Šta je novo?

Adobe Premiere Pro i 4K

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,712
Poena
1,545
Ne nalazim adekvatnu temu pa da pitam, treba uraditi upgrade ili zamenu masine za 4K rendering, radi se uglavnom u Premieru. Da li je procesor tipa Ryzen 5 3600, 32GB RAM i neka GTX 1060 6GB ili RX570-580 dovoljno za to? Ili bi trebala neka jaca graficka, koliko ona igra ulogu tu? Znam da je ranije nVidia bila bolje podrzana pa ne znam da li ici na AMD varijantu?
Sad trenutno se koristi i7-3770K, 16GB RAM i HD 7770, za 1080P. Nema SSD-a pa je i to u planu, bar Kingston A2000 od 500, mozda 1TB.
Hvala unapred
 
Ja ima 2700x i premiere pro 2019 pri renderu zauzme procesor do 30ak % (1080p, 60fps, H264)dok GPU radi 100%. Trazio sam po netu ali koliko sam shvatio ne moze i CPU i GPU. Pa biras. Dosta brze radi moja vremesna i slabasna GT640 od R2700x.
I onako je u planu bila nova grafika. Nvidia je i dalje u prednosti sudeci po testovima.
Ja sam uzeo A2000 od 500GB a imam i stari 850EVO koji jos nije u pogonu. Ne radim cesto video, ja sam orjentisan na LR i PS.
 
Nemam 4k materijal ali za 1080 i 16GB je vise nego dovoljno. Premier pro je lose optimizovan a toliko skup. Probacu DaVinci Resolve.
 
Pa Adobe za 4K predlaze 32GB ili vise. Buni me sto u listi nema Polarisa (RX570, 580 itd) posto su one dosta povoljne, ima i za 70-80e polovne pa koliko rade, sto kaze otplatice se brzo pa koliko potraju. 1060 je vec skuplja, od 120e pa nagore a nove i nema vise a bile su po 190-200e, previse.
Adobe navodi da je 4GB na grafici dovoljno za 4K pa sam i to uzeo u obzir.
Jos jedno dodatno pitanje, da li ste probali https://www.voukoder.org/ ? Trebalo bi da dosta ubrzava render.
 
Ma moze sve bre, naravno i Polaris. :D
Mudrije je ici na Intel zbog visih clockova, s obzirom da ta masina za rad nece biti overclockovana. Vidi da li moze da se uklopi neki i7-8xxx/9xxx.


Fora kod Software Only Renderera (preko procesora) u odnosu na OpenCl/Cuda Renderer (AMD ili nvidia gpu, u sustini nebitno) je u tome sto traje dosta duze ali izbacuje i kvalitetniji video.
 
Poslednja izmena:
Hm, ok, nije ni Intel van izbora naravno. Ovo za kvalitet nisam znao, o cemu se tu radi? Ne vidim razlog da preko graficke rezultat bude losiji, mada ja to ne koristim i ne bavim se time, treba da sklopim neku masinu pa sam zato i pitao.
Da li si probao Voukoder, koliko sam shvatio on isto koristi graficku ali ne znam kakav je rezultat?
 
U principu nije bas toliko krucijalna razlika u kvalitetu, a opet zavisi sta je dalja namena videa na kojem se radi - npr. okaciti ga na youtube ili za nesto ozbiljnije.

Sad sam renderovao nesto, merio vreme, pa cu posle isto to sa tim voukoderom.
 
Hvala za info. Pa rade se slavlja i dogadjaji, nije bas nebitno, znaci bolje ici na jaci procesor nego pustati da graficka radi. Baci pogled i kakav kvalitet izbacuje Voukoder, bas me interesuje.
 
Ma moze to slobodno da ide preko GPU-a. :) Ne mogu da nadjem video na yt koji je bas uporedjivao kvalitet, gledao sam ga pre godinu-dve. Fazon tek kada zumiras oba fajla (posto su 4K) u odredjenim scenama, video bi razliku.

Sad sam probao Voukoder, super stvar!

Bez njega - 10:29
Sa njim (prakticno identicna podesavanja) - 04:57

A prvo sam samo par opcija cackao i kad je krenulo renderovanje pisalo 20+min da ce trajati, pa sam prekinuo odmah. Procackao jos (plus stavio AMD AMF codec) i eto rezultata od iznad. :D

Dobro je sto ima dosta opcija za podesavanje. Razlika u kvalitetu je prakticno nevidljiva.



edit:
Hvala ti za ovo!
 
Poslednja izmena:
Super, drago mi je da radi posao, video sam o njemu na YT ali posto se ne bavim video obradom, nikako da saznam da li vredi. Ispada da duplo brze radi sto je extra.
Ako je GPU bolji i brzi, a razlika u kvalitetu nije velika, onda nema potrebe ulagati u jak procesor?
 
Ne nalazim adekvatnu temu pa da pitam, treba uraditi upgrade ili zamenu masine za 4K rendering, radi se uglavnom u Premieru. Da li je procesor tipa Ryzen 5 3600, 32GB RAM i neka GTX 1060 6GB ili RX570-580 dovoljno za to? Ili bi trebala neka jaca graficka, koliko ona igra ulogu tu? Znam da je ranije nVidia bila bolje podrzana pa ne znam da li ici na AMD varijantu?
Sad trenutno se koristi i7-3770K, 16GB RAM i HD 7770, za 1080P. Nema SSD-a pa je i to u planu, bar Kingston A2000 od 500, mozda 1TB.
Hvala unapred

Meni je mašina ovakva za 4k i hoću da je pojačam ove godine:

Premijer 2020 inače

CPU 3700x + PBO Uključen (4.2 all core)
32GB rama 3000 CL15 predator
GPU rx580 nitro+ SE 8gb

U 4k renderu gde natrpam dosta nekih stvari i nestovanja brdo u renderu mi je ova statistika:

CPU 100%, GPU 100%, ram 30.3 max što sam video.

Ove godine ću na 3950x + vega il šta već mi bude ok za vreme razmene a ram 64gb.


Šta je bitno. 4k video koj je tipa svadba/rodjendan od 2-3h sa klasičnim prelazima bez problema recimo obradjujem bez preview rendera u prevodu ne moram da rendam da bi video jel ok izmontiram već samo montiram. Kad su spotovi / reklame u pitanju onda mi je gore navedeno zauzeće iliti želim još snage da ne bi rendao preview, u " normalnom" radu mi sve ok.

FHD i 2.7K Obradjujem bez najmanjih problema sve zajedno sa po 2-3 luta nekad + korekcije boja + klasične korekcije svetla itd + curves itd + crop preko za "filmski šmek" koj recimo optereti ceo projekat duplo to sve radi savršeno.

FHD 3h u 60fps 10-12 bitrate recimo renda negde oko 1h

4k je malo brzi od realnog vremena.

Napucan spot od 1 minut koj je mix FHD + 2.7k + 4k Negde oko 7min

4k napucan 1min spotic oko 15-16min

- Moj ti je savet ako kupuješ sve ryzen 3700x minimum ili 3950x ako možeš...intel nema šta da traži ovde ...

- GPU slobodno rx580 8gb

- 32gb minimum ako možeš odmah 64 3000mhz +

Opet imaj na umu ako ne radiš napucane stvari i ovo poput moje mašine je više nego dovoljno.

P.s. pod napucano mislim na recimo 5h svadbu izmontiram za 15-20min u proseku, ako imam i dron da mixam 25-30, ako imam 2 kamere do 1h, spot ( 3-5min trajanja 1.15-2h klasični.

1minut napucan spotic 4-8h prosek

Što se tiče video materijala koristim od A7III 4k HDR 100mbit kad je 4k u pitanju ili ako snimam u FHD isto 100mbit H264 8-bit, dron je u H265 4K 100mbit D-Log 10-bit, ili 2.7k D-log 100mbit 10-bit

Takodje ti je dobro da imaš 2-3 SSD-a za premier, na 1 program, na 2gom scratch disk na 3cem fajlovi.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Super, drago mi je da radi posao, video sam o njemu na YT ali posto se ne bavim video obradom, nikako da saznam da li vredi. Ispada da duplo brze radi sto je extra.
Ako je GPU bolji i brzi, a razlika u kvalitetu nije velika, onda nema potrebe ulagati u jak procesor?

Pa da, tako ispada u ovom slucaju. Nije to neki profi posao sa brdom efekata i ko zna cega. Procesor najverovatnije nece ni ici na 100%.

Ali opet kazem, Adobe je oduvek voleo Intel (odnosno njihove vise clockove a ne broj jezgara), a sada je Ryzen slican sto se tice IPC-a, pa ono...

A za graficku gledati neku sa 8GB vrama.
 
Poslednja izmena:
Hvala za info, ovo je bas detaljno, nesto sam razumeo a nesto ne jer se na bavim time ali prosledicu prijatelju koji me je pitao za taj upgrade. Zahtevno je, nema sta, mislim da on ne radi nesto puno komplikovano kao spotovi vec veselja, neke dogadjaje tako da mozda moze i da prodje sa 3700x i 32GB RAM za sad ali u svakom slucaju bi uzeo 2X16GB a da na ploci ima jos dva slobodna mesta za upgrade. Zavisi od para, mozda odmah i uzme 64GB i prebrine to.
Za SSD znam, scratch isto znam sta je pa je tu pitanje sta je bolje, da sistem ide na NVME a scratch na neki SATA SSD?
@DeRadicci
Ok, znaci graficka od 8GB, kao sto rece kolega gore bar RX 580 pa nagore.
 
Poslednja izmena:
Hvala za info, ovo je bas detaljno, nesto sam razumeo a nesto ne jer se na bavim time ali prosledicu prijatelju koji me je pitao za taj upgrade. Zahtevno je, nema sta, mislim da on ne radi nesto puno komplikovano kao spotovi vec veselja, neke dogadjaje tako da mozda moze i da prodje sa 3700x i 32GB RAM za sad ali u svakom slucaju bi uzeo 2X16GB a da na ploci ima jos dva slobodna mesta za upgrade. Zavisi od para, mozda odmah i uzme 64GB i prebrine to.
Za SSD znam, scratch isto znam sta je pa je tu pitanje sta je bolje, da sistem ide na NVME a scratch na neki SATA SSD?
@DeRadicci
Ok, znaci graficka od 8GB, kao sto rece kolega gore bar RX 580 pa nagore.
Ne treba mu NVME neće videti razliku za to što radi bolje 2-3 SSD-a da ima. Ako su veselja u pitanju onda neka uzme 3700x + 32gb rama ( mada za klasičnu obradu veselja retko će videti i preko 20gb zauzeće) i rx580 8GB GPU ( jedva je skuplja od 4gb )ne jer mu treba 4gb više može i sa 1gb ddr5 da radi veselja ( lično sam sa 1gb radio pre nego kupio ovu od 8gb ) 4k prevashodno traži jaču GPU zbog mase efekata i čuda ne toliko zbog rezolucije. Premier je prvenstveno orijentisan na CPU manje na GPU, GPU se pali samo na efektima i grafičkoj obradi u mom slučaju gde je imam puno opet nije više od 30-40% po takvom projektu ( svadbarski spot ), na minut reklamicama gde mi svaki kadar posebno obradjen onda mi je GPU zahtevnost sigurno 80+% u renderu CPU jedva i da radi.

U klasičnom renderu veselja sa klasičnim prelazima tipa "cross/fade" ( svadbe ) recimo od 3-5h 95% ti radi CPU i radice na 95-100% zauzeca sa 3700x njemu je bitna brzina verovatno kao i meni samim tim 3700x mu je taman za render.

Takodje ako neće raditi overclock sa 3700x dovoljan mu je stock cooler, ja sam samo na PBO i u renderu od 3h+ materijala ( 1+ render vremena) max temp je negde do 78-79c u spajkovima i ponekad na par sec udari na 80c, ovako varira od 72-75c 90% vremena u kućištu NZXT H500 bez ikakvih menjanja / dodavanja kulera osim sa čime je stiglo kućište.




Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Pa ok, moze da se uzme LC 120 onaj sto nije RGB, kosta 20e a poprilicno je dobar, ugradio ga bratu na R5 3600 posto je masina za audio produkciju a stock kuler je glasan, znam jer ga ja imam na R5 2600. Njegov komp se bukvalno ne cuje, uzeo je neki Antec Silent, skoro 15K samo kuciste sa ventilatorima. Razmisli i da ga ti ubacis, nije neko ulaganje, jedino je cimanje jer moras da vadis plocu ali ti nece nikad prelaziti 65C.
NVME bi uzeo Kingston A2000 od 500GB, on nije skup tipa 65e na KP, za sistem, softver i mozda taj scratch, ne znam koliko on zauzima dok se radi render. A da se uzme jos jedan od TB ili dva od 500GB za rad a ove stare sto ima 2X 2TB HDD da mu budu za storage. Ovaj jedan stariji gde je sistem ima Lifetime writes 68TB, racunam da je vec dosta izakan i da treba da se menja, dok radi. Render radi dosta upisa pa treba birati i neki bolji SSD da moze da izdrzi to bar dok je u garanciji.
 
Pa ok, moze da se uzme LC 120 onaj sto nije RGB, kosta 20e a poprilicno je dobar, ugradio ga bratu na R5 3600 posto je masina za audio produkciju a stock kuler je glasan, znam jer ga ja imam na R5 2600. Njegov komp se bukvalno ne cuje, uzeo je neki Antec Silent, skoro 15K samo kuciste sa ventilatorima. Razmisli i da ga ti ubacis, nije neko ulaganje, jedino je cimanje jer moras da vadis plocu ali ti nece nikad prelaziti 65C.
NVME bi uzeo Kingston A2000 od 500GB, on nije skup tipa 65e na KP, za sistem, softver i mozda taj scratch, ne znam koliko on zauzima dok se radi render. A da se uzme jos jedan od TB ili dva od 500GB za rad a ove stare sto ima 2X 2TB HDD da mu budu za storage. Ovaj jedan stariji gde je sistem ima Lifetime writes 68TB, racunam da je vec dosta izakan i da treba da se menja, dok radi. Render radi dosta upisa pa treba birati i neki bolji SSD da moze da izdrzi to bar dok je u garanciji.

Kuler na 3700x nije aluminijumski kao na 3600 već je bakarni, bolji je dosta a za 3950x imam spremam noctua NH U12A

Što se tiče SSD-a meni su svi Samsung 860 Evo kad ne budem imao više mesta za njih uzecu NVME.

Što se tiče nekog redosleda za rad kod mene je ovako.

Na SSD 1 mi recimo windows i programi
SSD 2 mi je fajlovi koje ću obrađivati
SSD 3 scratch + storage
SSD4 Storage.
HDD ne koristim

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Evo ja da pokusam da malo pojasnim kolegi djalfu vezano za premijer, sta bih ja radio i na sta bih obratio paznju.
Vise jezgara bolje performanse, sto je i logicno, naprimer verzija Premiere pro 2019 je odlicno optimizovana za multikore pa zna da zapuca 16 tredova kao od sale, pogotovo kad se radi 4k video materijal.
Sto se tice vecine testova koji se vrte na tube ili raznoraznim sajtovima, odmah da kazem da su delimicno tacni i nisu merodavni da bi se korsnik neke graficke karte ili procesora pravilno informisao sta i kako da kupi i kako da postavi sistem.
Evo ja da predlozim masinu kaja bi mogla da se da kazem bori sa 4k materijalom:
Minimum neki 8/15 procesor , sad da li preferiras Intel ili AMD nema veze, mozda ce neki dati prednist Intelu zbog tzv. podrske integrisanog gpu cipa, ali ja licno nisam za tu soluciju i smatram tj. dokazivo je da su svi renderi zasnovani samo na grafici , ukljucujem tu i voukoder koji sam licno testirao do iznemoglosti, veoma losa opcija, kvalitet slike i zvuka je drasticno losiji nego bez njega sa istim podesavanjima!!!
Za 4k minim bi bio nekih 32 gb rama, moze da prodje i sa 16, ali uz dosta drljanja po hard disku, da sumiram 32 gb ili vise, brzina i frekvencija nisu bitne, bitna je kolicina!!!
Radeci na mnogim platformama moj zakljucak je da su masine sa AMD procesorima dosta stabilnije, pri tom nemam nikakvu ideju zasto i kako pogotovo kad se koristi opcija warp stabilizer, na AMD-u redje puca aplikacija nego na Intelu, a citajuci da ces se bavidi video obradom veselja tu ces opciju morati koristiti do iznemoglosti!
Sto se tice graficke karte u obzir dolazi i AMD i Nvidia i nema neke preterane razlike , AMD koristi open CL , nvidia koristi CUDA, sve mu dodje na isto, moze da se koristi i taj AMD koji si hteo jer nije preterano skup (RX570) i tu nece biti nekih posebnih problema, tj. nece biti usko grlo, medjutim ispod toga se nesme ici, znaci minimum RX570 ili 1060, ako moze ona verzija od 6 gb rama, a ako ne radice i ova od 3!
Hardovi bi trebalo da budu koncipirani ovako, sistemski SSD minimum 512gb!
Za kesovanje minimum 256, ako moze nvme jos lepse, a ako ne moze i klasicni SSD je dovoljan.
Sto se ticne radnog diska na kome ce biti materijal za montazu, idealno je da bude bar od terabajt, jer srpske svetkovine i veselja znaju da budu teska i preko terabajt, pogotovo ako je u pitanju vise kamera + dron, tako da minimum ici na neki SSD, idealno bi bilo 2 tb disk pa raid, ali obzirom da je to skupo mozes da napravis raid i sa nekim od obicnih diskova pomogucstvu da budu bar 7200 rpm i veruj mi na rec da ce da rade posao, moguce je raditi i sa eksternog diska , ali zna da bude uzasno mucno, pa ako si prinudjen na tu opciju naoruzaj se strpljenjem!!!
Ono do cega dolazimo je upotreba graficke karte koja je veoma bitna za editovanje video materijala, jer ako je sposobna da pusti videozapis na timeline-u , ne mora da znaci da ce biti sposobna da ga pusti ako je recimo primenjen neki od efekata vezan za kolor korekciju ili sam grading. U sledecoj verziji Premijera 2020 izbacene su mnoge kartice koje su danas u upotrebi, ja se ogradjujem od te verzije i pricam od dosadasnjim verzijama koje sam testirao, licno ne vidim neka poboljsanja zbog koje bih menjao verziju, ono na sta trebas obratiti paznju je kompatibilnost verzija, najnovije verzije otvaraju stare projekte, ali starije verzije nece da otvore projekte snimljene i novijim verzijama, tako da ti savetujem da kad zapocnes sezonu sa jednom verzijom ne prelazis na sledecu verziju pogotovo u sred sezone , jer su neispitane i upitna je njihova stabilnost, narocito za ove nase narodne verzije, jer se desava da krekovi otvore 99% programa, ali se nekad desi da ti treba taj 1% koji ne radi!
Ono sto ce ti biti veliki problem za 4k video je opcija multicam, slucaj kad ces koristiti vise kamera odjednom, nekad dve nekad vise, tu dolazimo do problema procesorske snage, koja je nesto laksa ako imas nekog tredripera, ali ne kupuju ih svi, skupi su, za mnoge neisplativi, ali za to postoji resenje zvano PROXY u Premijeru, ako poznajes dovoljno interfejs programa onda ces znati sta je i kako se koristi.
Na kraju ces uvideti da ti toliko nece biti bitna brzina rendera, lepse je da traje krace , ali i ako potraje, ostavis nocu komp da drlja i legnes da spavas, veruj mi to ce ti biti najlepsi deo dana, osim onog slucaja kad uzimas kintu.:d
 
Pozdrav, napravio sam poseban thread ovde: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?460750-Konfiguracija-za-video-obradu-montažu-do-oko-2000e ... ali ubacujem se ovde jer je prilično slična situacija. Dakle konfiguracija za video obradu/montažu do oko 200k dinara, sa monitorom, nije za mene ali sam prilično siguran da se koristi Adobe Premiere i u pitanju je konfiguracija ne za kući nego za rad u televiziji, dakle ako može neko da sklopi nešto jer ja stvarno nisam u toku osim kada sastavljam svoj računar a to nije bilo skoro.

Cheers!
 
Poslednja izmena:
Pa pazi , ako je za rad na televiziji sistem se postavlja po montazerima, msm verovatno tim koji pokrece televiziju prvo razgovara sa ljudima i koji je to profil zaposlenih, jer ima ih sto rade na Ediusu, na FC pro, neko koristi i Vegas, a ima jos programa u opticaju, e sad i konfiguracija zavisi od tih potreba + sta bi se radilo na tim masinama, tj. koja vrsta montaze, jer ako se rade kratke forme onda mogu proci i jeftinije konfiguracije, tu cak dolazi u obzir i Ryzen 3600, jer sigurno nece gurati 4k.
Mislim provo mora da se resi profil zaposlenih tj. da se taksativno imaju podaci na kojoj platformi montazeri rade pa tek onda da se pristupi pravljenje specifikacije za racunare.
 
Sada se čuo sa drugarom koji treba na njemu da radi, znači definitivno je u pitanju Adobe Premiere Pro, uz to After Effects bla bla. Ali Premiere je u pitanju, i dakle do 200k dinara, ne 240k kao što prvi put rekoh, bez štednje do 200k.
 
Pa ja bih uzeo 3900x i upario ga sa nekom ne preskupom plocom, sad da li ici na neku skuplju plocu (nikako nesto preskupo je za profi upotrebu nema OC) u odnosu na MSI B450 TOMAHAWK neka ti kazu kolege koje su merodavnije!
32 gb rama , nista preskupo, RGB ili neko jurenje frekfencije tipa 3600 mhz ili neke sulude latencije, uzeti ram solidan ne mora preko 2400 mhz.
1x ssd sistem minimum 500 gb.
1x nvme minimum 256 gb za kesiranje.
1x ssd 1tb za skladistenje materijala.
Sto se tice grafike isao bih na rx5700, zaista blista u skoro svim programima za obradu video materijala ili ako preferira nvidiu neki njen pandan u cenovnoj klasi.
Ostalo po zelji . sto se tice monitora tu zaista ima odlicna ponuda , najbolje resenje bi bilo da se postave dva monitora recimo dve 24-ke, jedan timeline drugi full screen.
 
Prema Dakulinom uputstvu, cene kod komsija sa porezom, znaci cene 5-10% nize.

CPU: 3900x~550e
MB: MSI B450 Tomahawk~125
RAM: G.SKILL 32GB Flare X DDR4 3200MHz CL16 KIT F4-3200C16D-32GFX ili nešto slično~150e
GPU: SAPPHIRE 11294-01-20G RX 5700 8GB GDDR6 Pulse~410e
SSD Sys: SAMSUNG 500GB 860 QVO~82e
SSD Cache: SAMSUNG 250GB 970 EVO Plus M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V7S250BW~94e
SSD Storage: SAMSUNG 1TB 860 QVO~120e
PSU: Corsair RMX 650W~110
Kućište: ti ćeš da gledaš u njega xD
Hladnjak: ARCTIC COOLING Freezer 34 eSports DUO~40e

1690e bez kucista i monitora, sa punim porezom, a na kp ima prodavaca koji daju od 5-10% nize od ovih cena.
Recimo da je sredina, tj. 7%, cena bez kucista i monitora oko 1570e=185k dinara.
Sa x570 Giga Elite, dodje na 195k dinara.
U principu, kratak je za monitor.
Moze da se ustedi na grafi, mozda jedno 30e na SSD-ovima, sve ostalo je zategnuto. Memorija razlika izmedju 2400 i ove 3200 nekih 20-25e, glupost je stedeti za toliko na ovaj novac.
 
Ne treba mu za televiju 5700XT, neka bolje uzme rx580 8gb i eto mu za monitor.

On ce raditi na televiziji gde nema korekcije boja i to što ima je mizerno. Neće raditi neke ludačke obrade već klasičan CUT i pomalo nešto vizuelnih efekata prvenstveno naslovi itd. Za to mu treba što jači CPU a GPU mu ne treba toliko jak poput 5700XT jer je to materijal 1080P čak i za 4k mu dovoljno za taj tip obrade RX580 8g

Reklame i te bolje stvari svakako ne rade prosečni montažeri. ( znam ih lično nekoliko sa nekoliko televizija [emoji6] + i sam montiram masu materijala godišnje daleko zahtevnijeg od njihovog )

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Znam sta kazes, medjutim istrazivao sam poprilicno ovu novu verziju koja dolazi PP2020 i ona ja pretezno zasnovana na novom engine Mac Metal i taj render sistem nece biti samo za mekove, pored postojeca dva CUDA i Open CL postojace i Mac Metal, a to Radeon pro render koji koristi Cinema 4d u jednom delu i sadasnji After Effect koji ima u sebi modul Cinema 4d lite!
Zato sam preporucio karticu zbog nadolazeceg sofvera, drugo Davinci bukvalno leti na ovoj kartici i sve vise ljudi prelazi na njega, tako da se ne bi rizikovalo za neku buducnost mislim da je pametno uzeti ovu karticu.
NJe nema na Adobe listi pdrzanih kartica , ali ona uvek moze da se doda obzirom da su pobrojani modeli koji su daleko ispod nje, lista nije zakon i ako se desi da vam premijer ne vidi karicu ima opcija da se kartica doda!

https://www.youtube.com/watch?v=KBnSoQs2Rqc

Ako je frka za 2 monitora , moze ici na AOC Q3279VWFD8 , jeftin, a odlican!
Jos nesto aako uzima za firmu, racunar spada u osnovno sredstvo rada i ne podleze porezu!!!
 
Poslednja izmena:
Evo R71700x na 3.8 ghz, 32 gb ram 2400 mhz, Quadro K4200, PP2019, kaubojsko (USA) narodno veselje, jedna kamera 4k + dron 4k, malo kolor korekcije da se upegla slika:
Za forum.jpg
 
Nazad
Vrh Dno