Šta je novo?

HP Pavilion 17, užasno lagovanje

Markic

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2013
Poruke
4,247
Poena
475
Moja oprema  
Laptop
Macbook Air M1, HP Pavilion 17
Mobilni telefon
Google Pixel 8 Pro
Pametni uređaji
Galaxy Watch 4 Classic
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ljudi, jel postoji neki način da malo "ubrzam" laptop (Pavilion 17 f001sm), užasno je u poslednje vreme trom i baš laguje. Pretpostavljam da je problem u vremešnom QuadCore AMD A8 procesoru, al rekoh da pitam?

Otvaranje start menu-ija baš je sporo, ponekad toliko zabode sistem da čekam po 10-ak minuta da se oporavi.
Odradio skeniranje Malwarebytes-om, ne pokazuje ništa, CC Cleaner isto.
Jedino me zanima dal bi pomogao možda CleanMyPc program, koji mi nudi Registry Maintenance. Jel ima smisla raditi to, i koliko je moguće da nešto krene po zlu, jer se ipak radi o Registry-ju?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
tek ce takav softver da ti nagrdi racunar.koji je OS i na kakvom tipu hard diska je sistem (mehanicki tj standardni hdd ili ssd)?
 
ako je u pitanju win 10 na mehanickom 5.400rpm disku, eto veselja.
 
ako je u pitanju win 10 na mehanickom 5.400rpm disku, eto veselja.
Upravo ta kombinacija.
Znači nema mu pomoći neke, sem kupovine SSD-a.

Ne verujem da ću se cimati da kupujem SSD, prvenstveno što bi mi trebao neku većeg kapaciteta, koji je pretpostavljam i skuplji. A laptop je već poprilično star, pa sam planirao tamo na leto i da uzimam novi, pa rekoh da vidim jel ima neko prelazno rešenje do tada ili da trpim ovo lagovanje.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Evo odradio sam skeniranje sa HDD Disk Sentinel programom, ispade da je disk u odličnom stanju:
Annotation 2020-01-25 120144.png
 
ma da, prespor je disk, nista drugo.
uzmi neki makar najjeftiniji od 250gb (nemoj samo A400), danas su nikad jeftiniji.
 
Sentinel ne zna da ti pokaze pravo stanje hard diska, skini ono sto sam predlozio.
To sto vidis sad je samo da nema losih sektora u radu ali ne pokazuje spore. A ti spori prave problem.
 
Sentinel ne zna da ti pokaze pravo stanje hard diska, skini ono sto sam predlozio.
To sto vidis sad je samo da nema losih sektora u radu ali ne pokazuje spore. A ti spori prave problem.
A jel zaista postoji mogućnost da pokretanjem izgubim podatke?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Ne, on samo testira sektore i njihov odziv. Videces, prosto je, prikazuje odziv, normalno je sve ispod 50ms, 100 moze da prodje ali ako ih nema puno, preko 100ms je vec problematicno i to izaziva usporenja u radu.
Odradi samo deo gde se nalazi sistem, na primer ako ti je C particija 100GB , odradi samo toliko jer to utice na rad sistema.
Javi rezultat.
Za backup je pametno imati bitno na bar dva mesta.
 
ono sto tebi treba je shortstroke-ovanje tog diska,i naravno prepeglavanje.za to ti treba neki nacin da mozes da odradis bekap postojecih podataka (mreza,eksterni disk) mada ce najverovatnije sve da prodje bez posledica.poenta je da se sa hddtune-ovim benchmarkom nadje najbrzi deo diska tj uvek na mehanickim posle okvirno dve petine krene znacajan pad performansi (a taj bench ti kaze cak i tacan sektor gde krece).

ako vec imas izparticionisan hdd mozes prilicno bezbolno samo da smanjis postojecu sistemsku particiju naustrb prve data do nje (mada ne vidim sto bi drzao vise particija od dve na 500gb disku na laptopu) da bude u potpunosti na tom pocetnom delu diska koji je najbrzi i ima najbolji odziv i uz peglanje sistema trebalo bi znacajno da poboljsa stvar.

sto se tice peglanja sistema prvo i osnovno je da osiguras integritet sistemskih fajlova a to ces postici sa DISM i sfc komandama iz command prompt-a pokrenutog sa administratorskim permisijama.ako to ne pomogne i/ili ti alati izbace znacajne greske ili probleme,imas opciju da prepises postojecu instalaciju windowsa sa istim build-om ili vecim (tzv 'in place upgrade'),tako ne gubis nista od podataka i instaliranog softvera.

ako posle toga ne bude bolje onda mora da se ceslja sistem i softverski i hardverski,javi pa ces dobiti dalje upute.

edit:

i naravno da se isplati cak i 500gb ssd da stavis ako ti treba toliki kapacitet,6k dinara je nov u sopu,polovan verujem da moze ako ne za duplo manje onda bar za 40e da se nadje...ovo gore sto sam napisao je stap i kanap,a ubacis 500gb ssd i stavis fresak windows i uzivas kao covek.

edit2:

ili izbacis optiku i stavis taj hdd u caddy (10tak e,na oglasima za tepsiju ribe) ili stavis ga u usb 3 kuciste,ili setapujes kucni file server kojem pristupas iz mreze...

edit 3:

zaboravio sam krucijelnu stvar prilikom preparticionisanja da odradis defragmentaciju (auslogiskov disk defrag,ima "optimize" mod gde trpa sve na najmanju mogucu povrsinu) i tako fakticki samo pri preparticionisanju baratas praznim prostorom i ja licno nikad nisam imao problema,ali kao i uvek bekap,bekap pa bekap bekapa bilo sta kad se petlja sa diskom i fajlovima.
 
Poslednja izmena:
Evo rezultata:
Annotation 2020-01-25 230256.png
 
Uzmi neki jeftiniji 240GB SSD i fiokicu za HDD, to ti je najbolje resenje.

Sistem na 5400rpm disku je zlo.
 
Au, nisam znao da je stanje toliko loše. Još ja verujem u Sentinel, da je disk okej i računam verovatno je problem u procesoru...

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Kao sto sam pisao, HDD Sentinel prikazuje samo ono sto je upisano u SMART hard diska i to samo ako su bili losi sektori, ove spore SMART ocigledno ne belezi u toku rada.
Posto nema losih sektora ja bih uradio full backup pa onda Low level format upisom nula na celom hard disku i posle ponovo test Victoria alatom. Ako je ok mozes da ga ostavis za neki nebitni storage ili da ga ubacis u USB fioku pa za filmove, muziku.
U laptop ubaci neki SSD od 240GB i bice znatno brzi nego sto je ikad bio sa tim hard diskom.
 
+1,mnogo pre ces prodati laptop kad dodje vreme za zamenu sa ssd-om i to sto vecim tako da i sa te strane ima logike uloziti.si siguran da taj pavillion nema m.2 slot?
 
Razmisliću o toj opciji ugradnje SSD-a. Kažem, planiram uskoro da uzimam novi laptop, pogotovo što mi treba za faks. A ovaj sam mislio majci ili sestri da dam, ne verujem da ću ga prodavati.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
meni je nesto nerealno da pavillion 17tica sa amd apu-om nema bar msata slot,cak i m.2.
 
Taj HDD je u ozbiljno predinfarktnom stanju. Nemoj da te zavara 100% Sentinela kao sto je vec receno. Obavezno hitno prebacivanje podataka i zamena za drugi HDD/SSD.
 
Ajmo za početak, koji program preporučujete za backup, prebacio bih sve na eksterni HDD koji posedujem?
Pa posle da vidim šta dalje
 
Ako je mali posao, bez prebacivanja OS -a, programa i sl. direkt rucno kopiranje licnih podataka/dokumenata. Znaci Total Commander. :) Ako treba i ceo sistem i ostalo ili kloniranje Acronis True Image je dobar. No ima i puno drugih dobrih izbora, ne postoji samo jedan.
 
ATI -jem napraviti direkt komplet citavog diska (sacuvace i on i OS i particije ako ih ima) uz selektovanu max kompresiju. Dobije se jedan .TIB fajl na tom eksternom disku. ATI to uradi vrlo brzo, i bude i liseno praznih blokova i kompresovano. I to je to. Kad se nabavi novi HDD ili SSD samo se ili pod (1) klonira sa tog starog HDD na finalni novi ili pod (2) sa privremenog eksternog na finalni novi. Manje vise svejedno, pogotovo ako nije bilo kljucnih/bitnih promena, dodavanja licnih podataka, preteranog vremenskog razmaka ili kurzschluss -a u medjuvremenu.
 
Poslednja izmena:
Jel moze neko da mi kaze kakav je HPpavilion Entertainment PC DV6.:wave: Zna li neko kakve su im performanse.
 
Nazad
Vrh Dno