Šta je novo?

DAC za gejming?

U svakom slučaju, dakle prvo da krenem sa DT 770 Pro, pa sa Fostex TR-80 pa i taj B&O H9i.

Sužen izbor na 3 para slušalica je more than welcome :)
 
Celo veče vozim HD515 + F5 Pro na defaultu uz techno i uživam.
Prebacio sam na onaj bass profile od sinoć i nejasno mi je kako sam ono mogao da slušam, prigušeno sve, udara bass ali nerealno jako...

What have you people done to me :d
 
Period navikavanja polako prolazi.. :smoke:
Inace, slobodno napravi i jedan EQ profil (sistemski, preko EqualizerAPO, za igre kao CS:GO) i u AIMP-u/Foobar-u za slusanje muzike, ako ti zafali malo basa za odredjene zanrove ili specificne albume. Nije nista strasno ponekad dodati 2-3dB do 200Hz. Zadrzi HD515, ne isplati ti se da ih prodajes za sicu a ionako se polovne slusalice (posebno stariji modeli) veoma tesko prodaju.

Ne zaboravi da (pokusas) da probas i BD Custom Studio
Kazu da su izradjene kao tenk, da je zvuk odlican a tu je i mehanizam za podesavanje jacine basa, valjda u 4 stepena, verovatno bi ti takve slusalice odgovarale.
Starije (custom one pro plus) su jeftinije za oko 1500 din ali kazu da su zvucno ipak malo losije: What is the difference between Custom Studio and Custom One Pro Plus?

Ovde imas poredjenje DT770 vs Custom One Pro

Na osnovu svega sto tu pise, i cinjenice da navode da su Custom Studio malo bolje od Custom One Pro, mislim da bih izabrao Custom Studio, ne vidim neke primetno bolje slusalice za taj novac, na nasem trzistu. Velika prednost moze da bude i taj slajder sa podesavanjima jacina basa, npr. slusas muziku sa slajderom na drugom stepenu, pokrenes neku igru ili gledas film - na jedan klik dobijas jaci bas.

Naravno, ima i onih kojima vise odgovaraju DT770, primer, (u komentarima su podeljena misljenja, upravo zato je najbolje da probas oba modela, ako imaju demo primerke).
 
Poslednja izmena:
HD515 idu na stalak ili kod mojih kući, a ja sebi uzimam novi par slušalica, mislim da je to skroz korektno :D

Probaću sve navedene slušalice samo da ih pronađem u kojim radnjama ih ima.
We've gone full circle koliko vidim i verovatno će izbor spati na BD DT770 Pro, Custom Studio ili ove B&O H9i ako mogu da opravdam toliko visoku cenu.
Mada, tu su i Fostex TR-80. Najveći izazov će ovde biti naći radnju koja ima sve ove modele raspoložive za probu.

Da li možda imaš neki firsthand savet ako dođe do toga da moram da odradim blind purchase (koji od ova 4 modela)? Upravo čitam ova 2 članka i razlike i pros/cons, pa ću verovatno imati bolju sliku kad budem završio sa čitanjem.
 
Na osnovu svih informacija, grafika frekventnog odziva i svega sto si pisao, mislim da treba da biras izmedju DT770 Pro (80Ω) i Custom Studio - imaju bolji ''fit'' na usima/glavi od Fostex (koje nekim korisnicima mogu da se pomeraju, mislim na klizace) i definitivno oba BD modela imaju malo vise sub bass-a od Fostex (koje imaju bolje srednje). Custom Studio nekako bas mocno deluju, veoma kvalitetno napravljeno i imaju slajder mehanizam za podesavanje basa, na kraju i mogucnost za custom modove ali pokusaj da ih uporedis sa DT770. Naravno, mozda bi ti i B&O odgovarale, jesu skuplje ali su i svestranije zbog BT.
 
Poslednja izmena:
Jeeej :)

Dakle nema greške ni sa jednim od ta 3 modela, hvala još jednom!
Raspitaću se o cenama, o utiscima i prednostima/manama, pa ću dobro razmisliti šta ću kupiti.

DT 770 Pro su €130 ako se dobro sećam, B&O H9i su €300 na KP, Custom Studio ne znam koliko su ali sad ću ih potražiti.
 
DT 770 Pro - €130 nove
Custom Studio - €110 polovne, €200 nove
B&O H9i - €300 nove (KP)

Definitivno ima znatne cenovne razlike izmedju ovih modela. Naginjem ka B&O zbog BT opcije, mada bi trebalo da u Playeru imaju oba BD modela, pa bih mogao da ih isprobam.
Čitam po netu, kažu da su Custom Studio basically updated verzija DT 770 Pro, ali su mišljenja bukvalno 50/50, tako da je ovo down to personal preference izgleda.

Takođe, Custom Studio freq range 5 Hz - 35,000 Hz, dok B&O H9i imaju 20 Hz - 22,000 Hz. Nekako sve ukazuje da B&O nisu najbolja opcija, iako imaju premium pricetag, mada nisam siguran koliko je ovo važno, pošto vidim da se ljudi oduševljavaju ovim slušalicama (sudeći po reviewovima). Takođe, imaju impedansu od 16Ω...
 
Poslednja izmena:
BD Custom Studio (80Ω) trenutno kostaju 23880 din a na sajtu proizvodjaca, na snizenju - 139€.
S obzirom da imaju jastucice od velura (koji lako upijaju znoj i prljavstinu) ne znam da li bih uzimao polovne, mozda ako su slusalice bas ocuvane pa da se jastucici zamene ili operu.

Custom Studio, pored podesavanja jacine basa preko slajdera, imaju jos jednu prednost u odnosu na DT770 Pro - izmenjiv kabl, sto moze da znaci i duzi radni vek slusalica + mogucnost koriscenja kratkog i dugackog kabla po potrebi.
Postoje i ''detachable cable'' modovi za 770 ali racunam kako stizu fabricki, vecina korisnika sigurno nece raditi taj mod.

Te specifikacije nisu toliko bitne, posebno u toj klasi slusalica. Ovde mozes da testiras slusalice i sluh, ako bas dobro cujes onda ce taj raspon biti od 20-20.000Hz. Uz odgovarajuce slusalice (sa dobrom sub-bass ekstenzijom) i pri pazljivom preslusavanju moze da se cuje izmedju 10-20Hz, npr. sa HD7 cujem od 10-20Hz pa do 19kHz, otprilike.

Imas ovde dobar test H9i, sound demo (sa i bez ANC + original audio fajl)

Oluv nije bas odusevljen. Prelusaj ovo pa proceni, meni preko ovog demo snimka ne zvuce ubedljivo (kao neke druge) ali su fensi, popularne, imaju BT/ANC.. ja nikada ne bih dao 300 evra za takve slusalice, mozda kao za dodatne sa BT funkcijom ali to je samo moje misljenje. K5 Pro je overkill za njih, verovatno bi morao da koristis low-gain mod, da potenciometar ne bi bio previse blizu ''turn off'' klika jer bi sigurno zvucale veoma glasno cak i u low-gain modu.

Mislim, krenuo si od DT770 Pro, gledao i razne mrcine od slusalica na drop-u, nabavio veoma mocan DAC+AMP uredjaj i da na kraju zavrsis sa (300€) fensi B&O samo zbog brenda i BT/ANC funkcije.. meni to ne deluje kao pravilan izbor, ili bar ne kao pravilan redosled kupovine :)
 
Poslednja izmena:
Custom Studio sam našao polovne za €110 i mislim da su steal za taj novac iskreno, sve i da mi se ne dopadaju prežalio bih €110, a deluju veoma očuvano, ne znam da li smem da postavim KP link ovde ali ako ukucaš tamo u pretrazi mislim da ćeš ih vrlo lako naći.

Što se B&O tiče slažem se sa tobom, informisao sam se malo bolje i mislim da su totalno promašena kupovina, tj kao što ti kažeš, redosled kupovine.

Mislim da će izbor biti između DT 770 Pro i Custom Studio, s tim što opasno naginjem ka CS na KP.
 
Na headfi su msm jednoglasni da je DT serija bolja od COP. Imao sam DT990Pro odlicne su ali me odbijao attached coiled kabl... ako imas nekoga po nemackoj imas po njihovim oglasima DT Premium modele za smesan novac, vidjao sam DT880, DT990 premium za 80ak evra...
 
Nije bas da su jednoglasni ali su u vecini. Ali to su stare Custom One Pro, za nove Custom Studio vazi da su zvucno bolje od COP, neki cak kazu da zvuce malo bolje od DT770 Pro, pre svega srednji tonovi.
https://www.reddit.com/r/headphones/comments/6tgdd5/my_morning_with_the_beyerdynamic_custom_studios/

Custom Studio imaju 2 ozbiljne prednosti u odnosu na DT770 Pro - izmenjiv kabl i slajdere za podesavanje jacine basa. Na kraju je i dizajn bolji, imaju mogucnost custom modovanja (link je za COP ali princip je isti), ovo poslednje i nije toliko bitno ali nekima ce znaciti.

@bizzardo
Posle cu pogledati oglase, bas da vidim u kakvom su stanju te sto si video. Ali mislim da je u ovom slucaju bolje kupiti nove samo je bedak sto je cena u srb nerealno visoka (203 evra) na na Beyerdynamic sajtu samo 139 evra trenutno. Pored tih novih (139e) polovne od 110e se ne isplate ali to samo u slucaju da imas opciju da ti neko donese sluske iz Nemacke npr.

Inace sam zaboravio na ovu ''custom'' Beyerdynamic seriju, na osnovu svega procitanog za Custom Studio mislim da bi mi apsolutno odgovarale. Mozda ih i kupim do kraja godine (morace da spuste cenu ispod 20k ako misle da ih neko u srb kupi), ne vidim primetno bolje closed-back za te pare. Fostex TR-80 (149e) jesu ok ali Custom Studio deluju kao sluske koje bolje ''leze'' i stoje na usima/glavi + imaju bass slajdere.
 
Poslednja izmena:
I to je tacno. Za te nove COP se i nisam preterano interesovao. Ja sam se uglavnom svih full size sluski otarasio. Ostale mi sr80, p840 i qc35. Sad se premisljam koje focal da uzmem i to bi bilo to (nadam se)... ja se isto nadam nekoj velikoj akciji da ako nas player ne izneveri
 
Uzimajući u obzir da nemam nikoga ko bi mogao da mi donese iz Nemačke, izbor je sužen na Custom Studio (te polovne iz oglasa, ukoliko deluju okej) ili nove DT 770 Pro, 80ohm.

Inače, navikao sam se na FiiO, ne koristim EQ, bass gain i slične gluposti.
Svakodnevno su an low-gain, 12h na FiiO i 50% u Windowsu, kada sam u CS-u igram na mid-gain, 50-60% na Windowsu i rade savršeno. Mislio sam da ubodem slušalice u integralu da čujem kako bi zvučale sada ali me je strah bukvalno da mi ne prokrvare uši :d

110€ za slušalice kakve su Custom Studio je steal. Nemaju garanciju verovatno, ali nije ni bitno, ove HD515 imam od 2009. i još uvek ferceraju kao prvog dana (osim sunđera koje sam menjao jer su se prvi bukvalno dezintegrisali :) )

Što se B&O tiče, zamalo da upadnem u zamku i da se nasankam na konto imena brenda. Nesumnjivo su dobre i versatilne slušalice, međutim kad neko uzme "ozbiljan" amp/dac i onda uzme slušalice na konto brenda, treba ga spaliti :d
 
Poslednja izmena:
Inače fyi, prodavac je misspellovao naziv brenda kao "bayerdynamic".
Poslao sam PM mada nisam siguran da je stigao jer nijedan do sada nije, imam nekih problema sa slanjem PMova iz nekog razloga.

Celo jutro čitam poređenja između DT 770 Pro i Custom Studio i ne mogu da se odlučim idalje. Svi kažu da su DT 770 Pro udobnije a da Custom Studio imaju "flatter" zvuk, što je za studijsku upotrebu presudno, ali ne i za ostale stvari. Ko zna, time to do some more research.
 
Sunce mu, na srpskom si forumu, sta forsiras te engleske izraze... nije vise in covece... :D

...riding on 720p...
 
Sunce mu, na srpskom si forumu, sta forsiras te engleske izraze... nije vise in covece... :D

...riding on 720p...

Često mi se to zamera, jače je od mene stvarno :)
Svakodnevno provedem pričajući engleski jako puno u toku dana i onda mi bude lakše kada brzo nešto želim da iskucam da to uradim na engleskom.

Izvinjavam se, pokušaću da to ubuduće svedem na minimum :)
 
Sta ja da kazem, kada pricam 4 jezika svakodno non stop? :)
Posto ste puno pisali, prevideo (ili zaboravio): kakvo je pozicioniranje u csgo?

...riding on 720p...
 
Sta ja da kazem, kada pricam 4 jezika svakodno non stop? :)
Posto ste puno pisali, prevideo (ili zaboravio): kakvo je pozicioniranje u csgo?

...riding on 720p...

To je već enigma čak i meni :) Ukratko, biznis komunikacija mi se svodi na engleski jezik, dodaj na to i gejming sesije koje su po pravilu na engleskom i eto... otkud navika :)
FiiO K5 Pro je fantastičan za CSGO, ne znam kako bih objasnio: neutralizovan je onaj "krš" bass sa integrisane zvučne kartice i mnogo je lakše odrediti gde se čovek nalazi. Testirano je na Sennheiser HD515 slušalicama koje su otvorene i ne baš pogodne za gaming, tako da verujem da će se čuti još bolje na nekim semi-open ili closed-back slušalicama.

Trenutna dilema je između Custom Studio i DT 770 Pro modela, kako ću 99% uzeti jedan od ova 2 para slušalica, imaću priliku da uporedim zvuk sa otvorenim HD515 modelom i da napišem kratku recenziju i poređenje između ova dva modela.

Sinoć sam iz šale uboo HD515 u integrisanu zvučnu karticu i tačno sam se zamalo šlogirao, ne bih se vratio na integrisani zvuk nikada više :D
 
Evo grafik/poređenje između DT770 i Studio što sam iskopao negde. Imajte na umu da je vertikalna skala po 2dB da bi se bolje videle razlike.
 

Prilozi

  • lNnq3R1.jpg
    lNnq3R1.jpg
    106.8 KB · Pregleda: 68
Jel može neko ovo da mi dešifruje, pošto nisam
siguran u šta gledam :D


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Otvorene sluske su ti bolje za fps.
Zatvorene "nabijaju" zvukove i teze odredjujes daljinu.

...riding on 720p...
 
Otvorene sluske su ti bolje za fps.
Zatvorene "nabijaju" zvukove i teze odredjujes daljinu.

...riding on 720p...

Hmm, zar nisu sve ove “gejmerske” zatvorene ili poluzatvorene? HyperX Alpha itd...

Nisam znao ovaj podatak.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Imao sam sličnu dilemu u decembru i na kraju sam uzeo dt880 edition i mislim da sam pogodio u izboru. Poluotvorene, najbolje od oba sveta. Neverovatno lagane i udobne slušalice - ne osećam da ih nosim. Zvuk odličan. Pozicioniranje u igrama perfektno (bf/novi cod). Obratiti pažnju na razliku između pro i edition verzija - drajveri identični, različit headband, na edition udobniji. Nije tema, ali i zvučnicima što sam se ponovio sam prezadovoljan, pa preporuka i za njih.

Vidim pominješ alpha Cloud, imao sam ih pre dt880, i ako su alpha odlične, pored ovih nemaju šta da traže u igrama, a naravno ni u muzici.
 
Poslednja izmena:
Vidim ja da ću morati da smaram gospodu iz Playera i da isprobam sve to first hand, ne vredi ovako preko neta da nagađam koje bi mi odgovarale, mada sumnjam da bih pogrešio sa bilo kojim od njih.
 
Na brzinu si ''uleteo'' u celu ovu pricu pa ti dosta toga nije jasno i zbunjen si, sto je razumljivo. Imas po netu sva moguca objasnjenja (na head-fi, raznim audio/tech sajtovima/YT), od osnovne podele i karakteristika slusalica do detaljnih objasnjenja, analiza itd.

To oko closed-back vs open-back dizajna ne treba da te buni, npr. ima primera da zatvorene slusalice u istoj/slicnoj cenovnoj klasi zvucno deru otvorene u svakom mogucem smislu (pa i za gaming upotrebu) i obrnuto. Isto tako ima closed-back slusalica koje su dobre za muziku a lose za gaming, i obrnuto. Generalno open/semi-open najcesce imaju veci soundstage, visu rezoluciju zvuka, prirodniji tonalitet itd, tako da su (malo) bolje za kucnu upotrebu (hi-fi, gaming, filmovi/video/YT, kada zvucna izolacija nije presudna) dok closed-back najcesce imaju malo jaci bas, jaci atak i dosta bolju zvucnu izolaciju. Ali uvek ima izuzetaka, na kraju ako su fabrika i audio inzenjeri obavili posao kako treba onda nije toliko bitno da li su otvorenog ili zatvorenog dizajna, zvucne razlike ce se svoditi na nijanse a najveca ce biti u zvucnoj izolaciji.

Opet moram da napisem - najbolje je da pokusas da probas DT770 Pro i Custom Studio. Posebno kada vec imas jednu od boljih domacih prodavnica u komsiluku :) Zamoli ih da probas bar jedne od tih, vrlo verovatno imaju 770 kao demo model. Citanje i osnovno informisanje jeste dobar ''filter'' pri izboru ali postoji mogucnost da se dodatno zbunis i na kraju potrosis novac na neku trecu, losiju opciju.

Na osnovu svih info. do sada, ja bih izabrao Custom Studio. Prakticno svi kazu da su generalno bolje od starih Custom One Pro/+ (najvise zvucno + poboljsana udobnost), da su zvucno bar izjednacene sa DT770 Pro a mnogima zvuce i bolje (bolji srednji + manje ostri visoki), primer. Najveca prednost je brza i laka izmena kabla (i koriscenje 2 kabla razlicite duzine) i podesavanje jacine basa preko slajdera u 4 ''stepena'', sto je najbitnije skoro svi se slazu da ovakav sistem podesavanja basa radi odlicno i da ima smisla koristiti ga.

E sad, prava steta sto cena u srb nije malo normalnija, da CS kostaju oko 20k din bila bi korektna cena, ovako kostaju 23880 din. Mada vidim da su na amazonu 200$, na BD sajtu samo trenutno 139 evra tako da cena u srb i ne cudi.
Te iz oglasa deluju ok, koliko je to moguce proceniti preko mutnih fotografija. Jedino sto mi se ne svidja sto su koriscene a sa (fabrickim) velur jastucicima, kozne je lakse obrisati i dezinfikovati, velur prilicno moze da upije znoj i prljavstinu. Zamenski jastucici postoje, verovatno original na BD sajtu ali i Brainwavz + kineski sa AE ali svi aftermarket gotovo sigurno menjaju zvuk, dok se ne isprobaju niko ne moze da zna kakva ce ta promena biti. Pozitivan primer sa Brainwavz.

Ja bih na tvom mestu pokusao da probam bilo koje closed-back pa cak i open slusalice (cenovni rang 150-300 evra), idealno uz K5 Pro a moze i na demo opremi iz same prodavnice. Cisto da cujes kako sve to zvuci posle HD515.

P.S

Izgleda globalno vlada nestasica K5 Pro, vidim da se mnogi sirom sveta zale, ko zna kada ce ponovo stici u nase prodavnice. Dobru kupovinu si obavio :)
 
Poslednja izmena:
U pravu si u potpunosti, zbunjenost je blagi opis situacije u kojoj se nalazim sada trenutno :)

Što se Playera tiče, poslao sam im mejl upravo sa pitanjem da li neke od ovih slušalica imaju kao demo model, tj da li mogu da ih probam uživo i da vidim kakve su zapravo. Nije mi čak problem ni da ponesem FiiO u radnju ali je malo nezgodno zbog ovog power bricka, teško je to zezanje sad sa svim tim kablovima itd. Najviše me smara to što ću otići a neću tamo kupiti, bukvalno se već sad osećam kao pipač hleba :) U svakom slučaju još dobro ću razmisliti, mada mislim da će tu na kraju pasti CS po svemu sudeći.

Eto meni utehe za F5 Pro, mada nemam na šta da se požalim. Izgleda da se moja ishitrenost ipak isplatila :)
 
^ Zovi tog ortaka sto ima M50x, cisto da probate kako zvuce zatvorene slusalice (sa naglasenim basom i visokim) na K5 Pro, mozda se i on odusevi, posebno ako M50x koristi na losoj integrusi ili telefonu. Za te ATH vazi da zvuce malo previse agresivno i da je soundstage medju najslabijim u klasi ali ko zna, mozda ih K5 Pro prilicno ''ozivi''.

Jel može neko ovo da mi dešifruje, pošto nisam
siguran u šta gledam :D


Sent from my iPhone X using Tapatalk

https://www.headphones.com/pages/evaluating-headphones

Prema tom grafiku DT770 Pro imaju za 1-2dB jaci bas, povucenije nize srednje i dosta glasnije visoke, posebno izmedju 6-10kHz, tako da verovatno ta v-shaped kombinacija jaceg basa i naglasenih visokih dodatno ''potiskuje'' srednje tonove u odnosu na Custom Studio. Plus cinjenica da na CS sam mozes da podesavas jacinu basa preko slajdera a za sam efekat kazu da je odlican, da cak ni na poslednjem podesavanju nema preteranog zamucenja zvuka kao na starim COP/+. U sustini, stanje sa ovog grafika se poklapa sa utiscima korisnika, da CS zvuce bolje izbalansirano i sa manje ostrim visokim.

S obzirom da si planirao da das 300+ evra za B&O, onda ni 203 evra nije strasno za CS, posebno ako ih probas i uveris se da su udobne i da ti zvucno odgovaraju.
 
Poslednja izmena:
@bizzardo, sve sto imaju u radnji raspakuju (ako kutija dozvoljava) da poslusas. Tako su meni sve one fostex sto su imali. Samo obrati paznju da ti ne uvale neke pohabane. Mada imaju i namenske demo modele ali je izbor limitiran.
Realno do 200€ ima dosta dobrih slusalice ali su sve od preporucenih toliko razlicite zvucno da ako ne znas sta trazis mozes lako i da se razocaras. Nema uglavnom e ovo je najbolje za 200 po svemu kraj. Takvih nema ni za par hiljada evra tako da se spremi da ce ti cesto proci kroz glavu "sta da sam uzeo ???? slusalice".
Jesi li razmisljao o hd58x, 6xx i he4xx sa drop-a? Ili da skoknes do audiopro-a da probas neke ultrasone :)
 
@hsv.stoned pa da, to već ima smisla. Vidim da su CS maltene po svemu bolje od DT 770 Pro, eto samo je možda udobnost na strani DT-a, mada koliko sam uspeo da skapiram i to se rešava zamenom jastučića ukoliko je to potrebno. 99% sam siguran da ću uzeti CS, čak ih ima u Playeru, cena nije problem jer kao što si rekao padalo mi je na pamet da se isprsim i €300 za B&O. Čak razmišljam da li bih možda mogao da se protegnem i do €350 ukoliko je to potrebno, apsolutno nije nikakav problem niti mi se žuri sa kupovinom. Požurio sam sa K5 Pro što se, na svu sreću, na kraju pokazalo kao dobra stvar, ali se ne bih izletao ponovo sa nestrpljenjem :p Iskreno CS i DT bih kupio i kao blind purchase nemam problema sa tim, samo razmatram sve opcije i da li bi značilo da sa €200 budžet proširim na €300 i €400. Naravno, svestan sam da bi to moglo ići u nedogled, ali dok odradim istraživanje svega što me zanima, imaću okvirnu sliku šta da kupim. Ovih dana ću svratiti do Playera kada budem stigao, nadam se da će imati nešto od artikala u radnji da vidim barem kutiju :D

@zyllion Nisam znao da raspakuju slušalice, to je veoma kul od njih. HD58X, HE4XX i 6XX nisam razmatrao jer su u pitanju open-back modeli koji mi ne odgovaraju, namera je da uzmem closed-back ili u najgorem slučaju semi-open. Ultrasone nisam razmatrao, iskreno, nije mi ni palo na pamet dok sad nisi pomenuo, uglavnom se kroz ceo ovaj thread prati dilema između DT 770 Pro i Custom Studio. Mislim da bi mi CS legle kao budali šamar, ali sad ću prelistati Drop da vidim ima li nečeg zanimljivog.
 
Poslao sam upit prodavcu za one CS, konkretno koliko su stare i da li su u garanciji, pa javljam kad dobijem update.
 
Nazad
Vrh Dno