Šta je novo?

Upgrade CPU - B820 to I5-3210M - Lenovo G580 2150

takinada

Znamenit
Učlanjen(a)
12.04.2004
Poruke
264
Poena
1,045
Malo bi da pojačam vremešni laptop Lenovo G580 20150, tako da umesto postojećeg procesora B820, ubacim i5-3210M. Pomenuti laptop poseduje ploču Lenovo U3E1, sa Sandy Bridge čipsetom, rev 09 i južnim mostom HM76, rev 04. Bios je Lenovo 5ECN22WW (V2.03) od 6.6.2012. godine.
Našao sam na sajtu CPU-Z validatora da ljudi imaju i5-3210M na ploči sa čipsetom Ivy Bridge, iste oznake južnog mosta i iste vrednosti biosa ( http://valid.x86.fr/f9wehz , http://valid.x86.fr/9ibrxn ).
Da li po vama moja Sandy Bridge ploča može da podrži i5-3210M sa istim biosom ili ne? Možda treba update biosa?
Po forumima pri zameni procesora ima svakojakih problema, od nefunkcionisanja hyper threading-a do neprepoznavanja svih logičkih jezgara.
Unapred se zahvaljujem na svakom savetu ...
 
Ukoliko je neko dotični procesor stavio na tu ploču i prijavio da radi bez problema ostaje ti da fleshujes odgovrajucu verziju biosa i promeniš procesor (naravno identičan ne neki sličan). U većini slučajeva sve prodje bez problema ali je moguca pojava isključivanja laptop-a nakon 30 minuta (ubačeno namerno u BIOS od strane proizvođača laptopa) iako sve deluje ok na prvi pogled.

Kad god krećem u sličnu operaciju proverim sa kojim se procesorom dotični laptop prodavao, ugradili identican i nema problema.
 
Evo ti u potpisu kod mene taj laptop, samo sam ubacio i5 3230m bez update biosa, sve radi kako treba. Presao sam sa pentium-a b960 ili 860 kako vec, na 2.2ghz to se secam.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Hvala na savetima. Javljam rezultat intervencije. Da i ne uspem, ulaganje od 1.500,00 rsd nije strašno.
 
evo ti ga 35w kvad na oglasima ovde,jos kad bi i 1080p IPS panel nasao jeftino... ;)
 
Da se malo umešam [emoji16]

Koliko ću da dobijem prelaskom sa i5 3230m na i7 3610qm ili 3630qm? 8gb rama i ssd imam.

Koristi se laptop za rad sa dosta web tabova, i web developing.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobićeš verovatno samo throttling i pregrevanje.
 
Znači da ne pipam ništa, nek izgura još malo pa onda nova mašina [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da se malo umešam [emoji16]

Koliko ću da dobijem prelaskom sa i5 3230m na i7 3610qm ili 3630qm? 8gb rama i ssd imam.

Koristi se laptop za rad sa dosta web tabova, i web developing.


Sent from my iPhone using Tapatalk

To mnogo zavisi i od konkretnog laptop -a. Stvar je sto proizvodjaci imaju razlicitu robusnost hladnjenja u potpuno istoj seriji laptopa upravo u zavisnosti od verzije procesora i graficke. tu negde na i3 na i5 ili i5 na i7 naprave prelaz. Tako da ti jaci dolaze sa mesnatijim hladnjakom, vecim brojem heat-pipe -a i jacim ventilatorom. Te onda i kad maticna i bios podrzavaju i top procesore, problem nastaje jer u kombinaciji sa tim slabijim (od dva) hladnjenjem dolazi do preteranog pregrevanja i ubijanja baterije, harda, sve elektornike na ploce, trotlovanja procesora, i sve u svemu dobije se jedno veliko nista. Test mucenja postojeceg hladjenja i procesora (ne predug) ce sam dati odgovor sta bi se desilo sa jos jacim/potrosnijim procesorom. Obzirom da je development a ne Ansys, rendering ili gaming, tj. nece biti konstantnog opterecenja procesora mozda se moze provuci i jak procesor sa losim hladjenjem jer ce raditi u pikovima a ne konstantno tako da nece stici da se pregreje sve i da sistem krene da trotluje.

Vezano za web development, kao i za otvaranje mnogo web tabova, obzirom da su svi browser -i jako neoptimizovani za stednju memorije u takvoj situaciji i ne ocekuju preterano veliki broj otvorenih tabova,

i5-3230M podrzava max 32GB i moj savet je to skroz popuniti za tu primenu.

Sa 8GB na 32GB RAM -a ce biti najbolji upgrade za tu namenu, bolji od zamene procesora. Moze i CPU zamena ali samo ako stres test pokaze da hladjenje ima mnogo zaliha ili ako se pronadje nabaviti i taj jaci hladnjak za tu seriju ako ne zahteva jos neki upgrade na laptopu.
 
Poslednja izmena:
u vezi sa razlikom u cistoj CPU brzini:

i5-3230M 2c/4t 2.6(3.0-3.2)GHz
i7-3630QM 4c/8t 2.4(3.2-3.4)GHz
i7-3840QM 4c/8t 2.8(3.6-3.8)GHz

u realnim testovima:

i5-3230M | ako uzmemo ovo za bazu uporedjivanja, tj. 100% performansi
i7-3630QM | Multi-threaded je 199% performansi i5-3230M, Single-threaded je 114% performansi i5-3230M
i7-3840QM | Multi-threaded je 240% performansi i5-3230M, Single-threaded je 137% performansi i5-3230M
 
Hvala na detaljnom objašnjenju. Neka ga ovako za sada, do leta, pa ću da pojurim drugim laptop.
 
Da se umešam na ovu temu i podelim moje iskustvo. Nije isti laptop, ali je slicna platforma.
Imam HP 250 G1, koji je originalno imao i3 3110m 4GB ram-a.

Prvo sam odradio upgrade na i5 3320m (najjaci procesor koji zvanicno podrzava) i 8GB ram-a (takodje maksimalna kolicina rama zvanicno).
To je sve super sljakalo, ali u jednom trenutku mi je postao spor procesor, a posto volim da budzim stvari i izvucem maksimum iz njih, resio sam jos malo da se poigram.

Video sam da bi chipset trebalo da podrzi i jace procesore, ali nisam bio siguran za hladjenje.
Rizikovao sam i nasao na oglasima i7 3632QM (najjaci 35W TDP procesor). Ugradio ga i sa svezom pastom odlicno radi. Nema pregrevanja niti throttlinga. Dobitak na performansama se itekako oseti.
Nakon toga sam zamenio i ram memoriju sa dva stapa od po 8GB i masina super radi. :)

Mislim da sam produzio zivot laptopu za jos bar 2-3 godine. Jeste da ima krs ekran, ali ga 95% vremena koristim kao desktop, nakacen na monitor, pa mi nije ni toliko bitno.
 
Zaboravljate da cak i da se pregreva tu je i dalje undervolt, stavljanje kvalitetnije paste i stavljanje power limita.

Cak i tako osakacen opet ce i7 raditi bolje.
 
Kakav undervolt, paste i špagete, ako sam ja dobro shvatio radni komp je u pitanju, a ne igračka za eksperimentisanje. 35W Q je već druga pesma, to vredi probati. Uz dodatni ram, naravno.
 
Na g580 nema opcije za napon u biosu, jedino downclock iz win.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Kakav undervolt, paste i špagete, ako sam ja dobro shvatio radni komp je u pitanju, a ne igračka za eksperimentisanje. 35W Q je već druga pesma, to vredi probati. Uz dodatni ram, naravno.

Pa ako vec menja proc to je daleko veci eksperiment od stavljanja power limita na 99 ili nize naknadno.

I mislio sam bas na procesor sa identicnim TDP pa da ga naknadno obuzda ako krene da se greje mnogo, ne da stavi proc sa vecim TDP.

@Marko_ ne bih znao, ali power limit ce da mu zavrsi posao najverovatnije, s tim sto ce i da pojede deo performansi.
 
Undervolt jeste neki vid opcije krpljenja ako laptop platforma to podrzava. Doduse i trazi malo (vise) vremena da se istraze granice fino. Neko u tome uziva neko ne. Ako je uzivanje onda je dvostruki dobitak. Ako nije onda je na nuli. Doduse i to postaje sve problematicnije jer danasnji moderni procesori (sto Ivy Bridge bas i nisu u punoj meri) imaju na automatici previse P i C stanja koja je tesko pobediti rucnim cinculiranjem undervoltom. Gornja stanja potrosnje, o kojoj se ovde i diskutuje, da ali prosecna i donja vec mnogo teze a da ne pricamo o stabilnosti svega toga na kraju. No postoji kao opcija (kad postoji).

Ako je stabilnost masine bitna ne treba se sa time ni igrati uopste. Ako je za development onda je pretpostavka da jeste bitna. Poslednje sto treba programeru je da razlucuje da li su bagovi zbog koda ili zbog undervolta.
 
Poslednja izmena:
Kod navedene nadogradnje CPU pregrevanja mora da bude, jer je nemoguća nadogradnja sistema za hlađenje.
A to je najgora stvar koja može da se desi laptopu.
Ipak, ulaganje nije veliko, pa se intervencija isplati na kratak rok.
 
I5 3230 se ne greje nista vise od b960. Sugavi pentiumi imaju problem da trotluju na 82-85c pq obaraju klok. To me je najvise iritiralo. Dok ova i5 normalno ne trotluje do 95 ili 105 kako vec.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
true ...

Pentium B960 (35W, 32nm, Sandy Bridge) ima max op. temp 85C

Pentium 2030M (35W, 22nm, Ivy Bridge) ima max op. temp 90C

i5-3230M (35W, 22nm, Ivy Bridge) ima max op. temp 105C

i7-3632QM (35W, 22nm, Ivy Bridge) ima max op. temp 105C

i7-3630QM (45W, 22nm, Ivy Bridge) ima max op. temp 105C
i7-3840QM (45W, 22nm, Ivy Bridge) ima max op. temp 105C

osetna razlika u granici (u odnosu na taj nesretni B960), stari Sandy Bridge Quad -ovi su imali solidnih 100C
 
Poslednja izmena:
to 10w tdp-a se dobije u najgorem slucaju poliranjem a najcesce ni ne treba tecni metal i egzotika nego obicna noctua je dovoljna,a tek mastergel nano i sl.andervolt se radi intel xtu-om,dakle na OS nivou je i ucitava tek nakon buta ili rucno,kako vam volja.to se isplati ali na svakom laptopu zbog baterije,dobitci najcesce su vise nego osetni.

edit: takodje proveriti dal ima za taj model hladnjak i za diskretnu graficku,na thinkpadima to je standardan hack,moze da se stavi kakav god cpu bez poliranja i cutace kao zaliven i nece preci 60 stepeni,a na oglasima to je medju jeftinijim stvarima.
 
Poslednja izmena:
Samo dodatna opaska da nije bas Intel bio iskren sa tom 10W razlikom

npr.
35W TDP | i5-3230M 2c/4t 2.6(3.0-3.2)GHz
45W TDP | i7-3840QM 4c/8t 2.8(3.6-3.8)GHz

Malo je veca razlika u praksi od tih 45/35 izmedju ta dva procesora. Nije realan skroz taj papirni TDP.
 
Poslednja izmena:
Da li je moguća zamena procesora ako je cpu zalemljen i da li bi se u mom slučaju to bio neki valjani dobitak, zamena i5-3230M za i7-3632QM?
 
Moze se zameniti ako se ima izvor za nabavku (i to po smislenoj ceni) za BGA1224 i7-3632QM SR0UZ (AV8063801152700) i dobar kuglager ali to nije besplatno i uz uvek prisutan rizik kod BGA lemljenja, mada bi dobar majstor trebao da stoji iza svog rada i da sam snosi trosak zamene ploce ako ne prodje kako treba.

i5-3230M 2c/4t 2.6(3.0-3.2)GHz
i7-3632QM 4c/8t 2.2(2.9-3.2)GHz
i7-3630QM 4c/8t 2.4(3.2-3.4)GHz
i7-3840QM 4c/8t 2.8(3.6-3.8)GHz

u realnim testovima:

i5-3230M | ako uzmemo ovo za bazu uporedjivanja, tj. 100% performansi
i7-3632QM | Multi-threaded je 186% performansi i5-3230M, Single-threaded je 107% performansi i5-3230M
i7-3630QM | Multi-threaded je 199% performansi i5-3230M, Single-threaded je 114% performansi i5-3230M
i7-3840QM | Multi-threaded je 240% performansi i5-3230M, Single-threaded je 137% performansi i5-3230M
 
Poslednja izmena:
Evo kako je kod mene venčano

zzzz@ šta je to BGA1224, kakav izvor? Koliko bi ti zadovljstvo moglo da košta?

sada gledam na kp ima jedna oglas, sam cpu 55e, neznam koliko bi bila zamena.
 
Poslednja izmena:
BGA1224 je oznaka "socket" -a, koji bi se pre mogao opisati kao solder pad matrica a ne "socket". I ne moze se zameniti za 5 sekundi palcem i kaziprstom kao kod G2 socket verzije. Mora se raditi reballing.

Takav cip je solidno skup za nabavku ne zato sto je skuplji za proizvodnju nego zato sto BGA procesora nema po oglasima u bescenje. Plus dosta eura za majstora da skine stari i zalemi novi. Ako jos treba i skidanje sa donora onda dupli posao i visa cena. Plus rizik.
 
Taj i7-3632QM iz oglasa za 55e kao i onaj za 6000 RSD su G2 verzije (SR0V0) i to ne odgovara naravno. Puno srece sa nalazenjem BGA1224 SR0UZ -a na KP.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno