Šta je novo?

Laptop ~1000€

treci

Slavan
Učlanjen(a)
09.06.2011
Poruke
932
Poena
215
Potreban mi je laptop koji ce me sluziti narednih 4-5 godina. Prethodnih dana sam koristio polovan laptop sa i3 3227u i mogu samo reci da je to za mene bilo mucenje i pored ubacenog ssd. Dakle potrebna mi je masina sa bas jakim procesorom koji ce raditi dobro narednih nekoliko godina. Ono za sta mi je potrebno je svakodnevna standardna upotreba interneta, onda gledanje ponekog filma u 4k, malo obrade video klipova i naravno malo igranja.
Za oko su mi zapali
1. Lenovo sa i5 9300h, 8gb ram, gtx1650
2. Lenovo sa i7 9750h, 16gb ram, gtx1650
3. Asus sa 3750h, 16gb ram, gtx1660ti

Sta mi stvara problem odnosno trilemu. Koliko je ovaj ryzen u asusu futureproof? 1660ti je jasno mnogo bolji izbor za igre. Jasno je da je 9750h jaci cpu, kao i 9300h. Sad, posle par godina koliko ce znaciti 2 jezgra vise kod 9750 u odnosu na 9300 i 3750? Najpre bih uzeo asusa, ali me najvise koci cpu. Intel masine sa 1660ti mi prevazilaze budzet, a i ovo gore je natezanje na zilet.
Ili najbolje pitanje, sta uzeti za 130 000 (lenovo sa 9750h i asus sa 3750h) u krajnjoj nuzdi ili za 110 000 lenovo sa 9300h kao najprihvatljivije za budzet? Ili ako ima neka bolja preporuka?

Ala zamrsih [emoji16]

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Broj 2 bez razmisljanja ako budzet dozvoljava..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Broj 3, ne treba ti 6/12 CPU za te namene, za gaming ti treba 1660 Ti :)

Sad vidim tek da pise obrada klipova, za tu namenu mozda i znaci 6/12..
 
Sad vidim da je 1660ti samo u trecoj kombinaciji, onda 3 it is :D

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Najbolje ti je da uzmes laptop preko madjara sa KP...za te pare imas:
-Lenovo Legion y540 od 15" i 17"...i7 9750h, 8-16gb rama, grx1650 i 512gb ssd(ja imam model od 17" odlican je)
-Asus G531, ista konfiguracija kao ovaj gore, samo ima 120hz ekran
-Acer Nitro 5, isti kao asus, takodje ima 120hz ekran
-Msi Gl65, isto sve kao Asus i Acer

Pazi, odmah da ti kazem..17" modeli imaju volje ekrane sto setice boja i osvetljenosti...ako ti je 17" previse, idi na 15" mozel i ovi sa 120hz ekranima su super skroz...ako neces mnogo da pomeras laptop, ja ti preporucujem onda 17" model, mnogo je lepse gledati filmove na njemu, a i raditi.
Tisi verovatno nasao Lenovo Ideapad l340, cuo sam za taj laptop da je plastikaner i da nije bas kvalitetan...ove sto sam ti predlozio su kvalitetniji sto se tice izrade, ekrana, itd. :)

Probao sam igrice na ovom mom, i rade super, a takodje i montiramneke fullhd snimke i leti sve :D
 
Poslednja izmena:
Gledao sam Lenovo legion laptopove. Velicina ekrana mi ne znaci nista, jer cu filmove gledati na televizoru. Amd je ovde slabiji od intela i posto kupujem na malo duze staze brine me kako ce me sluziti za 3 4 godine. Opet naginjem ka Asus modelu jer neko moje misljenje je da je kvalitetniji od Lenova. Koliko ce jos quad procesori biti aktuelni? Znaci dilema 9750h sa gtx1650 VS 3750h sa 1660ti?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
https://www.bcgroup-online.com/lapt...-gf-gtx-1660ti-6gb-fullhd-ips-(7dt23ea)-56650

Sa dodatnih 5% popusta te izađe 136.800

Inače, laptopovi i "mađarska veza" su po mom mišljenju big no no.

Nekoliko velikih mađara je puklo u zadnjih godinu dana - šta da se to desi tebi nakon kupovine? Možeš da se pozdraviš sa garancijom...

Druga jako bitna stvar - layout na laptovima iz Mađarske je HU - što zna da bude dosta nezgodno.
 
Po meni legion y540...Dave2D ga je nahvalio svojevremeno, baš. Amd ne treba gledati pre ove 4. generacije što će tek sada od 2020 da se pojavi u laptopovima. Obzirom da laptop koristiš duži niz godina baš kao i ja, gledaj ako ikako možeš da se nategneš za verziju sa 1660ti!! Naravno i7 8750h ili noviji zbog 6/12T...e sad što je sve to misaona imenica za 1000e je druga priča [emoji6]

Inače i sam se razmišljam da pazarim Legion samo Y740 model, našao sam (preko) par meseci star, full pakovanje sa rtx 2060 za 1250e pa sad lupam glavu već par dana šta da činim (mnogo lakše bi bilo da nisam pre par dana opet matebook 13 model iz 2019 kupio)!?! [emoji23][emoji56]

@exodusbgd što se tiče tih pucanja radnji po Mađarskoj, apsolutno ne bi trebalo da predstavlja problem ukoliko ima račun; sve veće firme imaju predstavništvo i servise u HU (ili bilo gde u EU) gde bi morali da ti uvaže i reše garanciju. Ova anarhija sa fiskalima, firmama itd uglavnom samo kod nas i sličnim državama postoji.
Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zavisi, gtx1650 je prilično slabašan GPU za gaming.

Pogledajte ovde neke testove- razlika između gtx1650 i gtx1660ti je od 15% pa sve do 40%, u zavisnosti od igre.
https://www.laptopmag.com/features/nvidia-gtx-1660-ti-vs-gtx-1650

@Proday
Većina njih ne daju fiskalne ili garancije. Evo letos sam na primer uzeo Tab S6, svesno rizikujući jer ga tad nije bilo kod nas na tržištu - čovek je dao samo usmenu garanciju šest meseci, bez ikakve pisane garancije.
 
Poslednja izmena:
Nisam za to da Madjarima dajem 1000+€ za nesto, moze za telefon 300-400€ kao do sada. 9750h u kombinaciji sa 1660ti prevazilazi budzet mnogo. Mora kompromis, ne moze i jare i pare.

Edit:
Gledajuci taj test, koliko je skuplji laptop sa 1660ti tacno toliko je i bolji u gpu delu.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Proday

Zbog cega ne treba gledati AMD u laptopovima pre 4-te gen?

Svi Ryzen laptop procesori su odlicni, jedino 6/12 i 8/16 Intel laptop procesori nemaju konkurenciju pre 4-te generacije, van toga Ryzen 2500/3500U koji idu od laptopove od 400e imaju bolje performanse nego bilo koji intel U procesori..

@treci

Ako za tvoje namene znaci procesor sa 6 jezgara i 12 thread-ova, idi na 9750H, u suprotnom za bilo kakvo standardno koriscenje 4/8 (Ryzen 3750H ili i5 9300H) su dovoljni.
 
Poslednja izmena:
Potrošnja odnosno battery drain npr. Ima tu još faktora ali nisu bez razloga krupni igrači tek od ove generacije svi krenuli ozbiljnije da ubacuju laptopove u svoje gejming i media mašine [emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Potrošnja odnosno battery drain npr. Ima tu još faktora ali nisu bez razloga krupni igrači tek od ove generacije svi krenuli ozbiljnije da ubacuju laptopove u svoje gejming i media mašine [emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
Ovo jednostavno nije tacno.
 
Pazi, ja sam za svoj legion y540 otisao u Temisvar i kupio...sto se laptopa tice, odlican je...undervoltovao sam ga na -140mv, sto bi trebalo da se uradi za svaki i7 9750h...graficka mi radi super, probao sam par igrica i vecinom su radile lepo na najvecim detaljima...baterija mu traje oko 3-4h kada se koristi za yt i ostale laganije stvari, kada se igra, traje max 2h...jedina mana, je, sto se mene tice, ta da se touchpad izlize brzo....radi on odlicno, ali se samo boja skine, pa vizuelno ne izgleda bas lepo...mada moze da se zalepi nesto preko i ne vidi se... :D

Za Ryzen 3750h sam cuo da je okej, ali nista vise od toga...mozda bolje uzeti i5 9300h... :)

Inace, Lenovo su najprodavaniji laptopovi na svetu, odlicni su...npr ovaj y540 je super izrade, dobar ekran ima, itd... :)
 
Nazalost opet mora da se nategne, moze da se kupi dobra masina, ali negde mora da se "ustine". Moram da napomenem da je sada najgore vreme za kupovinu skupog laptopa, jer si ogranicen na Intel, a Amd je vec izbacio odlicnu seriju cipova za laptop, ali ce biti na trzistu tek za par meseci :(

Ryzen 3750h sigurno nece biti dovoljan za narednih 4-5 godina, intel 8300h/9300h su sada ok, ali se i njima smesi ista sudbina. Tek si sa 8750h/9750h miran u duzem periodu, ili sa nekim od novih Amd procesora. Grafike nazalost "zastarevaju" brze nego procesori, gtx 1660ti/rtx 2060 (punokrvne, ne Max-Q varijante) bi bile neki minimum da se izigras u par sledecih godina. A kad vec gledas za gaming, bilo bi glupo da ostanes na standardnih 60hz osvezenja, pa jedno vuce drugo u krug...


Neka moja "logika" bi bila da sacekas novu generaciju od Amd-a, Ryzen sa 6 jezgara i 5700/5600 xt grafiku, to je neki "midrange" i trebalo bi da se uklopi u cenu do hiljadarke. Znam da je nezahvalno odlagati kupovinu, ali bolje sacekati smenu generacija, nego kupovati proizvod na samom kraju ciklusa:)
 
Poslednja izmena:
Oke, izvinjavam se na dezinformacijama. Činjenica je da je tehnika fino napredovala i da danas i "pristupačne" mašine mogu da se koriste kako za posao, tako i igru!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Ryzen 2 i 3 serija je sto se CPU dela tice ista/bolja od intel pandana u laptopovima, jer radi na visem kloku od bilo kojih intel U procesora, a IPC razlika je na nivou statisticke greske.

GPU je vec dve klase iznad.
 
Ljudi izvanjavam se što upadam na temu, trebala bi mi takođe pomoć oko sličnog pitanja.
Meni bi trebala mašina sličnog cenovnog ranga, ali pre svega za CAD programe.
Koliko su pouzdane mašine sa KP oglasa, sa samo onom globalnom garancijom?
 
Za 1100e mozes da uzmes Lenovo Legion Y540-17irh model, ako ti 17" nije mnogo, a veruj mi, za rad u CAD-u ti poprilicno znaci veca dijagonala...mozes da uzmes sa i7 9750h, 16gb rama, gtx1650 i 1000gb ssd. :)

Prednosti...lep dizajn, super ekran(300nits, skoro 100% srgb), jak procesor(najbolje da se undervoltuje na -140mV), brz ssd, graficka dovoljna i za igranje i za koriscenje u programima koji zahtevaju dobru graficku. :)
Mane...baterija traje max 4h(kada se ukljuci mod koji gasi gtx1650 kad nema potrebe da se koristi i koristi integrisanu graficku), i sto se touchpad izlize brzo... :)

Ja imam ovaj laptop, dugo sam trazio neki koji ce imati 17", lep dizajn, nov i7 procesor, dobar ssd, i ovaj mi ispunjava sve uslove...koristim ga za sredjivanje fotografija i ponekad montiranje 1080p snimaka i radi odlicno... :)
Da, jos jedna mana je sto nema SD citac kartica...meni je on potreban, ali mnogim ljudima to nece biti mana... :)

Ako hoces manji ekran...tu je isto Legion Y540, ali ima i ovaj Acer Nitro 5...dobijes sve ovo kao na y540, ali imas i 144hz ekran, pa cak i ako ne igras igrice, sve ce da radi lepse...plus ti 144hz ekrani su svetliji i precizniji sto se boja tice, u odnosu na klasicne 60hz ekrane u jeftinijim gaming laptopovima.. :)
 
Poslednja izmena:
osvezavanje nema veze sa tim,vec u toj klasi ide IPS 144hz jer je takav trend.samo osvezavanje ne donosi nista u tom smislu niti je pokazatelj da je panel dobar i za to.zapravo najveci benefit njemu od IPS-a bi bio kad bi ga nosio negde i pokazivao neki projekt nekom zbog uglova i maksimalnog osvetljenja.
 
Ma kakvi U procesori, kao i u danasnje vreme biti bez ssd. Znaci definitvno hexa cpu. E sad cekati 3, 4 meseca da izadje nova generacija i jos da se uklopi u 1000e je meni bez veze. Od svega navedenog najmanje se igram, ali ne bih da se odreknem. Najvise naginjem ka drugoj kombinaciji sa 9750h i gtx1650. Da cekam nekoliko meseci nemam nameru, ali mesec dana je podnosljivo.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
osvezavanje nema veze sa tim,vec u toj klasi ide IPS 144hz jer je takav trend.samo osvezavanje ne donosi nista u tom smislu niti je pokazatelj da je panel dobar i za to.zapravo najveci benefit njemu od IPS-a bi bio kad bi ga nosio negde i pokazivao neki projekt nekom zbog uglova i maksimalnog osvetljenja.

Znam da nema veze sa tim, ali veruj mi, kada sam jurio laptop pre par meseci, gledao sam brdo testova... :)

Ukratko:
1000e laptopovi od 15" 60hz imaju vecinom osvetljenje od 250 do 300 nita i pokrivenost srgb oko 70%
1000e laptopovi od 15" 144hz imaju vecinom osvetljenje oko 300 nita i pokrivenost srgb oko 90%
1000e laptopovi od 17" 60hz imaju vecinom osvetljenje oko 300 nita i poktivenost srgb oko 90%

Tako da, ako se uzima 15" model, bolje da se juri 144hz model, s obzirom da je vecinom svetliji i precizniji od 60hz modela...plus 144hz izgleda lepo cak i kada se radi nesto u windowsu, a kamoli kada se igra.

Ja sam nekih mesec dana svakodnevno gledao testove, trazio sta je najbolje do 1000e i Legion Y540 od 17" mi ispunjava 90% stvari koje sam hteo.

Prvo dizajn samog laptopa je takav da nema onih sarenih gejmerskih detalja, tako da izgleda bas lepo(samo Legion znak i tastatura sijaju belo, ali moze da se iskljuci)
17" ekran od 300 nita i 90% srgb je super za sredjivanje fotografija i montiranje snimaka(mada sam morao da ga kalibrisem, s obzirom da je vukao malcice na zuto, ali nista strasno)
i7 9750h je ooodlican procesor, poprilicno je jak i zavrsava sve sto mi treba poprilicno brzo(malo trotluje, ali sam to resio undervoltom od -140mV)
gtx1650 je za mene sasvim dovoljna...ako neko hoce da igra igrice, vecina moze da se igra na high i oko 60fps-a, a ako nekome treba jaca graficka, onda neka ide na gtx1660 verziju
16gb rama je dovoljno za sve
SSD koji se nalazi u ovom laptopu je Samsungov i brzina mu je ooodlicna...brzina citanja i pisanja mu ide do 3000mbps
Postoji jos jedno mesto za Sata HDD ili SSD

Ukratko, mislim da nema nista bolje za ove pare, ako odgovara 17", ako je to preveliko, onda neka se jure neki modeli sa 144hz ekranom, posto su u vecini slucajeva poprilicno bolji od 60hz... :)
 
Naveo si da se touchoad izlizesto je po meni apsolutno nebitno jer cu i onako koristi misa. Ne bih uzimao na kupujem prodajem i slicnima, nemam bas toliko poverenja. U radnjama takav lenovo kao tvoj je verovatno 1500e.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Ja sam pre nekoliko dana impulsivno uzeo Laptop OMEN by HP 15-dc1033nm - 6BK86EA Intel[emoji2400] Core[emoji769] i7 8750H do 4.1GHz, 15.6", 256GB SSD, 8GB , 2070 maxq. Ekran 144hz, pri tom dobio hp allinone, bt zvucnik i neku kapu. 36m garancije.

Kasnije cu ubaciti jos 8gb rama i jos jedan ssd. Iskreno razmisljao sam se da uzmem nuc skull. Dizajn je love it or hate it , uzivo meni su ostre ivice i mat plastika dopadljivi , plus ima thunderbolt i vecinu prikljucaka sa zadnje strane.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno