Šta je novo?

Koji monitor od npr 24 - 26" a da je OK za vid?

dushanna

Poštovan
Učlanjen(a)
05.01.2018
Poruke
452
Poena
70
Potrebna mi je preporuka za monitor za desktop računar (već opisanih karakterisitka u naslovu). Puno sedim / radim za računarom, i bole me oči do te mere da npr. ne mogu više da radim na dobrom laptopu koji ima displej od 15,6 inča. Na desktop kompu imam dobar Samsung monitor od 22", ali sad mi i to smeta, mislim da mi je zbog vida potreban veći. HD naravno / najbolji za slike, boje / jer radim sa fotkama, videom itd. Ofkors, ne neki preskup, ne znam ni kako se cene kreću... i da li je uopšte monitor od npr 24 - 26 inča dobar za vid? Znači VID pod br.1. Hvala unapred...
 
Hvala na odgovoru. No, moj vid je dobar, bar što se tiče gledanja na blizinu, kaže moj oftamolog, i takodje kaže da ukoliko budem i dalje toliko gledala u monitor a bole me oči, da je moguće da ću da dobijem dioptriju; te zbog toga i postavljam ovo pitanje.
 
Onda uzmes naocare bez dioptrije sa zeiss plavom zastitom. Cudi me da ti oftamolog nije to predlozio ukoliko se imalo razume. Svakako,ukoliko oci toliko bole nakon rada na racunaru,onda sa ocima nije u redu nesto. Menjaj oftamologa.
 
Tebi pre svega treba monitor koji nema PWM, jer si verovatno osetljiva na to. I ja sam imao slične simptome zamora očiju (blago peckanje, bol, crvenilo) posle višečasovnih sesija gledanja u monitor.
Dioptriju od -0,5 sam razvio dugogodišnjim gledanjem u 15" CRT (u to sam ubeđen, oftalmolog se slaže), kasnijim prelaskom na 20" TFT su se stvari poboljšale, a potom prelaskom na 32", a ubrzo i na 43", ali bez PWM, sa smanjenim osvetljenjem i uz korišćenje f.lux-a sad već kao mator konj nemam problema i posle 10+ sati gledanja u ekran, a dioptrija je ostala ista.
Veličina je bitna samo u zavisnosti od mogućnosti i preferencija i zavisi na šta se navikneš (once you go big, that's what you dig :D ). Inače, ako nisi kratkovida i ne trebaju ti naočari, može fino da se radi i na manjem ekranu, ali su preglednost i utisak na većoj dijagonali def. bolji.
Rezime: Flicker free (NO PWM), low blue light, f.lux ili slično, smanjenje brightness-a po potrebi. Što se reprodukcije boja tiče, tu je uvek IPS bio u prednosti, mada sigurno može da se iskopa neki valjani VA, koji u mnogo čemu ima prednost.
Konkretne modele će neko drugi predložiti, jer se ne bavim obradom fotografija i video snimaka, pa mi to nije bio kriterijum izbora monitora i nisam upoznat sa za to odgovarajućim modelima.
Uvek možeš da probaš AOC Q3279VWFD8 (IPS, QHD, 32") koji je odavno best buy, naruči preko neta, pa vrati za 14 dana, ako ti ne odgovara. Ili ev. ViewSonic VX3276-2K-MHD - skoro iste spec. i cena, samo bez FreeSync-a.

P.S. fali nam @DukeofSerbia na forumu, uvek je imao dobre i zanimljive predloge, u skladu sa različitim potrebama pojedinaca.
 
Ja sam kupio ovo za sebe iz istog razloga, i flicker free je i ima low blue light content, niti me vise bole oci niti me boli glava a buljim u njega cesto po ceo dan. Jedino sto je VA pa to moze da bude problem zbog boja, najbolje je da pogledas licno iako meni deluje skroz korektno prikaz boja.

Uzeo sam ga na nekoj akciji + bodovi za 9500 u Gigatronu

https://www.asus.com/Monitors/VA249NA/

za bratanca sam uzeo Asus VP247HAE isto je skroz dobar
 
Poslednja izmena:
Kao što su članovi iznad napisali najčešći razlog do monitora je ako za osvetljenje koristi pwm. Ovo sa plavim svetlom možda kod nekoga, ali to više smatram bezveznim i da oni koji koriste te naočare više osećaju promenu na psihološkom nivou nego fizički ali možda grešim.
Drugo ako ti ne trepćeš i ne praviš pauze/menjaš fokus, onda menjaj navike ili ima ljudi koje za to koriste one kapi za oči.
Pogledaj dell u seriju koja je namenjena za precizniji i oštriji prikaz boja, takođe ne koristi pwm.
 
fingon82
B@K@
Lanikor

HVALA :) na svim uputstvima, moram da prepišem sve što ste napisali (da neko ne obriše... meanwhile... dešava se :smoke: );
B@K@ da, imam minus (-) manju dioptriju, ali to znači da ne vidim u daljinu, na blizinu vidim; i upravo takve simptome imam i ja;
mada ste svi vi mnogo stručniji od mene po pitanju tehnike i nisam sigurna da bih mogla na osnovu datih 'specifikacija' ja sama da nađem adekvatan monitor; bilo bi mi super kad mi kao Lanikor i B@K@ predložili više konkretnih modela koji postoje po našim radnjama (B@K@ , sa neta ne bih naručivala nešto tako fražilno kao što je monitor, ali pogledala sam AOC Q3279VWFD8 i ViewSonic VX3276-2K-MHD IPS, ima ih u radnjama, prvi je gejmerski, ne znam koliko je to 32", morala bih uživo da vidim); u sv slučaju, sve što pišete ja pamtim, pa 'razmatram' prikupljene savete, i kao grand finale da uživo vidim te predloge i to uključene, po mogućstvu...

- Za sad rezime saveta:
*** Predložene specifikacije:
- NE: CRT (šta još NE?)
- DA: da nema PWM (to je Flicker free), može TFT, IPS zbog slika, low blue light, flux ili sl, smanjenje brightness-a,
(šta je VA i FreeSync?)
*** Konkretni predlozi:
ASUS VA249NA Eye Care Monitor
(ima u gigatronu)
AOC Q3279VWFD8
(ima u comtradeu)
ViewSonic VX3276-2K-MHD IPS
(ima u winwinu)

THX ... :)

EDIT (naknadno sam videla poruku od Dmjenk)
OK, znači PWM svi navodite kao NI POD RAZNO. Dmjenk pominješ Dell U seriju za oštri prikaz boja i bez pwm; možeš li predložiti konkretne modele?
 
Poslednja izmena:
Razlika u brojevima nakon prvog slova u je samo veličina dijagonale i godina kad je planiran izlazak na tržište.
S klasa nije za profesionalni rad i nema ergpnomsko postolje dok P i U imaju (okretanje/naginanje/visina). P je navodno više za office text varijantu gde U treba da je za profesionalnu upotrebu. U kutiji imaš papirić sa podacima kako je tvoj kalibrisan u fabrici. Naravno zavisno od toga gde kod tebe stoji i namene korišćenja ti pravi svoje profile boja. Nema drastičnih razlika u verzijama za 2019 u odnosu na one iz 2014. Tako da ne moraš davati par hiljada više za najnoviji model.
U svakom slučaju koji god monitor da izabereš, uzmeš online isprobaš par dana pa vratiš ako ne odgovara.
 
Prilikom internet kupovine kod na po zakonu o potrošačima treba da dobiješ uz robu ''Obrazac za odustanak ugovora na daljinu u roku od 14 dana''.
Ukoliko ne dobiješ, kontaktiraš prodavnicu da ti tipa pošalju na mail. Zatim popuniš i pošalješ im isti kao i robu na adresu koju ti kažu.
Oni provere da roba nije oštećena i vrate ti novac. Jedino što ta njihova provera/povrat novca nekad potraje, ali do 30 dana max valjda imaju rok da vrate novac ako je sve u redu sa robom. (ti plaćaš poštarinu)
 
Ok, nisam znala. A nisam ni imala nameru da kupim putem interneta, pa da mi salju, nisam nikad to radila. Pa još tehnika... Iz milion razloga... te ko će to da dočeka u stanu, pa se vrati gde ako nema ko da primi? U poštu? ... pa hoće li da se slupa prilikom tih prenosa... zatim, nisam sigurna da putem interneta može npr. na rate da se uzme. A uživo, može. Uživo moraju i da otvore monitor preda mnom da se vidi da li ima fizičkih oštećenja. Za unutrašnja se ne zna...
recite mi, taj zakon o 14 dana ili ako je i manje (i koliko?), da li to važi i kad se kupi roba uživo? Ja mislim da važi... bar 7...

EDIT naknadni:

To što pišemo sad je o načinu kupovine. I to je OK.
Ali, ja sam i dalje voljna da primam sugestije po pitanju konkretnih modela monitora u odnosu na sve što smo do sad pričali... samo napomnjem... :)
 
Poslednja izmena:
Zato sam ti i pomenuo da uzmeš preko neta, isprobaš i ako ti ne odgovara ili ako monitor ima neki defekt (prejako probijanje pozadinskog osvetljenja i sl.) da ga vratiš.
Ako si sigurna u model, to možeš da iskoristiš za zamenu za isti model, nadajući se da će 2. primerak biti bolji po tom pitanju, a ako ti generalno ne odgovara, možeš da tražiš povrat novca.

Što se tiče tipa displeja, fokusiraj se samo na pojmove IPS i VA, da ne zalazimo u objašnjavanje istorijata monitora, tehnologija prikaza i sl.

Dell je nekad bio suvereni vladar na našem tržištu u ovom polju koje tebe interesuje, ali se nisu potrudili da to zasluženo i ostanu - cene previsoke, FullHD modeli od 24" kreću od preko 200 evra (za U seriju), često imaju previše probijanja pozadinskog osvetljenja i izraženi IPS glow, tako da mislim da generalno više nisu za preporuku za prosečnog korisnika.

Najbolje bi bilo da definišeš koliko novca si spremna da izdvojiš i da odrediš koju dijagonalu i rezoluciju želiš. U našim prodavnicama nema previše izloženih modela, ali verujem da se negde mogu videti neki modeli, čisto za referencu, pa da prelomiš.
S obzirom na ono što si do sada navela, rekao bih da je tebi sweet spot 27–32 inča, QHD ili UHD, neki valjani IPS ili VA.
Raspon cena kod takvih modela je od ~200 do dobrano preko 500 evra, tako da moraš da odrediš pre svega ono najbitnije - koja ti je realna ili makar mentalna granica za iznos koji si spremna da izdvojiš. Najviše se fokusiraj na veličinu i rezoluciju, a posle ćeš gledati detalje.
 
Onda uzmes naocare bez dioptrije sa zeiss plavom zastitom. Cudi me da ti oftamolog nije to predlozio ukoliko se imalo razume. Svakako,ukoliko oci toliko bole nakon rada na racunaru,onda sa ocima nije u redu nesto. Menjaj oftamologa.

Fali ti L

@Dushana

Ako budzet (i radni prostor) dozvoljavaju onda ovako nesto: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-q3279vwfd8/
Odlican je za taj novac a uz laku aktivaciju ICC profila (objasnjenje je na linku iznad, PCM) dobija se jos bolja kalibracija od fabricke.

Verzija sa AMVA panelom je malo losija ali i jeftinija. Ipak, za tvoj nacin koriscenja mislim da je IPS bolji izbor.

Inace, vec godinama velika vecina monitora je flicker-free (nema zamora ociju), imaju razna podesavanja i predefinisane modove prikaza a za citanje/rad u uslovima slabog osvetljenja/nocu tu su i jednostavni a efikasni programi kao npr. f.lux.
 
Poslednja izmena:
2k na 31,5" uz windowsovo krš skaliranje i nije baš za osobe sa problemom sa vidom.ovo pišem iz ličnog iskustva,na moju preporuku uzet qwfd8 da bi se ispostavilo da je ipak napor na 100 posto skaliranju a na većim procentima nije moglo da se pređe preko skaliranja.na kraju prodat i zamenjen 27" fhd.

27" 1080p je sweetspot,verujem da bi i bolji panel mogao da se nađe za te pare.ultimativna ergonomija za svaki rad na računaru je ultrawide jer skoro da menja dva monitora,a tu bi 34" 1080p bio faktički produženi 27" 1080p i ogromna vecina modela u ponudi je lg,IPS i flicker free.dodatni benefit koji slabo ko ističe su filmovi na 21:9 monitoru.
 
Zavisi koji problem sa vidom je u pitanju. Rekao bih da joj je najvise smetao stari panel koji nije flicker-free a mozda su i ostale karakteristike lose po oci (vidjao sam starije TN panele sa veoma cudnim bojama i generalno cudnim/losim prikazom, sve to veoma lose utice na vid korisnika).

Naravno, moze i 27''/1080p ili neki ultra-wide model, sama treba da proceni sta bi joj najvise odgovaralo u tom smislu. Ali ako je bitna sto tacnija kalibracija onda neki od ovih proverenijih i poznatijih modela (PCM sajt je dobar izvor informacija, bar za pocetak).
 
Poslednja izmena:
Potrebna mi je preporuka za monitor za desktop računar (već opisanih karakterisitka u naslovu). Puno sedim / radim za računarom, i bole me oči do te mere da npr. ne mogu više da radim na dobrom laptopu koji ima displej od 15,6 inča. Na desktop kompu imam dobar Samsung monitor od 22", ali sad mi i to smeta, mislim da mi je zbog vida potreban veći. HD naravno / najbolji za slike, boje / jer radim sa fotkama, videom itd. Ofkors, ne neki preskup, ne znam ni kako se cene kreću... i da li je uopšte monitor od npr 24 - 26 inča dobar za vid? Znači VID pod br.1. Hvala unapred...
Da nisu bolovi od naprezanja ociju upravo zbog navedene minus dioptrije? Proveri oci prvo,u apoteci kupi vestacke suze pa koristi po potrebi.
Sto se tice monitora,po opisu tebi treba IPS monitor 23.8"-27" dijagonale,ne znam sto preporucuju 32" kao monitor u poslednje vreme (to je vise tv),skoro svi su flicker free,pwm samo poneki (TN) koristi (mada na 100% osvetljenja nema treperenja),koliki je budzet za monitor?
 
Za oci/bolove glave od racunara nema bolje od filtera plave svetlosti (softver, f.lux), naravno u kombinaciji sa flicker-free monitorom, ali nezgodno je jer nije realan prikaz boja onda..
 
ne razumem,kako 32" je više tv od 27"?zaista mi nije jasno čemu toliki otklon od većeg displeja,kao da će da padne na glavu... :)

32" je super kao monitor,pogotovo kome znači površina (a njoj znači,bavi se fotografijom) čak u tim slučajevima nikad ne može iste da bude previše.tu je problem ppi pošto su bez iznimke 1440p a na 100 posto skaliranju je solidno sitno,i prirodno će da se napreže više da bi videla i dolazimo na isto.same slike će izgledati lepše,preciznije ali sve ostalo biće napor.

1080p 34" ultravajd je odlično kompromisno rešenje baš za njen scenarij upotrebe,ako ne može da ga uklopi ili je sigurna da nema potrebe za dodatnom površinom (ne vidim kako ne bi bilo ali 'ajde) i da joj neće doneti korist 21:9 ni u drugoj upotrebi (filmovi,rad sa tekstom ili više tabova u brauzeru) onda 27" 1080p je bolje rešenje i većina budžeta može da ide na sam kvalitet panela (bolje boje,manja šansa za glow-om).
 
Ali pixeli ubijaju na toj rezi na tolikoj dijagonali...

...riding on 720p...
 
FullHD nije za 32" monitor, to se slažem, iz ličnog iskustva. Ali DPI za FullHD@24" je isti kao za 2K@32", nepuna 92 piksela po inču. Slažem se da zavisi od ličnih sklonosti i navika, ali sad kad sednem za 24" ili silom prilika – laptop (15,6") i pokušam da radim, osećam se kao ovaj u sredini:
1011-hate-fat-people-1450966502.jpg :D
Slažem se da je skaliranje malo nesretno izvedeno u Windows-u, ali na UHD@43" (Win7 i dalje, kapiram da je na 10 još bolje) jedini problem mi je malčice sitniji tekst, što sam vrlo zadovoljavajuće rešio skaliranjem od 125%. I pritom je DPI ~102.
 
Meni je vec na 27 smetala 1080, 2k zadovoljavajuc. Naravno, sve je to subjektivno ali ako radi sa foto/media, itekako ce joj smetati vidljivi pikseli...

...riding on 720p...
 
ne razumem,kako 32" je više tv od 27"?zaista mi nije jasno čemu toliki otklon od većeg displeja,kao da će da padne na glavu..

Kad neko kupi 32'' televizor onda se svi krste, u fazonu ''sta ce ti taj monitorcic, sto nisi kupio normalan 43-50'' televizor''. A kad neko kupi 31.5'' monitor onda idu komentari ''sta ce ti tolika televizorcina'' :d

31.5-32'' 2K IPS/AMVA je svakako mnogo bolje resenje u svakom smislu (posebno za multimediju i ozbiljan rad na racunaru) od 23-24'' i manjih modela.
 
Navikavanje na monitor dijagonale 32'' traje najvise 24h (posle toga 24'' i manji monitori deluju smesno). Nije to 43-50+'' panel pa da smeta u desktop okruzenju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno