Šta je novo?

AMD Navi RX 5600 XT

Prateći finansijske izveštaje AMD-a (i nVidia-e, Intela, Apple-a....), mislim da su im cene sasvim na mestu. Svake godine su zarađuju sve više i više

Sad gledam cene na scan uk i najjeftinija 5600XT (PowerColor), 12e jeftinija od najjeftinije RTX 2060 (Zotac). Ne vidim računicu za kupovinu 5600XT, čak i sa novim biosom.
Nisam valjda lud da kupujem zelenu kartu i dobijem krš game ready drajvere sa bloat panelom i 800 negativnih komentara na nVidia reddit temi :d

Najgore od svega sa ovom BIOS papazjanijom je što je to realno razlika koja se ne primeti golim okom, i nizašta im nije trebalo. Bolje da su ostavili proizvođačima da izbacuju neke OC modele i reklamiraju ih kao bolju varijantu (po većoj ceni). Neko reče da nisu mogli da uzmu RX 5600 zbog OEM proizvođača, ali ne verujem da je to tačno, pošto nema razloga da postoje takvi ugovori. Kao što rekoh, standardno loše izbacivanje novog proizvoda od strane AMD-a (RTG-a). Posebno što je karta sasvim dobra, tj. nije lošija od konkurencije. Možda se vode politikom - i negativan marketing je marketing :d
 
Nisam potrošač jeftinih karti i odavno ne igram na 1080p ali AMD uvek nađe način da zezne nešto. 5600 će imati svoje kupce, to je sigurno.
 
Evo trenutnog spiska sa computerbase.de koja 5600Xt ima, a koja nema vBIOS update.

edit:
listu koristiti sa oprezom, jer, npr. MSI Gaming X ima vBIOS update ali samo za povecanje brzine GPU, ali ne i memorije. Tek Gaming Z ima performanse Sapphire Pulse-a sa brzim vBIOSom.
Jos jednom... svinjac.
 
Poslednja izmena:
PowerColor Radeon RX 5600 XT --not planned (zna se zasto nije planirano, zato sto je cena ispod msrp, koriscene komponente da radi na 12g i samo tako, samim tim novi bios tesko da radi, a da ne pravi probleme).
PowerColor Radeon RX 5600 XT Red Dragon --clicking --- bez problema ce da radi
PowerColor Radeon RX 5600 XT Red Devil --clicking ---bez problema ce da radi
Sapphire Radeon RX 5600 XT Pulse --clicking ----bez problema ce da radi


MSI i ostali koriste furdu od komponenti na 80% 5600xt grafa, zato je bios rezervisan samo za Z model, koji kosta dosta vise od ostalih.
 
Zanimljivo je da sve karte zavrsavaju svoj max. OC na istom nivou.

https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-5600-xt-gaming-x-gaming-z/33.html

"With manual overclocking, maximum overclock of our sample is 1860 MHz on the memory (6% overclock), which is limited by the adjustment range in Wattman. I suspect the chips could go even higher, but for some reason, AMD chooses to artificially limit overclocking potential of their cards. GPU overclocking also maxed out the slider range; it seems the overclocking limits were not extended with the new BIOS."

Mogli su oni da izbace update BIOS-a za sve modele, ali nisu hteli. U svakom slucaju BIOS update je za one koji su lenji, ostali ce svakako koristiti klasican OC, a prostora posebno u odnosu originalnu RX 5600XT ima sasvim dovoljno.
 
Ili za one koji nece da se cimaju oko bilo kakvog tweakovanja. Ja recimo bih samo bios odradio na Sapphire Pulse modelu (on je objektivno bang for buck) i to je to. Clicking i cao.
 
A MSRP razlika je nekih $60. Treba malo vremena da se "slegnu" cene, a kome je hitno svakako bolje nek uzme 5700.

edit:
U Becu 5600XT Pulse za 290 EUR.
 
Poslednja izmena:
U pocetku uvek su cene jace za nove modele, nebitno da li je da cena blizu bolje karte ili ne. Treba jedno 2 meseca da to dodje na svoje mesto, makar kod komsija.
 
Cene kod "Ugara" su komedija...
350-410 evra... Mora covek bas magarac da bude i pljune ovu lovu
 
A cene kod nas kao da su šmrkali nešto. U E*E cena za ASUS AMD Radeon RX 5600 XT EVO 6GB 192bit TUF 3-RX5600XT-O6G-EVO-GAMING 53.370,00 a ASUS AMD Radeon RX 5600 XT 6GB 192bit ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING 59.470,00 . Nerealne cene skroz. I posle kažu što narod kupuje kod Mađara.
 
Stigla pulse secure. Za vikend instaliram, testiram i kačim neke fotke
 
Stigla bez novog biosa. Flešno sam ga, ali je prvi put blokirao, pa je morao restart da padne.
Pošto sam zezno ploču, moram da četvrtka da se strpim dok ne dodje nova platforma. Žali Bože 7700k na 5GHz :/
 

Prilozi

  • IMG_20200222_171243.jpg
    IMG_20200222_171243.jpg
    1 MB · Pregleda: 225
  • IMG_20200222_171523.jpg
    IMG_20200222_171523.jpg
    1,010.8 KB · Pregleda: 196
Valley score. Flansovan novi BIOS. Dosta bagova pre zadnjeg mb BIOS-a i sistema. VLC i dalje puca, Metro Exodus radi. Videćemo ostale igre...
 

Prilozi

  • score.png
    score.png
    31 KB · Pregleda: 158
Fante čim je izašla. Bilo je ili ona za 340 ili čista 5700 za 380. 2600 non super je bila 350. Rizikovao sm s drajeverima i za sad je ok. Inače Avast mi izaziva restart. Moram da ubije sve štitove onda sve radi bez problema.
 
Ja sam uzeo ovu za 300 evra u domacoj prodavnici. Nema dual bios i LED-ove ali ima odlican hladnjak i tihe ventove.
Capture.PNG

Apdejtovao sam novi bios preko MSI-jevog Dragon centra i sad stoji 14Gbps.

I sve je ok ali sto ne umem da se snadjem u ovom vasaru od AMD-ovog softvera (drajver)... Zasto ovaj kiceraj? Sve zivo nabacano. Cemu ovakav interfejs da treba da drljam pola sata da bi namestio osnovne stvari? Ima li neka ogoljena verzija kao sto je nekad bio Catalyst i kao sto je kod nV? Mozda je do mene jer se posle dosta godina susrecem sa AMD drajverima, ali ipak...
 
Odmah napravi fan profil i dozvoli grafici da vuče više snage.

Taj MSI nije predvidjen za novi BIOS, tj osakaćen je delimično oko max brzine memorije. No, u pitanju je 3-7% poboljšanja u zavinosti od igre. Dakle zanemarljivo što se perf tiče, ali bitno što se hladjenja tiče.

Pazi na antivirus. Ako se restartuje isključi štitove.

20.2. su meni najstabiliniji drajeveri za sad.
 
OC verzija jeste predvidjena, non OC nije. Profil u drajveru ili u Ryzen power plan-u? I znas li kako da nateram core frekvenciju na konstantnu OC vrednost u igrama?
 
Poslednja izmena:
U drajveru. Za frek ne znam. Iskreno ne vidim zašto bi to radio. Kad uključim npr metro na visoka podešavanja radi na maksimumu. Kad uključim Wolfenstain 2, obori ga malo ali daje sa v syncom 60 fps. Meni je to ok.
 
Aj ako ti nije greda daj skrin iz podešavanja frekv i napona u drajveru.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 

Prilozi

  • temp.PNG
    temp.PNG
    249.7 KB · Pregleda: 115
Primetio sam nešto od kad sam prešao sa nV na Radeon. Naime, ranije sa gtx 970 kada isključim računar monitor ode u standby (upali narandžasto led svetlo). Sada sa rx 5600 xt kada isključim komp monitor ostaje upaljen, "svetli" crni ekran sa check cable tekstom i plava led signalna lampica. I tako dok god ga ne isključim na dugme.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
DP na Hdmi kabl. Sa gtx 970 sve je vezano bilo hdmi kablovima. Ovde sam morao da uzmem DPtoHdmi zbog manjka portova na kartici (samo 1 hdmi). Misliš da je u tome kvaka?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
deluje poprilično jasno ako mene pitaš.ako te ne mrzi da svratiš imam ja DP na hdmi konverter koji provereno radi kako treba da istestiraš.

edit: DVI na HDMI ti ne igra?ima i dužih DVI kablova od 1,8m ako je do toga,i nisu preskupi (mislim oko 600nak din na kp-u) a sam adapter je pasivan i nema šanse da bude problem...kapiram da radeon mora imati jedna bar DVI,a čudi me da monitor nema DVI.
 
Poslednja izmena:
Radeon ima 3 dp i 1 hdmi. Monitor ima hdmi, komponentni i vga ulaz.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno