Šta je novo?

DAC za gejming?

Hvala na opširnom odgovoru!

Pogledao sam apsolutno sve predložene uređaje i praktično je nemoguće doći do bilo kog od njih.
Jedini do kog je moooožda nekako moguće je FX Audio X6.

Schiit Stack je moguće naručiti sa neta ali je shipping $70+, to je maksimalno neisplativo.

Što se slušalica tiče, što više čitam i razgledam, to mi je manje jasno koje bi trebalo kupiti. Uglavnom želim closed slušalice za slušanje muzike i za gaming (CSGO primarno), a ne želim da kupujem one glupave "gejmerske" slušalice jer smatram da je to krš neviđeni.

Čak sad razmišljam da li je uopšte pametno investirati u AMP/DAC a da pritom ne uzmem prvo neke dobre slušalice (imam Sennheiser HD515 ali one su open i stvarno bih uzeo neke udobne closed slušalice). Međutim ne znam ni da li su one došle do izražaja na integrisanoj zvučnoj, pa stoga i ova dilema.

Ispade na kraju najlakše da uzmem X6/7 i da ne razmišljam puno...
 
Čak sad razmišljam da li je uopšte pametno investirati u AMP/DAC a da pritom ne uzmem prvo neke dobre slušalice (imam Sennheiser HD515 ali one su open i stvarno bih uzeo neke udobne closed slušalice). Međutim ne znam ni da li su one došle do izražaja na integrisanoj zvučnoj, pa stoga i ova dilema.

Prvo slusalice, pa tek onda dac/amp :)
 
Prvo slusalice, pa tek onda dac/amp :)

Pretpostavio sam, samo me je zanimalo da li nešto propuštam na ovim HD515, ili da ih zamenim bez razmišljanja :)
Budžet bi mi bio €300 recimo, možda €350, ali hajde da ne trujem ovu temu, to ću postaviti negde drugde na forumu :)
 
Poslednja izmena:
Budzet 300-350€ samo za slusalice ili slusalice + DAC/AMP?

U svakom slucaju mislim da je bolje da trazis DAC/AMP iz ranga 150-200€/$. X7 niko nema na stanju na KP (inace traze cak 210 evra), imaju Topping MX3 (165€) ali on izgleda i nije bas za preporuku (losiji zvuk od konkurencije i potencijalni QC problemi). Imas i DAC/AMP sa gaming softverom za PC, ako ti to nesto znaci (Asus Xonar Essence STU, tesko se nalazi, ili Creative Sound BlasterX G6 npr. kosta oko 150€).

Ali s obzirom da ces verovatno uzeti neke ozbiljne slusalice (200-300€) onda bi K5 Pro bio najsigurnije resenje, uskoro ce domace prodavnice imati na stanju (verovatno za 170€). Ima jedno od najmocnijih pojacala u klasi do 200€ (mali je broj uredjaja te snage) tako da moze da potera i najzahtevnije planar magnetic. Za zvuk (preko slusalica) svi kazu da je odlican, cist, dinamican, neutralan, uz odlican atak, soundstage i precizno pozicioniranje. Dakle, za slusalice je vrh ali za zvucnike (preko RCA) samo prosecan za tu klasu, ovde je to objasnjeno.
I ovaj test je odlican: https://soundnews.net/amplifiers/headphone-amps/fiio-k5-pro-review-student-fi/

Ovde imas poredjenje K5 Pro i G6.

Vecina provereno kvalitetnih uredjaja te klase zvuci manje-vise isto (odlicno), razlike su u pojacalima, dizajnu, funkcionalnosti (opcijama za konekciju i sl.)
K5 Pro sam izdvojio (planiram kupovinu) iz nekoliko razloga - provereno odlican zvuk, uz najmocnije pojacalo u klasi i to sa 3 stepena regulacije gain-a pa je moguce koriscenje 99% slusalica, on in-ear do brutalno zahtevnih planar magnetic. To je i prilicno svestran uredjaj a na kraju moguce je kupiti u SRB, sa garancijom.

Slusalice.

Ako vec dolazi u obzir narucivanje (uz vise nego solidan budzet) onda trazi ovde (ili na amazonu):
closed-back
open-back

Npr. ove Beyerdynamic (ako budzet dozvoljava): https://headfonics.com/2019/04/massdrop-x-beyerdynamic-dt-177x-go-review/
Ako ti treba mikrofon onda gledaj specificne hi-fi + gaming modele slusalica, ili klasicne hi-fi koje imaju izmenjiv kabl pa naknadno moze da im se doda kabl sa mikrofonom.

Senn koje imas su dobre ali ipak prevazidjene (stari model, nisu dovoljno transparentne, soundstage mali) s tim sto gotovo sigurno ni one nisu dosle do izrazaja preko integruse.

Na kraju, za slusanje lossless muzike, YT, gaming i combo X6 (Xonar U7 MK2) + HyperX Cloud Alpha/Senn GSP 300 je vise nego solidno resenje, cak i u tom nekom hi-fi smislu a tu je i mikrofon na samim slusalicama.
Ali kada budzet nije ogranicen na tih 150-200 evra ukupno (kao sto je najcesce slucaj) onda svakako ima boljih resenja.
 
Poslednja izmena:
Pa ako bih uzimao jedno po jedno a prvo slušalice, onda prvo €300 za slušalice, pa posle još oko 150-200€ za DAC/AMP.

Definitivno otpadaju HyperX i GSP, nisam uopšte u gasu da jurim te "gejmerske" hi-fi slušalice, želim da uzmem krštene slušalice a za mikrofon kako bude, imam neki najgori mogući stoni ali vrši posao za sada, tek na kraju ću investirati u njega, nema nekakvog smisla da investiram sada.

Takođe otpadaju i open-back slušalice jer su mi potrebne closed-back za potrebe gejminga i slušanja muzike (slušam uglavnom muziku sa dosta bass-a ali to nije jedino što slušam, voleo bih i da ponekad odgledam neki film sa njima na glavi, tako da nisam tipičan basshead so to speak).

MASSDROP X BEYERDYNAMIC DT 177X GO su Out of Stock, a vidim da ih i po netu dosta savetuju. Ima dosta dobrih modela na Drop sajtu pa ne bih znao da se odlučim, a DT 1770 su na KP oko €550 što je zaista mnogo.

Moraću dobro da proučim sve ovo, pošto se ne bavim studijskom produkcijom muzike već samo volim da slušam muziku (i to ne neke lossless formate) i da igram FPS igre (CSGO primarno).

Nisam pametan, ima toliko opcija da sam sad zbunjeniji nego što sam inicijalno bio :D
 
Nema sta da proucavas. Tebi treba all around resenje, cim hoces i igre i mjuzu.
Uzmes lepo U7, ukrstis sa gsp 300 i imas sve za 150e.
Bass ce ti pomerati sive celije, U7 i vise nego dovoljan za 300, softverski sve zivo podesavas.
Bilo sta iznad zahteva dosta vise para sa minimalnim pomacima kvaliteta.
Stonirani ce ti potvrditi to.

...riding on 720p...
 
Makes sense, samo sam stvarno alergičan na te "gejming" slušalice i whatnot.
Mislio sam da potrošim malo više para (ukupno €500, 300-350 za slušalice i 150-200 za AMP/DAC) i uzmem nešto dosta kvalitetnije, samo eto, ne znam koliko bi to zapravo bilo kvalitetnije.

Ne igram toliko često igrice koliko sam ranije, ali uvek volim da uživam u muzici i kad god sam u prilici imam slušalice na glavi. Igre sam pomenuo čisto zbog toga što mi treba awareness u CSGO, za ostalo mi je svejedno, zvučaće na svemu sjajno.

Nije problem dati dosta više para, ali onda treba uzimati jedno po jedno. Beyerdynamics DT 1770 su 550€, nije zanemarljiva cifra, kapiram da onda AMP/DAC ispod €300 nema smisla uzimati itd. Sve je to izvodljivo, samo će trebati vremena.
 
Poslednja izmena:
Mislis para :)
Awareness je najbolji sa otvorenim sluskama. GSP 500 opere 300 u igrama samo zato sto su polu otvorene.
I te gejming sluske (300) su jedne od najudobnijih na trzistu. Imas milion review o njima, definitivno best buy $/perf.
Tvoje pare, tvoj izbor...

...riding on 720p...
 
Ne treba potcenjivati HX Cloud/Alpha, Senn GSP 300/500 i slicne gaming & hi-fi modele, to su provereno dobre i kvalitetne, univerzalne slusalice, zasnovane na odlicnoj osnovi (bolje od mnogih fensi/izvikanih brendova), nisu svetleci rgb gaming krs. Mada, i neki novi brendovi imaju dobre, niskobudzetne gaming/rgb slusalice, redragon npr.

Ubedjen sam da bi se velika vecina (novih. hi-fi) korisnika odusevila sa zvukom pomenutih Kingston/Senn ili bilo kojih drugih, provereno dobrih slusalica, u kombinaciji sa sve boljim i pristupacnijim DAC/AMP raznih proizvodjaca. Tu mislim i na slusanje muzike ali i na sve ostalo (YT, gledanje filmova) pa do gaminga, npr. cak i jeftine semi-open superlux (668b, 681) mogu da naprave prilicnu razliku pri igranju FPS, toliko da ostali igraci misle da koristis wallhack ili neki slican cheat, toliko dobro i precizno se cuje sve sto se desava na mapi. Mada treba napomenuti da opsti utisak zavisi i od produkcije (kvaliteta zvuka) same igre, npr. Battlefield naslovi tu kidaju, CS:GO je na tom polju zastarela igra ali i dalje ima ok zvuk i pozicioniranje dok FC5 (u pocetku) ostavlja utisak igre sa dosta dobrim zvukom ali nesto su zeznuli upravo oko pozicioniranja pa se odredjeni zvucni efekti pucanja i eksplozija mesaju i teze se lociraju, posebno u odnosu na Battlefield.

One Beyerdynamic sam naveo jer su nedavno bile na snizenju, po redovnoj ceni se verovatno ne isplate (posebno ne na KP, toliko bih mozda dao samo za Amiron).
DT 770 Pro su u sustini dobre za gaming, soundstage nije ogroman kao kod nekih open/semi-open modela iz te klase ali je solidan za closed-back sluske, stereo imaging je odlicna i to je veoma bitno a sam zvuk sa naglasenijim basom i visokim, sto u sustini i jeste najbitnije za FPS igre i odredjene studijske potrebe ali za ''hi-fi potrebe'' ipak ima boljih u tom cenovnom rangu, npr. pomenute Fostex TR serije (koje su malo bolje od tih Beyerdynamic ali ni one nisu najbolje u klasi). Ali sve su to slusalice koje ima smisla kupiti do 150 evra, plafon 20k din. S obzirom da si odredio veci budzet bolje je da nadjes neke sto bolje do 250-300$ na (mass)dropu, amazonu itd. Nisam bas detaljno pratio ponudu closed-back modela u poslednje vreme, a uvek se pojavljuju nove i sve bolje slusalice, pa cu videti sad za vikend.

Moj savet je da ne zuris, listaj, citaj za pocetak pa napravi listu od 3-4 modela slusalica za koje mislis da bi ti najvise odgovarale. Ako si iz BG/NS onda mozes i da probas neke u prodavnicama koje imaju demo primerke.

DAC/AMP - K5 Pro se namece kao najisplativije resenje, iz razloga koje sam naveo (odnos cena-opsti kvalitet, odlican, ''ziv'' zvuk, mocno pojacalo, svestranost uredjaja + garancija u srb). A uz to je i future-proof, ako se vremenom uhvatis u ''hi-fi zamku'' sve sto budes naknadno povezao na taj FiiO zvucace odlicno (mislim na slusalice), ili bar dovoljno dobro da ne moras da zuris sa apgrejdom :d

@Duke
Awareness je najbolji sa otvorenim sluskama. GSP 500 opere 300 u igrama samo zato sto su polu otvorene.

Ovo je u sustini tacno mada ima izuzetaka, npr. neki korisnici se zale na zvuk (sada vec cuvenih i u hi-fi svetu hajpovanih) Fidelio X1/X2, u smislu da pozicioniranje nije bas idealno i dobro definisano kao kod konkurencije, odnosno da su se dosta bolje pokazale za slusanje muzike nego za (FPS) gaming. Isto tako ima i closed-back slusalica sa vrhunskim soundstage-om i pozicioniranjem kao i open/semi-open koje nisu bas dobre na tom polju ali eto, uvek ima izuzetaka.
 
Poslednja izmena:
Pa ok, uvek ima crne ovce ali generalno pravilo vazi.
Niko od nas se ovde ne zalece i kupuje opremu bez provere.

...riding on 720p...
 
Osim što mi treba amp/dac za slušalice, mora da potera i neki 2.1 sistem. Trenutno imam krš sistem ali je svakako u planu negde tamo neki kršten sistem koji će dobro zvučati, to sam možda zaboravio da napomenem.ž

Ne podcenjujem ja HyperX i Sennheiser, daleko od toga, samo se naježim kad bilo gde pročitam gaming u nazivu, iskreno. Možda je predrasuda, ali nekako sam uvek mislio da za taj novac postoje daleko bolje slušalice renomiranih brendova iz hi-fi sveta. Naravno, da se razumemo, ja nisam pro gamer niti bilo šta, meni i ove HD515 odlično funkcionišu u CSGO, samo sam hteo neke slušalice koje će izolovati spoljašnju sredinu (zato sam rekao closed) i da mogu da se "immerse" totalno i u gejming i u muziku kada je slušam.

Istina je da nemam setovan budžet, ali uvek volim da kupim najbolje za novac kojim raspolažem. Nemam neki fiksni budžet sada ali volim da isplaniram unapred da znam šta sledeće treba kupiti. Massdrop ću pratiti, ali moraću da odradim veeeoma veliki research povodom ovih modela u ponudi jer iskreno ne znam za pola njih kakve su, koje su bolje itd. Ove DT 177X su vrh koliko sam shvatio ali ne po ceni po kojoj valjaju na KP naravno, shvatio sam da si ih predložio jer su bile na sniženju na Massdropu.

Nisam neki hardkor audiofil ali volim da izvagam ako treba i 150 puta i da jednom presečem a da se posle toga ne kajem, tj da se ne kajem zbog načinjenog izbora. Iz Beograda sam (preko puta stana mi je Player), pa bih mogao da probam određene slušalice, samo kao što je kolega hsv.stoned rekao, treba napraviti "bazu" od nekoliko slušalica koje želim da probam.

Davno sam se baš pržio na Sennheiser HD215 koje je imao ortak, ono su ludački jake slušalice (bass heavy, za klinca koji je opsednut dubstepom raj :D ), ali sam morao da se zadovoljim sa Sennheiser HD515 koje me već 10 godina služe bez problema, dok je recimo moj kolega sa fakulteta jurio Audio Technica M50x i kada ih je prvi put probao toliko se razočarao da o tome nije ćutao narednih 7 dana :D
 
Zar, recimo, X6 nema ulaz za oba?
Čisto da znam da ne mešam babe i žabe bespotrebno.
 
Nije bitan ulaz bitan ti je izlaz. Pojacalo za slusalice moze da ti posluzi kao preamp ali kao pojacalo za 2.1 sistem jako tesko.
 
To sto ja kazem vazi za ove izdvojene dacampove ako je x6 ovo cudo od asusa onda mozda i moze, to nisam koristio.
 
Aha taj x6
HTB15VWeejgy_uJjSZJnq6zuOXXaM.jpg

Njegov glavni izlazni chip je ti6120a2 sto je cisto pojacalo za slusalice, za to je napravljen i u tome je dobar nije on za zvucnike. Ti mozes da povezes x6 na pojacalo od 2.1 sistema ali on sam ne moze sa pokrene taj sistem.
 
Kao sto vec rekoh, U7 ti resava posao.
Imas poseban izlaz za sluske, poseban za mic i posebne izlaze za surround zvunike.
Zahvali se Stoniranom :)

...riding on 720p...
 
Objektivno, prednosti U7 (u odnosu na ostale nabrojane uredjaje) su mic. input (+volume control) i podrska za 7.1 (i taster za promenu output-a), ako je nekome ovo presudno onda je U7 mozda i najbolji izbor do 100 evra.
Sve ostalo je losije, pocev od implementacije (i snage) pojacala (visoke izlazne impedanse, cak 22Ω, koja svakako remeti frekventni odziv slusalica sa impedansama ''ispod 176Ω'', prema 1/8 pravilu), to je najveca mana u odnosu na konkurenciju iz iste cenovne klase a u odnosu na uredjaje od 120-150$ zaostaje i u smislu kvaliteta zvuka, kao i X6 i ostali slicni sub $100 dac+amp, logicno.

Ne znam koji DAC + (headphone) AMP bih preporucio i za 2.1 zvucnike, moji 2.1 50W su ubodeni u FiiO E10k (line out)
 
Licno bih isao prvo na DAC, ozivece te tvoje HD515 samo tako, a onda proceni da li ti je to dovoljno i juri slusalice. Ako prvo uzmes sluske, nisi nista napravio jer ce i kao HD515 zvucati utuljeno i daleko od svog potencijala.
 
Licno bih isao prvo na DAC, ozivece te tvoje HD515 samo tako, a onda proceni da li ti je to dovoljno i juri slusalice. Ako prvo uzmes sluske, nisi nista napravio jer ce i kao HD515 zvucati utuljeno i daleko od svog potencijala.

Ovom logikom sam se i sam vodio.

E sad, kako presuditi šta raditi prvo? Možda je ipak dobra ideja uzeti AMP/DAC i uvideti šta propuštam na HD515, pa tek onda nove slušalice?
Inače odustajem i od 2.1 podrške jer to nema poente, tako da možemo nastaviti diskusiju o AMP/DAC uređaju za slušalice, 200-250€ je "na stolu".
 
Jel ima neko preporuku koje napajanje za x6 da se uzme i promeni ono sto dolazi uz njega?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Proveriš voltažu i amperažu originalnog adaptera na nalepnici i potražiš bilo koji sa istom specifikacijom...
 
Mislim da nekp rece da se uzme sa vise ampera, pa pitam jel ima neko neki link, koji tacno konektor i ostalo, da ne lutam. Mislim ako je neko uzimao vec.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
12V-1A je fabricki ali je problem jer je uzasnog kvaliteta. Na HF forumu (a i inace) preporucuju kvalitetne strujne adaptere 12V, 1.8-2A i bolje. Dakle, to moze da se resi vec za 700-800 din (ukoliko vec nemate takav adapter od nekog drugog uredjaja koji ne koristite).

Jos jedna napomena vezana za X6 (pisao sam vec o tome) - pored strujnog, i 6.5 to 3.5mm adapter za slusalice je krs i cesto moze da pravi razne probleme (prekide u konekciji, krcanje, ili generalno ocajan zvuk).
Mnogima nisu ni poslali adapter za sluske, sto zapravo i nije lose jer ako je isti krs (a velike su sanse za to) onda mnogi mogu da ubodu slusalice u X6 i da pomisle da nije ispravan ili da zvuci lose (sto se i desilo jednom clanu nedavno).

Evo i primera sa HF:
9393800.jpg


9393805.jpg
Znaci, treba racunati na dodatni trosak od jos 800-1000 din za krstene adaptere i to je to, na kraju se svejedno dobija jeftin, dobar i svestran uredjaj.
 
Poslednja izmena:
Ovom logikom sam se i sam vodio.

E sad, kako presuditi šta raditi prvo? Možda je ipak dobra ideja uzeti AMP/DAC i uvideti šta propuštam na HD515, pa tek onda nove slušalice?
Inače odustajem i od 2.1 podrške jer to nema poente, tako da možemo nastaviti diskusiju o AMP/DAC uređaju za slušalice, 200-250€ je "na stolu".

HD515 ce sigurno zvucati bolje uz neki DAC/AMP nego preko integruse, cak i uz Xonar DG ili najjeftiniji chi-fi USB DAC/AMP (za ovaj mnogi kazu da zvucno u rangu sa visestruko skupljim Dragonfly Black ili cak malo bolji). Ali ako budes uzeo neki odlican DAC za 200-250€ onda ima logike da toliko potrosis i na slusalice. Samo se nemoj zaletati, informisi se, citaj a ne bi bilo lose i da probas bar neke slusalice iz te klase.

2.1 zvucnici mogu da se ubodu u (line out) FiiO K3 (13k din) ili E10k (80€, polovni oko 50€). Ne znam kakvi sve 2.1 zvucnici postoje ali vecina vrlo verovatno moze da se poveze.
K3 je naslednik E10k, zvucno je malo bolji mada nekima vise odgovara topliji, obojeniji zvuk starog E10k, K3 navodno zvuci malo detaljnije ali i malo svetlije, hladnije. Kao pojacala za slusalice, oba su (uz high gain) dovoljna za veliku vecinu slusalica sa impedansama do 150Ω, pa cak i za neke 250-320Ω.
 
Poslednja izmena:
+1000 din. za adapter, još 1000 za ljudski džek (plus cimanje oko montaže)...onda je bolje odmah iskeširati za bolji DAC s kojim nema tih zezancija i dodatnih troškova, realno.
 
12V-1A je fabricki ali je problem jer je uzasnog kvaliteta. Na HF forumu (a i inace) preporucuju kvalitetne strujne adaptere 12V, 1.8-2A i bolje. Dakle, to moze da se resi vec za 700-800 din (ukoliko vec nemate takav adapter od nekog drugog uredjaja koji ne koristite).

Jos jedna napomena vezana za X6 (pisao sam vec o tome) - pored strujnog, i 6.5 to 3.5mm adapter za slusalice je krs i cesto moze da pravi razne probleme (prekide u konekciji, krcanje, ili generalno ocajan zvuk).
Mnogima nisu ni poslali adapter za sluske, sto zapravo i nije lose jer ako je isti krs (a velike su sanse za to) onda mnogi mogu da ubodu slusalice u X6 i da pomisle da nije ispravan ili da zvuci lose (sto se i desilo jednom clanu nedavno).

Evo i primera sa HF:
9393800.jpg


9393805.jpg
Znaci, treba racunati na dodatni trosak od jos 800-1000 din za krstene adaptere i to je to, na kraju se svejedno dobija jeftin, dobar i svestran uredjaj.
Hvala ti na info, ispratio sam sve vec do sad sto je pisano. U kanibalu nije bio skuplji 3.5 na 6.5 od 300 din, pa sam taj i uzeo vec, ostalo mi samo napajanje da promenim, pa pitam jel znas mozda gde da ga kupim u BG i koje bi npr tacno bilo preporuka?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
HD515 ce sigurno zvucati bolje uz neki DAC/AMP nego preko integruse, cak i uz Xonar DG ili najjeftiniji chi-fi USB DAC/AMP (za ovaj mnogi kazu da zvucno u rangu sa visestruko skupljim Dragonfly Black ili cak malo bolji). Ali ako budes uzeo neki odlican DAC za 200-250€ onda ima logike da toliko potrosis i na slusalice. Samo se nemoj zaletati, informisi se, citaj a ne bi bilo lose i da probas bar neke slusalice iz te klase.

2.1 zvucnici mogu da se ubodu u (line out) FiiO K3 (13k din) ili E10k (80€, polovni oko 50€). Ne znam kakvi sve 2.1 zvucnici postoje ali vecina vrlo verovatno moze da se poveze.
K3 je naslednik E10k, zvucno je malo bolji mada nekima vise odgovara topliji, obojeniji zvuk starog E10k, K3 navodno zvuci malo detaljnije ali i malo svetlije, hladnije. Kao pojacala za slusalice, oba su (uz high gain) dovoljna za veliku vecinu slusalica sa impedansama do 150Ω, pa cak i za neke 250-320Ω.

Kad smo već kod impedanse, recimo, one Beyerdynamic DT 770 (ne kažem da ću njih definitivno uzeti, ali navodim primer) imaju varijantu od 80Ω i 250Ω, vidim da se po netu preporučuju ove od 250Ω. U slučaju da se opredelim za neke slušalice sa visokom impedansom (trenutne HD515 su 50Ω što je vrlo malo), morao bih uzeti neki "jači" DAC/AMP.

Problem je što je vrlo teško doći do bilo kakvog DAC/AMP-a kod nas, na KP maltene nema ničega. Vidim da je recimo Asus Xonar STU advertised za može da izgura do 600Ω, ali ni njega nema nigde (a jako je lep uređaj, not gonna lie :D )

Nisam pametan šta da radim, verovatno bih prvo uzeo DAC/AMP pa tek onda neke nove slušalice, nekako mi to ima više smisla jer ni sad ne znam full potencijal HD515-ica iako verovatno nije ogroman.
 
+1000 din. za adapter, još 1000 za ljudski džek (plus cimanje oko montaže)...onda je bolje odmah iskeširati za bolji DAC s kojim nema tih zezancija i dodatnih troškova, realno.

Ma jeste, jos 10.000 din za 2 takva adaptera.
I kakvih to ''zezancija'' i kakvo cimanje oko ''montaze''? Jednom se zamene i to je to.

Strujni adapter se menja pre svega zbog bezbednosti. Ovaj 6.5mm - 3.5mm jer postoji mogucnost da je los i da bude problema sa zvukom. Mozda oba iz X6 pakovanja budu ok ali i tada bih zamenio jer jednostavno po kvalitetu ''ne prate'' X6. Inace, veliki broj chi-fi uredjaja (posebno do 100$, a ima ih i do 200$) stizu sa krs strujnim i 6.5 - 3.5mm adapterima, ili ako nisu krs onda ih svakako treba zameniti jer nisu u skladu sa opstim kvalitetom uredjaja.

Dobar strujni adapter (sa zastitom od preopterecenja, kratkog spoja) 12V-2A kosta oko 700-800 din.
6.5mm na 3.5mm (m/z) adapter za slusalice kosta mozda 200-300 din. Inace, ovakav adapter stize u fabrickom pakovanju svakih dobrih slusalica, sve koje sam kupio do sada su imale i pozlaceni 6.5 na 3.5mm adapter odlicnog kvaliteta pa kapiram da mnogi nece ni morati da kupuju.

Na AE verovatno ima podjednako kvalitetnih adaptera, 5-6$ i to za oba, samo treba videti ocene i utiske.
Dakle, to je oko 1000 din ukupno, da bi X6 zvucao bolje i bio pouzdan duzi niz godina (moj primerak radi kao sat vec 3 godine). Sto znaci da X6 uz dazbine i dodatne troskove za adaptere izadje oko 8k din, i dalje je to dobra cena. Npr. SMSL M3 u startu kosta oko 80$, zvucno je malo losiji, pojacalo je slabije a i za M3 treba dokupiti adaptere, bar strujni. Jedan clan je napisao da M3 ne zvuci bas najbolje preko usb konekcije, da je bolje povezati ga preko optickog kabla (sto moze da bude dodatni trosak).

Ono sto je dosta bitnije za X6 je cinjenica da je isporuceni usb kabl dobar, kvalitetan (ne pravi probleme u radu), jedino sto je boja ruzna.

Najveca konkurencija X6 (na nasem trzistu) su FiiO E10k (80€ na KP, verovatno ''ugarska'' garancija), K3 (112€ u srb, ili Q1 MK2 kao prenosivi dac+amp sa baterijom), U7 MK2 (80€ na KP, oko 100€ inace, sa garancijom). Po kvalitetu zvuka (preko slusalica) je najbolji K3 (Q1 MK2), pa malo iza E10k i U7, E10k je bolji za slusalice (mocnije pojacalo, niza izlazna impedansa, kontrola gain-a, bass boost), dok Asus ima niz prednosti za gaming (7.1, softver sa raznim podesavanjima i emulacijama, mic. input sa podesavanjima jacine zvuka) ali je pojacalo slabije i uz visoku izlaznu impedansu (cak 22Ω) otezava izbor slusalica, tesko je reci kako ce koje zvucati jer visoka izlazna remeti frekventni odziv, utice na soundstage itd.

Ipak, FiiO K5 Pro deluje kao najbolje all-round resenje na nasem trzistu, samo da se ponovo pojavi u prodaji i da cena bude realnih 19-20k din. Nije bas ni jeftin ali je odlican izbor za skoro sve slusalice, pojacalo je veoma mocno (cak i za planar magnetic), DAC odlican, svestranost/funkcionalnost + domaca garancija. Sve je tu za tih 20k din, vise ne moze da se ocekuje za taj novac (za zvucnike je prosecan u toj klasi, za slusalice sjajan).
K5 Pro
Uzeo sam ovaj Amp/Dac da zamenim Ifi iDSD Nano LE (Burr Brown 1793) zbog relativno slabog pojacala od samo 130mW. Nakon vise procitanih recenzija na net-u odlucio sam se za FiiO K5 Pro, samo da ukratko objasnim vecina recenzija su bili “hvalospevi” ali nakon preslusavanja gomile razlicitih zanrova muzike mogu slobodno reci da je ovaj Amp/Dac kombo pravi dragulj. Pocev od izuzethno cistog pojacanja (bez mogucnosti da se cuje sustanje) citavih 1.5W na 32Ohm-a do guranja Sennheiser HD600 (300 Ohm-a) bez “znojenja” preko ozbiljno dobrog AK 4493 cipa (sirina, dubina, separacija, vokali, instrumenti, brzina) ovaj mali uredjaj ne prestaje da iznenadjuje i odusevljava! Za ovu cifru ne verujem da je moguce naci ekvivalentan uredjaj ili stack koji bolje radi reprodukciju muzike. Veoma sam zadovoljan kupovinom.
Ali, ako neko raspolaze sa budzetom od 20k din ukupno (za slusalice i DAC+AMP) onda je X6 (ili E10k/K3/U7) sasvim solidna opcija. Npr. X6 + HX Cloud Alpha/GSP 300, to moze da se ''uglavi'' u 20k din i odlicna je kombinacija (u slucaju X6 ili U7 sam vise za HX Cloud Alpha, zbog 8Ω/22Ω izlaznih impedansi pojacala). Za ostale sa liste + HX Cloud Alpha/Senn GSP 300 treba 20-40€ vise.

@nenad83

Lako ces naci guglanjem ili odlaskom u prvu (tech) prodavnicu, nije to neka svemirska tehnologija, obican strujni adapter/ispravljac :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno