Šta je novo?

U QR kodu zubne paste kupljene na pijacu - link ka virusu?!

Stevcho

Slavan
Učlanjen(a)
20.10.2009
Poruke
679
Poena
215
Znaci izvinjavam se administraciji ako je tema u pogresnom delu foruma, ali ovo me je beskrajno zainteresovalo.

Zena je kupila zubnu pastu paradontax na pijaci i mene je zanimalo kako to da im se isplati da prodaju jeftiniju pastu nego apoteke (mada je i moguce s obzirom na apotekarske marze)

Uzmem qr skener, skeniram kod i on me odvede na phishing stranicu, ima slika dole.
Brze bolje izadjem, udjem sa drugog telefona bez kartice, isto me vodi na neki aplhacell.co gde mi nudi "nastavite sa preuzimanjem" nisam otvarao dalje

Ne verujem svojim ocima, da li je moguce da je GSK stavio taj qr kod (malo verovatno) ili ako je pasta fejk, da li je moguce da fejkeri na qr kod stave link za phishing sajt?
I kako je moguce da jedan kod vodi na dva phishing sajta?

Nista mi nije jasno, nadam se da ce ljudi koji se bolje razumeju u cyber security moci da mo objasne

Fasciniran sam, zato i moram da objavim temu

Ako imate neku zubnu pastu sa qr kodom molim vas skenirajte, zivo me zanima kuda vodi.
1e8aec86db03e5344606ee2fdccb1341.jpg


Послато са 5053K помоћу Тапатока
 
Iz ovoga što vidim reč je (najverovatnije) o domaćim falsifikatorima koji pune i kopiraju etikete pasti. Najbolje je da odeš do radnje ili apoteke i nađeš pastu sa identičnom etiketom i da na licu mesta skeniraš kod pa da uporediš. Inače gde god da te odvede link iz koda nećeš imati nikakvu štetu ukoliko ne preuzmeš aplikaciju ili pošalješ SMS na navedeni broj. Samo zatvori karticu u pretraživaču.
 
QR kod vodi na jedan sajt koji preusmerava na odgovarajući phishing sajt
Ja sam izneverovao, pa nije im dovoljno sto fejkuju pastu nego i preko qr koda da me pljackaju... Gde su dobri stari rumuni i njihove kopije

Послато са 5053K помоћу Тапатока
 
Upravo skenirao sensodyne i neku deciju Colgate. Iz Maxija. Isto me baca na neki sajt, preuzimanje, nadogradnje, virusi...

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Dajem 2 dana max da neke novine pokupe ovo - "Virusi na pastama; tink of d čildrn (FOTO, VIDEO, EXKLUZIVNO!)"
 
Ima još primera za QR kodove. Ne samo kod nas.

Nemam objašnjenje, znam samo da nije samo sa pastama.

Ne pokušavam da skeniram.
 
Ma ja nikad to ne skeniram, a tek na pastama nisam ni znao da postoji dok danas nisam procitao ovde :)

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Paradontax.. Ništa neobično..?
6c04245259e0eacbbee8f6d4ed89a036.jpg
fbeeda2dbe3ee2b79cabdac6d9732279.jpg


Sent from my Huawei Mate20 Pro using Tapatalk
 
postoje novi zakoni u eu gde svaka kutija leka mora da ima qr kod preko kojega se zna gde je i kada proizveden lek. dakle, mora biti jednoznacno odredjena svaka bocica da bi se sprecilo falsifikovanje. pretpostavljam da je ovo na paradontaxu vezano za to. ne mora svaki qr kod da bude link :)

e sad, ovo sa pijace... u to se vec ne bih upustao :D
 
:trust: it is written ...

na toj pasti ti ces pasti :d
 
A mozda nije do qr koda, vec do (zlonamerne) aplikacije za skeniranje koja bez obzira na kod vodi na phishing sajt. Probaj vise aplikacija ili da preko weba proveris kod.
https://pageloot.com/qr-code-scanner/#upload

Probao sam na Sensodyne sa pijace i samo pokaze neki kontrolni broj.
 
Skenirajte iz kamera aplikacije na telefonu, a ne iz tih nekakvih QR aplikacija. Skoro je bila neka vest sa listom 20 najgorih scam aplikacija na Play Store-u i bilo je na listi nekoliko QR kod skenera.

Zašto bi skenirao preko neke 3rd party aplikacije kada npr. i iPhone i Samsung imaju QR reader ugrađene u samoj kamera aplikaciji?
 
+1

Nije to do QR koda, već do fake "čitača".
Probajte da ga pročitate Google lens-om npr...

Evo, meni sa Snezodin paste, očitava neki 12-to cifren broj, i slovo T pre njega, identičan koji je pored ispisan normanim brojevima.

QR kod uopšte ne mora biti link.
 
Poslednja izmena:
Mozda nije do qr koda nego do qr aplikacija? Pise se dosta da su one podlozne virusima.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Gle ga Karbo, blast from the past.
Dobar drčko, samo šteta što ne čita prethodne poruke :d
 
Znaci izvinjavam se administraciji ako je tema u pogresnom delu foruma, ali ovo me je beskrajno zainteresovalo.

Zena je kupila zubnu pastu paradontax na pijaci i mene je zanimalo kako to da im se isplati da prodaju jeftiniju pastu nego apoteke (mada je i moguce s obzirom na apotekarske marze)

Uzmem qr skener, skeniram kod i on me odvede na phishing stranicu, ima slika dole.
Brze bolje izadjem, udjem sa drugog telefona bez kartice, isto me vodi na neki aplhacell.co gde mi nudi "nastavite sa preuzimanjem" nisam otvarao dalje

Ne verujem svojim ocima, da li je moguce da je GSK stavio taj qr kod (malo verovatno) ili ako je pasta fejk, da li je moguce da fejkeri na qr kod stave link za phishing sajt?
I kako je moguce da jedan kod vodi na dva phishing sajta?

Nista mi nije jasno, nadam se da ce ljudi koji se bolje razumeju u cyber security moci da mo objasne

Fasciniran sam, zato i moram da objavim temu

Ako imate neku zubnu pastu sa qr kodom molim vas skenirajte, zivo me zanima kuda vodi.
1e8aec86db03e5344606ee2fdccb1341.jpg


Послато са 5053K помоћу Тапатока

Juče uzmem ćaletov android telefon da mu skeniram neki QR kod, pokrenem neku aplikaciju koju je imao instaliranu i dobijem ovu sliku - reklama za download manager koji se plaća, koji veze nema sa QR kodom ali je interfejs tako napravljem da imaš utisak da je to iza QR koda a ne prava njegova vrednost. Prava vrednost je u vrhu, predstavljena sitnim fontom i URL-om. Phishing pokušaj od strane kreatora aplikacije, ne od strane kreatora QR koda. Uninstall momentalno.

iOS 13 je za Apple uređaje doneo native podršku za QR kodove u kameru, tako da nema više potrebe za 3rd party QR kod skener aplikacijama. Ne znam da li su to ubacili u kameru na novijim androidima (ćaletov telefon je na Android 8.0 ako se ne varam).
 
9-ka nema. doduše, sam Android nema aplikaciju za kameru već se naknadno stavlja od strane onih (proizvođač uređaja, ili ovi koji prave custom rom) koji prave android distro (nazovimo ovako) za uređaj. Android ima podršku za kameru koju koriste te aplikacije
 
Android One ima nativnu aplikaciju za QR Code (Google Lens)

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Xiaomi to ima u njegovoj kameri, nije druga instalirana.
61720744b06602ccf9260129f211fd65.jpg


Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
I miui ima opciju u kamera aplikaciji, po difoltu je uključen QR skener.

Edit: preteče me kolega.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
@Markic, zaboravih na Google Lens. hvala na podsećanju
 
Sto kazu ljudi, Xiaomi to ima u Camera app, nema potrebe za third party softverom. Radi bez problema za sve i svasta, samo se pokrene i uperi ka QR kodu, ispod se pojavi link i klikne se i to je to.
 
Da, ima i Samsung
 
Samsung ima u njegovom default browser-u.
43e288cdf9c8832af2a678ca2c309a67.jpg


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno