Šta je novo?

DAC za gejming?

Kad smo već kod impedanse, recimo, one Beyerdynamic DT 770 (ne kažem da ću njih definitivno uzeti, ali navodim primer) imaju varijantu od 80Ω i 250Ω, vidim da se po netu preporučuju ove od 250Ω. U slučaju da se opredelim za neke slušalice sa visokom impedansom (trenutne HD515 su 50Ω što je vrlo malo), morao bih uzeti neki "jači" DAC/AMP.

Problem je što je vrlo teško doći do bilo kakvog DAC/AMP-a kod nas, na KP maltene nema ničega. Vidim da je recimo Asus Xonar STU advertised za može da izgura do 600Ω, ali ni njega nema nigde (a jako je lep uređaj, not gonna lie :D )

Nisam pametan šta da radim, verovatno bih prvo uzeo DAC/AMP pa tek onda neke nove slušalice, nekako mi to ima više smisla jer ni sad ne znam full potencijal HD515-ica iako verovatno nije ogroman.

Sacekaj da domace prodavnice ponovo nabave K5 Pro, verovatno ce kostati za 1000 din manje od prethodne cene, dakle oko 20k din.
Vec sam postavljao ovaj test ali evo opet. (imas i video review a u ovom delu pise sve najbitnije o pojacalu - II. Using K5 PRO with full-sized headphones):
The same medium-sized soundstage remained and I was pleased to hear a very engaging and dynamic performance. From my point of view, Quad ERA-1 doesn’t need more power than this, at about 50% it was already loud and at 60% it was already too loud. The more I listen to K5 PRO the more I realize it goes mostly towards a musical and engaging sound and not a lot to the technical and super linear side of things. With K5 PRO, I don’t want to review it and write my impressions down, I just want to listen to some music and have some quality time.

If K5 PRO can easily drive the Quads, you can include all the dynamic headphones in this list as well, the Sennheiser HD660S at half volume were already sounding like speakers, so draw your conclusions.

Now, Hifiman Arya is a different, much bigger beast. With it my volume would normally sit at 1 to 2 o’clock (about 60 to 65 % volume) and I could go maximum to 3 o’clock (75% volume) for a head-bang inducing, neck-pain relieving performance.

Dynamics were there, slam was there, nothing sounded crowded or up-front, Arya were driven nicely with it. Actually, they were driven much nicer than the more expensive offerings like the Headamp Gilmore Lite Mk2 or Aune S6 Pro. K5 Pro has a lot of power and that can be easily spotted, I still had some power left on tap with Arya, that is a very good sign!

Tesko da postoji bolji DAC + pojacalo za slusalice od K5 Pro, u tom cenovnom rangu. Kao klasican DAC (za zvucnike) ima boljih resenja ali kada su slusalice prioritet onda je ovaj FiiO mozda i najbolji izbor za taj novac, ne samo na nasem trzistu.

Ne znam gde si nasao Essence STU? Odavno se retko pojavljuju cak i na KP a i kada se pojave cene su visoke.
Odlican je taj Xonar ali je ipak iz 2013. godine i gotovo sigurno je zvucno prevazidjen u odnosu na cenu (najcesce kosta 220-250€). Izlazna impedansa je 10Ω sto nije bas idealno za slusalice ispod 80Ω a i generalno je mana za tu klasu (najcesce su izlazne 1-3Ω). I ja sam pre 2-3 godine hteo da kupim taj DAC ali sam odustao, pre svega jer su ga ostali uredjaji ''prestigli'' u tom cenovnom rangu a i zbog izrade, jeste lep uredjaj ali kazu da je izradjen pretezno od plastike samo prosecnog kvaliteta (preko E10k i X6 mislim da kamion moze da predje, koliko su dobro napravljeni). Ubedjen sam da je K5 Pro kvalitetnije napravljen, da zvuci malo bolje a na kraju ima dosta mocnije pojacalo za slusalice, jeftiniji je i model iz 2019. koji se lakse nalazi u prodaji (i sa garancijom).

Ako hoces da izdvojis oko 20k din za DAC/AMP onda K5 Pro bez mnogo razmisljanja. Ili Sound BlasterX G6 (160 evra na KP, preko Ugara) s tim sto je K5 Pro i dalje malo bolji, pre svega za slusanje muzike + mocnije pojacalo. Za gaming je Creative verovatno malo bolji, zbog softvera, emulacija itd.

Ako raspolazes sa visim budzetom (250-300$ + dazbine i narucivanje) onda svakako ima jos boljih uredjaja, samo treba naci najbolji u tom rangu a ima ih na desetine.

Slusalice - preskoci DT770 Pro, ne zato sto su lose vec jednostavno ima boljih, i u tom cenovnom rangu a i 50$ ispod/iznad. Tebi trebaju hi-fi + gaming sluske a ne klasicne studijske, u ovom slucaju malo zakinute za srednje:
Da li ces (closed-back) sluske da kupujes ovde ili da narucujes, budzet.. to je tvoja odluka ali nemoj se zaletati na prve koje su popularne po netu (npr. M50x, DT770 Pro), ne zato sto su lose vec zato sto po slicnoj ceni ima boljih.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti puno na iscrpnim odgovorima i izvinjavam se na mučenju sa moje strane!

Onda je odluka definitivno pala za AMP/DAC - FiiO K5 Pro, a o slušalicama ćemo razgovarati kada za to dođe vreme :)

EDIT: Našao sam ga na KP za 19.5k, što je skroz okej cena.
 
Poslednja izmena:
Citajuci u temi da bi bilo pozeljno da se zameni sturjni adapter, da li moze neko da ostavi link ili napise gde moze da se pazari bolji strujni adapter sa zastitom od stujnog udara za FX Audio X6? Koja je vasa preporuka i da li se isplati uzimati jaci npr. od 2A zbog poboljsanja zvuka?
 
Izvinjavam se na double-postu, ali evo najnovijeg update-a:
Večeras kupujem FiiO K5 Pro, hvala svima na pomoći a pogotovu @hsv.stoned na iscrpnim odgovorima!
 
Hvala ti puno na iscrpnim odgovorima i izvinjavam se na mučenju sa moje strane!

Onda je odluka definitivno pala za AMP/DAC - FiiO K5 Pro, a o slušalicama ćemo razgovarati kada za to dođe vreme :)

EDIT: Našao sam ga na KP za 19.5k, što je skroz okej cena.

Ne bih uzimao taj od 19.5k din, mozda ako ima validnu garanciju ali sumnjam. Uskoro ce dobro poznata prodavnica (ponovo) nabaviti K5 Pro i mislim da ce biti (verovatno) za 1k din jeftiniji nego prosli put, dakle oko 20k din (+ garancija).
Ako ''ciljas'' na rang DAC/AMP 250-300$ onda sigurno ima i boljih od K5 Pro ali ne znam koji se najvise isplati + narucivanje/dazbine, jer ponuda takvih modela u srb je bas slaba.

I ja cu verovatno uzeti K5 Pro ali jos uvek razmisljam, da li mozda da uzmem Q5 (36k din ''na snizenju''/to je realna cena zapravo, slabije pojacalo od K5 Pro ali malo bolji zvuk + prenosivost koja mi u sustini ne treba) ili mozda da kombinujem A5 sa nekim klasicnim DSD DAC-om, ili da Topping D50s uparim sa nekim dobrim pojacalom za slusalice ali to primetno povecava troskove.

Ko uzme K5 pro - oprezno sa pojacavanjem zvuka i gain-om. I low gain je dovoljan za veliku vecinu slusalica a medium ili high gain mogu da budu opasni po sluske i sluh, ako se zvuk slucajno pojaca preko 30-40%, otprilike.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam razumeo prodavca uređaj ima validnu garanciju.

EDIT: Stajaće na low gain za dobrobit svih :D Javljam utiske večeras, hopefully.
 
Poslednja izmena:
Pazi, ne znam koliko je koriscen taj FiiO, KP je to, mnogi polovne (a fizicki odlicno ocuvane uredjaje) prodaju kao nove. Ne znam koliko ima smisla da K5 Pro (koji je vrlo verovatno koriscen bar nekoliko meseci) platis 19.5k din kada ce nov toliko kostati za nekoliko nedelja. Neka ti posalje sliku garancije, videces datum kupovine.

Jedna prodavnica u NS mozda ima na stanju K5 Pro za 21600 din (mozda i nemaju, ipak su vezani za poznatiju 4A prodavnicu koja nema trenutno taj DAC).

Od closed-back Beyerynamic imas ove za 23880 din, ''preko'' su primetno jeftinije: https://europe.beyerdynamic.com/custom-studio.html
https://www.head-fi.org/showcase/beyerdynamic-custom-studio.21224/reviews
https://www.headphonecheck.com/test/beyerdynamic-custom-studio/

Pise sve tu o njima, imaju 4 stepena podesavanja basa - za prvi stepen kazu da je veoma slab, drugi i treci treci nude optimalnu jacinu basa, poslednje podesavanje je preterano, basshead.
 
Ovaj FiiO K5 Pro je u vakuum pakovanju, inače ne bih ni razmatrao kupovinu.

Što se ovih Beyerdynamic slušalica tiče, vidim da je glavna mana clamping force i to što se brzo "usijaju", tj uši, od nošenja. Za duge gejming sesije to nije prihvatljivo, ali svakako bih morao dodatno da se informišem povodom ovog modela.
 
Onda je ok cena :)
E sad, da li Creative Sound BlasterX G6 za 150 evra (KP, Ugari) ili K5 Pro.. ja bih izabrao FiiO ali je i Creative odlican DAC/AMP.

Što se ovih Beyerdynamic slušalica tiče, vidim da je glavna mana clamping force i to što se brzo "usijaju", tj uši, od nošenja. Za duge gejming sesije to nije prihvatljivo, ali svakako bih morao dodatno da se informišem povodom ovog modela.

To je subjektivno, jos nisam probao slusalice koje imaju toliko jak clamping force da mi to smeta ali jesam one koje ne stoje bas stabilno i cvrsto na glavi, npr. Fostex TR-90 su veoma udobne ali mi fali za nijansu jaci clamping force. Na kraju, to zavisi i od oblika, velicine glave. A sto se ''grejanja usiju tice, sve slusalice, odnosno svi jastucici manje ili vise greju usi, mnogi kazu da koza/lazna koza garantovano vise greju ali ovih dana sam probao i kombinovane (eko koza + velur) za koje se ispostavilo da prilicno greju usi, jesu udobni i mekani ali je pitanje sta ce biti na letnjim temperaturama. Neko ''pravilo'' je da plitki jastucici, od velura ili slicnog materijala manje zagrevaju usi a da su duboki, debeli, kozni jastucici najlosiji na tom polju. Zvucno meni vise odgovaraju duboki jastucici mada to zavisi i od samih slusalica, ima i onih bolje zvuce sa plitkim.
 
Poslednja izmena:
Iskreno ja imam bojazan samo zbog toga što sam navikao na around ear open slušalice, njih mogu komotno 10+ sati da nosim bez prestanka i da ne osetim ni da ih imam na glavi, a closed-back slušalice su uglavnom on the ear, pa otud ta dilema. Takođe, malo je specifičan use case jer ja želim hi-fi slušalice ali koje ću simultano koristiti za gaming, što znači da će provoditi po nekoliko sati bez prestanka na glavi. Mislim da ću morati da probam barem nekoliko modela u radnjama kod nas, čisto da osetim kakav je osećaj.

Što se jastučića tiče, to sam i ja čuo - velur je udobniji i generalno bolji (vidim da se uglavnom on i forsira).
Moraću dubooooko da se posvetim ovoj temi dok ne dođem do odgovarajućih slušalica, drago mi je da na ovom forumu imam sa kime i o tome da prodiskutujem :)
 
Iskreno ja imam bojazan samo zbog toga što sam navikao na around ear open slušalice, njih mogu komotno 10+ sati da nosim bez prestanka i da ne osetim ni da ih imam na glavi, a closed-back slušalice su uglavnom on the ear, pa otud ta dilema.

Odakle ti to? :) Over-ear slusalice postoje u closed-back, semi-open i open verzijama i sva tri dizajna su prisutna i hi-fi svetu, zatvorene cesce kao studio/monitor i gaming sluske (zbog izolacije).
Da li su neke closed/semi-open/open back slusalice udobne ne zavisi od toga vec od konstrukcije, velicine, jastucica, clamping force itd. Postoje i neudobne open-back slusalice kao i veoma udobne closed-back, i obrnuto.

On-ear slusalice su nesto drugo, one jesu uglavnom closed-back dizajna (takodje zbog izolacije, ipak su to portable sluske, namenjene za nosenje svuda) ali ima i open-back on-ear (Grado SR, Fidelio M serije i slicne).

Ako uzmes K5 Pro (ili G6) onda ponesi u neku od prodavnica koja ima demo opremu, pitaj ih da povezes tvoj DAC/AMP i onda testiraj neke od ponudjenih demo slusalica. Lossless muzika (koja ti je dobro poznata, da bi sto lakse cuo razliku) i to je to za pocetak, da steknes neki osnovni utisak o kvalitetu zvuka i udobnosti slusalica iz tog cenovnog ranga (npr. 150-300€, zavisi koje nude).

P.S

Ovde imas jos neke utiske o K5 Pro, i to bas sa DT770 Pro.
Inace, jos jedna ^preporuka za DT6 in-ear, odlican (hi-fi) kvalitet zvuka i dosta dobra izrada za smesnih 18-20$.
https://iiwireviews.com/tin-audio-t2-and-senfer-dt6-punching-above-their-price
 
Poslednja izmena:
Odakle ti to? :) Over-ear slusalice postoje u closed-back, semi-open i open verzijama i sva tri dizajna su prisutna i hi-fi svetu, zatvorene cesce kao studio/monitor i gaming sluske (zbog izolacije).
Da li su neke closed/semi-open/open back slusalice udobne ne zavisi od toga vec od konstrukcije, velicine, jastucica, clamping force itd. Postoje i neudobne open-back slusalice kao i veoma udobne closed-back.

On-ear slusalice su nesto drugo, one jesu uglavnom closed-back dizajna (takodje zbog izolacije, ipak su to portable sluske, namenjene za nosenje svuda) ali ima i open-back (Grado, Fidelio i slicne).

Ako uzmes K5 Pro (ili G6) onda ponesi u neku od prodavnica koja ima demo opremu, pitas ih da povezes tvoj DAC/AMP i onda testiraj neke od ponudjenih demo slusalica. Lossless muzika (koja ti je dobro poznata, da bi sto lakse cuo razliku) i to je to za pocetak, da steknes neki osnovni utisak o kvalitetu zvuka i udobnosti slusalica iz tog cenovnog ranga (npr. 150-300€, zavisi koje nude).

Sve što više pričamo sve mi je jasnije da vrlo malo znam o celoj ovoj priči :)

Da, moja greška, mislio sam na over-ear slušalice, ne na around ear. Uglavnom, išao bih na closed-back slušalice u kakve god one izvedbi bile - bitno mi je da su udobne za dugo nošenje za kompom i da su naravno kvalitetne izrade.

Ova ideja za testiranje sa K5 Pro je odlična, živim preko puta dobro poznatog "igrača" pa bih možda mogao tamo da isprobam nekoliko modela, još samo da napravim listu onih koje bi trebalo probati. Cenovni rang je baš upravo taj, €150-300.
 
Pa napisao sam u postu 61.

Video sam tvoj post, ali necu da ga pravim vec da kupim gotov. Nisam vican u tome i ne bi bas da se igram.
Zato sam i pitao ovde u temi gde ima mozda kod nas ili od kineza da se naruci neki bolji strujni adapter sa zastitom za X6? I koji vi preporucujete?
 
@bizzardo

Ne znam sta sve imaju na stanju trenutno, ja bih pokusao da probam ove closed-back:
Fostex TR-80 (250Ω), ovde imas utiske o tim slusalicama + poredjenje sa DT770 Pro.
Na snizenju kostaju 149€. Verovatno i one bolje zvuce sa fabrickim, dubokim ''angled'' jastucicima, kao i semi-open TR-90.

BEYERDYNAMIC CUSTOM ONE PRO PLUS, i njih obavezno pokusaj da probas (+ razlicita bass podesavanja preko prekidaca)

Ne znam koje jos closed-back nude. Mozes da probas i neke semi-open/open, kad si vec u prilici.

Mogao si da svratis i do ''4A'' prodavnice, da probas neke closed-back, i klasicne ''hi-fi'' ali i gaming, kao npr. Sennheiser GSP 300, za koje kazu da zvuce odlicno, da mnogo dobro izoluju a i udobne su.
 
Poslednja izmena:
Sad baš i ja gledam, nisu se proslavili sa ponudom na sajtu, iskren da budem.
Ova 2 modela su must try, to svakako. Znam da me je drugar hajpovao za Audio Technica M50x i da ih nisam probao do sada, a da on jeste i kaže da se razočarao. Šta sad to znači, ko zna :D

Moraću da odgledam ovaj video snimak o otiscima sa DT 770 Pro, bukvalno je shot in the dark ovako nagađanje napamet jer je to zvuk, nije nešto što se može izmeriti i objektivno oceniti, svakome će zvučati drugačije.
 
Video sam tvoj post, ali necu da ga pravim vec da kupim gotov. Nisam vican u tome i ne bi bas da se igram.
Zato sam i pitao ovde u temi gde ima mozda kod nas ili od kineza da se naruci neki bolji strujni adapter sa zastitom za X6? I koji vi preporucujete?
+1 i ja se pitam za isto :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
^ Ja sam uzeo na KP punjač od laptopa bitno je da je 12V, amperaža može i veća, mislim da je kod mene 12V 3A.

Sent from XA2
 
Uz FiiO K5 Pro sam dobio strujni adapter 15V-1.5A, međutim ima kineski plug i ne mogu da ga uključim u struju.
Imam strujni adapter od laptopa koji je 19V-3.42A.

Da li smem njega da koristim?
 
Ne znam, vidi na sajtu proizvodjaca sta pise kao preporuka za adapter, mozda pise neko dozvoljeni raspon za strujne adaptere.

A bedak, kao sto sam i mislio, taj primerak je ocigledno sa AE (ili nekog drugog azijskog sajta), verovatno je kupljen na nekom od snizenja, otuda i kineski plug i naravno, nista od domace garancije.
Da ne mracim, resi to sa adapterom i neka te dobro sluzi :)
 
Ne znam, vidi na sajtu proizvodjaca sta pise kao preporuka za adapter, mozda pise neko dozvoljeni raspon za strujne adaptere.

A bedak, kao sto sam i mislio, taj primerak je ocigledno sa AE (ili nekog drugog azijskog sajta), verovatno je kupljen na nekom od snizenja, otuda i kineski plug i naravno, nista od domace garancije.
Da ne mracim, resi to sa adapterom i neka te dobro sluzi :)

MAX Output Voltage 19.68 Vp-p

To piše ovde: https://www.fiio.com/k5pro_parameters

To bi značilo da smem da koristim ovaj adapter?
 
Ukratko, ako se neko bude našao u sličnoj dilemi (izvinjavam se za doublepost):
Isti napon i ista ili visa struja je pravilo.

Ovim putem se zahvaljujem kolegi @Lanikor na kratkom ali vrlo jasnom odgovoru!
 
Triple post alert.

Rešen je problem sa adapterom, kupio sam "detelina" strujni kabl u E* za neku siću.
Večeras ću setupovati i napisati utiske, jedna stvar me samo interesuje: skinuo sam neke drajvere sa FiiO sajta i instalirao.

Da li je potrebno da obrišem drajvere za integrisanu zvučnu ili bi sve trebalo da radi kao sat i bez toga? Pretpostavljam da ne, ali hajde da pitam ipak.
 
Samo ugasi integrušu u bios-u. ASIO drajvere aktiviraj u plejeru, pre toga imaš najosnovnija podešavanja u tom FiiO programu, pa u windows/sound settings.

Sent from H8266
 
Samo ugasi integrušu u bios-u. ASIO drajvere aktiviraj u plejeru, pre toga imaš najosnovnija podešavanja u tom FiiO programu, pa u windows/sound settings.

Sent from H8266

Hvala puno, ako bude nekih problema, javiću se večeras.
Takođe, pošto K5 Pro nema switch kojim može da se izabere da li da reprodukuje zvuk na zvučnicima ili slušalicama, ako su uključeni i zvučnici i slušalice, on će reprodukovati zvuk na oba uređaja? Ako je tako, lako ću rešiti to time što ću zvučnike recimo smanjiti na 0 volume, mada iskreno eto sad mi pade na pamet... taj switch bi bio jako koristan.
 
Hvala puno, ako bude nekih problema, javiću se večeras.
Takođe, pošto K5 Pro nema switch kojim može da se izabere da li da reprodukuje zvuk na zvučnicima ili slušalicama, ako su uključeni i zvučnici i slušalice, on će reprodukovati zvuk na oba uređaja? Ako je tako, lako ću rešiti to time što ću zvučnike recimo smanjiti na 0 volume, mada iskreno eto sad mi pade na pamet... taj switch bi bio jako koristan.
Upadam ovako kao padobranac, al ajde da ti odgovorim. [emoji1] Ne reprodukuje zvuk na oba, već moraš da raskačiš slušalice da bi radili zvučnici. Mislim da većina tako funkcioniše. Jedino znam da Sound blasterx g6 ima tu opciju da jednim klikom u programu biraš da li hoćeš da zvuk ide preko zvučnika ili slušalica. Meni je to bio veliki plus kad sam birala dac/amp. Eto, možda će ova informacija nekome značiti za sledeći put. :)
 
Upadam ovako kao padobranac, al ajde da ti odgovorim. [emoji1] Ne reprodukuje zvuk na oba, već moraš da raskačiš slušalice da bi radili zvučnici. Mislim da većina tako funkcioniše. Jedino znam da Sound blasterx g6 ima tu opciju da jednim klikom u programu biraš da li hoćeš da zvuk ide preko zvučnika ili slušalica. Meni je to bio veliki plus kad sam birala dac/amp. Eto, možda će ova informacija nekome značiti za sledeći put. :)

Hvala na informaciji.

Ukoliko je tako, to je još povoljniji scenario.
 
Nisam bas siguran da je tako. Verovatno reprodukuje zvuk na oba (kao i solidan broj raznih chi-fi uredjaja) s tim sto je line-out na K5 Pro zapravo pre-out i zvuk je moguce kontrolisati preko potenciometra. Na FiiO E10k modelu je slicno s tim sto on ima klasican line-out, ne pre-out, isto vazi i za X6 i jacinu zvuka (zvucnika) nije moguce kontrolisati preko potenciometra uredjaja. Definitivno su svi trebali da omoguce prekidac da bi razdvojili te dve funkcije. Koliko sam ispratio, nije bas veliki broj uredjaja sa takvim (click to select output) prekidacem, znam za U7/MK2 i sada za softversko resenje na Creative G6, sto je Anica navela.
 
Jedva čekam da završim sa poslom i da isprobam kako to sve funkcioniše, pa javljam impresije.
Dakle vrlo je moguće da će reprodukovati zvuk na oba uređaja.
 
Nazad
Vrh Dno