Šta je novo?

Stariji iPhone ili nov jeftiniji Android za dete?

max9998

Čuven
Učlanjen(a)
26.12.2002
Poruke
979
Poena
620
Treba za par meseci da klincu kupim neki telefon, a u fioci mi stoji skoro nekoriscen iPhone 7, pa ne znam sta je bolje: da mu to dam, ili da prodam iPhone pa mu za te pare (valjda oko 200 EUR) ili manje kupim neki nov Android nize klase? Nisam koristio nista od Androida (tipa Mi A3, vidim da je popularan) - kako se oni porede sa par godina starim iPhone modelima po performansama? Malo me mrzi da se cimam sa prodajom iPhone, a s druge strane, mozda mi je bolje da uzmem nesto novo sa garancijom, makar i nizeg ranga...

Klincu nije mnogo bitno da li je iOS ili Android, koristio bi telefon za Youtube i igrice, tako da ne treba nikakav high-end uredjaj.

Hvala za svaki savet :)
 
Zadrzi tu 7icu, kakav crni Xiaomi, ovde u srbiji su se primili na taj software lom od telefona da je to neverovatno samo zato sto je dz. Klinci telefone gaze, 100ap dnevno usibaju i obrisu, android takvog koriscenja kod ne strucnog lica koje ce brisati kes mem itd ce biti neupotrebljivo, bagovito s....ce, a iphone ce raditi isto kao i prvi dan. Pritom klinci vole da se snjimaju, a iphone za instagram to radi neprikosnoveno.
[emoji23][emoji23][emoji23] ali radiće kao prvog dana[emoji23]

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
U al ste se raspisali...

Najbolje pitaj klinca sta želi, to je za njega predodredjeno pa neka odluci sam.
Logično razmišljanje vodi da je ispariviji prodati stari IPhone za solidne pare i kupiti nešto tipa polovni Mi9, Mi9t ili novi RN8.
Dizajn Iphona je solidno zastareo, baterija je skoro duplo slabija. A klinci vise danas po YT i igricama pa iphone neće izdržati ni pola dana. Brzina punjenja je isto minus na iphonu...
 
Da nemaš Iphone moj predlog bi bio RN8 Pro ili Poco, ovako neka dečarac proba prvo Iphone.

Verovatno i najbolji predlog je u postu iznad mog, pitaj sina šta želi.
Možda neće odabrati najbolji uređaj po opštim merilima ali će imati pravo izbora i pravo na grešku.


Rasprava u vezi Xiaomi-a potsetila me je na popularnost brenda(pogledati fotku u prilogu).
Izvor je GSMArena, pretpostavljao sam da će biti Xiaomi modela ali rezultat nisam očekivao. Screenshot_2020-01-16-22-36-36-618_com.android.browser.jpg

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Koliko godina ima dete?

Na osnovu svega pročitanog, bavite se nebitnim stvarima (performanse, hardver i sl). Detetu treba za YT i igrice. Možda mu telefon ni ne treba još, nego iPod touch. :)

Android i iOS su neuporedivi. Za decu je daleko bolje iPhone (iOS), iz više razloga:

Prvo, children account je premija, screen time, i slične stvari, koje uz budženja postoje i na Androidu.

Drugo, iOS je mnogo jednostavniji, korisnički usmeren. Više podstiče kreativnost (native multimedijalne aplikacije pre ili kasnije privuku decu).

Treće, “jabuka” je nešto na šta se klinci lože, kako je već pomenuto.


Piše otac devetogodišnjaka koji je imao i jedno i drugo (većina dece u razredu na Androidu, pa smo mu dali neki Samsung, posle 5 dana se vratio na iPhone).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bože, koliko ste skrenuli s teme.... Možda kasno vidim ali reći ću i ja svoje mišljenje. Prvo, ako je dete mlađe i ima manje od 11/12 godina, šta ono zna šta je bolje za multimediju, yt ili gejming. Plus, dodatno se cimaš. Daj mu iPhone. Ako je dete starije, jednostavno ga pitaš. Moj ti je savet da mu daš iPhone iz prostog razloga jer je to dete. Stalno briše, skida nove igrice, itd. itd.
Generalno, sve igrice bolje rade na iOSu i to je činjenica.
Što se baterije tiče, ako je dete mlađe, ono će kući koristiti telefon i igrati igrice. Šta njega briga i šta mu znači da l može da igra igrice dva ili četiri sata, tu je punjač. Kao da je njemu to važno, prikači na punjač i nastavi da igra. To je dete, ne možeš od njega očekivati da mazi, pazi i čuva telefon i bateriju kao odrasla osoba. Ako je stariji, ima više od 13 godina, prvo ga pitaj i ako je neudločno, daj mu iPhone. Tebi je manje cimanje, opet će biti zadovoljno telefonom i plus je činjenica da je iPhone kod nas, popularan među decom i mlađom populacijom i šatro neki fazon imati ga, to je to.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Možda pre 2-3 godine. Držim PC igraonicu od 2007. (pored škole) i sigurno znam da je broj dece sa IPhone fonovima minimalan. Jer većina roditelja deci uzme neke jeftinije telefone. Čak i ona deca iz bogatijih porodica počela su od pre par godina da vuku flagship Samsung/Huawei. Ove godine, kao i u svim segmentima, primat je preuzeo Xiaomi. Što je i dobro, jer i budget Xiaomi može da pruže neko gejming iskustvo za razliku od rassalih Huawei Y i Samsung J serije. Čak znam da par dobrostojećih klinaca uzelo Xiaomi telefone. Dvojca su uzela Mi 9SE, jedan Mi 9 i jedan Mi A3. Trend za IP ostao još kod devojčica što u ovoj priči nije relevantno.

Do pre par godina bilo je in imati IP. Čak su deca kupovala i stare/polovne modele samo kako bi se reklo da imaju IP. Znam da je od kolege mala uzela IP SE samo da bi se zvalo da ima Iphone, a mogla je za te pare da uzme Samsung S7.
 
Poslednja izmena:
Mali mi ima 9 god., i nije mu bitno da li je Android ili iOS, samo da igre rade.

Jedino sto mi je iOS zgodniji da lakse sakrijem svoj softver za spijuniranje, ako bude trebalo :)
 
Blue je u pravu, sve se ređe kupuju iPhone telefoni. A što se tiče da ga devojčice/devojke još uvek po malo koriste( i tu je trend opadanja), uvek je velika većina kupaca iPhone-a bila lepši pol.

Poslato sa VOG-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
iPhone naravno. Iako nije savršen, daleko je manje đubre kada je u pitanju privatnost koristnika. A to je najbitnije za telefone (el. uređaje) namenjene deci. Jedino ako ne želiš da se bakćeš sa alternativnim ROM-ovima (tipa LineageOS) i app izvorima (tipa F-Droid), a mislim da to i nije opcija, pošto F-droid i nema baš neku bazu igara
 
@ max9998

Sta si odlucio na kraju?

Ne videh nigde uzrast deteta a to je mozda i kljucno za davanje predloga. Na osnovu primera iz okruzenja znam koliko ima razlika, klincima do 9-10 godina je uglavnom najvaznije da imaju telefon sa dovoljno velikim ekranom, za YT i igre, sve ostalo im je manje bitno. Posle tog uzrasta izbor telefona moze da se iskomplikuje, zbog raznih ''faktora'' a realno i zbog diskutabilnog sistema vrednosti.

Videh na KP Razer phone 8/64GB (185e) ali skoro nisam video toliko izgreban telefon, kao da je stigao sa ratista.

Saomi Black Shark (6/64GB) (179e), 6'' IPS displej, SD845, 6GB RAM, 4000 mAh, stereo zvucnici, ima i dobre kamere. Ne znam kako se pokazao u praksi ali ovako ''na papiru'' deluje kao odlican telefon za klince.
 
Poslednja izmena:
Imao Razer Phone 2 za 179 kao nov.Isti lik koji prodaj taj Black Shark za 179 (mislim da je iz Bora). Ja se dvoumio ali sam odustao jer ma Aliju ne mogu da nađem ekran za njega. A klinci su čudo. Momenat nepažnje i kraj. Za Black Shark ekran oko 20 dolara (isti kao Pocophone). Black Shark inače Pocophone samo u drugom pakovanju. Bolje uzeti Pocophone jer kažu da se Black Shark greje kao rerna dok je kod Pocophone hlađenje mnogo efikasnije uređeno.

Kada kupujem za decu gledam prvo koliko košta ekran na Aliju i da li se lako menja. Zato ne uzimam telefone sa Amoled. Npr. Amoled za Samsung J seriju ne možeš naći ispod 70-80 dolara. A cena npr. J5 2017 na oglasima otprilike ta. Znači da se ne isplati popravka fona ako ode ekran. Kod Xiaomi još bolji primer. Dva direktna konkurenta na tržištu. Mi A3 i Redmi note 8. Mi A3 košta na KP nov oko 150-160eu koliko i Redmi Note 8. Mi A3 Amoled HD+ ekran Redmi Note 8 IPS FHD+ ekran. E sad. Za klince bolja kupovina Note 8. Ekran za njega 20 dolara, leđa isto. Znači dete kompletno da ga uništi, 30 eu max delovi i 10 ruke. 40 eu ukupno. Kod Mi A3 samo ekran minimum 90 dolara. Na KP ima par Mi A3 kojima otišao display i cena im varira od 30 do 50 eu. Znači, ne isplati se popravka.

Po meni, trenutno best buy za klince Redmi Note 8 Pro. Fon nov na oglasima, oko 200 eu (koliko i u radnji u Blakanskoj). Ekran i leđa isto kao za Note 8/8T. Znači 20+10=30 dolara. A fon je po sirovoj snazi jači od mog Huawei P20 Pro (antutu 290.000 vs 260.000) koji ima Kirin 970 i grafiku Mali G72MP12. Znači radiće sve igre, display 6.5 inča FHD+, konfiguracija 6/64 (dovoljno i rama i storage prostora). Kamere isto odlične. Ima ga moj radnik u igraonici i mogu reći da sem u kameri, ne zaostaje u odnosu na moj P20 Pro ni u čemu. Brzina, fluidnost, igrice

Ja sam doduše kompromisno uzeo Realme 5 za dete. Nov 145eu kod KP mađarona. Konfiguracija SD 665 (antutu 160/170.000) 4/128GB, ekran 6.5 inča HD+. 4 kamere (slabije nego na Redmi telefonima doduše, ali nijansa u pitanju). Direktan je konkurent Redmi Note 8 seriji. Ali zato ima dve ogromne prednosti. Bar za decu. HD+ ekran ima duplo manje pixela nego FHD+ ekran što u teoriji znači da igre treba da rade barem 50% brže na njemu nego na FHD+ telefonima sa istim čipsetom i grafom (Redmi nOte 8/8T) odnosno trebalo bi da rade približno kao na mom P20 Pro. Dodatno, manja rezolucija manja potrošnja baterije. A baterija monstrum od 5000 mAh. 40% posle 26 sati korišćenja uz 7 sati SOT-a. Od toga 6 sati igranja.

Doduše, moja preporuka za decu Redmi Note 8 Pro koji je apsolutni best buy za klince a i za roditelje. 200eu nov sa garancijom. Delovi za dž.

EDIT:
Od polovnih se isplate i Pocophone i Black Shark. Display oko 20/25 dolara na Aliju.
 
Poslednja izmena:
Hvala za savete, prodacu onda ovaj iPhone pa nabaviti neki od spomenutih u threadu. Klinac mi uskoro puni 10 god., tako da je veliki ekran zbog igara i YT najveci prioritet.

Pogotovo cu uzeti u obzir savete od blue u vezi potencijalnih opravki, i o tome treba misliti :)
 
Poslednja izmena:
Da imam dete i da me je toliko sateralo u ćošak da nemam kud nego da mu dam telefon gledao bih neki na kom baterija traje pola sata i puni se ceo dan ako me razumete.
Mi smo ovde uglavnom gikovi pa gledamo da im damo što bolji telefon, a to u neku ruku i nije najbolje rešenje.
Razumem da je nekad zgodno dati im telefon ali na prvom mestu treba misliti i o tome šta je najbolje za njih, a roditeljima koji deci dozvole da imaju nalog na antidruštvenim mrežama bih lomio prste.

To bi bila moja dva dinara na temu :)
 
To za drustvene mreze se slazem, probacu da sto dalje odlozim ucestvovanje u njima, ali mislim da je neminovno da u nekom uzrastu to pocnu da koriste jer ce im celo drustvo biti na njima...
 
Da imam dete i da me je toliko sateralo u ćošak da nemam kud nego da mu dam telefon gledao bih neki na kom baterija traje pola sata i puni se ceo dan ako me razumete.
Mi smo ovde uglavnom gikovi pa gledamo da im damo što bolji telefon, a to u neku ruku i nije najbolje rešenje.
Razumem da je nekad zgodno dati im telefon ali na prvom mestu treba misliti i o tome šta je najbolje za njih, a roditeljima koji deci dozvole da imaju nalog na antidruštvenim mrežama bih lomio prste.

To bi bila moja dva dinara na temu :)
+1000.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Jedna od većih gluposti koju sam pročitao. Koristiće dete sve svakako kad tad, bolje ga nauči od početka da koristi kako treba.
6+ sati "kako treba" ili i to nije dovoljno? Svašta.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Da imam dete i da me je toliko sateralo u ćošak da nemam kud nego da mu dam telefon gledao bih neki na kom baterija traje pola sata i puni se ceo dan ako me razumete.
Mi smo ovde uglavnom gikovi pa gledamo da im damo što bolji telefon, a to u neku ruku i nije najbolje rešenje.
Razumem da je nekad zgodno dati im telefon ali na prvom mestu treba misliti i o tome šta je najbolje za njih, a roditeljima koji deci dozvole da imaju nalog na antidruštvenim mrežama bih lomio prste.

To bi bila moja dva dinara na temu :)
To htedoh i ja da napisem, ali nekako uvek kad hoces da pomognes onda ispadnes grbav.
 
Jedna od većih gluposti koju sam pročitao. Koristiće dete sve svakako kad tad, bolje ga nauči od početka da koristi kako treba.

+1

Sigurno telefon neće imati presudan uticaj kako će neko dete ispasti već isključivo Vi kao roditelj.
 
25bdce3e800d3ec971408d345ae87d77.jpg
 
Nazad
Vrh Dno