Šta je novo?

Kuler za MSI B450 Tomahawk MAX

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
345
Imam Ryzen 5 3600X na MSI B450 Tomahawk MAX ploči. Razmišljam da kupim neki kuler ako ne uspem da se naviknem na to kako ovaj koji ide uz procesor divlja kada procesor radi u boost modu.
Nemam nameru da se bavim overklokovanjem, tako da mi je mnogo bitnije da kuler odgovara po dimenzijama matičnoj ploči. Ono što mi je bitno je sledeće:

-da je kuler tih
-da može da stane bez problema na moju ploču (imam dva RAM štapa u a2 i b2 slotovima, znači da ne smeta njima)
-da je jednostavan za instalaciju
(podrazumeva se da je u hlađenju jednak ili bolji od stock kulera)

Razmišljao sam o Arctic freezer 33 esports one, ali mi je njihova tehnička podrška napisala, između ostalog, sledeće:

"Another thing with your Mainboard Series is that there are 2 possible issues:

1. Wobbling of the whole installed cooler can occur.
2. Standoffs might be too short in order to reach the thumbscrews"

Da li neko ima ovaj kuler na istoj ploči? Druga varijanta mi je bila Pure Rock, mada je on, koliko sam video, nešto komplikovaniji za instalaciju.
 
Koliko sam ja shvatio lika iz Arctic tehničke podrške, eSports kuler ima problem sa montiranjem na ovu ploču (pretpostavljam da je problem backplate), što dovodi do toga da kuler ne može da se fiksira dobro i da se mrda. Corvus je imao sličan problem sa CM Hyper 212 Evo, moguće da je problem do MSI i pločice koja dolazi uz matičnu. Da li si ti imao eSports 34 montiran na Tomahawk MAX?
 
Da, montirao pre par nedelja bez problema. Koristi se default backplate ploče za pričvršćivanje kulera. Šrafovi su dohvatili sve, temperature kako treba...
 
@dzonihsv hvala na informacijama! Ne znam zašto iz tehničke podrške Arctica odbijaju potencijalne kupce :trust:

@jurodivi koliko vidim 34 je isto što i 33, samo sa dva ventilatora. Pošto ne nameravam da overklokujem procesor, mislim da mi 34 ne treba, posebno kad uzmem u obzir da ga i nema u našim prodavnicama, a sa 2 ventilatora može samo da bude bučniji nego 33

@Corvus Corax ako te ne mrzi, kad instaliraš kuler, javi da li je bilo nekih problema
 
Hvala! I na kraju, možda glupo pitanje: video sam da se dešava da se prilikom skidanja starog kulera izvadi i procesor iz ležišta, jer se zalepi za kuler zbog termalne paste. Da li je zbog toga bitno da ona poluga koja fiksira procesor bude zakačena ili podignuta, ili to nema veze? Mislim, da li u jednom ili drugom slučaju postoji veća šansa da se pinovi iskrive?
 
Polugica MORA da bude spuštena i zakačena i ako je tako, nema bojazni da će CPU ispasti odnosno izvući se iz soketa pri skidanju kulera.
Mislim da se najčešće dešava da ljudima pri instalaciji ili vađenju CPU ispadne u soket (ili sam CPU ispadne kod AMD-a), pa se pinovi pokrive.
Nije neka nauka to izbeći, samo treba biti skoncentrisan tih par sekundi, čvrsto držati cpu na bokovima, lepo ga poravnati i spustiti u soket.
Ploča bez covera na soketu ili procesora u istom ne treba da bude van kese ili kutije i to je to. Baš je loša praksa držati ploču na stolu sa izloženim pinovima dok se nešto drugo radi.
Naravno isto važi i za CPU, ako su pinovi na njemu, al to se valjda podrazumeva :)
 
Poslednja izmena:
Hvala puno! Brinuo sam se da se pinovi ne iskrive prilikom tog nehotičnog "čupanja" procesora kad se skida kuler, ali ako to ne može da se desi kad je poluga fiksirana, onda nema problema.
 
ako je baaaaš matora pasta (i lošeg kvaliteta) na sobnoj temperaturi ili nižoj može zaista da bude faktički neraskidivo.trik je malo zagrejati procesor i jako blago pokušati da se zarotira telo hladnjaka (ponavljam,blago) i to će rešiti taj problem.

ovo nisam video i na par godina staroj noctui,arcticu...
 
Izgleda da sam opet na početku. Uporedio sam sada detaljno video klipove za instalaciju eSports 33 i 34 i ipak se razlikuje način fiksiranja - 33 ima dugačke šrafove koji treba da uđu u pločicu tj. backplate na matičnoj, dok 34 ima standoffs (kako god se to zvalo na srpskom) koji se ušrafe u backplate, a onda na njih idu kraći šrafovi, što će reći da 33 možda ipak ne može da se lepo namesti na Tomahawk MAX čak i ako 34 može.

Ako niko nema baš 33, onda ne bih rizikovao sa njim. Koliko vidim na eponudi, 34 nema kod nas u radnjama. Gde ste ga našli kod nas?
 
Jel ima negde detaljan test ovog kulera i Noctue D15?

Pogledao sam prvih 10-15 rezultata Google pretrage, ali slaba vajda.
Hteo bih da uporedim efikasnost ali i nivo buke pri različitom opterećenju hladnjaka.
 
D15 uvek bolji po svim faktorima, ali ne znam sto ste svi toliko laserski fokusirani na arctic, ima ko madjara gomila odlicnih kulera:

THERMALRIGHT Macho 120 Rev.A (pitati prodavca da proveri da li ima AM4), SILENTIUMPC Grandis 2 XE1436, RAIJINTEK Mya RBW 12cm.

I onda blize 7000 din : ALPENFÖHN Brocken 3 (Crna i Bela verzija),

i onda skuplje: DEEPCOOL Assassin III i neprikosnoveni sampion BE QUIET! Dark Rock Pro 4.


Takodje ima kod nas u domacoj jednoj firmi Arctic Freezer 34 sa crvenim ventilatorom za 4600 din (izlazi na itsvet/eponuda kad se kuca Arctic 34).
 
Poslednja izmena:
Hvala na informaciji, uopšte mi nije palo na pamet da gledam itsvet. Ne pamtim kada mi se desilo da oni imaju bolje ažuriran pregled čega gde ima u odnosu na eponudu, a za 34 na eponudi stoji da ga nema nigde u radnjama.

@ppredrag Hvala!
 
Poslednja izmena:
^ Imajte u vidu da je to "običan" Freezer 34 eSports, a ne Duo verzija. Razlika je u dodatnom ventilatoru kod Duo verzije.
 
D15 uvek bolji po svim faktorima, ali ne znam sto ste svi toliko laserski fokusirani na arctic, ima ko madjara gomila odlicnih kulera:

THERMALRIGHT Macho 120 Rev.A (pitati prodavca da proveri da li ima AM4), SILENTIUMPC Grandis 2 XE1436, RAIJINTEK Mya RBW 12cm.

I onda blize 7000 din : ALPENFÖHN Brocken 3 (Crna i Bela verzija),

i onda skuplje: DEEPCOOL Assassin III i neprikosnoveni sampion BE QUIET! Dark Rock Pro 4.


Takodje ima kod nas u domacoj jednoj firmi Arctic Freezer 34 sa crvenim ventilatorom za 4600 din (izlazi na itsvet/eponuda kad se kuca Arctic 34).

Zato što je veoma jeftin za ono šta nudi (performanse i dobri stock fanovi za razliku od gro drugih kulera), izgleda super i ima više opcija za boje, laka instalacija...allround odličan kuler, možda i best buy jer je dovoljan za gro procesora sem onih najvrelijih.

Naredni izbor bi mi bio Scythe Fuma 2 za 60 evra ili Noctua U12s, i na kraju Noctua D15s (ako idemo od jeftinijih ka skupljim)...
 
Hvala na informaciji, uopšte mi nije palo na pamet da gledam itsvet. Ne pamtim kada mi se desilo da oni imaju bolje ažuriran pregled čega gde ima u odnosu na eponudu, a za 34 na eponudi stoji da ga nema nigde u radnjama.

@ppredrag Hvala!

Ima 3-4 radnje koje nikad ne izlaze na eponuda, tako da mora ponekad i itsvet da se pogleda. Takodje ima jos po neka radnja koja ne izlazi ni na jednom ni na drugom, pa kad bas imam vremena bacim pogled i na pametno . rs i na idealno . rs

@jurodivi Thermalright, Alpenfohn, Deepcool, Be Quiet! imaju lose ventilatore ?, ne, bas naprotiv, imaju prilicno dobre (Be Quiet=Arctic P serija=Thermalright>Deepcool=Alpefohn)

Takodje veca gromada metala,vise cevi, i konkretni komad bakra dole kod procesora su uvek bolji, posto mozes lako da uzmes Arctic P12/P14 ventilator i da ga nakacis na bolji kuler, hvala sto si me podsetio da i ovo napisem, ne bih se setio mozda da nisu krenuo da hvalis Arctic.

Takodje navodio sam samo kulere kojih ima trenutno za nabavku preko madjara*
 
Poslednja izmena:
^ Imajte u vidu da je to "običan" Freezer 34 eSports, a ne Duo verzija. Razlika je u dodatnom ventilatoru kod Duo verzije.

Mislim da će biti sasvim dovoljan i on. Ne treba mi kuler za overkloking, samo hoću nešto tiše od stočnog kulera koji poludi kako Ryzenu krenu da skaču naponi i temperatura. Ako ne uspem da namestim profil ventilatora tako da bude malo mirniji, a nikako da sednem da to probam, kupiću najverovatnije ovaj Arctic.
 
Jel ima negde detaljan test ovog kulera i Noctue D15?

Pogledao sam prvih 10-15 rezultata Google pretrage, ali slaba vajda.
Hteo bih da uporedim efikasnost ali i nivo buke pri različitom opterećenju hladnjaka.

Najpribliznije (kasnije je ubacio dve Noctue)

 
Nazad
Vrh Dno