Šta je novo?

DAC za gejming?

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,128
Poena
1,205
Prebaceno iz Fiio teme, da se ne pravi offtopic.


Kakav je X6 u igrama? Trenutni SpeaKa DAC koji je odlican za mediju, u igrama kao da "muti" pozicioniranje.
Da razjasnim, bolje i jasnije cujem od kolega kada igramo zajedno, ali oni lakse odrede pravac izvora zvuka.
 
Poslednja izmena:
Sound setup za gejming?

X6 je solidan i na tom polju, bolje se pokazao za igranje od Xonar DG karte i FiiO E10k.

E sad, daleko sam od nekog prekaljenog PC ''igraca'' ali povremeno igram CS:GO i X6 u kombinaciji sa dobrim slusalicama X6 donosi jasnu prednost u vidu dobre ''3D pozornice'' i sto je najbitnije - dosta dobrog pozicioniranja.
Odmah se oseti tj. cuje ta superiornost pri igranju, toliko da mnogi misle da je aktiviran neki cheat :d Ostali FPS naslovi koje sam probao su single-player klasika (COD, Crysis, BF i slicni), i tu se odlicno pokazao.

Neko najosnovnije poredjenje bi ovako izgledalo:
Xonar DG - dobar zvuk, iznenadjujuce siroka ''pozornica'' ali fali tu malo ostalih ''dimenzija'' u odnosu na X6 i to odmah cujem. Pozicioniranje je takodje dosta dobro ali slabije od X6. Ipak, i DG/X karte su sasvim solidne za gaming sa dobrim slusalicama, posebno jer su po oglasima bas jeftine.

FiiO E10k - zvuk je primetno cistiji, dinamika bolja od DG/X Xonara ali je pozornica malo uza od DG/X (sto se odmah cuje) ali je generalno bolje definisana kao celina. Separacija zvuka je malo bolja, pozicioniranje takodje ali E10k ipak pati od tog sindroma limitiranog soundstage-a i pomalo zbijenog zvuka, kapiram da upravo to cujes preko SpeaKa DAC-a. Naravno, i E10k itekako moze da posluzi i za igranje ali uz osecaj ipak je slusanje muzike polje na kom je ovaj FiiO ubedljivo najbolji, za gaming postoje bolja resenja u toj cenovnoj klasi.

DAC-X6 - ima slicne kvalitete kao E10k (pre svega mislim na dinamiku zvuka) ali uz dovoljno vecu pozornicu/bolji 3D efekat zvuka, bolje i preciznije pozicioniranje tako da mogu da kazem da je sigurno bolje resenje za igranje od E10k i XDG.

Kada je slusanje muzike u pitanju tu je vec mrtva trka izmedju E10k i X6, samo treba naci odgovarajucu kombinaciju slusalica prema licnim afinitetima. DAC-X6 pretezno koristim sa TR-90 a E10k sa HD7 slusalicama i veoma sam zadovoljan kako zvuce obe kombinacije ali za igranje u prednosti je ova prva.

Ne znam koje slusalice koristis? Pored X6 zvuk pri igranju bi mogli da unaprede i ''duboki'', deblji jastucici koji uglavnom unaprede soundstage i pozicioniranje. Obicno malo pojacaju i niske tonove, sto moze da bude i prednost ali i mana, u zavisnosti od stock zvucne signature samih slusalice, ako su u startu previse bassy onda ti duboki jastucici mogu da prenaglase niske tonove i zamute zvuk.

U sustini nema greske sa X6, mogao bih da preporucim taj model i da kosta 100$ a po aktuelnim cenama je bas dobra kupovina. Jeste u pitanju malo poznat chi-fi proizvodjac ali nisam primetio vece zalbe na DOA primerke ili masovna crkavanja. Moj X6 radi odlicno skoro 3 godine, plug & play. Sasvim solidan zvuk generalno, pojacalo dovoljno za veliki broj slusalica, odlicni materijali i kvalitet izrade (uredjaj ostavlja utisak bar 2-3x skupljeg modela), odlican retro dizajn a na kraju i mogucnost lakog modovanja, ko hoce da se igra (op-amp, gain) :) Jedino odmah treba zameniti djubre od strujnog adaptera koji stize uz uredjaj, ocajnog je kvaliteta, ne samo da kvari kvalitet zvuka nego moze da bude i opasan po stan/kucu. Ne bi bilo lose zameniti i 6.5mm to 3.5mm adapter za slusalice, ja to nisam ni dobio ali vidim da kazu da je i on krs kvaliteta. Znaci, to je trosak od jos nekih 10-ak evra, za bolji strujni i 6.5mm to 3.5mm adapter ali i dalje X6 vredi svaki $ jer je u startu jeftin.



E sad, ako si spreman da izdvojis vise novca onda je i izbor dosta bolji. Mada sve zavisi sta je prioritet, da li samo gaming ili opste hi-fi iskustvo uz povremeno igranje. Za klasican gaming se vise preporucuju Asus Xonar U7 MK2 ili Creative Sound BlasterX G6 (to su najjeftiniji modeli). Dobri su oni svakako i za slusanje muzike ali verovatno su popularni za gaming zbog samog fazona uredjaja i gaming softvera sa raznim podesavanjima, emulacijama itd. Dobar deo ovih podesavanja imaju i programi kao sto su viper4windows ili EqualizerAPO ali uz dobre slusalice/DAC takve emulacije i sminke nisu ni potrebne.
 
Poslednja izmena od urednika:
Koristim Sehn GSP 300, velike i duboke sluske. Prezadovoljan. Sluske su ok, izvor zvuka je problem.
Sin koristi STRIX 7.1, odlicne ali meni zvuk nikako ne odgovara na njima, tako mi je nekako... tup i supalj (naspram Sehn) iako je pozicioniranje mnogo bolje.

X6 na amazonu je 64e, nem pojma da li je to ok cena. Nije problem i vise dati, ako se dobija vise. Komp se najvise koristi za gejming, manje za muziku.
 
ja bih pre išao na zasebnu zvučnu - stx ili najjači soundblaster,oba imaju burr-ove,najbolje filtere i pseudo surround,i korektnu bar headphone sekciju (nisam testirao na blasteru,stx je zaista fantastičan i tek može da se dobudži još).
 
Samo budzet postavlja granicu ali je pitanje da li se uopste isplati davati preko 100-150€ ako je samo gaming (sa GSP300) prioritet.
Moje misljenje je da nema potrebe da izdvaja preko 150€ i da uopste ne bi bilo lose da prvo proba jeftine X6 ili U7 MK2, vrlo verovatno bi bio zadovoljan zvukom tih modela u kombnaciji sa Senn slusalicama. A i da mu iz bilo kog razloga ne odgovara takav DAC/AMP lako bi prodao (uz minimalan gubitak novca, jer su uvek trazeni). Naravno, STX karte su jos bolje ali ja sam vise za eksterna resenja i izbegavanje potencijalnih problema na relaciji Windows 10 - specificni drajveri proizvodjaca (a bilo je problema sa odredjenim Xonar kartama i wi7/win10, treba proguglati i proveriti kakva je sada situacija).

@Duke
X6 je provereno dobra kupovina do 100$, u svakom smislu, od mogucnosti/funkcionalnosti/ergonomije do kvaliteta zvuka i mogucnosti pojacala (fabricki je u low-gain modu, 130mW @32Ω iako na kutiji pise cak 910mW @32Ω, za tu snagu treba odraditi dzamper/high gain mod ali to uopste nije potrebno za veliku vecinu slusalica, a posebno ne za GSP 300. Jedan clan ima combo DT990 Pro (250Ω) + stock X6 i kaze da sve to zvuci odlicno, cak ima i viska ''snage''. Iznad 100$ vec ima citav niz boljih uredjaja, od kojih su neki malo bolji (oni do 150$, to je i Aibo zakljucio testirajuci razne modele) a iznad 150$ polako krece ponuda primetno boljih uredjaja. Cena 64$ je neki prosek u poslednje vreme mada na AE na snizenjima kosta i samo 50-ak $ povremeno. Svakako se isplati po svim tim cenama, zvuk pri igranju je odlican cak i sa in-ear slusalicama (koje u startu imaju odlican soundstage i zvuk generalno).
Primer - sa Fostex TR-90 (studijska 80Ω verzija) zvuk je brz, ''rezak'', izuzetno detaljan i dinamican i pri igranju FPS koje sam naveo, jednostavno sve cujem kristalno jasno, pozicioniranje je odlicno a stejdz sasvim solidan.
Ovo vazi i za ostale slusalice koje koristim (HD7 i in-ear DT6 i CKX9) ali sve one imaju cist, rezak, dinamican zvuk pa ne mogu da garantujem kako X6 zvuci sa nekim toplijim, laid-back slusalicama.

E sad, mozda je Xonar U7 MK2 bolja opcija, jer bi mogao da kupis online u Nemackoj i da vratis ako nisi zadovoljan zvukom ili ako ti jednostavno ne odgovara. Mada mozda to mozes i sa X6, ne znam kakvi su uslovi na DE Amazonu.
Sledeca prednost za U7 MK2 je softver pun raznih podesavanja i emulacija zvuka (mada vecinu tih podesavanja imaju i viper4windows i EqualizerAPO) ali ipak Asus sw kompletniji softver za gaming. A tu je i podrska za mikrofon. Postoji mogucnost da bi i sa X6 mikrofon radio bez problema, npr. sa ovakvim ekst. kablom.
Stari U7 je imao i ''Echelon'' verziju, razlika u odnosu na stock U7 MK1 je kamuflazni skin kucista i jos bogatiji gaming softver. Ali izgleda da ne postoji takva verzija U7 MK2.

Na papiru, Xonar je bolje resenje za gaming iz tih razloga. Ali vidjao sam razne zalbe na drajvere (win7/win10) tako da to ipak treba dobro proveriti.
Npr. https://rog.asus.com/forum/showthread.php?99307-Asus-Xonar-U7-MKII-with-Echelon-driver
Takve probleme vrlo verovatno moze da ima i skuplja STX interna karta, tako da i to treba proveriti.

I Creative ima 2-3 novija gaming DAC/AMP ali ne znam kakvi su u praksi. Videh da su se u poslednje vreme pojavile nove gaming interne audio kartice (creative, asus, evga) ali ne znam nista vise o njima.

Naleteh sad na evga kartu, navodno na snizenju: https://www.amazon.com/EVGA-Audio-Lifelike-CO-Engineered-712-P1-AN01-KR/dp/B07MSQJ3GY/?tag=aboutcom02lifewire-20
https://hothardware.com/reviews/evga-nu-audio-sound-card-review?page=3
https://www.techpowerup.com/review/evga-nu-audio-sound-card/6.html

Deluje odlicno.
 
Poslednja izmena:
Tema deluje kao "sta da kupim" mada nije bila namera, vec uopstena da eventualno neko ne naleti na slican problem kao kod mog DAC, koji je za te pare sto je bio (9,99 e) fenomenalan, ali za mediju.
Licno interne ne volim, imao sam bar Creative i dosadilo mi mrcvaljenje sa drajverima, imao sam ceste probleme sa njima.
I meni je externo elegantnije resenje.
U ger bilo sta da kupis, imas pravo minimalnih 14 dana da vratis bez prigovora, mada je uglavnom praksa 30 dana za online kupovine.
Narucicu X6 posto za casual gejming ni ne trebq mnogo vise izdvojiti po meni, nemam sta da izgubim pa prenosim utiske.


...riding on 720p...
 
stx ima korektne i fabričke,a naročito modovani su super,mislim da i creative ima okej modovane.
 
Nisam primetio vecu razliku (prednosti) modovanih (unixonar) drajvera za DG, cak me je nerviralo to sto se vidi da je u pitanju nesto ''budzeno'', interfejs me je nervirao pa za DG mislim da su fabricki drajveri sasvim dobri.

Za STX ne znam ali ipak dobro treba proveriti jer nije mali broj onih koji su imali razne probleme sa Xonar (i Creative) kartama, na svim novijim verzijama Windowsa.

Ko nece mnogo da rizikuje, na raspolaganju ima do 100$ (i kupuje prvi DAC/AMP uredjaj) slobodno neka kupi X6. I neka odmah zameni strujni adapter (dovoljan je i 12V, 2-2.5A) a pozeljno je nabaviti i kvalitetniji 6.5mm to 3.5mm adapter.

Ono sto garantujem je da uz dobre slusalice X6 zvuci izuzetno dobro i ubedljivo, sa over-ear pa i in-ear modelima. Ovo vazi i za slusanje muzike i za gaming, npr. BF igre (BF3/4 i BF1) zvuce sjajno, toliko ubedljivo i mocno da ti prosto dodje da testiras razna oruzja, eksplozive, a da ne pisem kako sve to zvuci kada je ozbiljna bitka u toku. Far Cry 5 zvuci malo losije jer sama igra nema bas zvuk na nivou Battlefielda ali i dalje je to odlicno. CS:GO zvuci dosta dobro, ipak je to zastarela igra iz 2012. ali je zvuk cist, pozicioniranje odlicno tako da je zadovoljstvo igrati. Dirt Rally/2.0 takodje zvuce odlicno.

Ali na kraju, utisak dosta zavisi i od slusalica koje se koriste. Sta vredi i 5X bolji DAC od X6 ako se u njega ubodu neke lose slusalice, npr. kada povezem A4 (2k din cena) u X6 zvuk je katastrofa u odnosu na isti DAC i dobre hi-fi sluske. Ako nekoga X6 razocara na polju audio kvaliteta onda je to do losih zvucnika ili slusalica, ne treba ocekivati audiofilska cuda od uredjaja koji kosta oko 60$ ali garantujem da za taj novac zvuci izuzetno dobro i da je u sustini dovoljan za veliki broj korisnika.




Sent from H8266
 
Poslednja izmena:
Nasao malo vremena da pogledam par video recenzija X6 i U7.
Za moj setup je U7 bolje resenje, em ne treba dodatno napajanje + U7 ima mic i sluske prikljucak, sto mi odgovara zbog mojih sluski.
Narucio U7, 89e je pa cemo videti sta kaze.
 
Poslednja izmena:
FPS gejmeri ga hvale iako ima problema sa sw. Stize u ponedeljak pa cemo videti sta i kako.
U najgorem slucaju gubim par evrica za retour.
 
Ako ne budeš bio zadovoljan sa U7, moj ti je savet da dodaš malo i uzmeš Sound BlasterX G6. Ima odličan dac i pojačalo, tu je u rangu sa Fiio K5 Pro, tako da je savršeno rešenje za gejming i muziku. Surround radi jako dobro u igrama, tačno može da se odredi odakle dolazi zvuk. I ima ono što tebi treba, da se napaja preko usb-a i zaseban priključak za mikrofon. Plus ima ulaz za povezivanje sa Playstation-om ili Xbox-om. Jedina mana je malo komplikovanije instaliranje drajvera, tu ume da zabaguje, da ne prepoznaje uređaj, pa Windows mora da se pokrene u bezbednom režimu i da se tako instalira, posle sve radi kako treba.
 
Imao sam U7 prvu verziju i sada U7 MK2. Sto se tice prve verzije, imala je hw problem koji se masovno javljao ljudima pa sam je reklamirao. Sto se tice softvera, sastojao se od par odvojenih aplikacija, od cega je cp bio kao iz doba windowsa 98, a taj neki studio poput fancy equalizera. Sa MK2 verzijom do sada (godinu, godinu ipo) nisam imao problema ni HW ni SW prirode. Sto se tice MK2 softvera, sve je objedinjeno u jednu aplikaciju - c.panel i eq. Kada se snimi drajver, default podesavanja su 16bit/44, ali ista se mogu staviti na 24bit/190 sto se reflektuje i u windows podesenjima, tako da nisam siguran sta je zabagovalo ovom liku sto je hsv postavio. Inace, sam software ne mora ni da se startuje sa windowsom ako ne koristite eq - podesenja ostaju upamcena i saltanje izmedju izvora zvuka preko dugmeta radi i bez pokrenutog softvera, koji mozete pokretati po potrebi. E sad, sto se tice pojacala, dok sam imao, do skoro, cloud alpha slusalice, koje su 60oma, bile su preglasne preko u7mk2. Oko nove godine sam kupio DT880 Edition i to 32omsku verziju, i dal zbog prirode zvuka koji daju slusalice, dal zbog upale uha i sinusa, koju vucem zadnjih 15 dana, ali i na max volume, high gain, ne mogu da ih nateram da budu neprijatno glasne, sto neophodno nije losa stvar :) Sama upotreba za gaming, je po meni odlicna, i ranije sa cloud slusalicama je bila dobra, a sad sa poluotvorenim 880, i u bf i u novom cod-u, pozicioniranje je neverovatno precizno. Rekoh da podelim iskustva, mozda bude od pomoci. Edit: Sad se setih, jesenas, posle nekog win update-a, windows UAC se palio prilikom startovanja windowsa zbog asus softvera, ali su veoma brzo (asus) izbacili verziju koja ispravlja taj problem. Dakle, duke, kada ti stigne kartica, obavezno skini poslednju verziju softvera ''Version 1.1.18 XonarU7MKII_Setup_1.1.18 Fixed UAC issue'', link https://www.asus.com/Sound-Cards/Xonar-U7-MKII/HelpDesk_Download/
 
Poslednja izmena:
Slušalice će napraviti mnogo veću razliku nego DAC...
 
Sluske nisu problem. Imam ih raznih pri ruci tj u blizoj familiji, mislim da je kod starijeg i dt990. Meni gsp najbolje leze za gejming, to ne bih menjao.


...riding on 720p...
 
stx ima korektne i fabričke,a naročito modovani su super,mislim da i creative ima okej modovane.

to su auzentech.
stx je za nijansu bolji od dx i ds (wolfson) a za dve nijanse bolji od dg, koja je petostruko jeVtinija (dole nato).

Ali xonar pci express kartice koriste pci-pci ex brejkaut čip koji eventualno degradira zvuk, takođe tu su i emi smetnje iz kućišta, diskutabilno napajanje kompjutera ...
i to sve rezultuje definitivnim izborom eksternog daca.

lično ne bih savetovao kupovinu jeVtinijeg (d. n.) od topping d10, prvo, ess sabre dac unutra, drugo pušta sve prisutnije DSD i PCM 384 formate.
nema headamp, to mu je jedina falinka u odnosu na fx6
 
a ovde se priča isključivo o kombinaciji sa sluškama,i to na budžetu i za gejming otud moj predlog za kartu.audiofilija je neka posve druga priča...
 
sluške + budžet - isključivo xonar DG(X)

kad kapne lova, dobar dac + dobar headamp + dobro napajanje.
 
Dobra je to kombinacija ali samo ako je budzet bas limitiran. Izmedju te niskobudzetne opcije i $100+ DSD DAC+AMP ide X6 bez mnogo razmisljanja, dovoljno je bolji od DGX da opravda ulozen novac a nije mnogo losiji od uredjaja iz klase 100-120$ (osim sto nema hi-res/DSD nalepnicu).

@zeko

Odlicno ako postoji resenje, U7 je solidan uredjaj na papiru pa bi bilo glupo da ga drajveri upropaste.
S obzirom da je (uz dobre slusalice) i najjeftiniji Xonar DG/X sasvim dobro resenje za gaming onda U7 mora da zvuci jos ubedljivije u svakom smislu. S obzirom na nisku impedansu i visoku osetljivost, GSP 300 sluske bi trebalo da grme i na medium-gain podesavanju U7. Sledece resenje bi bio Sound BlasterX G6 DAC, kazu da je za igre malo bolji od K5 Pro (zbog raznih podesavanja i emulacija) dok je K5 Pro bolji za ''audiofilske'' potrebe, ima primetno mocnije pojacalo i malo bolji zvuk generalno (srednje tonove pre svega).
 
Poslednja izmena:
Ako smem da pitqm, da li je iko od vas probao gsp 300? Odigrao par partija nekog fps ili sl?

...riding on 720p...
 
Stigao U7. Prijatno iznenadjen radom vec sa win drajverima.
Posle instalacije asus drajvera probao na brzaka muziku koju sam pravio pa tacno znam sta treba da se cuje + Spotify + brza partija Tarkova.
SpeaKa jeste fin dac ali pored u7 extremno odskace sa mutnim zvukom.
Tarkov je poznat da se ljudi zale na zvuk, pogotovo je nejasno da li zvuk dolazi spreda ili pozadi. Iznad ili ispod tebe se uvek culo kao da je izvor pored tebe.
Sa U7 savrseno mogu da odredim pravac zvuka, cak da li je iznad ili ispod mene sto je sa integrusom ili SpeaKom bilo ne zamislivo.
U autu sam cuo ali mislio da se tripujem par pesama sa Spotify sa jedva primetnim sumom u pozadini. SpeaKa izgleda eliminise te sumove koji se savrseno cuju kod U7, kao i kristalno cisti visoki i srednji, mislio sam da su sluske problem posto im je namena gejming jelte...
Zadovoljan sa U7, nije nesto jeftin ali je vrlo praktican, prateci sw takodje dobar, dosta opcija a jednostavan. Videcemo da li ce bagovati.

...riding on 720p...
 
Dobro zvuci, zadovoljan sam.
Otisao na Sehn sajt da vidim accessories cene i vidim u outlet-u tested & approved retourware GSX 1200 za 60e.... nisam odoleo, uzeo sam ga pa cemo videti kakav je, posto svakako sleduje 30 dana prava povracaja.

...riding on 720p...
 
Stigao juce GSX 1200.
Nisam imao puno vremena za testiranje ali na prvu:
Za igre je bolji od U7. Preciznije se locira zvuk kao i udaljenost, takodje cistiji zvukovi za gejming.
Za muziku losiji. Ne mnogo ali je zvuk nekako "prenapucan" za muziku. Tu je U7 bolji i cistiji. Doduse gsx i nije predvidjen za muziku, ali i to ipak dosta fino odradi.
Prednost je sto je sve hardverski. Nema nista od softvera, sve je u uredjaju. Mana sto se nista ne moze podesiti tipa eq vec samo mogucnost biranja fabrickih preset-a. Ali sa gejmingom kao prioritet, logicno da je tako.
Izrada fenomenalna kao i integracija sa win, senzor udaljenosti ruke da aktivira osvetljenje, touch preset tasteri, volume, par finih podesavanja centriranja zvuka, tu nemam nikakve zamerke.
U7 preko sw podesavanja je dosta blizu sa gejmingom + bolji za muziku.
Ako se uzmu redovne cene u obzir, U7 je cisti pobednik.
90e naspram 250e. Za toliko vise para gsx ne daje toliko vise, cak ni za gejming. Sreca pa sam ga jako jeftino kupio ali iako je fenomenalan za igre i jako lepo parce hw, razmisljam se kojeg da se oslobodim :)

8c7c3db7fa707b5d67d69eeba2b9b4d4.jpg


...riding on 720p...
 
Poslednja izmena:
Napisao si X6 umesto U7 :)
 
Ha, citao nesto o X6 i zaglavio... hvala na ispravci.

...riding on 720p...
 
Pitanje u vezi X6 i X7 - vidim da je cenovna razlika ogromna, a da li je zapravo tolika i u performansama?
Pisao sam već da želim amp/dac za sadašnje slušalice (Sennheiser HD515) mada planiram da kupim beyerdynamic DT 770 Pro (80 ili 250ohm, verovatno 250, navodno su best buy do €200, mada bih se možda protegao i do €300, samo da su closed).

Prvenstveno sam mislio da uzmem X6, pa vidim da se preporučuje Asus Xonar STU, pa sam onda naleteo na X7, pa sam dobio preporuku za iFi Zen DAC, pa evo sad ni sam ne znam šta mi je činiti :)
Ne bih prelazio neki budžet oko 200€ za amp/dac, nije set in stone ali eto nek bude tako recimo.

Šta bi bio neki best buy za amp/dac do €200-tinak evra? Toliko dobrih proizvoda a ja se u ovo razumem ... da ne kažem koliko, samo dovoljno da spomenem Maricu :D

EDIT: a vidim da se preporučuje i Schiit Stack (Magni+Modi), pa ako imate nekakvih iskustva sa tim, bilo bi kul da me prosvetlite.
 
Poslednja izmena:
Best buy za 200€? Ako možeš da naručiš iz inostranstva, Schiit Magni 3, JDS Atom i Liquid Spark se najčešće pominju kao best buy pojačala za 100$, i neki dobar DAC za resto para...Modi 3 nije loš, navodno.
Eto, možeš da uzmeš Modi + Magni stack i završiš posao. Ili Topping DX3 Pro kombo koji ima i Bluetooth, ako ti treba (i lako se nabavlja s Aliexpressa).
 
Poslednja izmena:
Ja koristim Schiit Uber 2 stack godinama i prezadovoljan sam.
Verujem da je treca serija jos bolja.
 
- vidim da je cenovna razlika ogromna, a da li je zapravo tolika i u performansama?

Vecito pitanje u tech, a posebno hi-fi svetu..

Aibo je testirao i X6 i X7, kaze da X7 zvuci jasno bolje ali da nije siguran da li je ta razlika u skladu sa 3X visom cenom. To je generalno problem u hi-fi, neko bi za takvu razliku u zvuku dao i 10X vise novca, neko nece ni primetiti razliku (iz bilo kod razloga) i smatrace da je bacio novac, itd.

Izbor DAC/AMP uredjaja je ogroman, pa i u tom cenovnom rasponu 150-200$ ili 200-250$. Od chi-fi sprava do modela dobro poznatih brendova.

I ja trazim takav uredjaj, izbor se svodi na FX DAC-X7, ifi Zen DAC, Topping DX3 Pro, SMSL M7, FiiO K5 Pro (naravno, tu su i razni Asus, Creative, Fostex itd.)
Posle odlicnog iskustva sa X6 odmah sam pomislio na DAC-X7 ali je jedno vreme imao odredjene QC probleme (nisu svi primerci bili pogodjeni, naravno, verovatno je to reseno). I uopste mislim da ne bih dao 200-250$ za chi-fi uredjaj bez validne garancije, bez obzira X6 godinama radi kao sat.

Neki zakljucak je da X7 i iFi Zen zvuce odlicno, toplo i fluidno. Zen nema bas neko preterano mocno pojacalo, u rangu malih FiiO modela, ili malo jace (X3, A3, E10k i itd). X7, DX3 Pro, K5 Pro imaju vise ''snage'' ali je i Zen dovoljan za veliki broj slusalica.
SMSL M7 na papiru deluje odlicno ali malo ima informacija o tom modelu, osim malobrojnih (pozitivnih) komentara sa neta.
Topping MX3 Pro deluje odlicno ali koliko videh, bilo je i problema sa kontrolom kvaliteta.
FiiO K5 Pro takodje deluje odlicno, DAC i sve ostalo u rangu konkurencije ali uz malo neutralniji zvuk u odnosu na X7, Zen, M7 i mocnije pojacalo (cak 1.5W @32Ω, uz 3 podesavanja gain-a - 0, 6, 10dB), sposobno cak i za zahtevne planar magnetic slusalice.

Zvucno ne verujem da ima vecih razlika izmedju ovih uredjaja, svi su odlicna kupovina u toj klasi ali zbog mogucnosti kupovine u SRB i validne garancije mislim da cu ipak naruciti K5 Pro (trenutno nemaju na stanju).
Jedino sto me ''koci'' u toj odluci je mogucnost da razlika u kvalitetu zvuka ne opravdava razliku u ceni u odnosu na X6 i E10k koje trenutno koristim. A vidjao sam razne utiske, od onih koji tvrde da K5 Pro primetno bolje zvuci od oba, do onih koji kazu da definitivno zvuci bolje ali ne tako drasticno (sto je verovatno realnost). Zbog toga sam gledao i ponudu malo skupljih uredjaja (350-400$) i tu je tek haos, ponuda je ogromna ali samo ''preko'', na domacem trzistu je neuporedivo slabija. A da placam 350-400$ za uredjaj bez validne 2 god. garancije + dazbine a da pritom ne znam da li cu biti zadovoljan zvukom.. nisam siguran da je to pametno. Videh FiiO Q5 na ''snizenju'' za 36k din ali to je ipak prenosivo pojacalo, sa ugradjenom baterijom, nisam bas siguran da je pametno koristiti takvu spravu kao klasican, desktop DAC+AMP, koji bi stalno bio povezan sa PC (sta li bi se desilo sa baterijom?).

Schiit Stack vazi za odlican combo, sto novija verzija to bolje.

Slusalice pazljivo biraj, ne zaleci se. Ponuda je sjajna, najbolja ikada pa za 200-250$ mozes da biras, od klasicnih, dobro poznatih modela do raznih (cak i flagship), u (mass)drop verziji, po snizenoj ceni (150-300$). Tu su i planar magnetic ali najcesce u open ili semi-open verziji, za ti hoces closed-back sluske.

DT770 Pro jesu provereno dobre slusalice ali su ipak vise za specificne studijske potrebe, samo u tom smislu i jesu jedne od najboljih do 200$.
Za slusanje muzike bih pre kupio Fostex TR-80 ili neke slicne closed-back. Koristim TR-90 i mogu da poredim samo po secanju sa DT770 Pro (Fostex imaju dosta bolje srednje) ali ovde imas sveze poredjenje i utiske (TR-80 i DT770 Pro).

Najbolje bi bilo kada bi mogao da probas slusalice pre kupovine ali za pocetak je dovoljno i da pokupis osnovne info. sa neta, pa onda napravi listu sa sluskama koje bi ti najvise odgovarale.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno