Šta je novo?

Stereo iz otpada (Bluetooth 5.0 TPA3116 Digital Power Audio Amplifier board)

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poruke
7,207
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
NH-C12P SE14 , Ryzen 7 3800X
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
Kingston Fury Renegade 2 x 16 GB - 3600Mhz
GPU
GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB
Zvuk
S.M.L.S 8A
PSU
Seasonic Focus Plus 750w 80+ platinum
Kućište
HAF 912 PLUS
Miš & tastatura
Logitech G610 , LOGITECH G403 HERO
Ostale periferije
Blue Snowball Ice
Pristup internetu
  1. Optički internet
Na ovu ideju sam došao sasvim slučajno. Na poslu mi je pregoreo jedan kanal za zvučnik, i mnogo me je nerviralo to što samo jedan radi. Tada kreće igrarija. Od pripadnika jedne nacionalnsti kupim na pijaci 2 Logitech satelita za 100 dinara. Naravno neispitano :) Posle kraćeg testiranja dolazim do zaključka da su sateliti ispravni, ali da je jedan kanal pregoreo. Tada preko Ebay a kupujem Bluetooth 5.0 TPA3116 Digital Power Audio Amplifier board, i posle dva meseca mi stiže :guitar: , naravno nekompletana :D

Ovako bi trebalo da izgleda
ebay.jpg

a ovako mi stiže

IMG_20200121_194937.jpg

Na svu sreću to me nije obeshrabrilo :) Potrebni delovi:

- Bluetooth 5.0 TPA3116 Digital Power Audio Amplifier board - oko 8$
- Dva zvučnika - 100 dinara
- Staro napajanje IBM 16,5v sam imao
- dva "Š" konektora mi je dao drug
- 20 cm Cordial kabla za zvučnike, ostalo od "čestih promena kablova za zvučnike"

Povežem sve to i prijatno se iznenadim da sve to radi, pa čak i Bluetooth, koji hvata lepo solidnih 5-6 metra. Trebam da napravim kutijicu za ovo, ali za početak ću samo da slušam muziku. Evo još par slika







Ja znam da sam za ovaj novac mogao da kupim neke druge, gotove zvučnike, ali mi je ideja bila reciklaža, i davanje novog života nekim starim stvarima. U stvari lažem. Pošto sam postao hrčak i sve mi treba ,suprga mi stalno preti kontejnerom i "terasom". Ovo mi je bila jedinstvana šansa da deo odpada prensem na posao, a da ima neku svrhu :-devil-:

Nadam se da vam se dopala recenzija. Stojim na raspolaganju za sva pitanja.
 
Sta reci osim bravo!
Sta se sve moze naci kod tih prodavaca koji cesto nisu ni svesni sta imaju.
 
Sta reci osim bravo!
Sta se sve moze naci kod tih prodavaca koji cesto nisu ni svesni sta imaju.

Hvala, nisam provalio koji je model Logitech a u pitanju, ali bih rekao da je neki 5.1 sistem (po činčevima). Možda kućni bioskop ili slično. Sve u svemu dvosistemci se čuju odlično. Žao mi je samo što mi pločica nije stigla kompletana, ali danas ću da tražim da mi refundiraju deo novca. Pre sam po malo većoj ceni nailiazio i na JBL , ali mi nisu trebali.
 
Svaka cast za ideju.
Sateliti su verovatno od X-230 ili X-530 modela.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast. Ja imam ideju da od ispravnih zvucnika za kola napravim PC svucnike.
 
Svaka cast. Ja imam ideju da od ispravnih zvucnika za kola napravim PC svucnike.

Mnogo je komplikovano. Treba da napraviš odgovarjuće kutije. Ako ima više zvučnika i skretnice. Možeš da ideš i sa auto pojačalom. Jednostavnije je kupiti neke kvalitetnije satelite (Bose, JBL, Canton ... ) i ugraditi ovo malo pojačalo. Ja sam sve za završio za 20 minuta, i bio sam presrećan kada je sve to počelo da radi :banana:
 
Hvala na savetu.
 
Bravo za trud i što si ovo podelio sa nama, 5 zvezdica za temu!
:wave:
 
Bravo za trud i što si ovo podelio sa nama, 5 zvezdica za temu!
:wave:

Hvala. Sutra bi trebao da nabavim malo bolje konektore, i parče za nijansu kvalitetnijeg kabla. Verovatno ću i da napravim kućište. Sve u svemu slikaću. Za sada sam generalno zadovoljan. Ponekad malo prekida (desi se jednom u par dana), ali mislim da je to do loših lemova na izlazu koje ću da osvežim. Zameni bih i ova dva kondenzatora boljim.
 
Upravo drugaru oživeo par starih bukšelfova uz ovo isto Wuzhi pojačalce i jedan toshiba 19v 4A adapter od laptopa, (nismo čak ni džek morali da nastavljamo, uklopio se perfekno)
Njemu je inače, stigao ful paket, sa pločicama, radijatorom i šrafcigerom.

Odlično se čuje. D klasa tpa3116 je stvarno izvanredan čipamp.

Svaka čast Vlado !
 
Poslednja izmena:
Nastavak priče. Napravio sam kratak video zapis kako radi.



Na žalost telefon kojim je snimano je dao loš zvuk. Uživo se mnogo bolje čuje. Na sreću slike su mnogo bolje. Rađeno je sa dva različita telefona. Kao i što biva kod mene, i ovo kućište je napravljeno od odpada. Materjala koji sam imao :) Da napomenem samo, ako neko želi da kupi ovu pločicu može slobodno da proširi rupe za šrafove burgijom 2,5 mm.








 
Poslednja izmena:
Ne bi da budem hejter,
ali nemaš bas...

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
^ Ukusa / smisla za dizajn? :)
Sve je vrlo dobro ispalo (da ne kažem odlično) ako uzmemo u obzir da je reciklaža jedna od glavnih stavki, skoro pa da liči na neki Raspberry Pi!
Par "sitničarskih" saveta:
  1. Da napraviš konektore na kablovima koje će šraf da drži - razdvoji licne na 2 dela, po pola, obmotaj krajeve oko nekog malog šrafcigera i zategni. Potom izvuci šrafciger, gurni lemilicu u tu rupu da zagreješ žicu i dodaj kalaj da se razlije. Nakon toga odsečeš onaj višak koji si dobio vezivanjem oko šrafcigera i dobićeš "O" konektor na kraju.
  2. Pre svega toga navuci odgovarajući termo-bužir na kablove kako bi posle mogao da ga prevučeš preko te izolacije koja je počela da se topi blizu nanetog kalaja na žici. Sada ima da se kupe i termo bužiri u bojama, tako da ćeš crveni i crni lako naći.
 
Nazad
Vrh Dno