Šta je novo?

MX Linux

nesa07

Slavan
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruke
3,170
Poena
260
Do sad nisam imao iskustva sa linuksom, treba mi pomoć kako podesiti neke stvari,

1) ne mogu da podesim dane u nedelji na srpski, slika ???
2) u taks baru, zašto mi izlaze 2x zastave, zašto samo ne jedna
3) kad god restartujem/izogujem se, uključuje mi se bluetooth, kako isklj. da ja mogu ručno da ga uklj.
task bar.png

4) vlc hoće da zaglavi vrlo lako ako 3-4x klikne na sam file pri startovanju, samo pomaže restart ili log out (ima li tu rešenja ?)

5) ne mogu da otvorim word dokument, šta treba učiniti ?
excel.png

6) ako stavim na taskbaru neku app (konkretno na skrinu - firefox) da li je moguće da kada je aktivna da bude jedna ikona te app a ne dve, kao u win-u (kad je aktivna jedna boja a kada nije druga boja, te jedne iste ikone).
firefox.png

7) može li se uradit backup podešavanja panela postavljenih na desktopu ili skupa sva podešavanja, tako da kada budem preinstalirao da mogu brzo da vratim, ako je to moguće?

8) Kako Trash da izbacim na desktop ili u panelu a da mi da, da promenim boju i veličinu ikone (to mi neda, sitna je crna, ne vidi se da postoji u panelu kada je postavim)

9) znam da se može izbaciti ova plava linija, ali se tada gube komande za prozore, da li je moguće spustiti komande u donjoj liniji?
Screenshot_2020-01-16_17-18-18.png

Možda su za poznavaoce ova pitanja bezvezna.
 
Poslednja izmena:
1 i 2) posto si na Xfce4u ja mislim da mozes drugi klik na panel i panel settings i tu bi imao listu sta ti je u task baru, i podesavanja za stvari, ne znam kako tacno izgleda nisam na xfce4 al ono trebo bi da mozes da se snadjes, ne zanm da li ima 100% da promenis thursday na cetvrtak
3) 100% resiv problem, ako ne instant mozes nekom skriptom cim ti se pali komp da ti ugasi bloothot, mada savim je moguce da imas u netwrok podesavanjima
4) nikad nisam imo ovaj problem, nemam blage ne koristim vlc probaj smplayer ili mpv, ili probaj nesto u setting za vlc
5) imas libreoffice installiran? on ti je koliko toliko kompatibilan sa microsofotowim, a i realno imas valjda google docs online u browseru
6) ja milim da neki od barowa to podrzava pogledaj u settingsima mozda ima da ukljucis tu opciju, inace menij je to bas odvratno :)
7) pa mozes da uradis installciju i da zadrzis celu /home particju ili jednostavno backapujes iz .config sta ti treba stim sto moras da pazis neke aplikacije umeju da ne postuju standrde pa da trpaju gde god stignu umesto u .config
8) to uglavnom isto imas u podesavanjim, ili ako bas nema al mislim da ima mozes napravis symbolic link
9) to je chrome ili sta, koliko ja znam imas u settignsu u chromu use system theme, ja licno to ne radim nego uklopim temu

2020-01-16_20:37:05.png

90% ovog si mogo i da izgugals :p
ako bas ne mozes da se snadjes mogu ti pomognem preko supackog teamviewera, inace otkud linux?
 
5) Office file sam rešio
8) Trash sam rešio
9) Ok

3) imam problem sa satom, stalno mi se menja vremenska zona, gde je problem. Da li je problem što je instaliran na flashu ili nisam nešto podesio.
da li je ovo podešeno kako treba ili ne Screenshot_2020-01-18_15-43-37.png Screenshot_2020-01-18_15-38-09.png

- Imam problem sa štampačem (HP1018), instalirao preko instalera, ali nikako da pokrene štampu Screenshot_2020-01-18_12-59-54.png

-Da li je normalno da temp.cpu bude konstantno 59-63C, cpu-fan od 2900-3000rpm pa na dalje, ovo mi je kod win-a 47-52C/2400 rpm. Ovde se baš greje.
Da li je za Linux bolji amd ili intel?

Misliš zašto koristim Linux? Ako je to pitanje, hoću da probam alternativu.
 
Ako dual bootujes ja mislim da ima neki problem sa windowsom tj znam da je meni bio tako jedno pre 6+ godina :), sigurno resiv problem, si sigurnan da ti menje timezone, https://www.tecmint.com/check-linux-timezone/
UTC je ako oces da ti prikazuje po grinicu, local je UTC + timezone offset il bi bar tako trebalo :) , meni deluje sve to ok..

Za stampac stvarno ne znam ne koristim to cudo, mislim koliko vidim detektuje ga i to sta znam prelaistaj ta podesavanja al po mojoj logici trebo bi da radi

Za temperaturu ja mislim da ne bi treabo da imas ikakve razlike, mislim moze da linuks prikazuje samo pogresno temeraturu al bi trebala da ti je temperatura ista cak mozda i manja jer je windows smece puno bloatware pa uvek nesto kuva :)
ako imas onaj laserski merac temperature uperi u koler pa pogledaj da li ima razlike izmedju
 
Nemam dula boot, podižem ga sa usb-a, sve mi tamo pamti.
Izgleda da mi koristi diskretnu nvidia gpu a intelovu ne koristi. Temp je preko 10C veća nego na winu, osećam da se prilično greje a i vent je bučniji. Ne znam da li to ima veze sa platformom intel vs amd.
System: Host: mx1 Kernel: 4.19.0-6-amd64 x86_64 bits: 64 - na šta se odnosi oznaka amd64, da li je možda za amd ??

Kada uđem na bilo koji drive, svaki folder (stoji katanac na ikonici) mi je zaključan, sa bilo kog HDD-a mogu prebaciti na flash na koji mi se nalazi linux ali sa flash-a ne mogu prebaciti ni na koji HDD. Kako da otključam pristup u kompu da mogu da kopiram na HDD?

- rešio sam i printer.
 
Nazad
Vrh Dno