Šta je novo?

Sređivanje CPC 664

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
664.jpg

Ovo čudo sam nabavio dosta davno, nedostajalo mu je par tastera, folija za tastaturu i parče kućišta kod tastature. Elektronika je delovala ispravna, ali nisam mogao ništa isprobati zbog nedostatka tastatute (konektor je drugačiji i od 464 i od 6128, pa se nije moglo isprobati ni sa jednom). No, konačno je došao i njegov red na sređivanje... Još pre pola godine sam kupio foliju za tastaturu, ali nisam imao vremena.

Prva stvar koju sam hteo da sredim je nedostajuća plastika na kućištu. Za to sam našao mesto unutra odakle sam odsekao prače:

p1.JPG

Popralvka plastike na kućištu CPC 664 je prošla dobro, bar mislim... Našao sam odakle da isečem zamenski deo, pa je dremel odradio posao. Na to mesto ću zalepiti neku drugu plastiku, unutra mi nije bitno koje je boje. Posle malo turpijanja deo je manje-više lepo nalegao na mesto, pa sam iskoristio kombinaciju super lepak + soda bikarbona i zalepio ga Posle još malo turpijanja dobio sam ono na poslednjoj fotografiji, mislim da nije loše

Posle malo turpijanja deo je manje-više lepo nalegao na mesto, pa sam iskoristio kombinaciju super lepak + soda bikarbona i zalepio ga:

p2.JPG p3.JPG

Na kraju sam dobio ovo, mislim da nije loše:

p4.JPG
 
Ono mesto odakle sam sekao plastiku sam okrpio drugom plastikom i sasvim lepo naleže (unutra mi nije preterano bitna boja plastike):

p5.JPG

Stavio sam novu foliju i oprao tastaturu:

p6.JPG p7.JPG p8.JPG

Umesto 4 nedostajuća tastera se nalaze moji prvi eksperimenti sa njihovim pravljenjem na 3D štampaču. Nisu baš 100% dobro ispali, pa su malo zakrenuti, no za prvu pomoć su OK. Pored njih, treba da vidim i šta da radim sa 4 ispupčenja koja je prethodni vlasnik napravio sa predugačkim šrafovima, ali o tom potom...
 
I danas sam konačno stigao sve da i isprobam... Tastatura funkcioniše kako treba:

664-1.JPG

A bio sam prilično iznenađen da je i flopi ispravan, učitao je igru iz prve :)

 
Pravljenje neodstajućih tastera polako napreduje... Jedan prijatelj koji se igra sa airbrush-om je uspeo da ubode nijansu (Y je originalni, a onaj drugi je 3D odštampani i prefarbani taster):

DSC_5391.JPG

a ja sam sa druge strane našao na net-u dobru fotografiju 664 tastature i sa nje vektorizovao 4 nedostajuća tastera, što takođe mislim da nije loše ispalo:

keys.JPG

Sad to treba odštampati na providnoj foliji i zalepiti.
 
Sjajna i lepa masina, retka vrsta obzirom da je imao i 64KB i disk drajv. Steta sto je tako kratko bio u prodaji. Drago mi je da su uradjene popravke bile uspesne. Nego bas se pitam vezano za drajv i da radi bez problema. Moguce je da ima i orginalni drive belt (iako bi sada bio oko 35 godina star), mada pre verujem da je neko od prethodnih vlasnika vec pokusavao da uradi neke popravke.
 
Nego bas se pitam vezano za drajv i da radi bez problema. Moguce je da ima i orginalni drive belt (iako bi sada bio oko 35 godina star), mada pre verujem da je neko od prethodnih vlasnika vec pokusavao da uradi neke popravke.
Veruj mi i meni je misterija da radi... Samo sam očistio glave, video da ima belt i probao i radilo je. Nisam ga otvarao, ali bi verovatno trebalo staviti novi, za svaki slučaj. Mada, ta pretpostavka da je to neko već odradio pre mene mož' biti da je tačna... Proveriću!
 
Jel taj flopi , bese , neki nestandardan?
 
Poslednja izmena:
KONAČNO je završena popravka CPC-a 664 :) Sve što je trebalo da uradim je da odštampam nalepnice za tastere i stavim nove tastere u tastaturu. Na nesreću, to "samo da odštampam" je bilo u vreme kada je onaj nesrećni virus počeo da hara, radnje su se pozatvarale, a i meni se baš nije izlazilo napolje. Vreme je prolazilo, i zaboravio sam na to pored svih drugih retro stvari koje sam čačkao.

k0.png
k1.JPG k2.JPG k3.JPG
k4.JPG

Nalepnice su sjajne i primeti se da tasteri nisu originalni i kada nema odsjaja svetla, ALI, što se mene lično tiče, CPC je sada kako treba, sve radi i kulturno izgleda. Čak mi se i sviđa što ima toliko borbenih ožiljaka, i da je pored svega ponovo vraćen u život :)

Još jednom veliko hvala Igoru koji se baš potrudio oko novih tastera, odlični su! A ako se desi da se nalepnica izliže, svakako sam odštampao po desetak komada za svaki taster, pa će se lako zameniti :)
 
Odlično je ispalo ovo. Htedoh da pitam da li možda odgovaraju tasteri sa Schneider CPC464, ali vidim da su svetliji na ovom tvom.
 
Nije problem u boji tastera za 464. nego su skroz drugačiji. Da je samo boja, stavio bih takve jer imam jedan havarisan 464... Takođe ne odgovaraju ni oni od 6128. To je glavni razlog što sam se upustio u pravljenje sopstvenih.
 
Svaka cast na izvrsenom radu. Odlicno ste ukopili tastere i njihovu nijansu. Masina izgleda sjajno sada.
 
Ovaj racunar ima RAM i ROM. Sta se nalazi u ROM-u?
 
Koji adapter koristis za povezivanje na monitor, imam CPC6128 ali mu na zelenom originalnom monitoru vsync nije uredu (doduse mozda je samo jedan pin los).
 
Ručno pravljeni SCART kabl:
Zajedno sa ručno pravljenim napajanjem:
Sve zajedno, sa eksternim Gotek drajvom:
Comp0083e.JPG
 
Nazad
Vrh Dno