Šta je novo?

Iskustva sa Biostar S100 480GB Plus

dobry94

Slavan
Učlanjen(a)
19.09.2008
Poruke
70
Poena
310
Pozdrav,

Pre godinu dana sam kupio ovaj hard disk. Imao sam dosta problema da ga konfigurišem na mom 7 godina starom laptopu, budući da su drajveri za AHCI kontroler pravili problem. Nakon dosta vremena sam shvatio da na Win10 jedino rade drajveri sa CD-a koji se instaliraju u Win7 compatibility mode-u, kada je jedino moguće omogućiti SATA3 režim bez problema u radu (imao sam problem da se ceo sistem "zaledi", bez mogućnosti korišćenja tastature i miša, jedino rešenje je bilo da se laptop ugasi na silu).

Danas sam rešio da prvi put testiram brzine ovog hard diska i dobio sam ovaj rezultat:

snip.PNG

Budući da je proizvođač naveo da su brzine 540/480MB/s, da li je ovo osnov da tražim zamenu za drugi SSD? Ima li neko drugačija iskustva sa ovim uređajem?
 
Poslednja izmena:
Koji notebook je u pitanju, ovo veoma lici da je u SATA2 modu (a verovatno brze i nema)...
 
U pitanju je Samsung Np300e5z-s05rs (hm65 chipset, intel i5-2540m, 8gb ddr3)

U BIOS-u ima podešavanje da se uključi SATA GEN3 mod, što je i uključeno.

EDIT: Uhvatio sam screenshot is HWInfo:
gen3.PNG

Nažalost, bio si u pravu. Izgleda da moja borba sa drajverima nije završena :( Pošto kupujem novi SSD uskoro (kršteni ovoga puta), probaću i njega, čisto da vidim da li nije to samog diska.
 
Poslednja izmena:
Po brzinama lici na SATA 2 (3.0 Gbps) ali pise gore da podrzava Gen 3 6.0Gbps. Ili su drajveri ili je neki los BIOS, vidi da odradis noviji update ako ima. Bitno je da radi u AHCI modu, to sto nisu pune brzine nije ni bitno jer je seek time iliti vreme odziva ono sto se oseca ubrzanje u radu u odnosu na HDD.
 
ili drži generic majkrosoftov (nije toliko loš) ili na win raid forumu nađi preporučene za tvoj čipset (koliko se sećam za sendi je 11.0.xxx serija drajvera).

sve ostalo pobriši,ne treba ti rst set aplikacija,dovoljan je goli drajver.
 
Pozdrav,

Sinoć sam probao da ažuriram BIOS ali već imam najnoviju verziju. Instalirao sam drajvere verzije 12.9.3.1000, ali i dalje "gura" sata 2 umesto sata 3.

Pogledacu kad se vratim sa posla winRaid forum. Hvala na odgovorima!

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Update:

Probao sam sa drajverima sa WinRaid (kako onim originalnim od Intela, tako i modifikovanim). Oba rade solidno, nema kod mene neke razlike ali i dalje su SATA2 brzine.

Pretražujući internet došao sam do zaključka da pojedini proizvođači laptopova (Panasonic npr, video sam za još neke ali nemam linkove), namerno limitiraju SATA3 brzine na SATA2 nivo, iako sam chipset podržava te brzine. http://forum.notebookreview.com/thr...running-at-sata-2-speed-please-advise.796631/

Iako mi deluje da su ovo uradili kako ne bi došlo do prevelikog povećanja temperature na laptopu, čini mi se da su proizvođači ipak trebali to nagovestiti na neki način kako ne bi gubio vreme u silnim podešavanjima.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno