Šta je novo?

AMD Navi RX 5600 XT

Ni blizu nije 5600xt za e-sport, a ni 5700xt. Razlog tome je 240hz, koji je odavno standard u e-sport igrama. Nije e-sport samo CS GO, nemojte to da zaboravite.

CS je praktično jedina bitnija e-sport igra gde guraju što više frejmova, ostale prolaze i sa manje, a tu je lako izvući 240fps. Ne brini, dobra je 5600XT za e-sport.
 
@jurodivi
https://www.ea.com/games/apex-legends/news/global-series-announcement
Nije kao cs go, ali za početak više nego dovoljno, mnogo više nego bilo koji BF.
Ni ja nisam znao, mislio sam da su to neki turniri kao što su bili u Poljskoj, nešto tipa 100k, jer EA tako funkcioniše. Izgleda da je zainteresovanost za igru mnogo veća, iako je f2p igra.
Nije ni CS imao odmah turnire od milion $, nego se polako gradio.
Toliko o 5600xt, 5700xt i sličnim kartama, a na 240hz je većina strimera(gledalo ih 30, 530 ili 2 hiljade), koji su t1000 predatori.
 
Poslednja izmena:
Ne preteruj. E-sports ne znači da je za najbolje igrače na svetu, već da je za ljude koji igraju te naslove i takmiče se. Bilo za gajbu piva, bilo za milion $, šta kome odgovara. Baš kao što je neka Adidas patika ili cipela pravljena za sportiste, iako znamo da je neće kupiti igrači Reala, ali hoće igrači beton lige ili čak 2. nemačke ili engleske lige (ili JSL :d )

Što se ove frke sa BIOS-om tiče, ako je već moguće nasvirati ove karte da budu egal sa 2060 i veoma blizu RX 5700, onda je trebalo da ih puste kao non-XT varijantu, RX 5600. Pa da kasnije imaju prostora da popune rupu sa isitim hardverom (bez dodatnih troškova). Standarno loše odrađeno lansiranje novog proizvoda od RTG ekipe i marketing tima. Ali dobro, bar smo na to navikli
 
Poslednja izmena:
@space
Ja to nisam ni rekao, Ivanbass jeste.
E-sport je za svakoga, u bilo kom obliku, kao i hardware koji koriste najbolji igrači, bez obzira da li si toliko uspešan ili ne.
Zato niko ne može da mi kaže da je 240hz za pro igrače, i da nama ostalima ne treba ništa više od 144hz.
Meni je igranje hobi, mator sam ja da budem pro, a dosta sam se naigrao bf3 i bf4 turnira, zaradio jedno 2-3 hiljade evra u igri koja nije bila "e" od e-sport, ali sam imao drugare sa svih strana, sa kojima i danas igram Apex, kada pogodimo vreme da smo online.
 
Ne znaci u smislu da ces ti biti bolji od protivnika ako imas 240Hz, a protivnik sa ekvivalentnim skill-om ima 144Hz, to sam pokusao reci :)

U tom kontekstu znaci samo igracima na najvisem nivou. Sta se kome vise svidja, stvar ukusa, ali 240Hz standard nije nigde.
 
Poslednja izmena:
@Ivanbass
"Skill" je veoma širok pojam, a to da li mi 240hz pomaže ili ne, to ti sigurno ne znaš, jer nisi koristio 144hz godinama, pa prešao na 240hz, i ne primećuješ razliku. Da si koristio 144hz 15 dana, i igrao se isto toliko bez prestanka, znaš kad bi kupio 75hz monitor, samo zbog vernosti boja i veće rez, NIKAD, možda ni tad. Jednom kada vidiš razliku u fluidnosti igre koju igraš, manje osveženje posle toga ne dolazi u obzir. Da mi crkne Alien, okačio bih Benq čisto onako, igru upalio ne bih dok ne dođe sa reklamacije ili dok ne kupim novi 240hz.
Razlika nije kao 60-120 ili 60-144, ali razlika je primetna, kao i vernost boja na ovom Alien-u u odnosu na stari 144hz Benq.
240hz je standard na svakoj bini, na koju pro igrači izađu da igraju igru.
Za njih, bina je i soba, kao i za mnoge druge koji pokušavaju da budu profesionalci.
Ja ne pokušavam da budem pro, mnogo sam mator, ali to ne znači da za mene nije najbolji hardware, da je nepotreban, kako si ti rekao, makar sam ja tako razumeo.
 
Poslednja izmena:
Daleko od toga da je razlika toliko primetna izmedju 144 i 240hz,vise su nijense u pitanju u fluidnosti.A i pro igrači i dan danas igraju na 144hz i ima ih poprilično.Iako imaju 240hz monitor za 300$.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
@Ivanbass
"Skill" je veoma širok pojam, a to da li mi 240hz pomaže ili ne, to ti sigurno ne znaš, jer nisi koristio 144hz godinama, pa prešao na 240hz, i ne primećuješ razliku. Da si koristio 144hz 15 dana, i igrao se isto toliko bez prestanka, znaš kad bi kupio 75hz monitor, samo zbog vernosti boja i veće rez, NIKAD, možda ni tad. Jednom kada vidiš razliku u fluidnosti igre koju igraš, manje osveženje posle toga ne dolazi u obzir. Da mi crkne Alien, okačio bih Benq čisto onako, igru upalio ne bih dok ne dođe sa reklamacije ili dok ne kupim novi 240hz.
Razlika nije kao 60-120 ili 60-144, ali razlika je primetna, kao i vernost boja na ovom Alien-u u odnosu na stari 144hz Benq.
240hz je standard na svakoj bini, na koju pro igrači izađu da igraju igru.
Za njih, bina je i soba, kao i za mnoge druge koji pokušavaju da budu profesionalci.
Ja ne pokušavam da budem pro, mnogo sam mator, ali to ne znači da za mene nije najbolji hardware, da je nepotreban, kako si ti rekao, makar sam ja tako razumeo.

Jesi u pravu za to. Ali je i Ivan - 240Hz standard nije nigde.

Niti ce biti standard u skorijoj buducnosti.
 
Poslednja izmena:
@Djolekg
Zavisi od igre do igre. U CS-u nemaš nijednog na 144hz.
I naravno da razlika nije velika, ali za mene i tolika kolika je, dovoljna je.

Nego, isti onaj djolekg za susednog foruma, ROG-ovac?

@Deradici
Kao što sam rekao, na bini je standard, a to da li će igrač da igra 240hz, 144hz ili 60hz, to je individualna stvar.
Ako bukvalno misliš na standard, ni 144hz nije došao u ti fazu, niti će skorije, jer su potrebe kupaca raznovrsne, tj. gejmera.
FPS igrači- odziv, osveženje
RPG, MMORPG i slično- ne interesuje me
SP igrači- prikaz, veličina ekrana, odziv, osveženje
Nešto otprilike tim redom.
 
@Djolekg
Zavisi od igre do igre. U CS-u nemaš nijednog na 144hz.
I naravno da razlika nije velika, ali za mene i tolika kolika je, dovoljna je.

Nego, isti onaj djolekg za susednog foruma, ROG-ovac?

@Deradici
Kao što sam rekao, na bini je standard, a to da li će igrač da igra 240hz, 144hz ili 60hz, to je individualna stvar.
Ako bukvalno misliš na standard, ni 144hz nije došao u ti fazu, niti će skorije, jer su potrebe kupaca raznovrsne, tj. gejmera.
FPS igrači- odziv, osveženje
RPG, MMORPG i slično- ne interesuje me
SP igrači- prikaz, veličina ekrana, odziv, osveženje
Nešto otprilike tim redom.
Da,da..taj sam xD...Ili slabo azuriraju sajtove koju opremu koriste trenutno,koliko sam video ima ih jos na 144hz kad sam ulazio na neki od tih sajtova.Da,sve ih je manje ali mi se čini da ih ima.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Još jedna u nizu AMD launch papazjanija ali ova je najgora do sad rekao bih..

Dakle, neće sve karte dobiti boost preko bios update-a kao ove što su dobili review-eri..neke neće dobiti nikakav boost (i samim tim su ~10% sporije), neke će dobiti manji boost, neke će dobiti taj clock boost ali ne i memory boost..
Naime, novi bios samo donosi povećanu marginu za oc i veći klok memorije ali referentne specifikacije ostaju iste.
Karti nema po 280 MSRP ceni, ovo će izgleda biti cena za modele koji imaju referentne klokove a OC varijante koje dobijaju benefit novog bios-a će biti skuplje..
 
Niko ovde nije nepismen, a većinom i engleski razumemo dovoljno da nam ne treba Nvidia bot kao prevodilac. Džaba pokušavaš da provučeš svoju Nvidia fanboj propagandu kao brigu za AMD korisnike. Asus, MSI i ASRock su štedeli na nekim karticama i zato ne mogu da ubrzaju te kartice. Asus i ASRock radeon kartice svakako spadaju u modele za izbegavanje, šteta je za MSI. Ostali proizvođači su izbacili nove biose. Svakako su najbolji izbor Saphire Pulse i PowerColor Red Dragon, a te kartice su dobile novi bios.
 
Nisu oni stedeli, oni su dizajnirali za tacno ono sto je AMD prezentovao kao baseline. Ove sto su ubrzane su overengineered u startu bile i na konto truda partnera je AMD profitirao sto se brzine tice, tj zato one i trpe ovo ubrzavanje...

I bi mi cudno na Sapphire Pulse da vidim 14Gb/s memorijske cipove spustene da rade na 12Gb/s, pa vBIOSom vracene na 14GB/s - pa zato i napomenuh gore da je sve mozda i uradjeno u dogovoru AMD i bliskih partnera za slucaj da nVidia uradi neki potez tacno pred launch (sto i bi)...

Radi lakseg snalazenja musterija bilo bi fer da se ove nove ubrzane nazovu 5600XTX ili tako nesto.
 
Možda nisi ispratio situaciju sa RX 5700/5700XT, ali Asusove kartice su doslovno za izbegavanje, pogotovo TUF modeli. Pre par dana su spustili cenu tih kartica za 50 dolara, pa je Hardware Unboxed upozoravao ljude da se ne zaleću i ne kupuju ih, pošto su to i dalje iste krš kartice koje crkavaju, jer im se pregreva memorija. Slično je i ASRock RX 5700, samo Taichi model valja, ali je preskup, a i MSI EVOKE je katastrofa koja samo čeka da se desi.
Znači, tri kompanije koje su napravile ubedljivo najgore RX 5700/5700 XT modele, sad imaju problem i sa RX 5600 XT. Ja tu vidim neki šablon.
 
Nisu oni stedeli, oni su dizajnirali za tacno ono sto je AMD prezentovao kao baseline. Ove sto su ubrzane su overengineered u startu bile i na konto truda partnera je AMD profitirao
Dobra biznis logika, ali losa logika sto se korisnika/potrosaca tice, mora da ima malo lufta i da kartice budu tihe i hladne, ipak su to kartice od ~300e.

Edit:

Tek sad vidim da su oni klokovali i memoriju, onda je to druga prica. Mislio sam da je kuler u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Ma realno, AMD je trebao one grafičke koje su ostale na prvobitnim specifikacijama, da zove RX 5600, a ove sa overklokovanim biosom RX 5600 XT i onda ne bi bilo nikakve zbrke. Ovako je ispala čitava konfuzija, pošto su neki proizvođači koristili jeftiniju memoriju i ne mogu te kartice da ubrzaju na nove specifikacije.
 
Zauzeli su naziv 5600 za OEM varijante, zato i napisah gore 5600XTX....
Videcemo dalji razvoj i kako ce ovo na kraju uzaci, kartica sama po sebi je solidna, samo da se iskristalisu cene za ove brze i one "referentne" i svako ce naci sta mu odgovara.
Ali da jesu zabrljali - jesu.
 
Možda nisi ispratio situaciju sa RX 5700/5700XT, ali Asusove kartice su doslovno za izbegavanje, pogotovo TUF modeli. Pre par dana su spustili cenu tih kartica za 50 dolara, pa je Hardware Unboxed upozoravao ljude da se ne zaleću i ne kupuju ih, pošto su to i dalje iste krš kartice koje crkavaju, jer im se pregreva memorija. Slično je i ASRock RX 5700, samo Taichi model valja, ali je preskup, a i MSI EVOKE je katastrofa koja samo čeka da se desi.
Znači, tri kompanije koje su napravile ubedljivo najgore RX 5700/5700 XT modele, sad imaju problem i sa RX 5600 XT. Ja tu vidim neki šablon.

Dodao bih samo da je MSI Gaming X 5700xt odlicna karta (i 20-30e jeftinije moze da se upeca od najboljih na trzistu - Red Devil i Nitro+. Pulse je odlicna kupovina (cak i za nize modele je best buy jer koriste isti kuler) i krece oko 400-410e.
Takodje i XFX Thicc III (znaci samo poslednja iteracija) moze da se stavi u kos sa RD/N+/GX, jer su redizajnirali kuler i ispeglali boljke prve serije, ali je i ona ok 450e...
 
Niko ovde nije nepismen, a većinom i engleski razumemo dovoljno da nam ne treba Nvidia bot kao prevodilac. Džaba pokušavaš da provučeš svoju Nvidia fanboj propagandu kao brigu za AMD korisnike. Asus, MSI i ASRock su štedeli na nekim karticama i zato ne mogu da ubrzaju te kartice. Asus i ASRock radeon kartice svakako spadaju u modele za izbegavanje, šteta je za MSI. Ostali proizvođači su izbacili nove biose. Svakako su najbolji izbor Saphire Pulse i PowerColor Red Dragon, a te kartice su dobile novi bios.

Zamolio bih moderatore da odreaguju kad su ovakve uvrede u pitanju.

Ja sam izneo činjenice i neka svoja nagađanja, ako ti se ne sviđa, navedi svoje argumente ili me zaobiđi..
 
U pravu je qryak, Asus, MSI, Asrock su krivi. Hoćeš da štediš, sada te karte povuci, redizajniraj ili pak cena dole na 250$, pa zaradi manje.

@Das
Koji Colorful imaš, kakva je izrada karte? Znam da su one sa rgb ventom u sredini bruka karte(Advanced verzije valjda).
 
Poslednja izmena:
A ko kaže da neće izaći bios editor neki poput Polaris Bios Editora? Pa nije AMD kao nVidia da zaključa sve ovo biosa, makar do sada nisu takvi. Svako je Polaris kartu mogao da izmoduje, poveća power limit, što mislim da ovde i fora kod boosta. Veći power limit, možda napon i može da doatiže više taktove. Videćemo još.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Zamolio bih moderatore da odreaguju kad su ovakve uvrede u pitanju.

Ja sam izneo činjenice i neka svoja nagađanja, ako ti se ne sviđa, navedi svoje argumente ili me zaobiđi..

Kakve uvrede,covek napisao kako svi misle...posebno je pogodio u srz vezano za melodramaticnu "brigu" koju posvecujes kupcima amd karti
 
Poslednja izmena:
Za krajnjeg korisnika je dobro da AMD konačno postane konkurentan i na GPU polju, kao što je Intel srezao svoje cene i počeo da daje više jezgara kod procesora, tako je i Nvidia srezala cenu za RTX 2060 preko noći. Ni jedni ni drugi nisu to uradili jer su dobrotvorne organizacije, već su osetili pritisak. Sad nam ostaje nada da su tačne one glasine o velikom Navi čipu, koji je brži od RTX 2080 Ti, pa da se vratimo u godišnji ciklus klackalice iz starih dobrih vremena, kad su svake godine jedni i drugi izbacivali nove grafike i preuzimali primat na svakih 6 meseci.
 
AMD je itekako konkurentan na GPU polju od 2016-te (low i midrange), danas nije konkurentan jedino za debelo precenjene 2080 Super i 2080 Ti.
 
Jeste AMD konkurentan u midrange segmentu, ali ova situacija gde Nvidia suvereno dominira high end segmentom, dovodi do toga da nema prave borbe i kupci nekako prihvataju da svaka nova generacija grafika cenovno ide sve više na gore, a Nvidia to opravdava svojom tehnološkom dominacijom. Izbaciš 2080 Ti koji je 20 posto brži od 1080 Ti i digneš cenu za 30 posto. Da je u međuvremenu AMD imao nešto brže od 1080 Ti, tada bi i 2080 Ti koštao kao prethodna generacija. Isto je bilo i sa procesorima, gde su FX procesori bili ok izbor u svom cenovnom rangu, ali Intel je opravdavao bezobrazno visoke cene svojom tehnološkom dominacijom.

Pa istu tu situaciju sa dominacijom vidimo kod Threadripper procesora ove godine. Intel je umlaćen u HEDT segmentu, nema naznaka kad će se oporaviti i novi Threadripperi odoše gore sa cenom.
 
Poslednja izmena:
Momci, što se tiče AMD-a, treba samo jednu stvar da znate, a to je da su GLAVNI PARTNERI AMD-a Sapphire i PowerColor.
Samo njihove karte treba uzimati, jer su em urađene bez štednje (razlog tome je bolja cena čipova koje dobijaju od AMD-a), em po testovima uvek u vrhu, kako za 5700xt, tako i za ostale, em su najjeftiniji.
Besmisleno je gledati ostalu furdu, a pogotovu Asus, makar što se tiče AMD karti.
 
A ko kaže da neće izaći bios editor neki poput Polaris Bios Editora? Pa nije AMD kao nVidia da zaključa sve ovo biosa, makar do sada nisu takvi. Svako je Polaris kartu mogao da izmoduje, poveća power limit, što mislim da ovde i fora kod boosta. Veći power limit, možda napon i može da doatiže više taktove. Videćemo još.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
Imas morepowertool za to: https://www.igorslab.de/morepowerto...5700-xt-tweaking-and-overclocking-software/2/
 
Sad gledam cene na scan uk i najjeftinija 5600XT (PowerColor), 12e jeftinija od najjeftinije RTX 2060 (Zotac). Ne vidim računicu za kupovinu 5600XT, čak i sa novim biosom.
 
Poslednja izmena:
I to dobar Zotac.
Iskreno, meni nijedna nije dobra kupovina, kada vidim da za 50£ više ima 5700xt.
5600xt mora na 250-260$.
 
Nazad
Vrh Dno