Šta je novo?

HP Pavilion 17, užasno lagovanje

HP Pavilion dv6-1210ez (VE160EA), Pentium Dual Core Intel T4300 (2x 2.1GHz), 2x 2048MB
15.6", WXGA (1366x768), BrightView • ATI Mobility Radeon HD 4530 512MB • 320GB, DVD±RW DL/RAM, LightScribe • 1x VGA, Gigabit-LAN, 802.11 b/g, Bluetooth 2.0, FireWire 400, ExpressCard • WebCam, Windows Vista Home Premium

https://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/790663#techniczne

Ovo? Poprilicno zastarelo i ogranicavajuce. Ukoliko nije vec u posedu pametnije ne pribavljati.
 
Uzeo sam ga pre 6 meseci za 50 evra.:dNije tako lose:smash:
 
:) Za 50e stvarno tesko da moze mnogo bolje. Bar je Intel C2D a ne AMD Turion.
Razlicite ljudi imaju zahteve. Ako je u dobrom/ispravnom stanju moze da posluzi za laganu (opustenu) upotrebu. Youtube i filmovi ce raditi u 30Hz taman obzirom da je rezolucija 1366x768, surf, muzika, office a i ostalo ukoliko je covek strpljiv da ga priceka ponekad. Od igrica samo Solitaire i Minesweeper. :) Izbegavanje iskljucivanja i hibernacije i insistiranje na sleep -u moze da nacini iskustvo manje turobnim.
 
Poslednja izmena:
Za starije igre,:d emulatore Nintendo,mame,sega...a jel bi mogao da igram doom3:whip:
 
You're Doomed! :)

Ako se ima zivaca, od volje.

MAME je vec samo po sebi dovoljan izvor zabave. Sve dalje je 'leba preko pogace. :)

Evo kako to izgleda danas sa hardverom iz 2008

Isti laptop, isti CPU, isto 4GB ali DDR3 umesto DDR2 i graficka Mobility Radeon HD 4530 (RV710, 80:8:4, 64bit, GPU/VMEM: 500/700MHz) koja je vrlo slicnih performansi kao i Mobility Radeon HD 4350 (RV710, 80:8:4, 64bit, GPU/VMEM: 450/600MHz)

--------
All these games are running on AMD/ATI Mobility Radeon HD 4530 (codename M92) with 512MB of VRAM, with the default drivers. The game was tested on a HP Pavilion DV6 laptop with an Intel Pentium T4300 (2.10 MHz dual-core) CPU, 4GB of DDR3

and ATI Mobility Radeon HD 4500 Series GPU.

20+ Video Games Running On ATI Mobility Radeon HD 4530 (2020)
https://www.youtube.com/watch?v=CbgW3dNnGQE

plus ovde jos baza testiranih igara od istog entuzijaste
https://www.youtube.com/playlist?list=PLv7kwtShWEOh2--4dCngMbhiWFs8akG28
--------

plus ovde jos brojki sa sve DOOM 3
https://www.notebookcheck.net/Mobil...bility-Radeon-HD-4350_1078_1812.247598.0.html
 
Poslednja izmena:
Aj da pitam, čisto da vidim šta mi je činiti, jel postoji neki dobar SSD do 100€ da zamenim ovaj HDD, počeo je da baca BSOD pretpostavljam da neće još dugo.
Poželjno da je bar 500GB.
I kako da vidim šta uopšte dolazi u obzir od SSD-ova u ovom Pavilion 17 f001sm laptopu.

Ne bih išao preko 100€, poželjno bi bilo i da je ispod te cene, al ako nema onda bar za 100€, pošto taj laptop je već dosta mator, svakako uskoro planiram novi, jer mi hardver ovoga više nije zadovoljavajući.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Hvala za ovo.
Zanima me još kako bi išla ponovna instalacija i aktivacija Windowsa 10, kojeg sam dobio legalno kao korisnik W8.1 koji je došao uz laptop?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Razmišljao sam sam da zamenim HDD, ne deluje teško.
Samo me zanima jel mi treba termalna pasta za zamenu, ili se ona uopšte ne menja?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Onda je još lakše, bar bi trebalo. Moram danas da vidim na netu kako ide otvaranje laptopa. Pa ako mi je zeznuto da odnesem negde da mi zamene.

Nadam se da će SSD zaista rešiti problem trokiranja, da ne bude i da je procesor slab.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
@Markic

Samostalna zamena nije problem ako se poseduje strpljenje. Strpljenje je važno.

Uputstvo, str. 105 za HDD zamenu, pre toga od 85 strane uputstvo za dolaženje do diska
http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c04402649

Ovde je video uputstvo za rasklapanje sličnog laptopa:
https://www.youtube.com/watch?v=hTutXwFkc4c
Da, da ovo je taj model. Pogledaću baš dal mogu sam to da odradim.

A šta vi mislite jel će praviti problem stariji AMD A8 procesor, plašim se najviše da ću puknuti pare na SSD i neću mnogo podići performanse.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Prelazak na SSD uvek mnogo popravi utisak u radu.

Procesor je takav kakav je na toj generaciji, sa danasnjeg aspekta jeste vremesan. Nije ga moguce mnogo unaprediti, na neki A10 ali nece biti velika razlika.

Nije naglasena ni primena no stice se utisak iz inicijalnog opisa problema da je u sustini veliko nezadovoljstvo koriscenjem nastalo upravo zbog problema sa problematicnim HDD -om. U tom slucaju ce upgrade na SSD uraditi sve sto je potrebno za mnogo bolji

utisak. Takodje bi eventualno trebalo dodati malo i RAM -a ako ga trenutno ima premalo.

Koliko trenutno ima operativne memorije u njemu?

Pretpostavljam da je u njemu trenutno A8-6410 i 4GB DDR3 1333MHZ ?

Ako ima samo 4GB memorije, obavezno ga nadograditi na 2x4GB ili ako ima potrebe i na 2x8GB koliko max i podrzava. 8GB je zadovoljavajuce ali moze i 16GB da ima smisla u odredjenim slucajevima. 4GB je premalo.

SSD + RAM ce napraviti veliku promenu u toj masini. Zamena procesora sa A8-6410 nece doneti veliku razliku i nije od velikog znacaja.
 
sa dvokanalnom memorijom i ssd-om leteće,nikako nije za bacanje za rad u win-u,multimediju itd.nećeš se naigrati,tj moguće i da hoćeš ako se budeš držao starijih naslova,2d itd.takođe bih ti savetovao da zameniš pastu ali moraćeš da se očepiš za nešto malo kvalitetnije od neke noctue pa nadalje.

znam da se ponavljam,ali dati 11k za 500gb a imaš 1tb za 100e isti ovde na forumu,po meni je no brainer.
 
@Orchard Ima za 100€ ovde 1TB Samsung gorenavedeni? Ja gledam na KP, al sve ide oko 130-140€, a to mi je mnogo.
Budžet mi je samo 100€, ne bi bio ni toliko da nije rodbina uletela da časti pre par dana :D
Zbog ograničenog budžeta, ništa ne dolazi trenutno u obzir sem SSD-a.
Trenutno mi laptop služi najviše za multimediju, surf, programiranje u C za faks. Zato gledam da ne bacam uzalud novac, ako će ponovo da štuca.

U njemu je samo 4GB RAM-a i baš taj AMD A8-6410, ako se ne varam.
Za RAM sam siguran.


Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Vezano za zamenu paste. Taj laptop je poprilično star i velika je verovatnoća da je pasta sa kojom je došao u vrlo lošem stanju. Velika je šansa da je zamena paste praktično pa obavezna. Ne menjanje paste u situaciji da je ista vrlo neophodna dovešće do pregrevanja procesora i čitavog laptopa i throttle -ovanja/usporavanja samog procesora zbog tog istog pregrevanja, tako da će CPU raditi sporije od svog potencijala. Obzirom da rasklapanje laptopa nije brz i jednostavan postupak i obzirom da bi se sad svakako radilo to i zbog drugih stvari i jeste idealna situacija da se i ta pasta zameni.
 
Uh, ako je tako onda ću morati da nađem nekog ko se razume u sve to ili da nosim u ovlašćeni servis, pošto sam nema šanse da odradim kako valja, a ne bih ni pokušavao takve stvari.
Kontam da je najsigurnije (a verovatno i najskuplje) dati zvaničnom servisu da odradi sve. E sad kakvu oni termalnu pastu koriste to je pitanje...
 
Nije to nista previse komplikovano ali cinjenica je da vazi ono staro pravilo da kad nesto znas onda ti se nista ne cini previse komplikovanim.

Vazno je biti stpljiv, pedantan i ne siliti. Pogledati neki video ako postoji nesigurnost/dilema.

Ovlasceni servis apsolutno nije neophodan.

Termalna pasta ne mora bas biti top-notch, bitno je da je solidnog kvaliteta i da se pravilno nanese. Idealno je da je sto bolja ako postoji mogucnost. Kolicina koja je potrebna je apsolutno minimalna. Moze se i pozajmiti od nekoga iz okruzenja. Mozda se moze pozajmiti i ruka pomoci prijatelja iz okruzenja ako postoji strah.
 
Poslednja izmena:
yup,ne troši pare na servis,ima nas na forumu da ti pomognemo oko toga...elem,pod obavezno i 4gb memorije još,apu ce da propeva sa dvokanalnom.sad,ako ti je i tih cca 15tak e previše i onaj 1tb iz oglasa,uzmeš 500gb varijantu i memoriju i tu si.
 
Oko 1500 RSD je 4GB DDR3 SODIMM

Vrlo mala cena za veliki upgrade. 4GB je nedovoljno. Upgrade na 8GB obavezan. Sav onaj lag je znacajnim delom i zbog tih samo 4GB RAM -a.

Za upgrade na 16GB, prodati postojecu memoriju i uzeti 2x8GB. Mada tih 16GB vec verovatno nije potrebno.

Potpuno je pogresno izbegavati upgrade na 8GB, masi se sustina najveceg napretka za najmanje novca. Pa cak ni odlagati jer tada treba rasklapati laptop ponovo u ovom slucaju. To nije zabavno.
 
Poslednja izmena:
Ne znam, setio sam se da mi je jedan forumaš iz kraja ranije nudio pomoć oko čišćenja, kad sam tražio nekoga da mi pomogne oko čišćenja, međutim odustao sam bio tada, tako da sam kontaktirao kolegu forumaša da vidim jel bi mi pomogao.
Plan koji imam trenutno je da uzmem 1TB SSD i da vidim kako radi, ako fali RAM-a, da skupim pare i uzmem 4GB. Jel imate predlog za neki RAM modul za ovaj laptop? Takođe nisam siguran da li laptop podržava dvokanalno. Ovo stoji u uputstvu koji je poslao @zzzz:
Opera Snapshot_2020-02-24_164033_h10032.www1.hp.com.png

EDIT: Odgovori @zzzz pre nego što postavih pitanje :d
Ako je tako jeftino, onda nije problem dodati, pod uslovom da podržava 4+4GB konfiguraciju i da je solidan kvalitet za te pare, a ne neko smeće, bolje onda skupiti pare za kvalitetnije. Ja mislio skup taj RAM.
 
Poslednja izmena:
uzmi komotno prvi štap od 4gb na koji naletiš,99 posto je standardnih 1600mhz cl9 ili 10,ne igra ti ulogu.isti benefit ako ne i veći od više rama je što će onda biti dvokanalna,pomaže i cpu-u kamoli grafici na tom APU-u.

zapravo,prvo proveri jel' lemljena,ako jeste onda ne igra ulogu,ako nije samo uzmi istog napona (a 99,999 posto je 1.35v).verovatno bi radilo bez problema i sa 1.5v ali pošto su sve tu u 200din cenom,nije vredno akanja.
 
Skinuti npr. CPU-Z i proslediti Slot #1 i Slot #2 screenshot na SPD tabu.

Takodje proslediti i info o tacnom CPU modelu.
 
Poslednja izmena:
uzmi komotno prvi štap od 4gb na koji naletiš,99 posto je standardnih 1600mhz cl9 ili 10,ne igra ti ulogu.isti benefit ako ne i veći od više rama je što će onda biti dvokanalna,pomaže i cpu-u kamoli grafici na tom APU-u.

zapravo,prvo proveri jel' lemljena,ako jeste onda ne igra ulogu,ako nije samo uzmi istog napona (a 99,999 posto je 1.35v).verovatno bi radilo bez problema i sa 1.5v ali pošto su sve tu u 200din cenom,nije vredno akanja.

Ja koji sam baksuz ubošću neku koja nije podržana. E sad da vidim dal je lemljena, teško, morao bih da ga otvaram sad. Otvaram ga kad nabavim svu opremu i vidim nekog od forumaša da mi pomogne.
@zzzz Evo scan CPU-Z-a:
Međutim kad izaberem Slot#1 ne daje nikakve podatke (logično, nema ništa u njoj)
Annotation 2020-02-24 171141.png Annotation 2020-02-24 171216.png
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno