Šta je novo?

Novi Galaksija kitovi

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Nisam siguran da li sam ovo postavljao ovde ili ne, pa ako već jesam, ne zamerite...

U sklopu snimanja dokumentarnog filma o Galaksiji i njenom autoru, biće organizovana dva događaja:

15.02.2020. - takmičenje u igranju igara na Galaksijama
16.05.2020. - grupno sklapanje novih Galaksija, uz prisustvo Voje Antonića koji će sve nadgledati i pomagati :)

Za ovo drugo, u postupku je kompletiranje novih Galaksija kitova (matična, kućište, svi delovi), koji se mogu naručiti na zvaničnom sajtu o dokumentarcu:

http://www.galaksija.org.rs/

Kako mi je rečeno, krajnji rok za naručivanje kitova je 15. mart. Pa, ko hoće svojeručno sastavljenu Galaksiju, sa potpisom Voje Antonića, evo prilike... :)
 
Koliko sam video na sajtu, sklapanje će se obaviti 16. maja u Novom Sadu ali nisam shvatio ko će sklapati.
Svako ko kupi delove sklapa sam uz određene Vojine sugestije ili će biti i neka ekipa koja će priskočiti u pomoć, jer sumnjam da čovek sve može sam?
Inače, na sajtu piše da je rok za narudžbe već prošao u decembru prošle godine, verovatno nisu ažurirali ovaj info koji si dobio.
Sam sajt je pomalo konfuzan i previše futuristički, umesto da bude retro ali dobro. ;)
Što se tiče cene, toliko je otprilike i onda koštalo ako se ugradi inflacija, tako da je to u redu.
Ne znam samo šta će biti ako dođe 100 ljudi sa kitovima od kojih pola nema iskustva sa lemljenjem, ko će to sve da sklopi.
Šteta bi bilo da se tako lepi kitovi upropaste nekim amaterskim greškama, a toga je itekako bilo u ono vreme, dobro se sećam.
 
Ideja je da, kao i 1984-te, svako sam sklapa svoju. Biće tamo više ljudi koji će pomagati, uključujući i Voju, ali bi svako trebao da najveći deo sam sklopi. Odnosno, neće biti onih koji će mašine sklapati za druge.

To praktično znači sledeće:
- ko zna da lemi i hoće da sam sklapa svoju Galaksiju, na okupljanje će doći da uradi upravo to
- ko ne zna da lemi, a kupio je kit, može doći da nauči kako se to radi i kasnije je dovrši kod kuće (ili da kasnije potraži nečiju pomoć oko sklapanja)

Sajt je postavljen dosta ranije (mislim da ima link u temi sa interesantnim linkovima), bila je kupovina i pre Nove Godine, samo što sam ja imao raznih ličnih problema, te nisam o tome postovao ovde, a niko drugi od onih koji su znali se iz nekog razloga nije setio (ili ne prati i ovaj forum). No, rok za naručivanje je stvarno 15-ti mart, to mi je danas potvrđeno.

Trenutno nažalost nema osoba koje bi se mogle posvetiti sklapanju ovih mašina, pa da se ponude kao istestiran i gotov proizvod. Ako se nešto promeni po tom pitanju, javiću.
 
Još jedna informacija: Voja radi reviziju Galaksijine ploče koja će biti dvoslojna i bez džampera. To će u velikoj meri smanjti greške kod sklapanja kao i vreme potrebno za samo sklapanje (mislim da oko 1/2 - 2/3 vremena potrebno za lemljenje kod originalne ploče odlazi na lemljenje džampera).
 
Sad vidim da su povećali cenu na 180 evra.
Ne znam da li ova cena važi za sve ili samo za retke srećnike, koji do 1 marta naruče kit?
Plus živci dok se sve zalemi...
Mislio sam da kupim, sad više nisam siguran.
 
Ne znam odakle je podatak o 1.3. kao nekom roku, na sajtu stoji sledece:

Kitovi koji se sklapaju na Soldering party-ju se poručuju do 15. marta 2020 po ceni od 180€. Prilikom porudžbine plaćate avans u iznosu od 100€, a ostatak prilikom preuzimanja ili slanja kit-a.
Za posebne narudžbenice (mešana boja kapica za tastere posebna boja ili aplikacija na kućištu i sl.), molimo vas da nam pišete na: [email protected].

Kitovi koji se sklapaju na party-ju, naručuju se zaključno sa 15. martom po ceni od 180€. U cenu ulazi i rezervisano mesto na Galaksija party-ju na kome ćemo zajedno sklapati računare, majica sa logom party-ja i filma, kao i zahvalnica za učestvovanje u filmu u odjavnoj špici.
Ukoliko želite kitove možete preuzeti i ranije počevši od marta naredne godine, lično ili poštom.


dakle 15.3. i to za kitove koji se sklapaju na party -ju 16.5.2020. Postoji taj neki razmak radi organizacije. Ne vidim neki razlog zasto bi se nakon tog datuma menjala cena za kitove koji nisu vezani za party.

Verovatno je najbolje pitati oko nedoumica sve direktno na: [email protected]
 
Plus živci dok se sve zalemi...
Mislio sam da kupim, sad više nisam siguran.

Ako se ima iskustva uzivanje je kad se sklapa jedan takav kit. Ako se nema dovoljno onda je najbolje naci nekog ko ima pa opet uz nadzor proci bezbrizno kroz to opet uzivajuci. Bitno da postoji neko ko zna sta radi. Nekome ko se nedovoljno razume i nema vestine za tako nesto nisu dovoljne samo instrukcije vec i direktan nadzor i pomoc tokom procesa sklapanja da bi se izbegle greske.
 
Ne znam odakle je podatak o 1.3. kao nekom roku, na sajtu stoji sledece:

Kitovi koji se sklapaju na Soldering party-ju se poručuju do 15. marta 2020 po ceni od 180€. Prilikom porudžbine plaćate avans u iznosu od 100€, a ostatak prilikom preuzimanja ili slanja kit-a.
Za posebne narudžbenice (mešana boja kapica za tastere posebna boja ili aplikacija na kućištu i sl.), molimo vas da nam pišete na: [email protected].

Kitovi koji se sklapaju na party-ju, naručuju se zaključno sa 15. martom po ceni od 180€. U cenu ulazi i rezervisano mesto na Galaksija party-ju na kome ćemo zajedno sklapati računare, majica sa logom party-ja i filma, kao i zahvalnica za učestvovanje u filmu u odjavnoj špici.
Ukoliko želite kitove možete preuzeti i ranije počevši od marta naredne godine, lično ili poštom.


dakle 15.3. i to za kitove koji se sklapaju na party -ju 16.5.2020. Postoji taj neki razmak radi organizacije. Ne vidim neki razlog zasto bi se nakon tog datuma menjala cena za kitove koji nisu vezani za party.

Verovatno je najbolje pitati oko nedoumica sve direktno na: [email protected]

Napravio sam lapsus tastaturis i progutao peticu tokom bržeg kucanja, to je sve. ;)
Inače, nisam primetio da postoje dve cene, jedna sa, a druga bez učešća na party-ju, prosto cena je sada viša nego pre par nedelja, kad sam gledao (možda zbog te revizije ploče), a da li će se prodavati i posle 15.03. i po kojoj ceni pojma nemam.
Takođe je nejasno da li ova cena važi samo za one koji od sada naručuju ili promena važi za sve dosadašnje narudžbe...
Koliko znam Dejan je član ovde, ako čita možda bi mogao da napiše neki detalj više.
 
Situacija sa sajtom je takva da nije lepo objasnjeno oko uslova mimo "Soldering Party" dogadjaja.

Mozda i samo zbog propusta/nepaznje ali verovatno ne slucajno.

Na Soldering Party -ju je predvidjeno snimanje kamerama dogadjaja tako da je sva prilika da se pokusava ne odgovoriti niko od toga da dodje, kako bi prostor i sam dogadjaj bio dovoljno posecen i popunjen. Da snimak bude upotrebljiv. Na taj dokumentarni film se ocito ozbiljno racuna.

"Dokumentarni film "Galaksija - računar koji je odbio da umre", realizuje produkcijska kuća RCC Productions."
"Film se snima u visokoj 4K rezoluciji sa profesionalnom Sony i BlackMagic opremom."
"Premijera filma je zakazana za septembar 2020 godine na BalCCon-u."


Obzirom na to sta Galaksija predstavlja bilo bi veoma lepo da skup bude zaista dobro posecen.

Sami uslovi mimo "Soldering Party" -ja verovatno nisu nepovoljni, samo su verovatno planski prikriveni da se odrzi fokus na ciljani skup.

Zbog toga je oko uslova najbolje proveriti direktno na [email protected]
 
Preneo sam pitanja odavde Aleksandru i evo odgovora:

"Kao što je napisano, kitovi se poručuju do 15 marta, obzirom na sopru dostavu delova koji dolaze iz Kine. Mi ćemo se potruditi da naručimo više kitova, ali ne možemo da garantujemo koliko će ih biti, kao ni da li će naručeni polse 15 marta stići na vreme.
Nama su u ovom trenutku najbitniji kitovi koji će se sklapati 16. maja, obzirom da taj događaj ulazi u film. Mislim da i pored toga je to događaj koji će u neku ruku biti istorijski ne samo što će to biti kolektivno sklapanje, već i zato što će biti prisutan i Voja koji će pržiti eprome lično i deliti saveti ljudima koji budu sklapali Galaksije. Možda nekome i pripomoći, naravno.

Ovde je ideja da ljudi sami sklapaju svoj primerak. Mi ćemo tu imati neko osoblje, koje će pripomagati, proveravati, možda malo ispravljati loše lemove, testirati i sl. Ali nikako nije ideja da neko lemi umesto nekog drugog. Na taj način bi obesmislili celu akciju. Obzirom da će biti PCB bez kratkospojnika, verujem da će to mnogo da olakša sklapanje. Naravno, nećemo ostaviti nikoga bez pomoći i saveta, ali niko neće lemiti umesto nekog drugog (osim ako ta osoba sama ne povede sa sobom nekog ko je vičan lemljenju). Jer, lepota Galaksije, između ostalog je i bila u tome da su ljudi sami stvarali svoj primerak od kita do gotovog funkcionalnog računara.

Posle završetka produkcije, ako bude interesenata, skoro sigurno ćemo i dalje omogućiti kitove, jer negde je osnovana ideja filma da je Galaksija računar koji je živ i danas, pa bi svakako trebalo omogućiti ljudima da imaju kitove kada požele da ih sklapaju. Ali, oopet, ovo možemo da radimo tek nakon septembarske premijere filma.

To bi bilo otprilike to, nadam se da sam odgovorio na sva pitanja. :)"
 
Nazad
Vrh Dno