odgovorima. Čekam da stigne bolji kuler i javljam šta sam uradio. :)
 
LC-CC94 je sasvim ok za ono za šta je predviđen, ja sam ga ubacio uz G3258 Anniversary u kućnu konfiguraciju, i radi sasvim korektno.
 
Zdravo svima,

Treba mi mala pomoć/savet oko novog kompa i pregrejavanja. Ukratko, stavio sam ovaj LC power kuler na i7 9700k i sad dok sam krenuo da pišem ovaj post skapiram da je rated na 80W TDPa, a 9700k traži mnogo ozbiljnije hlađenje...

Komp je relativno nov (nema ni mesec dana), a jedino zahtevno što sam igrao je The Division 2 i tu sam primetio da ide do 86 stepeni. To me je i nateralo da posumnjam u peformanse kulera, a kad sam pokrenuo CPU-Z stress test i video da ide i do 97 stepeni (provereno kroz HWMonitor/NZXT CAM/GA SIV) odmah sam prekinuo test i ugasio komp. :mad: Kada komp nije u full loadu, temperatura je relativno normalna (30-40 stepeni).

Inače, ovaj kuler je kupljen kao privremeno rešenje dok mi ne stigne CoolerMaster Hyper 212 RGB Black Edition (nema kod nas uopšte da se kupi, lažu prodavci da ga imaju na stanju).

Par pitanja na koja nisam našao konkretne odgovore:
1. Da li TDP rating kulera je "fake news" u smislu da proizvođači znaju da bullshituju oko toga ili može da se koristi kao neka generalna referenca prilikom kupovine? Primera radi, Hyper 212 je rated na 180W TDP, je l' to realno?
2. Da li neko od članova foruma može da opali CPU-Z stress test i da mi javi kakve su mu performanse na 8700/9700/9900 (100% zauzeće svih jezgara) i koje hlađenje imaju?

Ne zamerite mi, nisam sklopio kompletnu konfiguraciju 10+ godina. Tek nedavno sam se vratio u PC vode :type:


8700k @ 4.8Ghz, Kraken X62

screenshot3.jpg
 
Intel i AMD formule za TDP ne predstavljaju realnu potrosnju, niti su dovoljne za adekvatno poredjenje. (Em se odnose uglavno na ~stock/non-OC vrednosti, ili cak ni Turbo ne upada u njih (Intel), em dve stvari u racunici su ne-fiksna temperatura sobe, i ne-fiksna opisna vrednost efikasnosti kulera sa kojim su testirali u labaratoriji (AMD/Intel). AMD-ova je malo realnija od Intela, ali obe firme koriste TDP na rastegljiv nacin radi udarnog marketinga i segmentacije procesora.

TDP formule proizvodjaca kulera su verodostojnije i kao sto je @PCBeast napisao poklapace se (samo ne sa onim sto stoji na kutiji procesora, nego sa realnom potrosnjom koju pogledas u recenziju na internetu, u HWInfo64, izmeris iz uticnice, ili iz kabla. (Ali moze da se zadesi da neki manji proizvodjac kulera ima pogresnu, doduse sa prilicnom manjom greskom od Intel/AMD-a).

https://www.youtube.com/watch?v=tL1F-qliSUk

https://www.gamersnexus.net/guides/3525-amd-ryzen-tdp-explained-deep-dive-cooler-manufacturer-opinions
 
Poslednja izmena:
TDP nije potrošnja nego količina toplotne energije.
 
Nisam se lepo semanticki izrazio, ali poenta jos uvek stoji.
 
Poslednja izmena:
Za cpu, da.

...riding on 720p...
 
G3258 Anniversary Edition je 2c/2t CPU na max 3.2GHz. To je sama druga krajnost u odnosu na 8c/8t i7-9700k koji ima stock turbo boost od 4.6GHz(8c) do 4.9GHz(1c) bez obaranja ako nije pregrejan. To sto je G3258 22nm nije dovoljno znacajno.

Za taj G3258 AE procesor je bilo sta dovoljno.

LC-CC-94 je skroman kuler koji je slican ucinkom stock Intel E97378-003 kuleru samo sto LC ima vecu disipacionu povrsinu ali nizi max RPM, 1800-2000, dok Intel HSF ima manju disipacionu povrsinu ali max 3200 RPM tako postizu isto uz nizu buku kod LC -a. Pritom Intel HSF ima fan koji nece, na zapostavljenoj masini, izneveriti i posustati za razliku od tog LC -a. To je entry level kuler za one koji hoce jeftin tih kuler za office/media/facebook/surf Celeron/Pentium/max i3 masinu i to je to. Nije sugav, ima on svoje mesto ali nije to za top i7 ili i9. pogotovo ne k ili x verzije.
 
je li normalno da potrosnja procesora prelazi tdp u streest testovima sa avx-om? npr 65w procesor u prime trosi 84w.
 
Max sto moze 65w da povuce bez OC-a je 88w.
Da nema te granice, verujem da bi prilikom Prime sa AVX, 65w cip lagano isao preko 100w. Izvlaci dusu AVX.
 
AVX je game changer. I same Intel Turbo Boost frekvencije se razlikuju upravo u zavisosti od AVX -a u odnosu na base turbo boost. Pocevsi od Haswell -a, turbo boost je nizi za AVX/AVX2 a jos nizi sada i za AVX512 - u slucaju kad procesor uopste i ima AVX512. SSE ne ubija bazicne limite turbo boost -a jer i po samom Intelu gomilanje toplote ne raste dovoljno znacajno sa SSE.

Iz toga se namece zakljucak sam po sebi u vezi sa potrosnjom i zagrevanjem procesora kad se koriste AVX instrukcije nevezano od toga da li se ili ne koristi turbo boost. Fizicke zakonitosti su takve.
 
Poslednja izmena:
Obzirom da je slika vise od 1000 reci ...

8180_turbo_575px.png
28-core_turbo.png
 
Poslednja izmena:
8700k @ 4.8Ghz, Kraken X62

screenshot3.jpg

Hvala ti na informaciji. :)

Što se tiče teme - rešen problem. Došlo je do male promene, morao sam pod hitno da kupim kuler zbog posla i prodavac mi je ponudio Arctic Freezer 34.

Nije loš, zadovoljan sam kako radi i hladi. Ovo su rezultati posle 2h intenzivnog gaminga + stress test od oko 10tak minuta:

u17VAGx.png
 

Prilozi

  • u17VAGx.png
    u17VAGx.png
    121.7 KB · Pregleda: 53
Hvala ti na informaciji. :)

Što se tiče teme - rešen problem. Došlo je do male promene, morao sam pod hitno da kupim kuler zbog posla i prodavac mi je ponudio Arctic Freezer 34.

Nije loš, zadovoljan sam kako radi i hladi. Ovo su rezultati posle 2h intenzivnog gaminga + stress test od oko 10tak minuta:

u17VAGx.png

Posto sam uzeo ovaj 9900K (jos mi nije stigla maticna), pa nesto gledam razne testove i overklok rezultate i nesto mi deluje mnogo ta voltaza od oko 1.35v u CPU-Z, s obzirom da on obicno pokazuje manje voltaze nego sto je u biosu, koliko je onda nastelovana voltaza u biosu (HW Monitor pokazuje cak i 1,4v sto je bas mnogo)... za taj klok od 4,6ghz, na tim voltazama moze da se ide od 4,9 - 5,1ghz,.... da nije bas toliko los primerak tvog procesora, koja maticna je u pitanju ?

Jel to na deafault klokovima ?
 
Ništa nije dirano u BIOSu koliko znam, mada možda je neki auto overklok uključen kad radi u full loadu?

Matična je Gigabyte Z390 Designare, najnoviji BIOS.

Vidim da bezbedne vrednosti za 9900k (verovatno i za 9700k) su 1.30-1.35V. Da ograničim to?
 
Ništa nije dirano u BIOSu koliko znam, mada možda je neki auto overklok uključen kad radi u full loadu?

Matična je Gigabyte Z390 Designare, najnoviji BIOS.

Vidim da bezbedne vrednosti za 9900k (verovatno i za 9700k) su 1.30-1.35V. Da ograničim to?

Nisam jos uvek 100% u materiji sto se tice ovih 9 proceva,.... ali, ono sto sam dosad procitao,.... znaci ova tvoja maticna bi trebalo da je dobra, sve high Giga ploce imaju odlican VRM koji moze da izdrzi veliki overklok i da se ne desava trotlovanje proca zbog slabog VRM.

Ako je na default bios onda sama ploca ima neki svoj auto overklok kroz Multi Core Enhacement i onda zavisi od same ploce koliko ce da drzi overklok i voltaze. Sad, da li da ogranicis rucno voltazu, mislim da nije bas tako jednostavno, jer moraju onda da se menjaju jos neke postavke u biosu.

Ja nesto malo znam oko overkloka ovih 9 proceva, mozda neko poznaje bolje materiju pa da ti da neki savet. Ima i bas dosta tutorijala po net-u, recimo ja sam pronasao za Aorus ploce, ne znam da li ta tvoja Designare ploca ima slican bios kao i Aorus ploce (valjda bi trebalo)

https://www.tweaktown.com/guides/8812/gigabyte-z390-9th-gen-oc-guide-vrm-thermal-test/index.html

https://forums.overclockers.co.uk/threads/9900k-5ghz-1-2v-guide-gigabyte-z390-master.18837783/

https://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1711478-gigabyte-z390-aorus-owners-thread.html

https://www.youtube.com/results?search_query=i9+9900k+overclock+guide+gigabyte+

U principu deluje mi da ploca gura preveliku voltazu za 4,6ghz overklok i samim tim i temperature su vece kao i potrosnja. Mislim da bi ako pronadjes odgovarajuce manualno stelovanje postavke u biosu, da bi mogao i ispod 1.3v da poteras taj 9700K na 4,6ghz....eventualno ako je bas los primerak i ne moze da ide ispod tih voltaza koje ima na default,....ali, meni deluje da ploca daje bas preveliku voltazu.

https://www.google.com/search?hl=hr&sxsrf=ACYBGNSUIVD9XpcWel1XY2cyiviQN4MRNQ%3A1580426528024&source=hp&ei=H2UzXoCDPOarrgTzm5PQDg&q=multi+core+enhancement+9700k&oq=Multi+Core+Enhacement&gs_l=psy-ab.1.1.0i19l6j0i13i30i19l4.1583.1583..6910...1.0..0.120.120.0j1......0....2j1..gws-wiz.JA7-Rniq4hQ
 
Poslednja izmena:
BIOS nije isti kao kod Aorus ploče, već sa novim apdejtom (F8) je dobio potpuno novi, po meni, bolji izgled od starog. Ja koristim najnoviji BIOS (F9b) koji je zakrpio sledeće bagove:

- Enhance RAID AIC compatibility
- Fix CPU Vcore and power behavior

Koliko vidim, legitimna opcija je da isključim MCE i da izgubim mali deo performansi zbog smanjenih megaherca, a zauzvrat dobijam drastično bolje poboljšanje u potrošnji energije i stabilnije voltaže. Takođe, manju temperaturu i duži vek procesora.

S druge strane, ono što u celoj konfiguraciji štrči je napajanje staro 12 godina (OCZ ModXStream Pro 600W, modularno), pa ne znam da li i to igra ulogu prilikom povišene voltaže? Napajanje je inače u sasvim solidnom stanju, nikad njakano i bilo je u kompu koji nikad nije prelazio više od 370W u full loadu.
 
Mali update: Isključio sam Multi-core Enhancement opciju u BIOSu i sada su voltaže stabilnije:

maUl068.png
5sDEaUd.png


Takođe, jedan veoma dobar video koji mi je pomagao da skapiram ovu tematiku:

 
Poslednja izmena:
Da, ako se iskljuci MCE u biosu onda su voltaze manje, ali koliko sam citao, onda moze da se nema konstantan klok procesora, moze da varira, sve zavisi od kvaliteta ploce i postavki biosa.

Inace, koliko sam citao, mozes da otkljucas i razne power limite na maticnoj kako bi dobio i stabilizovao konstantan klok procesora. Mislim da kada bi odradio manuelno stelovanje biosa mogao bi da smanjis jos voltazu za taj klok od 4,6 ghz. Ne znam, mozda ima overklok tutorijala na net-u i stranim forumima za ovu tvoju maticnu, pa pogledaj ili mozda ima neko na forumu koji vec zna kako moze da se nasteluje bios za tu tvoju plocu i klok procesora.
 
Poslednja izmena:
@Dorry

12 godina staro napajanje? Menjaj to, čoveče...koliko god ne pravilo probleme, neke komponente će da ispuste dušu čisto od starosti, prosečna napajanja nisu industrial grade trafoi, lol.
 
@Dorry

12 godina staro napajanje? Menjaj to, čoveče...koliko god ne pravilo probleme, neke komponente će da ispuste dušu čisto od starosti, prosečna napajanja nisu industrial grade trafoi, lol.

Planiram svakako, to ću veoma uskoro da rešim. :)
 
Nazad
Vrh Dno