Šta je novo?

Mirorrless i DSLR dodatna oprema

S.K.Y.R.A.

Poštovan
Učlanjen(a)
28.11.2018
Poruke
527
Poena
95
Možda nije loše da imamo ovakvu temu. Dosta pričamo o kupovini aparata, objektiva, koji je bolji i td. Ideja mi je da ovde pričamo o dodatnoj opremi koja se može koristiti na našim aparatima. Voleo bih da pišemo o svim vrstama dodatne opreme original, made in PRC :) ili home made.

Tips and tricks su takođe dobrodošli...

Dakle šta imate od dodatne opreme i kako je koristite?
 
Obzirom da sam pre nekog vremena uzeo Canon M50 odmah mi je bilo jasno da moram imati dodatno pakovanje baterija. Nije mi jasno zašto je Canon zadržao LP12-ice ali tako je kako je. Iz iskustva sa prethodnim M modelom znam da je autonomija aparata očaj u odnosu na DSLR (D3500 koji sam koristio je bez problema išao na 1400 okidanja).

Naručeno pakovanje (4 komada) kineskih baerija sa USB punjačem. Na sajtu je deklarisana snaga od 1900mAh što je na papiru u odnosu na Canon bateriju od 875mAh duplo više. Paket je stigao i rezultati su oko 1200 okidanja po bateriji.

Od prilike 15% baterije je potrošeno napolju pri fotkanju portreta i td. A ostatak baterije je potrošen u kućnim uslovima za potrebe testa. Postavio sam Manual mod, servo on, screen on( bez gašenja), AF, kit objektiv, High burst mode, takođe tokom testa upis na SD karticu je bio konstantan jer je kartica spora.

Oko 1200 okidanja je sasvim solidno...nadam se da će kapacitet ostati duže vreme kompletan :) obzirom da su kinezi kreatori. Mada mislim da je sve preko 600 okidanja ok...

Druga dobra stvar je USB punjač koji se može koristiti u kombinaciji sa Power bank-om i puniti po potrebi napolju. Inače baterije se pune i preko originalnog Cannon punjača...

d3fe251e4b85a01858c190643dc2ab2d.jpg
 
Poslednja izmena:
Evo i jučerašnjeg paketa... LED Ring Flash RF 550D.

Naručeno zbog interesovanja oko macro fotkanja. Ok izrada, radi na 4AA baterije, ne krcka i ne krivi se plastika, dugmići imaju dublji hod ali ne zaglavljuju se.
Generalno prsten se može koristiti za macro, flash i video mod. U pakovanju idu adapteri za objektive 49-77mm i difuzori za prsten (providni, beli, plavi i žuti).

Jačina svetla se može podešavati, kao i strane leva i desna ili donja i gornja.
b02988365203a3e510933cdd6baceeda.jpg
562f79a891ef8ac95e7d335f5bed4dbb.jpg
5411fc4f5335f3465149f22dfc32ceff.jpg
f43a3ac255c77240b714c73ee5234d2f.jpg
ec09b3bbfadb7c3e0de7f02dfe914438.jpg
 
Poslednja izmena:
Porucio i ja neke zamenske baterije za M5, LP-E17 navodnih 1800mAh na 7.4V. Napunio, ubacio u kameru i nista. Probao drugu, isto nista. Ne pali se kamera. Ubacio original, sve ok. Zatim opet ubacio jednu zamensku, upali se kmera i nema indikatora stanja baterije ali tako i treba da bude. Probam opet drugu zamensku, nista. Vratim ovu prvu, opet nista. Vratim original, ne pali se kamera. Izvadim, sacekam 10ak sekundi i vratim, kamera se upali normalno. Da li da rizikujem opet s ovim baterijama s obzirom da imaju 0.2V visi napon nego original ili da ih batalim?
 
Porucio i ja neke zamenske baterije za M5, LP-E17 navodnih 1800mAh na 7.4V. Napunio, ubacio u kameru i nista. Probao drugu, isto nista. Ne pali se kamera. Ubacio original, sve ok. Zatim opet ubacio jednu zamensku, upali se kmera i nema indikatora stanja baterije ali tako i treba da bude. Probam opet drugu zamensku, nista. Vratim ovu prvu, opet nista. Vratim original, ne pali se kamera. Izvadim, sacekam 10ak sekundi i vratim, kamera se upali normalno. Da li da rizikujem opet s ovim baterijama s obzirom da imaju 0.2V visi napon nego original ili da ih batalim?
Batali...

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Jedna od najkorisnih stvari mi je obična pumpica ujedno preporuka svima [emoji16].

Drugi dodatak meni lično mnogo bitan za opremu jeste i dobar ranac i ne treba štedeti na njima, koj vam se svidi kupujte [emoji123]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Godox blicevi, ako baš niste profesionalac, preporuka u odnosu na originale.

Interni WL Godox-a, sa njihovim transmiterom, radi bolje od nativnog Sony-jevog WL, npr.
I za druge sisteme, blicevi im rade jako dobro. A cena, i do 1/3 cene originalnih.
Godox TT350 (ima ga za skoro sve sisteme), mali, lagan, jeftin, a radi vr'. Obavezno mu update-ujte fw.
 
Jedna od najkorisnih stvari mi je obična pumpica ujedno preporuka svima [emoji16].

Drugi dodatak meni lično mnogo bitan za opremu jeste i dobar ranac i ne treba štedeti na njima, koj vam se svidi kupujte [emoji123]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ja sam uzeo neki malo drugačiji ranac, otvara se sa strane i ima mogućnost ppdešavanja pregrada čičak trakom. Ok je, ima sasvim dovoljno mesta...ubacio sam 5 objektiva, punjač, 4 dodatne baterije, eksterna baterija, macro ring flash, i spolja ima deo za kačenje stativa. Za opuštenu varijantu na moto turama sjajan!
f0903f57ff1507ad9e2fb20ba038fca4.jpg


Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Ja sam uzeo neki malo drugačiji ranac, otvara se sa strane i ima mogućnost ppdešavanja pregrada čičak trakom. Ok je, ima sasvim dovoljno mesta...ubacio sam 5 objektiva, punjač, 4 dodatne baterije, eksterna baterija, macro ring flash, i spolja ima deo za kačenje stativa. Za opuštenu varijantu na moto turama sjajan!
f0903f57ff1507ad9e2fb20ba038fca4.jpg


Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
Kad smo kod pregrada imao sam " Nest Fancier WB9065 King Kong 140 " super ranac za male pare al je više za hobi i " casual " korišćenje nikako nositi ga za gornju ručku tako sam pokidao 2 kroz 6 meseci, sada sam na " Lowepro ProTactic 450 AW II " i mnogo je kvalitetnij, problem mi bio kada sam ga uzeo 5 sati sam pravio pregrade pokušavajući da napravim sličan setup kao od prethodnog [emoji23][emoji23][emoji23] ...prokleti OCD i oprema[emoji85]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nije dodatna oprema u bukvalnom smislu ali kad tad ce da zatreba, pa reko' da pitam u ovoj temi. Cime zalepiti kozu na kameri? Nisam na vreme primetio, vrata od slota za bateriju su odlepila cosak koze i kad sam ga stavio u torbu mrezica od torbice je zakacila za taj cosak pa se sad odlepilo skoro 1.5cm. Jedino sto sam imao pri ruci je bio neki superlepak pa reko ajde da probam, medjutim nula poena. Je l' ima neko preporuku za lepak?
 
Nije dodatna oprema u bukvalnom smislu ali kad tad ce da zatreba, pa reko' da pitam u ovoj temi. Cime zalepiti kozu na kameri? Nisam na vreme primetio, vrata od slota za bateriju su odlepila cosak koze i kad sam ga stavio u torbu mrezica od torbice je zakacila za taj cosak pa se sad odlepilo skoro 1.5cm. Jedino sto sam imao pri ruci je bio neki superlepak pa reko ajde da probam, medjutim nula poena. Je l' ima neko preporuku za lepak?

Ako dobro razumem koža je na plastici ili metalu...onda neki dvokomponentni lepak.Samo ne znam koliko će i to pomoći pošto kođa upija tečnost tako da će to ni na šta da liči posle nekog vremena.
 
Videcu da iskopam nesto. EOS M5 kuciste je u pitanju, i ako se ne varam ono je neka legura magnezijuma. Mozda i gresim. A neka izdrzi koliko izdrzi, pa kad mi postane ruzno ili onemoguci normalno koriscenje onda cu da se icimam do servisa da oni zamene komplet.

edit: hvala na savetu
 
Koža, skaj i guma se najbolje lepe tzv. kontaktnim lepkovima. Njima se tanko namažu obavde površine koje treba da se lepe, sačeka se da se obe površine osuše ne dodir, i tada se priljube jedna uz drugu.

Možeš kao najmanje pakovanje kupiti lepak za krpljenje guma na biciklu.

Međutim, sve ovo pada u vodu ako je neka od površina ono, nešto specijalna. Anodizirani aliminjum, silikonska guma, teflonska prevlaka...
Samo proizvođač zna šta ide na te posebne površine.

Problem je što svaka proba zapravo nanese ostatke tih neuspelih lepkova na jednu od površina, što onda dalje zna da onemogući lepljenje nekim lepkom koji bi inače radio. :(
 
Poslednja izmena:
Porucio sam neki Henkelov kontaktni lepak pa cu da probam. Hvala na savetima. Ako uspe okacicu slike lepka, mozda nekome zatreba u buducnosti za nesto slicno.
 
Drugari, potrebna pomoc ako neko ima iskustva u ovome. U nedelju 21. juna u 16:07 je pomracenje Sunca u Shenzhenu i hteo bih da fotografisem taj trenutak. Vidim da po netu savetuju "solarne filtere" koje ja ne mogu nigde da nadjem. Navodno ND nije dovoljan za ove situacije. Je l' ima neko neku preporuku sta koristiti?
 
Improvizuj neki filter: od rendgenskog snimka ili razvijeni film za foto apart. Možda i od folije za zatamnjivanje stakla na automobilima.
Pozdrav
 
Moj drug je uzimao neki teleobjektiv sa tipa f8 blendom, prilepio je list prazno eksponiranog RTG filma, znam da je dobio nešto ali bilo je davno ne sećam se da li je bilo upotrebljivo.
 
Neće uspeti iz prvog pokušaja, naravno. Mora malo da isproba različita podešavanja, jer sve zavisi od jačine sunca, osvetljenosti RTG snimka, itd...
Aparat u manualnom modu, svakako.
Pozdrav
 
Drugari, potrebna pomoc ako neko ima iskustva u ovome. U nedelju 21. juna u 16:07 je pomracenje Sunca u Shenzhenu i hteo bih da fotografisem taj trenutak. Vidim da po netu savetuju "solarne filtere" koje ja ne mogu nigde da nadjem. Navodno ND nije dovoljan za ove situacije. Je l' ima neko neku preporuku sta koristiti?

Idi na forum Astronomskog magazina, pa pitaj tamo. Bolje se razumeju, i hoće da pomognu.
 
Nula poena. Nisam stigao da odradim to sto sam naumio u subotu jer je vreme otislo na druge stvari tako da je juce bilo samo posmatranje, bez fotkanja. Vise srece drugi put. Hvala svima na savetima, sad cu bar znati gde i kako da se pripremim za slicne situacije.
 
Nula poena. Nisam stigao da odradim to sto sam naumio u subotu jer je vreme otislo na druge stvari tako da je juce bilo samo posmatranje, bez fotkanja. Vise srece drugi put. Hvala svima na savetima, sad cu bar znati gde i kako da se pripremim za slicne situacije.

Paaa do 2039 godine ćeš imati prilike da se pripremiš :D
 
To bi vec trebalo da bude dovoljno vremena :D
 
Ima li poente kupovati stative preko Alija i koje bi preporučili?

Poente u smislu da se nešto bitno uštedi u odnosu na kupovinu ovde.
 
Koji bi stativ uzeo sa Ali-ja?

Poenta je da stativ može odlično izgledati na fotografijama, ali da bude klimav k'o babin zub. Teško ćeš izabrati nešto da valja, osim da se osloniš na review-ove nekoga ko je probao konkretan proizvod.

Plus, vidiš da su poštarine sa Ali-ja pobrljavljene do daljnjeg.
 
Ima li poente kupovati stative preko Alija i koje bi preporučili?

Poente u smislu da se nešto bitno uštedi u odnosu na kupovinu ovde.

Zavisi za šta ćeš koristiti stativ...ako je neka amaterska priča tipa za unutar prostorije možeš uzimati ove jeftinije varijante. Za sve drugo ti treba neki kvalitetniji i naravno i skuplji stativ a to ne verujem da možeš preko Alija naći a da ne proveriš robu pre kupovine. Ja imam par aluminijumskih stativa i dobri su za snimanje unutra ali već za spoljno korišćenje su lošiji i izbegavam da ih koristim za te stvari.
 
Nova bebica [emoji2956][emoji16]
4fadfc7eaab78724486e7ed380c6588d.jpg
19d966043b670f92c7023d0cf9b4c2a2.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Čestitam, da pravi puno prelepih portreta!
 
[emoji3516] Hvala [emoji16]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno