Šta je novo?

Telefon sa top kamerom vs Dslr aparat?

Alukard

Slavan
Učlanjen(a)
08.09.2016
Poruke
2,122
Poena
315
Da li je bolje dati vise para za telefon, tipa 600-700€ i koristiti njegovu kameru za hobi slikanje zene,deteta,putovanja itd ili je ipak bolje kupiti neku kameru polovnu za oko 300€.
Slika treba da bude dovoljno dobra da njeno editovanje ne predstavlja nikakav problem,slike da budu jasne koliko god je to moguće.
Znam da su slike preko aparata sigurno bolje ali kolika je to tacno razlika?
Dete se npr stalno krece,bitno mi je da te slike ne budu blurovane.
 
Ako hoces da lovis decu u pokretu onda mora i adekvatan DSLR i dobar objektiv. Telefoni su ok za staticne objekte po danu, nocu se raspadaju vec.

Dslr sa 35icom ce da otkine bilo koji telefon u svim scenarijima.

Ako su gabariti problem, tu je uvek Sony mirrorless varijanta.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Takodje ne postoji telefon koj kožu dobro slika [emoji870], juri polovno a6300-a6500, ako hoćeš da daš za telefon 600+ onda bolje daj na aparat koj će gotovo večno biti bolji od bilo kod telefona ....osim aps-c senzor mogu strpati u telefon....nisu uspeli 1" aps-c je daleko [emoji28] Da nekazem nikad.

Da hoćeš samo prirodu što da ne telefon obavlja sve bez muke posebno ako su ti socijalne mreže cilj, ti hoćeš i da obradjuješ slike tek tu nema šta telefon da traži.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
reci klincu da ćeš mu kupiti neku igračku ako bude mirovao i eto ti uštede :D
 
Racunica je bila da li nositi telefon od 200€ a kupiti aparat za 300-400€ ili kupiti telefon od 600+€ i imati sve u jednom.
Ne treba meni profi,ali volim da u darktable-u editujem malo sliku. Da je poboljsam. Sa telefonima je tu muka npr nebo,nikada nebo ne ispadne kao na aparatu.
Nije mi problem velicina aparata nego to sto ga necu imati kod sebe u svakoj situaciji.
 
Nema diskusije, dSLR je dSLR.

Ali prvo vidi sam sa sobom da li ćeš dSLR uvek nositi sa sobom, da li će ti uvek biti pri ruci, moraš da nosiš neki ranac sa sobom i opremom. Podešavanje, nameštanje, dok sve to uradiš dete ode. To fotografima koji zarađuju nije teško i naravno oni su uigrani i brzi, ali meni kao amateru (ma nisam ni amater, više home korisnik) smeta, ne volim ni torbice da nosim, zatim baterije i još jedna jurnjava za punjačem (dosta mi je što jurim punjačem za telefone i sat, ne mogu i za aparat) tako da pristajem na kompromis imati uvek uz sebe telefon sa odličnim kamerom (na mom dSLR ima toliko prašine da sam zaboravio i koji je model). Niti bih ga leti na odmor nosio, da ga vučem po plaži nema teorije, a tek na skijanje da ga ponesem nema šanse, ne znam kako bi on završio te avanture.
 
Telefon, svi od S8 pa na gore i njihovi pandani drugih proizvodjaca.
Neces uvek imati kameru uz sebe i to ti sve kaze.
Uzmes polovan a dobar telefon i vecinu stvari ce ti sigurno zavrsiti telefon.
Ko je zaludjen detaljima i extra kvalitetom neka nosa sa sobom svuda i uvek fotoaparat ... (hoce kako a ne).
Ima ljudi koji telefon nose sa sobom i u klozet, citaju i pricaju dok * * * * a nisam cuo da je iko tamo kameru nosio... toliko o sveprisutnosi telefona.

Cini mi se da se neko u nekoj od tema, dal o telefonima ili fotoaparatima, fotograf po profesiji ili tako nesto, pa je i sam rekao da je ostavio kameru kuci i da je skoro nikad ne nosi sem na izlete i dogadjaje na kojima zna da ce biti fotkanja, za sve ostalo, svakodnevno koristi telefon iz vrha ponude (S8 pa na dalje).
 
Slazem se sa vama,nema teorije da bih uvek nosio kameru sa sobom,i sigurno bih propustio mnogo bitnih stvari za slikanje.
Mislim da je za mene ipak telefon sa dobrom kamerom, nisam bas ludak za detalje.
Da li uzeti neki samsung galaxy ili note ili juriti nesto drugo?
 
Smešno je porediti uopšte dslr i telefone. Nema veze s vezom. Možeš da izdvojiš i 1000e za iphone pa nećeš imati slike kao sa aparatom i kit objektivom od 300-400e. Ne sporim da ćeš sa telefonom lakše funkcionisati ali ako ti je kvalitet bitan jednostavno telefon nema šta da traži pored dslr aparata starih i 10 godina.
Veličinu senzora ne može softver da ispegla koliko god telefoni napredovali u tom segmentu.
 
Neuporedivo naravno: DSLR po pitanju kvaliteta, a telefon po pitanju praktičnosti i deljenja content-a (poruke, soc. mreže itd).

Uglavnom - deluje ti da moraš da imaš oba. Ako kupiš DSLR i neki krš telefon, posle par meseci ćeš taj telefon da zameniš za neki flagship zbog kamere, pošto ti je očito bitna.

Kada nabaviš flagship nećeš više da koristiš DSLR, jer ga nećeš imati uvek pri ruci i to je to, a telefon pravi više nego prihvatljive slike. Na kraju će DSLR da sedi bezbedan u torbici i koristiće se za "specijalne prilike", a možda ode i na Bench oglase.

Jednostavno ta veštačka "prosumer" kategorija ne postoji - običnom korisniku ne treba DSLR i previše je komplikovan. Bio je talas pre par godina kada su svi kačili oko vrata DSLR, ali to je prolazni trend.

Sve drugo, čak i neki manji biznis, koji ima potrebe za contentom na soc. mrežama, web-u itd - uvek DSLR, itekako se vidi razlika kada malo naučiš da ga koristiš.
 
Poslednja izmena:
I kao "iskusan" roditelj: u pocetku je zanimljivo da ih slikas, vijas momente, pravis milion slika i onda pocinjes da shvatas da smaras i sebe i decu i okolinu sa tim, bacis sve u tri lepe, zavalis se sa pivom u ruci i jednostavno uzivas gledajuci ih kako rastu...
Na kraju ces retko slikati momente tipa zurkice, rodjendani, maturice...
Prijatelj nam je profi (bar za mene je profi) fotograf i uvek nosi opremu na letovanja i sl kada idemo zajedno, ali uvek su zanimljivije fotke sa moba jer dok se on namesti vijajuci idealnu poziciju prodju 3 voza...
Tako da moj savet iz iskusta: bilo koji fon sa krstenijom kamericom ce ti biti dovoljan...

...riding on 720p...
 
Solidne slike prave i telefoni stari par godina. Pixel 2 npr. Mnogo je pametnija takva kupovina malo starijih telefona + dslr jer se dobije super kombinacija za iste pare koliko košta s10+ ili iphone itd. Naravno ko voli fotografiju i hoće da se igra u lightroom i photoshop. Ko hoće instant fotke bez mnogo cimanja ne treba ni da razmišlja o dslr.
 
Ovo je diskusija tipa PC ili tablet.

Nema drugog odgovora osim i pc i tablet.

Slikati bebu/dete sa telefonom, je kao u 2005 npr slikati ih crno belim aparatom.

Vrši posao, ali nije to to.
 
A šta mislite o kombinaciji bolje kamere na mobu + naučiti Photoshop i/ili Lightroom?

Ja kupio mirrorless, ne znam da li sam ga 7x poneo sa sobom i to u prva 2 meseca dok sam bio zagrejan, sad ni ne znam u kojoj fioci mi je spakovan.
 
Ne možeš jednostavno nikada da postigneš iste rezultate. Solidno staklo i veliki senzor ne možeš da staviš u tako male gabarite telefona. Fizika se ne može pobediti.
 
@joca89
Koliko imas dece? [emoji4]

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Kakve to veze ima sa stvarima o kojima sam pisao? [emoji846]
 
Ima... Covek hoce da fotka decu.

Dslr je bolji i tu nema priče.

Ali kad krenes sa detetom u park/setnju/izlet pa vuces ranac, grickalice, trotinet, sto drugih cuda, veliko je pitanje da li ce ti aparat pasti na pamet. Onda opet dodjes na to da fotkas mobilnim.

Imao sam dslr, pa milc, sad imam sony rx100 i opet najviše fotkam mobilnim [emoji849].

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Fotoaparat je opravdan jedino ako si zagazio u fotografiju a i tad će ti ga biti mrsko vući uvek sa sobom. Još bitnije ni fotoaparat ni telefon sami ne prave dobru sliku, treba imati smisla i dosta znanja.
Tako da opusti se, uživaj sa klincima fotkaj ih telefonom i nikad jednu ili dve nego dosta slika, a barem jedna će dobro ispasti i uhvatiti momenat.
 
Nema apsolutno nikakve dileme da je bilo koji DSLR/Mirrorless iz prethodnih 10 godina bolji od svakog telefona, sa korektnim staklom i kad neko zna šta radi. Problem je što 99% ljudi nikad neće nositi aparat nakon prvih mesec dana. Imam 5 DSLRova u kući, sve fotkam mobilnim, jer u životu nigde sa sobom nisam poneo aparat.

Loša fotka koju si napravio je bolja od odlične koju nisi :)

Sent from my P30 Pro using Tapatalk
 
Ipak je za mene telefon. E sad,razmatram pixel 3? Ali je mana jer mi je mali displej 5.5 navikao sam na 6+.
A sa druge strane note 10, s10 i p30 pronsu mi preskupi.
 
Pogledacu,zanima me bas razlika izmedju njega i obicne trojke.
 
- Nema bežično punjenje, nema IP rejting, lošiji procesor.
+ Bolja baterija, ima 3.5mm jack.

Izrada je plastična, i prednost i mana u isto vreme, kako kome. Kamera ista, to je najbitnije.

Sent from my P30 Pro using Tapatalk
 
Razmisljam se ipak,da li se isplati galaxy s9+?
Dosta mi je lepsi od pixela 3a xl a mislim da je kamera dobra. Takodje se dvoumim i oko note 9,on je oko 50€ skuplji ali je koliko vidim samo spen prednost njega.
 
Nazad
Vrh Dno